Komentar

Boj za Istrabenzove hotele: Kdo bo obvladoval pomemben del slovenskega turizma

Zgodba o prodaji Istrabenzovih hotelov je očitno dosegla vrelišče. Na to kaže tudi naša neuradna informacija, da naj bi že v ponedeljek prišlo do sila nenavadnega sestanka vseh pomembnih akterjev te zgodbe. Za skupno mizo naj bi namreč zavoljo prodaje Istrabenzovih hotelov sedli štirje vplivneži: finančni minister Andrej Bertoncelj, siva eminanca paradržavnega gospodarstva Borut Jamnik, Matej Narat in Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo.

30.11.2018 21:00
Piše: Matija Ž. Likar
Ključne besede:   Istrabenz   turizem   hoteli   SDH   KAD   Bain Capital   Borut Jamnik   Bachtiar Djalil   Zdravko Počivalšek   Andrej Bertoncelj

Foto: Modra zavarovalnica / portal+

V dosedanjih Jamnikovih zgodbah, predvsem v Cimosu in Probanki, je država potegnila "ta kratko" in se je izkazalo, da jo je Borut Jamnik izkoristil za izpolnjevanje svojih ciljev.

Prodaja šestih Istrabenzovih hotelov se razplamteva v pravo malo vojno na slovenskih kapitalskih tleh. Marsikdo bi rad pristavil svoj lonček in pri tem po možnosti čimbolje zaslužil. Pogled v zakulisno dogajanje kaže, da so apetiti nenasitni; še toliko bolj, če jih lahko potešijo na plečih države. Apetiti so kajpak razumljivi, saj gre za bitko o tem, kdo bo obvladoval pomemben del slovenskega turizma. Kot je znano, prodajo hotelov vodijo resni mednarodni svetovalci, ponudbe za nakup pa so doslej podali Bain Capital, MK Group, Sava, Slovenski državni holding (SDH), MHP in Kapitalska družba (KAD). Zlasti podaljšani roke države, SDH in KAD s svojimi kurirji poskušajo postopek prodaje čimbolj zamegliti in zakomplicirati do te mere, da bi resni vlagatelji obupali in se umaknili. Mimogrede, v zadnjem času so se razširile govorice, da sta se Borut Jamnik, šef Modre zavarovalnice, in Bachtiar Djail, predsednik uprave KAD, ki je ob Anji Strojin Štampar dolga leta veljal za Jamnikovega protežiranca, sprla.

 

Vsekakor je za nakup Istrabenzovega hotelskega imperija morda najresnejši ponudnik ta čas Bain Capital, sicer vodilno zasebno naložbeno podjetje s sedežem v Bostonu, ki ima svoje pisarne tudi v New Yorku, Chicagu, San Franciscu, Palo Altu, Londonu, Münchnu, Dublinu, Hongkongu, Tokiju, Šanghaju, Mumbaju, Melbournu in Sydneyju, v upravljanju pa imajo fantje kar približno 85 milijard dolarjev sredstev (in skoraj 1000 zaposlenih po vsem svetu). Naj ob tem spomnimo, da je Bain pri nas poskušal pred leti kupiti Telekom Slovenije, a so pozneje komisijo za privatizacijo Telekoma obvestili, da se umikajo iz prodaje, domnevno zato, ker naj bi se Slovenija v postopku prodaje obnašala neresno oziroma favorizirala drugega interesenta (bržkone Deutsche Telekom).

 

Leta 2012 so podjetje Bain Capital in njegova dejanja sicer postali predmet političnega in medijskega nadzora zaradi politične kariere soustanovitelja Mitta Romneyja, predvsem zaradi njegove predsedniške kampanje leta 2012. Od takrat dalje pa Bain izjemno pazljivo investira in se ne zapleta v nobene lokalne igrice, še posebej, če so vmešani različni interesi preko države. Zato ne bi čudilo, da bi tudi tokrat dvignili roke nad Slovenijo in odšli. Kajti šefom tega ameriškega sklada vsekakor ne bi bilo všeč, če bi morali svojim ameriškim političnim prijateljem razlagati, zakaj se je njihovo podjetje v Sloveniji zapletlo v kakšno korupcijsko afero z "lokalci". Zaradi igric na domačem parketu bi se zato prav lahko zgodilo, da se bo na koncu Bain umaknil iz Slovenije. Kajti kot pravijo naši viri, naj bi bil Bain Capital v Sloveniji preko Mitje Križaja (DUTB) in Borisa Olujića (Peakside Capital) povezan z Borutom Jamnikom, šefom Modre zavarovalnice, o katerem je že dolgo znano, da za dosego svojih ciljev ne izbira sredstev, poleg tega pa je že vsaj dve desetletji vpleten tako rekoč v skoraj vse pomembnejše gospodarsko-finančne posle v državi, med katerimi se ne manjka tudi nenavadnih oziroma dvomljivih poslov. Od tod tudi Jamnikov neobičajni vzdevek: "grobar slovenskega gospodarstva".

 

Interesi vpletenih na slovenski strani kajpak niso enotni: Savina prioriteta je realizacija projekta nakupa Bernardina, medtem ko za Istrabenzove hotele zaradi pomanjkanja denarja ne more resno konkurirati. Modra zavarovalnica pa bi tudi težko konkurirala strateškim ponudnikom iz tujine. V zadnjem času je po naših informacijah prišlo še od enega zanimivega preobrata v procesu prodaje. Kaže namreč, da je tudi naveza med ministrom Zdravkom Počivalškom in Miodragom Kostićem propadla (znano dejstvo je, da je minister Kostiću v prvi dokapitalizaciji Gorenjske banke precej pomagal).

 

Kaj se zgodilo? Zdi se, da je Počivalšek močno razpet med Jamnikom na eni in Kostićem na drugi strani. Jamnik je namreč prišel na idejo, da bi moral KAD (ki ga vodi že omenjeni Bachtiar Djalil) kupiti Istrabenz turizem. Zato naj bi zdaj Jamnik pritiskal na aktualnega finančnega ministra Andreja Bertonclja, naj za KAD v imenu države poskrbi za ustrezen denar. Vendar ima Jamnik pri tem velik problem, kajti aktualni predsednik vlade Marjan Šarec jasno sporoča, da ne želi biti odvisen od nobenih lobijev in zavrača vsakršne pritiske. Poleg tega so Jamniku vendarle nekoliko pristrigli peruti, s tem ko je v SDH ostal tako rekoč brez svojih kadrov. Morda držijo celo govorice o "prepiru" z Djalilom. Tudi ministru Bertonclju je seveda jasno, da ne more ravnati drugače kot predsednik vlade, zato nikakor noče odobriti tega, da bi Jamnik preko Kapitalske družbe izkoristil državo za svoje interese. Za nameček je tudi Matej Narat (Sava) zdaj fokusiran zgolj na Bernardin in ni več sposoben slediti Jamnikovim apetitom in ciljem.

 

Zgodba o prodaji Istrabenzovih hotelov je očitno dosegla vrelišče. Na to kaže tudi naša neuradna informacija, da naj bi že v ponedeljek prišlo do sila nenavadnega sestanka vseh pomembnih akterjev te zgodbe. Za skupno mizo naj bi namreč zavoljo prodaje Istrabenzovih hotelov sedli Andrej Bertoncelj, Borut Jamnik, Matej Narat in Zdravko Počivalšek. V dosedanjih Jamnikovih zgodbah, predvsem v Cimosu in Probanki, je država potegnila "ta kratko" in se je izkazalo, da jo je Jamnik izkoristil za izpolnjevanje svojih ciljev.

 

Sta Šarec in Bertoncelj dovolj prisebna, da ne bosta čez par let prav onadva odgovarjala za dejanja, v katera ju je zvito napeljal Jamnik? Premier je menda svojim kadrovnikom dal jasno vedeti, da morajo pri kadrovanju ostati samostojni, brez kakršnega koli Jamnikovega vpletanja. Mu bo to uspelo tudi pri Istrabenzu, ali pa bo "grobar slovenskega gospodarstva" uporabil državo kot blagajno za svoje cilje? Bomo kmalu videli ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.678
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.388
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 567
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 444