Komentar

Bodo nacionalne države v "bruseljskem cesarstvu" sploh še kdaj suverene?

Diskusija o Brexitu poteka z nastavljenimi - in ne izvoljenimi - birokrati v Bruslju. Dostikrat slišim, da so ti uradniki izbrani, ker se politiki držav članic strinjajo z njihovim imenovanjem. To je popolnoma narobe. Je ravno tako, kot bi rekli, da so policaji izvoljeni, ali da so državni uradniki izvoljeni, ali da so smetarji izvoljeni. To je slabša oblika demokracije, kot je bilo samoupravljanje, ki je bilo na papirju demokratično, a vsi vemo, da so ga nadzirali komunisti.

02.12.2018 20:37
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Bruselj   Evropska unija   demokracija   Združeno kraljestvo   brexit   suverenost   Putin   Merkel   Hollande

Ena od tem v najnovejših pogajanjih med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom je, da vlada Bruselj in ne posamezne države članice s svojimi izvoljenimi poslanci.

Referendum 2016 so bile najbolj demokratične volitve v zgodovini Združenega kraljestva, ki se jih je udeležilo največ ljudi kadarkoli, z največjim številom sodelujočih strank in z največjim številom predlogov. Izid referenduma o Brexitu so pozneje potrdili z veliko večino v parlamentu in sprožili 50. člen Lizbonske pogodbe; programi strank, ki so podpirali izhod, so na volitvah leta 2017 dobili 80 % glasov. Postalo je jasno, da je demokratično glasovanje pomenilo VEN iz EU. Kakorkoli že, na pogajanjih smo videli, da je to za Bruselj igra "cesarstva", ne pa vzajemno dogovorjena pot naprej. Obsedenost s cesarstvom pomeni, da bruseljski birokrati, skupaj s fanatiki v Evropskem parlamentu, hočejo sporazum, s katerim bi ostal britanski trg pod kontrolo Bruslja, obenem pa bi spravili s poti nadležne in demokratične Britance. Tudi bojazen, da bi z razumnim dogovorom izgubili članico, je gonilo razprav. 

 

Jedro EU je francosko-nemško zavezništvo, toda kot se trenutno zdi, se državi strinjata o maločem, zlasti pa ne o upravljanju evra in njegovih predvidenih tveganjih, in da bruseljski avtokrati vlečejo vse poteze. Obstoj Elizejske pogodbe, ki sta jo leta 1963 podpisala Adenauer in de Gaulle, katera vsebuje sporazume o skupnem sodelovanju in zunanji politiki, gospodarskem in vojaškem sodelovanju ter o študentski izmenjavi, pomeni, da je v evropskem gnezdu veliko kukavičje jajce, ki je do zdaj narekovalo pot v prihodnost. Zdi se, da je ta Elizejska pogodba, vsaj kar zadeva Francijo in Nemčijo, nad pogodbami EU, kar seveda pomeni, da so ostale članice dejansko v drugorazrednem položaju.

 

Če potrebujete primere diktatorskih metod tvorcev bruseljskega cesarstva, preglejte pogodbe Grčije, Cipra, Portugalske in Italije. Poglejte tudi ta puhel način, s katerim sta se Merklova in Hollande srečala s Putinom zaradi njegovega vmešavanja v Ukrajino. Vmešavanja, ki so ga po mojem mnenju spodbodli prezgodnji in prenagljeni pogovori z Ukrajino o pridružitvi EU. Pomislite tudi na polome pri posredovanju, ko so začutili, da bi to oslabilo njihovo cesarstvo, npr. ko so odrekli pomoč Slovenji v mejnem sporu s Hrvaško, ali na poljsko težavo z nereformiranimi komunističnimi sodniki, ali na poskus pomoči Kataloncem. Namesto da bi pomagali, hočejo kaznovati Britance in Poljake in Madžare, hkrati pa Nemci oblikujejo evropsko politiko s tem, da brez kakršnegakoli posvetovanja povabijo v EU več kot milijon migrantov.

 

Bruselj resnično vlada in sprašujem se, če bodo nacionalne države sploh še kdaj suverene. To je gotovo korak nazaj za resnično demokracijo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.033
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.502
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.198
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.196
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 737
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474