Komentar

Kaotična stara celina: Ali je Evropska unija ostala brez državnikov in državnic?

Po mojem mnenju v Evropi ni vrhunskih državnikov. Sprašujem se, zakaj je tako. Merklovo so končno pokopale njene napake, v prvi vrsti imigrantska zmešnjava, a hkrati kot da nihče ne ve, za kaj se zavzema; zdi se, da je Nemčija preveč pod ruskim vplivom, morda zaradi zanašanja na ruski plin. 

17.12.2018 23:02
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Evropa   Združeno kraljestvo   brexit   imigracija   migranti   Bruselj   Macron   Merkel   Nemčija   Francija   Rusija   EU   NATO

Fotomontaža: portal+

Ne pomnim, da bi za časa mojega življenja v Evropi vladal takšen kaos, tudi če upoštevam razpad Sovjetske zveze, demokratizacijo Vzhodne Evrope in vojno v Jugoslaviji.

Potem je tu Macron, ki je prišel na oblast enako kot večina francoskih voditeljev – z visoko retoriko –, in uporablja predsedniško moč za spreminjanje zakonov; toda ko pride do soočenja z ljudstvom, popusti. Dalje imamo španski spor s Katalonijo in italijanski val populizma, ki nastaja v levem krilu koalicije na jugu in desnosredinskem na severu. Italija se muči z imigrantskimi čolni, za katere se zdi, da jih na njeno obalo naplavljajo EU in zasebne humanitarne organizacije.

 

Madžarska ima desničarsko vlado, ki po eni strani ugaja večini, po drugi pa ne vemo, kam to vodi. Na Poljskem je patriotska vlada, ki skuša izkoreniniti stare komunistične sodnike, pri čemer je edina ovira Bruselj; plinski Severni tok 2 je videti kot nemško-ruska pogodba, ki pritiska na Poljsko – se ponavljajo zgodovinski pritiski obeh držav?

 

Češka republika je videti solidno stabilna, toda vlado vodi "amaterski" politik. Švedska ne more oblikovati vlade, v glavnem zaradi javnosti, zaskrbljene zaradi prevelikega števila imigrantov. Belgija je kot ponavadi razdeljena med dve etnični skupini, Avstrija se spoprijema s težavo, kako ustaviti ilegalno imigracijo. Baltske države se bojujejo z ruskim vmešavanjem, brez omembe vredne pomoči EU, vendar vsaj s pomočjo zveze NATO. Za Hrvaško se zdi, da ima nenehne težave s korupcijo, za Slovenijo so značilne šibke levo orientirane vlade.

 

Kaže, da se razne cerkve poslužujejo nesprejemljivih metod in dnevno izgubljajo moralni vpliv; časi velikega papeža Janeza Pavla II. se že davno minili. V izobraževanju so edine evropske univerze med prvimi 25 na svetu štiri iz Združenega kraljestva (UK) in ena iz Švice; med prvimi 50 je samo pet evropskih univerz. Ni čudno, da petkrat več evropskih študentov pride v Združeno kraljestvo kot odide britanskih na celino. Sprašujem se, koliko jih gre v ZDA. Kaj se je zgodilo z lizbonsko strategijo? Njen cilj je bil do leta 2010 narediti EU "najbolj konkurenčno in dinamično gospodarstvo na svetu, temelječe na znanju, zmožno trajne gospodarske rasti z več in boljšimi službami ter večjo socialno kohezijo". Veliko leporečja, zlasti za brezposelne mlade v EU. A o tem nihče ne govori, kaže, da so to pometli pod preprogo.

 

Na vojaškem področju se zdi Evropa v pogovorih o ukrajinskih problemih z Rusijo nekoristna, nedavno je prišlo do ruske provokacije v Azovskem morju – sprašujem se, kdaj bo to morje prišlo pod popolno rusko kontrolo. Neprestano slabljenje Nata s strani držav EU, ki ne vplačujejo svojih deležev, je izzvalo ponovno naraščanje možnosti ameriškega izolacionizma.

 

Brexit je zmešnjava, na obeh straneh ni nikogar, ki bi pametno razmišljal o skupni koristi.

 

V vsakdanjem in poslovnem življenju potrebuje Evropa manj birokratov, manj političnih sklepov in več državnikov. Če pogledamo nazaj, se zdi državnik celo levičarski Delors. Leta 2012 je za poslovni časopis Handelsblatt izjavil: "Če Britanci ne morejo podpreti teženj o večji integraciji v Evropi, lahko kljub temu ostanemo prijatelji, vendar na drugačni osnovi. Le-to si zamišljam kot evropsko gospodarsko območje ali kot sporazum o prosti trgovini."

 

Torej, kje so državniki in državnice?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.033
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.502
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.198
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.196
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 737
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474