Z dokumenti razkrivamo štiri zelo konkretne laži, s katerimi je direktorica Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) Tanja Muha 10. oktobra letos zavajala poslance državnega zbora na seji Komisije za nadzor javnih financ. Gospa Muha prav tako ovira preiskovanje sporne podelitve frekvenc tako, da zavlačuje s posredovanjem listin. Istočasno lobira prek svoje stranke SMC, da bi se postopki zoper njo ustavili.
10. oktobra letos je potekala seja parlamentarne Komisije za nadzor javnih financ. Na tej seji je direktorica Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) Tanja Muha poslancem natrosila številne laži, da bi tako prikrila več kot očitno nezakonito podelitev frekvenc 5G družbi BTC (ki je medtem frekvence - tudi zaradi škandala Koprivnikar - sicer že vrnila). Svet AKOS je zaradi vsega tega podal utemeljen predlog, da se Tanjo Muha razreši. Vseeno pa ostaja dejstvo, da je direktorica ene najpomembnejših agencij v državi lagala poslancem. Takoj po izbruhu afere, in sicer 4. oktobra, smo agencijo AKOS, ki je zadolžena za upravljanje s frekvencami, zaprosili za kopije vseh vlog in odločb za frekvence 5G. Do danes, čeprav so zakonski roki že zdavnaj potekli, vseh listin še vedno nismo dobili. Menimo, da je zadnja stvar, ki si lahko privošči direktorica takšne državne agencije, laganje poslancem. Tanja Muha, ki jo je za direktorico AKOS s kršenjem razpisnih pogojev imenoval bivši minister za javno upravo Boris Koprivnikar (SMC), pa ni lagala samo poslancem, ampak tudi novinarjem. V nadaljevanju bomo našteli in z argumenti razkrili štiri najbolj očitne laži zdaj že precej razvpite gospe Muha.
1. laž: Frekvence za tri leta so dobili trije (v resnici sta jih dva)
Ob izbruhu afere Koprivnikar je AKOS na svoji spletni strani objavil odgovor novinarki časnika Finance Tanji Smrekar, da so frekvence 5G za tri leta dobili:
-
BTC
-
AMZS
-
Internet institute
Izsek iz odgovora AKOS na vprašanje časnika Finance 1.10.2018:

Pozneje se je izkazalo, da je to laž: Internet institute v resnici ni dobil frekvence za tri leta.
2. laž: Samo kdor je priložil odobren EU projekt, je dobil frekvence 5G za daljši čas
Frekvenco za tri leta brez razpisa za EU projekte je dobila družba BTC. Ta pa svoji vlogi ni priložila nobenega odobrenega EU projekta. Torej ne drži, da je frekvence dobil samo, kdor je predložil projekt, ampak tudi "kdor je zaposlil Koprivnikarja". Še huje, BTC sploh ni uradni partner na nobenem EU projektu, pa so mu bile podeljene frekvence, čeprav je bil pogoj EU projekt.
Trditev Tanje Muha na seji Komisije, da je frekvence dobil vsak, ki je priložil projekt:

3. laž: BTC je dobil frekvence za daljši čas, ker je sodeloval z AMZS
Direktorica Tanja Muha je pred komisijo v državnem zboru nadalje trdila, da je BTC dobil frekvence za tri leta, ker da sodeluje z AMZS, saj ima AMZS evropski projekt, ki traja tri leta. Toda dejstva govorijo drugače. Prvo dejstvo je to, da BTC v svoji vlogi 11. maja 2018 sploh ni navedel, da sodeluje z AMZS in tudi ni navedel, da frekvence potrebuje za projekt AMZS. Torej če v vlogi ni navedel, tudi ni mogel dobiti frekvence za nekaj, kar ni navedeno. Očitno je AKOS družbi BTC v tem primeru bral misli? Po kakšni logiki je potem AKOS samoiniciativno družbi BTC dal dovoljenje za projekt, ki v vlogi sploh ni omenjen? Po logiki "bivši minister Koprivnikar rabi službo"? AMZS je vlogo prvič poslal na AKOS junija - in to dva tedna potem, ko je BTC že imel dovoljenje!? Torej AKOS 11. maja 2018 uradno ni mogel nikakor vedeti, da AMZS sodeluje z BTC, še manj pa na katerem evropskem projektu.
Trditev Tanje Muha na seji parlamentarne omisije, da je BTC dobil frekvence, ker sodeluje z AMZS:

Tudi v obrazložitvi v odločbi za dodelitev frekvence za tri leta niso navedeni projekti, za katere danes AKOS trdi, da so bili osnova za podelitev frekvenc.
Izsek iz odločbe, kjer je navedeno za katere projekte je BTC dobil frekvence. Med projekti ni niti AMZS niti njegovih projektov:

Najbolj bizarno pa je to, da AKOS danes dokazuje, da je frekvence dodelil zaradi sodelovanja med BTC in AMZS in sicer na osnovi prispevka na RTV Slovenija 3. marca 2018. (Odgovor AKOS našemu uredništvu kjer navaja kot ključni argument povezavo na RTV, vir). Članek na spletni strani RTV Slovenija je dostopen na tej povezavi. V bistvu lahko iz tega potegnemo logičen sklep, da na AKOS zelo radi berejo članke v medijih in da če najdejo kaj zanimivega, potem vam samoiniciativno podelijo frekvenco ...
Višek norosti argumentov Tanje Muha pa je, da ko preberemo članek (ki ga AKOS navaja kot dokaz), ugotovimo, da tudi v njem sploh nikjer ni omenjen noben evropski projekt, niti to, da naj bi AMZS sodeloval na EU projektih. Kje za božjo voljo je AKOS videl pri družbi BTC evropske projekte AMZS?! Tej bizarnosti kriminalisti, s katerimi portal+ občasno sodeluje, pravijo "neuspešno prirejanje dokazov za nazaj".
4. laž: Vsi operaterji so podali pripombe na strategijo
Nekoliko manj relevantna laž, ki pa vsekakor kaže na modus operandi AKOS, pa je ta, da so vsi operaterji podali pripombe na strategijo aprila 2018. Trditev Tanje Muhe, da je AKOS dobil pripombe vseh operaterjev:

Ko preštejemo vse operaterje (mobilne) ter operaterje, ki so dali pripombe, ugotovimo, da je operaterjev v registru AKOS skupaj 16, pripombe so podali trije, direktorica Tanja Muha pa trdi, da so jih dali vsi.

Eden izmed naših sodelavcev, ki nam obilno pomaga pri preiskovanju zgodb s področja (tele)komunikacij in iz razumljivih razlogov ne želi biti imenovan, se je pošalil iz tega:
"Kako vemo, da AKOS laže? Ker je objavil besedilo ..."
Ko smo včeraj na direktorico Tanjo Muho naslovili vprašanje, ali drži, da lobira pri članih vlade Marjana Šarca za ustavitev postopka za svojo razrešitev, smo dobili odgovor, da javni uslužbenci ne morejo biti lobisti. Tanja Muha je s tem odgovorom po naši logiki potrdila, da izvaja pritiske na člane vlade, ampak da to zanjo sploh ni lobiranje, ker je javna uslužbenka. Če bi bili v zreli demokraciji, bi moral direktor državne agencije, ki ga ujamejo pri toliko lažeh, kot smo zasačili gospo Muho, takoj odstopiti. Ampak takšnih razmer pri nas ni. Kaj sploh lahko pričakujemo od kadrov stranke SMC, kjer je nekdanji predsednik Miro Cerar samozavestno trdil, da v njegovi vladi ni bilo afer?
Ni bilo afer? Khm. Kaj pa Milojka Kolar Celarc, afera profesorski dodatki, Mramorjev odstop, afera Telekom in Janko Veber itd.?! Naj ob tem ponovno spomnimo, da je Tanja Muha tista direktorica AKOS, ki ne zna povedati niti imena agencije, ki jo vodi oziroma našteti pet področij delovanja agencije, ki jo vodi že dve leti:
Res bo zanimivo gledati, koliko časa bosta premier Šarec in njegov minister za javno upravo Rudi Medved še dovoljevala, da tako pomembno agencijo, kakršna je AKOS, vodi kader stranke SMC, ki dokazano laže poslancem. Da o bizarnem zapletanju pri prekrivanju podelitve frekvenc 5G niti ne govorimo.
Ker AKOS skriva dokumente v zvezi z afero Koprivnikar, jih tu javno objavljamo:
10.05.2018_AKOS_Telekom_zahteva za dopolnitev vloge.pdf
OBRAZEC_Vloga_Elektro_Gorenjska.pdf
ODRF_AMZS_13.07.2018.pdf
ODRF_BTC_3410-3800MHz_28.05.2018-28.05.2021.pdf
ODRF_Elektro_Gorenjska_09.04.2018.pdf
ODRF_Internet_Institue_20.08.2018.pdf
ODRF_TELEKOM_3650_MHz_Stegne-13.07-30.09.pdf
VLOGA_AMZS.pdf
VLOGA_BTC_10.05.2018.pdf
VLOGA_Elektro_Gorenjska_19.03.2018.pdf
VLOGA_Internet institue_.pdf
VLOGA_TELEKOM-3400Mhz_23.03.2018.pdf