Komentar
Kulturni škandal: K nam prihaja ruski pisatelj, ki se je v proruskih paravojaških enotah boril na vzhodu Ukrajine!
Na prihajajočem Slovenskem knjižnem sejmu, ki se bo v Cankarjevem domu odvijal med 20. in 25. novembrom, bo nastopil tudi razvpiti Zahar Prilepin, in sicer na povabilo Centra slovanskih kultur iz Ljubljane in Ruskega kulturnega centra. Prilepin, ki ga nekateri označujejo za najpopularnejšega in najbolj branega sodobnega ruskega pisatelja. Toda kritiki so bili doslej drugačnega mnenja; njegova dela so slabo ocenili, v nekaterih knjigah je moč razbrati celo antisemitizem. Tudi sicer je Prilepin (1975) posebna zgodba v ruski literaturi. Preden je postal novinar in pisatelj, je bil pripadnik posebnih policijskih sil, imenovanih Omon, ki so namenjene razbijanju protestov. Zahar Prilepin se je v letih 1996-1999 boril v Čečeniji, potem pa je izstopil iz represivnega aparata in se včlanil v Narodno boljševiško stranko Rusije. Uniformo je ponovno oblekel na začetku lanskega leta, ko se je priključil paravojaškim enotam, ki so se v Donecku borile na strani proruskih separatistov. Njegovo delovanje je odtlej problematično predvsem za Ukrajino, ki ga je uvrstila na seznam teroristov, podobno so se doslej odzvale tudi nekatere druge države. Letos poleti, denimo, so mu varnostni organi Bosne in Hercegovine prepovedali vstop v državo (želel je nastopiti na knjižnem sejmu v Banja Luki), češ da bi njegova prisotnost v tej državi predstavljala "grožnjo varnosti, javnemu redu ali mednarodnim odnosom". Udeležba Zaharja Prilepina na Slovenskem knjižnem sejmu ni ravno navdušila Ukrajincev, zato tudi objavljamo kritični prispevek veleposlanika Ukrajine, ki je zaradi povabila Prilepinu, naj nastopi na sejmu, že opravil neformalni pogovor na ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije, vse skupaj pa bo bržkone zelo zanimalo tudi novega ministra za kulturo Dejana Prešička.
14.11.2018 23:00
Piše:
Mykhailo Brodovych
Ključne besede:
Zahar Prilepin
Slovenski knjižni sejem
Cankarjev dom
Donbas
Doneck
paravojaška enota
Rusija
Ukrajina
literatura
"Kot uradni predstavnik Ukrajine sem globoko zaskrbljen zaradi dejstva, da se tovrsten dogodek organizira na ozemlju Republike Slovenije, ki je država članica EU."
Lani sem že povedal svoje osebno mnenje ter izrazil svoje dojemanje in veliko zaskrbljenost zaradi poskusov Ruske federacije, da bi z tako imenovanimi "kulturnimi dogodki" - pri tem predvsem mislim na koncert Zbora Rdeče armade Alexandrov v Ljubljani - legalizirala vse svoje nezakonite dejavnosti in aktivnosti na začasno okupiranem ozemlju Ukrajine. V letošnjem letu lahko opazujemo še en možen "kulturni dogodek", kar naj bi bil literarni večer Zahara Prilepina (Yevgen Prilepin), ki ga za 25. novembra 2018 v Ljubljani skupaj načrtujeta Center slovanskih kultur (Slovenija) in Ruski kulturni center v okviru 34. Slovenskega knjižnega sejma. V zvezi s tem bi rad poudaril, da je Zahar Prilepin eden izmed ruskih teroristov, ki se borijo proti ukrajinski vojski v Donbasu, kršijo vse norme in načela mednarodnega prava ter zakonodajo Ukrajine.
Od leta 2015 je Zahar Prilepin svetovalec t.i. načelnika samooklicane Doneške ljudske republike. Taisti Zahar Prilepin spodbuja in poveličuje vojaško delovanje terorističnih skupin, ki so okupirale ukrajinsko suvereno ozemlje (vir). Leta 2017 so varnostni organi Ukrajine vložili predlog za kazenski pregon zoper Zahara Prilepina in uvedbo predkazenskega postopka zaradi storitve kaznivega dejanja udeležbe v dejavnosti teroristične skupine in financiranja terorizma v skladu s Kazenskim zakonikom Ukrajine.
Kot uradni predstavnik Ukrajine sem globoko zaskrbljen zaradi dejstva, da se tovrsten dogodek organizira na ozemlju Republike Slovenije, ki je država članica EU. Slovenska država je na najvišji ravni uradno obsodila agresijo na območju Doneške in Luganske regije ter pozvala Rusko federacijo, da nemudoma preneha finančno, vojaško in drugače podpirati proruske marionete.
Vas, spoštovane bralke in cenjene bralce, bi rad opozoril na še eno dejstvo o najvišji stopnji hinavščine, ki jo je pokazala Ruska federacija. Namreč, 20. novembra 2015 je bil članek priznanega strokovnjaka in izvedenca na področju kazenskega prava Raphaela Lemkina z naslovom "Sovjetski genocid v Ukrajini", ki je posvečen Holodomoru – veliki lakoti, ki jo je umetno ustvaril stalinistični režim v Ukrajini, dodan v Rusiji na federalni seznam gradiva z ekstremistično vsebino.
Istočasno je ruski gverilec Zahar Prilepin prejel državno odlikovanje za tako imenovane "kulturne dosežke".
Na tem mestu je tudi smiselno spomniti in poudariti, da je bosanska obveščevalno varnostna agencija marca 2018 iz varnostnih razlogov prepovedala vstop v državo Zaharu Prilepinu, ki je načrtoval izvedbo podobne literarne prireditve v Banji Luki, ki je de facto prestolnica bosanske Republike Srbske.
Udeležba Zahara Prilepina na 34. slovenskem knjižnem sejmu nima prav nič skupnega ne s kulturo in ne s kulturnimi dogodki. Zato se mednarodna skupnost ne sme zatiskati oči pred dejstvom, da Ruska federacija uporablja vse možne načine, tudi takšne "kulturne dogodke", da krepi svoj vpliv in legalizira vse svoje mednarodno nezakonite dejavnosti in aktivnosti preko vključevanja tujih partnerjev v svojo propagandno strategijo.
Mykhailo Brodovych je veleposlanik Ukrajine v Republiki Sloveniji.