Komentar

"Bolj ko je država demokratična, težje je kaj impresivnega narediti …"

Demokracija ni razvila orodja za pogovor s pogumnimi idejami. Ne samo na področju arhitekture državnih projektov. Ni razvila in ni prave volje, da bi razvijala orodja za konstruktiven pogovor na kateremkoli javnem projektu, problemu, še najmanj s pogumnimi idejami.

03.12.2018 22:00
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   Ljubljana   arhitektura   projekti   Janez Koželj   Boštjan Vuga   Aleš Prijon   NUK II

Foto: Facebook

Demokracija ni razvila pogovora, ni prave volje, da bi razvijala orodja za konstruktiven pogovor na kateremkoli javnem projektu, problemu, še najmanj s pogumnimi idejami.

 

Sredi novembra je bila v razstavnem prostoru Mestne občine Ljubljana na Stritarjevi zanimiva razstava študentov arhitekture o vrsti pomembnih državnih projektov v našem glavnem mestu, ki se že desetletja nikamor ne premaknejo. Od najbolj absurdno zavozljanih, kot so NUK II (nova Narodna in univerzitetna knjižnica), pa naši "slavni" železniška in avtobusna postaja, da o Plečnikovem stadionu za Bežigradom in ostalih nerealiziranih projektih, kot so nova sodna palača in še nekateri, niti ne izgubljam besed. V sklopu omenjene razstave pa se je en večer zgodila tudi okrogla miza, na kateri so udeleženci, vsaj po moji oceni, hote ali nehote nekako razvijali sugestijo rešitve, ki stoji v naslovu mojega današnjega prispevka. Izstopali so trije glavni protagonisti okrogle mize; naj mi ostali udeleženci okrogle mize ne zamerijo (ali pa mi bodo morda celo hvaležni, da jih ne omenjam v nadaljevanju).

 

Ti trije so bili ljubljanski "mestni" arhitekt Janez Koželj (ki je bil doslej tudi podžupan), arhitekt Aleš Prijon (novi državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor) in arhitekt Boštjan Vuga (eden redkih, če že ne celo edini, ki je v zadnjih 25 letih uspel realizirati kakšen projekt državnega pomena, denimo "Esmeraldo", zgradbo Gospodarske zbornice Slovenije na Dimičevi). Naj kar nasujem tiste njihove misli oziroma besede, kot sem jih sam slišal in razumel kot pomembne (pa me bo morda kdo od njih popravil, da sem slišal ali razumel narobe).

 

Janez Koželj je že uvodoma poudaril, da ima prave "travme v zaganjanju pričakovanj in strokovnih idej" in da je dobil občutek, da država "morda bi, pa noče ali pa se boji". Na ta Koželjev entré je imel Aleš Prijon zanimivo pripombo, da "je vprašanje, ali je to dobro ali ne", in potem dodal, da "bolj ko je država demokratična, težje je kaj impresivnega narediti …". No, pa je potem Boštjan Vuga le krenil v - po mojem - zanimivo smer, vredno tega zapisa. Najprej je še bolj konkretiziral Koželja in dejal: "Kaj lahko vidim danes kot vizijo glede pomembnih državnih projektov. Nekaj shizofrenega, paranoičnega, nekaj začenjaš, pa te je strah, kot pravi Koželj. Če začneš, izpelji do konca." In dodal po mojem glavno misel: "Treba je prelisičiti državo!" Ne vem, morda se motim, a tako Koželj kot Prijon sta prikimala.

 

Naj naredim tukaj kratko vmesno razmišljanje, da bo bralcu bolj jasno, kam pes taco moli (kaj sploh hočem povedati). Tudi sam sem arhitekt, moja zadnja seminarska naloga pred diplomo leta 1969  (v seminarju sem bil skupaj ravno z - Janezom Koželjem) je bil projekt NUK II na istem sedanjem parkirišču kot vsi kasnejši načrti NUK II. To bolj v ilustracijo, življenjska pot me je namreč peljala bolj v drugo smer, katere rezultat je bil na primer tudi moj članek na zadnji strani Sobotne priloge Dela 22. decembra 1990. Na predvečer plebiscita torej. Takrat je bila moja osrednja misel, da je nujno in najbolj potrebno narediti natečaj kako "prelisičiti institucije". Ta članek omenjam oziroma ga citiram tudi v svojem prispevku na portal+ 2. maja 2016 (vir) z naslovom Kako prelisičiti državne institucije, in v tem članku dajem tudi predlog, kako narediti tak natečaj.

 

A naj nadaljujem z okroglo mizo. Voditeljica vpraša: "Kaj lahko naredimo?" Posebej poudari "mi, državljani".

 

Koželj ji odgovarja: "Treba je zlomiti ta urok."

 

Prijon se ogreje (dodatno ga očitno spodbudi nekdo iz občinstva s pozivom, naj govori glasneje in bolj razumljivo): "Uradniki naredijo čim manj, da so manj odgovorni. To je moja izkušnja. In jaz jih bom 'teral', da naredijo, da ne bodo govorili, da kaj ni moč narediti!"

 

Vuga ostane dokaj miren: "Demokracija ni razvila pogovora s pogumnimi idejami ..." 

 

Iz občinstva se pojavi kar nekaj gorečih vzklikov: "Mora nas biti več, da se bo dvignil pokrov ...". Sliši se študente arhitekture: "Mora nas biti več, da se nas bo slišalo."

 

A na to nisem več pozoren. Bolj se poglabljam v besede Boštjana Vuge. Dodajam: Demokracija ni razvila orodja za pogovor s pogumnimi idejami. Ne samo na področju arhitekture državnih projektov. Ni razvila in ni prave volje, da bi razvijala orodja za konstruktiven pogovor na kateremkoli javnem projektu, problemu, še najmanj s pogumnimi idejami.

 

Ja, rešitev je ena sama, v prelisičenju institucij. Jaz bom še poskušal. Kot sem leta 1968 (in po konfliktu z Udbo raje pustil idejo ukvarjanja v smeri projektov "družbenih" zgradb), pa decembra 1990 v Sobotni prilogi, pa maja 2016 na portalu+.

 

Koliko imam še časa s poskušanjem?

 

 

Miha Burger je aktivni državljan.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.694
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.740
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.392
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.095
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 586
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445