Zgodba o prodaji Istrabenzovih hotelov je očitno dosegla vrelišče. Na to kaže tudi naša neuradna informacija, da naj bi že v ponedeljek prišlo do sila nenavadnega sestanka vseh pomembnih akterjev te zgodbe. Za skupno mizo naj bi namreč zavoljo prodaje Istrabenzovih hotelov sedli štirje vplivneži: finančni minister Andrej Bertoncelj, siva eminanca paradržavnega gospodarstva Borut Jamnik, Matej Narat in Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo.
Prodaja šestih Istrabenzovih hotelov se razplamteva v pravo malo vojno na slovenskih kapitalskih tleh. Marsikdo bi rad pristavil svoj lonček in pri tem po možnosti čimbolje zaslužil. Pogled v zakulisno dogajanje kaže, da so apetiti nenasitni; še toliko bolj, če jih lahko potešijo na plečih države. Apetiti so kajpak razumljivi, saj gre za bitko o tem, kdo bo obvladoval pomemben del slovenskega turizma. Kot je znano, prodajo hotelov vodijo resni mednarodni svetovalci, ponudbe za nakup pa so doslej podali Bain Capital, MK Group, Sava, Slovenski državni holding (SDH), MHP in Kapitalska družba (KAD). Zlasti podaljšani roke države, SDH in KAD s svojimi kurirji poskušajo postopek prodaje čimbolj zamegliti in zakomplicirati do te mere, da bi resni vlagatelji obupali in se umaknili. Mimogrede, v zadnjem času so se razširile govorice, da sta se Borut Jamnik, šef Modre zavarovalnice, in Bachtiar Djail, predsednik uprave KAD, ki je ob Anji Strojin Štampar dolga leta veljal za Jamnikovega protežiranca, sprla.
Vsekakor je za nakup Istrabenzovega hotelskega imperija morda najresnejši ponudnik ta čas Bain Capital, sicer vodilno zasebno naložbeno podjetje s sedežem v Bostonu, ki ima svoje pisarne tudi v New Yorku, Chicagu, San Franciscu, Palo Altu, Londonu, Münchnu, Dublinu, Hongkongu, Tokiju, Šanghaju, Mumbaju, Melbournu in Sydneyju, v upravljanju pa imajo fantje kar približno 85 milijard dolarjev sredstev (in skoraj 1000 zaposlenih po vsem svetu). Naj ob tem spomnimo, da je Bain pri nas poskušal pred leti kupiti Telekom Slovenije, a so pozneje komisijo za privatizacijo Telekoma obvestili, da se umikajo iz prodaje, domnevno zato, ker naj bi se Slovenija v postopku prodaje obnašala neresno oziroma favorizirala drugega interesenta (bržkone Deutsche Telekom).
Leta 2012 so podjetje Bain Capital in njegova dejanja sicer postali predmet političnega in medijskega nadzora zaradi politične kariere soustanovitelja Mitta Romneyja, predvsem zaradi njegove predsedniške kampanje leta 2012. Od takrat dalje pa Bain izjemno pazljivo investira in se ne zapleta v nobene lokalne igrice, še posebej, če so vmešani različni interesi preko države. Zato ne bi čudilo, da bi tudi tokrat dvignili roke nad Slovenijo in odšli. Kajti šefom tega ameriškega sklada vsekakor ne bi bilo všeč, če bi morali svojim ameriškim političnim prijateljem razlagati, zakaj se je njihovo podjetje v Sloveniji zapletlo v kakšno korupcijsko afero z "lokalci". Zaradi igric na domačem parketu bi se zato prav lahko zgodilo, da se bo na koncu Bain umaknil iz Slovenije. Kajti kot pravijo naši viri, naj bi bil Bain Capital v Sloveniji preko Mitje Križaja (DUTB) in Borisa Olujića (Peakside Capital) povezan z Borutom Jamnikom, šefom Modre zavarovalnice, o katerem je že dolgo znano, da za dosego svojih ciljev ne izbira sredstev, poleg tega pa je že vsaj dve desetletji vpleten tako rekoč v skoraj vse pomembnejše gospodarsko-finančne posle v državi, med katerimi se ne manjka tudi nenavadnih oziroma dvomljivih poslov. Od tod tudi Jamnikov neobičajni vzdevek: "grobar slovenskega gospodarstva".
Interesi vpletenih na slovenski strani kajpak niso enotni: Savina prioriteta je realizacija projekta nakupa Bernardina, medtem ko za Istrabenzove hotele zaradi pomanjkanja denarja ne more resno konkurirati. Modra zavarovalnica pa bi tudi težko konkurirala strateškim ponudnikom iz tujine. V zadnjem času je po naših informacijah prišlo še od enega zanimivega preobrata v procesu prodaje. Kaže namreč, da je tudi naveza med ministrom Zdravkom Počivalškom in Miodragom Kostićem propadla (znano dejstvo je, da je minister Kostiću v prvi dokapitalizaciji Gorenjske banke precej pomagal).
Kaj se zgodilo? Zdi se, da je Počivalšek močno razpet med Jamnikom na eni in Kostićem na drugi strani. Jamnik je namreč prišel na idejo, da bi moral KAD (ki ga vodi že omenjeni Bachtiar Djalil) kupiti Istrabenz turizem. Zato naj bi zdaj Jamnik pritiskal na aktualnega finančnega ministra Andreja Bertonclja, naj za KAD v imenu države poskrbi za ustrezen denar. Vendar ima Jamnik pri tem velik problem, kajti aktualni predsednik vlade Marjan Šarec jasno sporoča, da ne želi biti odvisen od nobenih lobijev in zavrača vsakršne pritiske. Poleg tega so Jamniku vendarle nekoliko pristrigli peruti, s tem ko je v SDH ostal tako rekoč brez svojih kadrov. Morda držijo celo govorice o "prepiru" z Djalilom. Tudi ministru Bertonclju je seveda jasno, da ne more ravnati drugače kot predsednik vlade, zato nikakor noče odobriti tega, da bi Jamnik preko Kapitalske družbe izkoristil državo za svoje interese. Za nameček je tudi Matej Narat (Sava) zdaj fokusiran zgolj na Bernardin in ni več sposoben slediti Jamnikovim apetitom in ciljem.
Zgodba o prodaji Istrabenzovih hotelov je očitno dosegla vrelišče. Na to kaže tudi naša neuradna informacija, da naj bi že v ponedeljek prišlo do sila nenavadnega sestanka vseh pomembnih akterjev te zgodbe. Za skupno mizo naj bi namreč zavoljo prodaje Istrabenzovih hotelov sedli Andrej Bertoncelj, Borut Jamnik, Matej Narat in Zdravko Počivalšek. V dosedanjih Jamnikovih zgodbah, predvsem v Cimosu in Probanki, je država potegnila "ta kratko" in se je izkazalo, da jo je Jamnik izkoristil za izpolnjevanje svojih ciljev.
Sta Šarec in Bertoncelj dovolj prisebna, da ne bosta čez par let prav onadva odgovarjala za dejanja, v katera ju je zvito napeljal Jamnik? Premier je menda svojim kadrovnikom dal jasno vedeti, da morajo pri kadrovanju ostati samostojni, brez kakršnega koli Jamnikovega vpletanja. Mu bo to uspelo tudi pri Istrabenzu, ali pa bo "grobar slovenskega gospodarstva" uporabil državo kot blagajno za svoje cilje? Bomo kmalu videli ...