Razkrivamo

Ljubitelji teorije zarot, čelade na glavo: V Ljubljani ta vikend zaseda Trilateralna komisija!

Danes se bo v ljubljanskem Grand Hotelu Union začelo letošnje evropsko zasedanje Trilateralne komisije, na katerem bodo sodelovali vplivni posamezniki iz Evrope, Severne Amerike in Japonske. Slovesna uradna otvoritev bo ob 17. uri, uvodne nagovore pa bodo imeli Jean-Claude Trichet, Franjo Bobinac in Marjan Šarec. Mediji bodo sicer prisostvovali otvoritvi, ko bo dovoljeno tudi fotografiranje in snemanje, kasneje pa bo zasedanje za javnost vseskozi zaprto.

15.11.2018 23:59
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Trilaterala   Trilateral Commission   Zbiegniew Brzezinski   Jimmy Carter   ZDA   Evropa   Japonska   David Rockefeller   Ljubljana   Marko Voljč   Franjo Bobinac   teorije zarote   Jean-Claude Trichet

Fotomontaža: portal+

Pravila, po katerih deluje Trilaterala, prepovedujejo članstvo posameznikom, ki opravljajo kakršne koli javne (politične) funkcije. Organizacijo hkrati vodijo trije sopredsedujoči, trenutno so to Joseph S. Nye, Jean-Claude Trichet in Yasuchika Hasegawa.

Letno evropsko srečanje Trilaterale bo v Ljubljani potekalo med 16. in 18. novembrom, prišla pa naj bi vsaj polovica članov, ki jih je trenutno 390 (seznam udeležencev objavljamo tukaj). Po 45 letih delovanja je ta organizacija dobila nekoliko misteriozen pridih, za kar so zaslužni predvsem pristaši teorije zarote, saj so trdno prepričani, da gre za napol tajno druščino najvplivnejših ljudi na tem planetu, nekakšnih svetovnih stricev iz ozadja, če parafraziramo že ponarodelo slovensko tranzicijsko mantro. Toda v resnici gre za relativno javno združenje, ki se ne more primerjati s prostozidarji ali Bilderbergi. Trilateralna komisija ali The Trilateral Commission, kot se formalno imenuje, je nevladna in nestrankarska debatna skupina, think-tank pravzaprav, ki jo je poleti 1973 ustanovil milijarder David Rockefeller, da bi okrepil medsebojno sodelovanje med t.i. razvitim zahodnim svetom, torej Severno Ameriko, Zahodno Evropo in Japonsko. Prav v Tokiu je bilo tudi prvo zasedanje Trilaterale. Po letu 1978 se članstvo sestane enkrat letno na nekakšnem globalnem zasedanju, medtem ko ima vsaka od treh "vej" svoje letno srečanje. Letošnje evropsko srečanje bo v Ljubljani.

 

 

Kdo in kaj stoji za Trilateralo

 

Poleg iniciatorja Davida Rockefellerja, ki je v 101. letu umrl marca lani, so pri nastanku Trilaterale sodelovali Zbiegniew Brzezinski, svetovalec za nacionalno varnost pri predsedniku Carterju (1977-1981) in profesor na Univerzi Columbia, Edwin Reischauer, profesor na Harvardu in nekdanji ambasador ZDA na Japonskem, George S. Franklin, izvršni direktor newyorškega Sveta za mednarodne odnose, Max Kohnstamm, Robert R. Bowie, Marshall Hornblower, Tadashi Yamamoto, William Scranton, Alan Greenspan in Paul Volcker.

 

 

Ob Davidu Rockefellerju je bil Carterjev svetovalec za nacionalno varnost Zbiegniew Brzezinski eden izmed ključnih ustanovnih članov Trilateralne komisije.

 

 

Zaradi kritik, ki jih je bila deležna ta organizacija - svoj del "krivde" nosi tudi Noam Chomsky, ki je Trilaterali očital nedemokratičnost - in ki so se jim kasneje pridružile še govorice o zarotniški naravi, je Trilateralna komisija bolj kot think-tank začela dobivati sloves nekakšne napol tajne svetovne bratovščine pomembnežev, milijarderjev in vplivnežev. Toda kot to velja za vse teorije zarote, je šlo tudi tu predvsem za pretiravanje in pomanjkljivo informiranje. Leta 2001 so se pojavile celo bolne ideje, češ da je Trilaterala tista, ki stoji za napadi 11. septembra, kajti skrivni cilj te organizacije naj bi bil nastanek t.i. novega svetovnega reda (New World Order). V domišljiji, kdo oziroma kaj se dejansko skriva za Trilateralo, izstopajo zlasti skrajno desničarski avtorji, denimo razvpiti Alex Jones. Med pogostimi tezami, povezanimi s Trilateralo, je kajpak tudi tista, ki pravi, da gre za židovsko zaroto. Mimigrede, strokovnjaki iz krogov ljubiteljev teorije zarote so uspeli tudi dešifrirati logitip Trilaterale: njem so propoznali Luciferjevo število 666 ...

 

Pravila, po katerih deluje Trilaterala, prepovedujejo članstvo posameznikom, ki opravljajo kakršne koli javne (politične) funkcije. Organizacijska shema je takšna, da organizacijo hkrati vodijo trije sopredsedujoči, trenutno so to Joseph S. Nye kot vodja severnoameriške sekcije, Jean-Claude Trichet evropske in Yasuchika Hasegawa japonske. Podobno kot druge takšne mednarodne nevladne organizacije in think-tanki tudi Trilaterala deluje precej javno, saj njeni člani ne skrivajo članstva v njej. Člani pa so nekdanji politiki in javni funkcionarji, poslovneži, bogataši, pa tudi umetniki, intelektualci, akademiki, filantropi in perspektivni mladi posamezniki. Evropski član predsedstva Trilaterale je trenutno nekdanji guverner Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet.

 

 

 

O čem bodo govorili v Ljubljani

 

Člani se srečujejo enkrat letno - naslednje evropsko srečanje bo prihodnje leto novembra v Stockholmu, svetovno pa junija 2019 v Parizu - in nekaj dni razpravljajo o aktualnih problemih in izzivih časa. V ljubljanskem Grand Hotelu Union bodo ta konec tedna govorili o ekonomski prihodnosti Evrope v luči desetletnice propada globalnega finančnega podjetja Lehman Brothers, kar je privedlo do ene najhujših gospodarskih kriz v zadnjem stoletju, kot tudi o prihodnosti Evrope, migrantski krizi, čezmejnem sodelovanju, ki je zastalo zaradi strahu pred morebitnimi globalnimi trgovinskimi vojnami.

 

 

Evropsko sekcijo Trilaterale vodi upokojeni bankir in nekdanji šef ECB Jean-Claude Trichet.

 

 

Slovenski član Trilaterale je od leta 2017 Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenja, ki je nasledil Marka Voljča, nekdanjega predsednika uprave NLB. Voljč je bil član skoraj dvajset let, poleg Bobinca pa mu je uspelo v Trilateralo pripeljati - kot štipendista programa Davida Rockefellerja - še dva Slovenca, in sicer Žigo Vavpotiča (Outfit7) in Marka Borisa Andrijaniča (Uber).

 

 

Šarec in Pahor ne bosta manjkala

 

Po slovesni otvoritvi zasedanja, ki bo danes ob 17. uri - kot govorniki bodo nastopili Jean-Claude Trichet, Franjo Bobinac in predsednik vlade Marjan Šarec -, se bo začel uradni program, in sicer okrogla miza z naslovom Ali liberalna demokracija lahko preživi v času političnih pretresov?, kjer bo imel uvodni govor nekdanji estonski predsednik Toomas Hendrik Ilves, moderator pa bo Igor E. Bergant. Udeležence zasedanja bo zvečer v predsedniški palači sprejel tudi Borut Pahor, sprejemu pa bo sledila večerja (buffet dinner).

 

V soboto bo Trilaterala zjutraj razpravljala o Evropi ene, dveh ali nizke hitrosti. Pogovor bo vodil Trichet, nastopili pa bodo Mario Monti (bivši italijanski premier), Alain Juppe (bivši francoski premier), Jose Manuel Barroso (bivši predsednik Evropske komisije) in Janez Janša (bivši slovenski premier). Ob kosilu se bo odvil pogovor z naslovom Bo demokracija preživela?, na njem pa bo zvezdniški gost Jordan Peterson, profesor psihologije na Univerzi v Torontu. Z njim se bo pogovarjal Bo Lidegaard, urednik danskega časnika Politiken.

 

Popoldne bodo na vrsti razprave na temo trgovinske vojne, Turčije in odnosov med ZDA in Evropo. Sploh ta zadnja (America First, Europe Alone?) bo bogata z razpravljalci, saj bodo na njej nastopili Jaap de Hoop Scheffer (generalni sekretar zveze NATO v letih 2004-2009), Wolfgang Ischinger (predsedujoči Varnostne konference v Münchnu) in John Kerr of Kinlochard (član britanske lordske zbornice).

 

V nedeljo bo najprej razprava o digitalni transformaciji Evrope, temu bo sledila debata o evropski ekonomiji, ki je razpeta med tradicijo in tehnološko revolucijo, za zaključek kosila pa bo tekel še pogovor o geopolitiki in nogometu, kjer bo gost - uganili ste - Aleksander Čeferin, aktualni in bodoči predsednik Evropske nogometne zveze, z njim pa se bo pogovarjala Marta Kos, slovenska veleposlanica v Švici. Slovenski "prispevek" k konferenci bo bržkone že zaradi naštetih imen upravičil gnev pristašev teorije zarote, ki bodo v vsem skupaj videli tudi obris slovenskih botrov iz ozadja. A to je že druga zgodba ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.779
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.062
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.009
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.755
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.427
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.159
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 656
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.336
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453