Poldrugi mesec po mesarski likvidaciji Jamala Khashoggija na savdskem konzulatu v Istanbulu je že skoraj gotovo, da je njegovo usmrtitev naročil psihopatski savdski kronski princ Mohamed bin Salman, celotna operacija pa je bila izpeljana tako zanikrno in amatersko, kot to znajo narediti samo Arabci.
Kje so časi prefinjenih vohunov in kirurško natančnih posebnih operacij, kakršne so znali izpeljati MI6, CIA, KGB ali Mossad? Se kdo še spomni Kima Philbyja, britanskega agenta, ki je bil v času hladne vojne dvojni agent in je delal za Sovjetsko zvezo? Pred kratkim so Rusi razjarili Angleže z odločitvijo, da enega izmed moskovskih trgov poimenujejo po Philbyju, po zaslugi katerega je Kremelj dvajset let dobival najbolj zaupne informacije iz Velike Britanije in Združenih držav. Ko mu je grozilo razkritje, je Philby zbežal v Sovjetsko zvezo, kjer je konec osemdesetih let prejšnjega stoletja umrl naravne smrti, njegovi podvigi pa so že za časa življenja navdihovali avtorje vohunskih romanov in scenariste, ki bi jih primer Hašodži nedvomno osupnil. Predvsem zato, ker je potekal v maniri slabega žanrskega filma, kjer negativci oziroma njihov hudobni kralj izpeljejo umor obremenilne priče tako diletantsko, da to spominja na črno komedijo bratov Cohen ali pa celo Quentina Tarantina.
1. napaka: Izvajalci
O tem, da bodo o likvidaciji Khashoggija posneli triler, ni nobenega dvoma. Če bi naročnik umora angažiral profesionalce, potem bi Khashoggi umrl tako, da iz tega ne bi nastal mednarodni škandal prve vrste. "Umaknili" - Američani bi rekli "to take him out" - bi ga potiho in diskretno. Nesreča ali bolezen. Če bi ga pokvarjeni in sadistični savdski prestolonaslednik namenoma želel odstraniti tako demonstrativno, potem bi dejanje javno, na javnem kraju pred pričami izvedel junaški atentator. Pa ga ni, kar pomeni, da je šlo za operacijo, ki se je ponesrečila. Če ne želiš, da te povežejo z likvidacijo, potem najameš nekoga tretjega, ne pošlješ lastnih varnostnikov in specialcev (gre za t.i. Odred tigra ali Firqat al-Nemr, ki je podrejen savdskemu kronskemu princu Mohamedu bin Salmanu, vir), ki imajo profile na facebooku in tviterju, ob prihodu v državo zločina pa jih kamere posnamejo že na letališču.

Vse sledi vodijo k kronskemu princu Mohamedu bin Salmanu, najljubšemu princu ostarelega savdskega kralja.
2. napaka: Kraj zločina
Prva in osnovna napaka je bil že kraj zločina. Umoriti nekoga na diplomatsko-konzularnem predstavništvu je skoraj tako, kot da bi ga v nakupovalnem središču. Nadzornih kamer je nešteto, poleg tega države gostiteljice praviloma prisluškujejo vsem objektom, ki jih uporabljajo tuje misije. Turčija, ki ima do Savdske Arabije neke vrste rivalski odnos, še posebej.
Da imajo zvočne posnetke umora, je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan povedal že nekaj dni po razkritju umora Khashoggija v stavbi savdskega konzulata v evropskem delu Istanbula. Edini argument, na katerega je Riad dosedaj gradil svojo obrambo, je pravzaprav pravne narave: Če ni trupla, potem tudi ni (bilo) zločina. A tudi ta "argument" je po svoje ciničen, kajti v to, da je Jamal Khashoggi mrtev, ne dvomi nihče. Da je pred tem v Istanbul iz Savdske Arabije pripotovala skupina osemnajstih morilcev - mnogi med njimi so, kot rečeno, neposredno povezani s kronskim princem oziroma savdskim dvorom -, prav tako ni nobenega dvoma.
3. napaka: Komunikacije
Drugega oktobra letos so Khashoggija zvabili v past. Po ukazu kronskega princa Mohameda bin Salmana so ga sprva poskušali prepričati, da se vrne v Riad, a ko je prinčevo "ponudbo" zavrnil, so ga začeli dušiti s plastično vrečko in mučiti. Po približno sedmih minutah mučenja je Khashoggi umrl, njegovo truplo so razkosali, razžagali, raztopili v kislini in zlili v kanalizacijo. Turški preiskovalci so kasneje v odtoku našli sledi kisline. Nekaj prstov, ki so jih odrezali Khashoggiju, ko je bil še živ, so odnesli naročniku v Riad kot dokaz, da je misija opravljena. Ta čast je pripadla Maherju Abdulazizu Mutribu, osebnemu bodyguardu princa Salmana, ki je na dan umora kar sedemkrat klical princa.
Zakaj ravno prste? Ker je princ Salman vedno grozil, da bo "dal odrezati prste vsakemu pisunu, ki si ga bo drznil kritizirati". Ali je možno, da so psihopatu v kraljevi palači prinesli - kot nekakšno posebno trofejo - tudi Khashoggijevo glavo? Tudi to ni izključeno.

Sauda al-Kahtanija, prinčevega medijskega svetovalca, so doslej imenovali tudi "savdski Steve Bannon".
Komunikacije med likvidatorji in kraljevo palačo so bile na dan Khashoggijevega umora intenzivne. Operacijo je vodil prinčev tesni svetovalec Saud al-Qahtani, ki sicer ni bil v Istanbulu, je pa s Khashoggijem ki je bil takrat že zvezan na konzulatu, govoril po Skypu in od njega zahteval, da se vrne v domovino. Pogovor med njima je postajal vedno glasnejši. Končal se je s kopico psovk, na koncu pa je al-Qahtani zasliševalcem oziroma likvidatorjem ukazal, naj ubijejo ujetnika. "Prinesite mi glavo tega psa", je zavpil. Kahtanija je princ pred dnevi sicer uradno odpustil kot svetovalca za medije, verjetno zaradi neposredne vpletenosti v umor.
4. napaka: Lažni Khashoggi
Po opravljenem umoru in "čiščenju" sledov so se izvajalci odpravili v konzulovo rezidenco na prigrizek in zabavo, eden med njimi, na videz malce podoben Khashoggiju pa si je nadel njegova oblačila (na čevlje je pozabil ali pa so mu bili premajhni) in čim bolj očitno zapustil konzulat - da bi ga posnele kamere. Savdijci so namreč želeli preslepiti Turke in inscenirati prizor, kot da je Khashoggi živ zapustil stavbo in torej svobodno odšel. Morilci pa so spregledali, da je Khashoggija njegova zaročenka ves čas, ko je bil v konzulatu, čakala v bližini. Če bi Khashoggi res živ odšel od tam, bi seveda najprej stopil do nje - saj je zaradi nje (ureditev papirjev za poroko) na konzulat tudi odšel. Lažni Khashoggi pa tega ni storil, ampak je mirno odšel na "sprehod" po Istanbulu, kjer so ga nadzorne kamere še večkrat ujele. Tudi ko je odvrgel umetno brado in se nehal pretvarjati, da je Khashoggi.
Kasneje je na konzulat prišla druga skupina specialistov - tudi kemik in strokovnjak za strupe iz Riada, ki so poskrbeli za dokončno brisanje sledov umora. Turki pravijo, da sta kemik in toksikolog med 12. in 20. oktobrom redno prihajala na konzulat in rezidenco konzula, in sicer sta se predstavljala kot del ekipe, ki jo je Savdska Arabija napotila v Istanbul preiskovat Khashoggijev umor.
***
Turški predsednik Erdogan je v primeru Khashoggija resda izpadel kot humanist in celo demokrat. Vseeno pa imamo opravka z avtokratom. Nedavno je njegova vlada iz Ugande odpoklicala veleposlanico samo zato, ker je bila na sprejemu ob 95-letnici turške republike oblečena v starogrško togo!