Ministrstvo za zunanje zadeve oziroma minister Miro Cerar se je odzval na javno pismo, ki mu ga je na portalu+ 25. novembra napisal Tomaž Seljak, dolgoletni direktor IZUM-a in koordinator projekta COBISS.Net. Seljak je v svojem odprtem pismu, ki ga je na zunanjega ministra naslovil tik pred obiskom Albanije, opozarjal na zanemarjanje projekta Cobiss s strani slovenske vlade.
Odprto pismo Zakaj so za Vlado Republike Slovenije okoljski projekti v državah Zahodnega Balkana pomembnejši od projekta širitve mreže COBISS.Net? (vir) poziva Ministrstvo za zunanje zadeve k finančni podpori projekta širitve mreže COBISS.Net, zato Ministrstvo za zunanje zadeve ponovno pojasnjuje, da ne razpolaga s sredstvi, s katerimi bi lahko finančno podprlo omenjeni projekt. Ministrstvo za zunanje zadeve sredstva razvojnega sodelovanja, ki so v njegovem finančnem načrtu, namenja prvenstveno za financiranje projektov ustanov, ki sodijo v njegovo pristojnost, to sta ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti ter Center za evropsko prihodnost (CEP), del pa preko razpisov projektom slovenskih nevladnih organizacij.
Pristojno ministrstvo za financiranje aktivnosti v okviru projekta COBISS.Net ter za zagotavljanje sredstev in urejanje problematike financiranja dejavnosti IZUM-a, kot nosilca projekta, je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ). MIZŠ je kot pristojno resorno ministrstvo skupaj z Javno agencijo za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) v preteklih letih tudi zagotavljalo pretežni del finančnih sredstev za aktivnosti COBISS.Net, vključno z aktivnostmi razvojnega sodelovanja (opomba: po podatkih iz Letnih poročil o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za aktivnosti razvojnega sodelovanja v višini preko 650.000 evrov v letih 2010-2013; v kasnejših letih financiranja ni bilo).
Prioritete mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije so opredeljene v Resoluciji o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči Republike Slovenije (ReMRSHP), ki jo je septembra 2017 sprejel Državni zbor. Resolucija opredeljuje dve prednostni vsebinski področji, ki sta
(1) spodbujanje miroljubnih in vključujočih družb, s poudarkom na dobrem upravljanju, enakih možnostih, vključno z enakostjo spolov, ter kakovostnem izobraževanju ter
(2) boj proti podnebnim spremembam, s poudarkom na trajnostnem gospodarjenju z naravnimi in energetskimi viri.
Projekti Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR), ki jih odprto pismo navaja, sodijo v drugo navedeno vsebinsko prioritetno področje. Projekte CMSR sicer sofinancirata Ministrstvi za finance ter za okolje in prostor in ne Ministrstvo za zunanje zadeve, kot je zmotno navedeno v odprtem pismu. Ministrstvo za zunanje zadeve je zaradi omejenih sredstev projekte CMSR prenehalo financirati leta 2015. Prav tako tudi ne drži trditev, da bi bilo komurkoli "dano na znanje, da bo Republika Slovenija projekt sofinancirala, če bo za izvajalca izbrano slovensko podjetje", saj Slovenija ne izvaja vezane razvojne pomoči, izbor konkretnih izvajalcev pa preko razpisov opravljajo lokalne oblasti v partnerskih državah.
Vendarle pa je smotrno ponovno poudariti, da projekti CMSR niso edini projekti mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije, saj različni proračunski uporabniki, med njimi ministrstva, izvajajo projekte mednarodnega razvojnega sodelovanja bodisi sami ali preko organov v sestavi, preko izvajalcev, navedenih v tem dopisu, ali drugih izvajalcev, itd. Vse dejavnosti mednarodnega razvojnega sodelovanja RS se za večletno obdobje načrtujejo v okvirnih programih. Aktualni okvirni program je Vlada Republike Slovenije sprejela aprila 2016 za obdobje 2016 do 2019 (vir).
Kot je bilo pojasnjeno že v preteklosti, Ministrstvo za zunanje zadeve podpira pobudo za širitev mreže COBISS.Net ter ocenjuje, da bi konkreten projekt v tej smeri izpolnjeval pogoje za sofinanciranje, vendar pa bo moral biti podprt s strani pristojnega proračunskega uporabnika. Ministrstvo ob tem pričakuje tudi, da bosta IZUM kot nosilec projekta in pa MIZŠ kot pristojno resorno ministrstvo, predhodno podala pobudo, da se tak projekt uvrsti v okvirni program mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije.