Razkrivamo

Koprivnikarju spodletelo, Šarčevo vlado zadnji trenutek srečala pamet: Slovenija podprla Veliko Britanijo, ne Burkine Faso

Redko se zgodi, da mediji preprečimo kakšno neumnost vlade, a v primeru glasovanja na Mednarodni zvezi za telekomunikacije (ITU) nam je uspelo! Mešetarjenje Borisa Koprivnikarja oziroma njegovih kadrov na ministrstvu za javno upravo Klaudije Koražije in Bojana Križa za dobro plačano službo bivšega ministra v Švici v zameno za podporo kandidatu Burkine Faso je namreč spodletelo. Slovenski predstavnik je na glasovanju podprl Malcolma Johnsona, kandidata Velike Britanije, ki je prejel 113 glasov, kandidat Burkine Faso Brahima Sanou pa 65.

01.11.2018 23:04
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   ITU   Dubaj   volitve   Boris Koprivnikar   Rudi Medved   Bojan Križ   Klavdija Koražija   MJU   Akos   Malcolm Johnson   Brahima Sanou

Foto: Flickr

Tokrat nam je medijem uspelo preprečiti, da bi politično nastavljeni kadri sprejemali odločitve, ki so škodljive za državo. Na žalost nam to uspe le redko.

Kot smo poročali na začetku tedna v članku "Afriški mešetar" Boris Koprivnikar: Slovenija bi podprla Burkino Faso namesto Velike Britanije v zameno za novo službo bivšega ministra v Švici?!, je že vse kazalo na nov škandal v povezavi z nekdanjim ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem, ki ima očitno težave z iskanjem službe. Razkrili smo, kako je poskusil zlobirati, da bi Slovenija kot članica Mednarodne zveze za telekomunikacije (ITU) 1. novembra, ko so v Dubaju potekale volitve novega vodstva, v nasprotju z drugimi članicami Evropske unije glasovala za kandidata eksotične afriške države Burkina Faso namesto za kandidata Velike Britanije. Po naših informacijah je Brahima Sanou za glas Slovenije ponudil  "nagrado", dobro plačano službo v Ženevi, kjer je sedež ITU. Ključno v tej zgodbi, ki smo jo mediji pravočasno razkrili in preprečili, da bi se odvil dobro premišljen scenarij, je vsekakor to, da Koprivnikarjev naslednik Rudi Medved ni podlegel pritiskom Klaudije Koražije in Bojana Križa, Koprivnikarju zvestih uslužbencev ministrstva za javno upravo (MJU), ki sta Medveda hotela prepričati, da mora Slovenija na ITU podpreti Burkino Faso. Rudi Medved je preprečil njun "izlet" v Združene arabske emirate, kjer bi zanesljivo glasovala v skladu s tihim dogovorom.

 

Na volitvah v ITU je pričakovano zmagal kandidat Velike Britanije Johnson s 113 glasovi proti 65.

 

 

Besno loputanje z vrati naj bi bila reakcija Klaudije Koražija, tesne sodelavke nekdanjega ministra Koprivnikarja na ministrstvu za javno upravo, ko je spoznala, da novi minister ne bo dovolil podpreti kandidata Burkine Faso na volitvah v ITU. Gospa Koražija, sekretarka v kabinetu nekdanjega ministra Koprivnikarja, in Bojan Križ, direktor direktorata za informacijsko družbo (sicer pa tudi kandidat za poslanca SMC na zadnjih državnozborskih volitvah) naj bi izvajala konkretne pritiske na ministra Medveda, da mora Slovenija na ITU podpreti kandidata iz Burkine Faso. Tako Koražija kot Križ sicer veljata za najbolj zveste kadre bivšega ministra, oba pa sta bila letos februarja med stavko javnega sektorja skupaj z Borisom Koprivnikarjem na "službenem izletu" z vladnim falconom v Dubaju, o čemer je obširno poročal že portal Siol.

 

Verjetno ni naključje, da sta bila oktobra lani tako Križ kot Koražija s Koprivnikarjem tudi na konferenci ITU v Buenos Airesu, kjer naj bi se Koprivnikar z kandidatom Brahimo Sanou iz Burkine Faso dogovoril, da ga v primeru, če Slovenija podpre Brahimo za namestnika generalnega sekretarja, čaka dobro plačana služba na ITU v Švici. In to podporo naj bi Koprivnikar obljubil kljub temu, da je Slovenija pred štirimi leti podprla kandidata Velike Britanije, ki je tokrat kandidiral za ponoven mandat. Koprivnikar je vse te navedbe zanikal, kot je tudi zanikal, da je dal navodila podpreti Burkino Faso. Naši viri na MJU trdijo nasprotno.





Boris Koprivnikar s kandidatom Burkine Faso v Buenos Airesu oktobra 2017.

 

 

Medved preventivno preprečil "izdajo" Slovenije

 

Na zadnjih volitvah v ITU leta 2014, ko je Slovenija podprla kandidata velike Britanije Malcolma Johnsona, sta štiričlansko delegacijo sestavljala dva predstavnika pristojnega ministrstva (takrat Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport), eden od njiju je bil direktor direktorata za informacijsko družbo Marjan Turk. Iz Agencije za telekomunikacijska omrežja in storitve (AKOS) pa sta se udeležila tedanji direktor Franc Dolenc in njegov namestnik Mark Pohar. Udeležba je tudi razvidna iz vladinega poročila.




 Iz poročila o udeležbi (2014) je razvidno, da je Slovenija na volitve v ITU poslala strokovno delegacijo.

 

 

Mnogi se čudijo, zakaj letos na konferenco ITU ni šel nihče iz direktorata in agencije AKOS? Odgovor je preprost: ker gre za Koprivnikarjeve kadre in ker je obstajalo preveliko tveganje, da bi ti glasovali v skladu z navodili Koprivnikarja in podprli kandidata države Burkina Faso. Slovenija bi tako glasovala proti kandidatu Velike Britanije, ki ga je podprla pred štirimi leti. V Veliko Britanijo letno izvozimo za več kot pol milijarde evrov, v Burkino Faso, s katero sploh nimamo aktivnih diplomatskih stikov, pa za dobrih 170.000 evrov. Podpora tej afriški državi bi torej škodovala ugledu Slovenije v mednarodnih krogih, da niti ne govorimo o začudenju evropskih partnerjev. Vse to pa bi se skoraj zgodilo samo zato, ker nek bivši politik rabi službo.

 

Ker smo mediji pravočasno opozorili na grozeči škandal v Dubaju, se je zganila tudi vlada Marjana Šarca oziroma zunanje ministrstvo in na konferenco ITU Slovenija namesto strokovnih kadrov s področja telekomunikacij poslala veleposlanika v Emiratih Ota Pungartnika. Po naših informacijah naj bi bil bes Koprivnikarjevih kadrov še toliko večji, ker so imeli spakirane kovčke za izlet na državne stroške v Dubaj.

 

Sklep vlade, objavljen v petek, 26.10.2018, določa samo enega udeleženca za konferenco ITU.

 

 

Zahvala, da Slovenija ni "prodala" svojega glasu afriški državi Burkini Faso, gre predvsem ministru Rudiju Medvedu, ki ni podlegel pritiskom Bojana Križa in Klaudije Koražija. Minister Medved, naj bi po naših informacijah že odstavil Koražijo, medtem ko Koprivnikarjev direktor direktorata še vedno ostaja Bojan Križ.

 

Križ pa ni samo tisti kader SMC, ki je Koprivnikarja spremljal na vseh "izletih", ampak je tudi eden redkih ljudi, za katerega Koprivnikar "zastavi svojo besedo", kot je bivši minister tudi sam javno objavil na svojem Facebook profilu. Ali si lahko minister Medved na tako pomembnem direktoratu, kot je področje informacijske družbe, privošči najbolj zvestega vojaka bivšega ministra Borisa Koprivnikarja, je seveda drugo vprašanje, na katerega si bo najbolje znal odgovoriti gospod Medved sam. Ravno tako je drugo vprašanje, ali bi visoko usposobljen kader s področja telekomunikacij šel na volilno soočenje na POP TV v majici SMC in s tablico "modrost" navijat za Mira Cerarja 



 



Bojan Križ, eden redkih za katerega Koprivnikar zastavi besedo. (vir: Facebook)

 

 

Bojan Križ med navijanjem za SMC na soočenju na POP TV maja letos. (vir: Facebook)

 

 

Zadnja novica: vlada razrešila Bojana Križa!

 

 

 

Ob zaključku redakcije tega prispevka smo izvedeli, da je minister Rudi Medved odstavil Bojana Križa z mesta generalnega direktorja Direktorata za informacijsko družbo na ministristvu za javno upravo. Vlada je namreč na korespondenčni seji potrdila ministrov predlog in Križa razrešila.

 

 

Urediška opomba

 

Namen tega članka je opozoriti javnost na to, kako škodljivi so lahko za državo politični kadri, ki so do svojih funkcij prišli, ker so imeli pravo člansko izkaznico, ne zato, ker bi imeli znanje. Taki kadri se zavedajo, da so zelo težko zaposljivi, saj nimajo znanja, ki je v gospodarstvu izredno pomembno. To ve vsak delavec, ki si je moral službo iskati brez političnih vez. In prav zato, ker gre za strokovno šibke kadre, ti ljudje ne bodo delali v korist države in državljanov, ampak samo v svojo korist. Več kot je takšnih kadrov na pomembnih funkcijah, bolj škodljive odločitve za državo se sprejemajo. Ti ljudje bodo vsako odločitev podredili reševanju svojega finančnega statusa, ne pa boljši prihodnosti države, v kateri živimo. Zato je dolžnost medijev, da jih toliko bolj pozorno spremljamo. Prav medijem, ki smo opozorili na poskus sklenitve kravje kupčije z Burkino Faso gre tokrat zasluga, da smo to preprečili. In seveda ministru Rudiju Medvedu, ki je takoj reagiral.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Dobavitelji v državnem zdravstvu zaradi preplačanih medicinskih pripomočkov letno zaslužijo vsaj 250 milijonov evrov!
11
15.01.2023 22:45
V Sloveniji je v središče zdravstvenega sistema postavljen izvajalec, bolnik pa je samo številka na zdravstveni kartici, ki ... Več.
Piše: Krištof Zevnik
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.380
02/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.739
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.726
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.683
05/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.301
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.066
07/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.088
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 769
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 330
10/
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.861