Ministrstvo za zunanje zadeve očitno ne zmore ali ne želi prepoznati, da je COBISS.net medresorski projekt, ki enakovredno zadeva izobraževanje, znanost, kulturo in mednarodne odnose. Že zaradi tega razloga bi bilo najbolj logično, da medresorsko koordinacijo prevzame MZZ kot nacionalni koordinator mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije.
Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) v odzivu na moje odprto pismo ministru dr. Miru Cerarju (vir) ni odgovorilo na ključno vprašanje, zakaj so za Vlado Republike Slovenije okoljski projekti v državah Zahodnega Balkana pomembnejši od projekta širitve mreže COBISS.Net. MZZ je nacionalni koordinator mednarodnega razvojnega sodelovanja, ki med drugim (vir):
-
oblikuje politike mednarodnega razvojnega sodelovanja;
-
zagotavlja upoštevanje ciljev in načel mednarodnega razvojnega sodelovanja pri politikah, ki jih načrtuje in izvaja Republika Slovenija in lahko vplivajo na partnerske države;
-
pripravlja strateške dokumente o mednarodnem razvojnem sodelovanju ter
-
pripravlja in usklajuje okvirne programe mednarodnega razvojnega sodelovanja.
Glede na navedeno bi MZZ moral vedeti, zakaj imajo okoljski projekti absolutno prednost pri usmerjanju uradne razvojne pomoči Republike Slovenije državam Zahodnega Balkana, četudi jih po letu 2015 sofinancirata le še Ministrstvo za finance ter Ministrstvo za okolje in prostor.
MZZ pojasnjuje, da ne razpolaga s sredstvi, s katerimi bi lahko finančno podprlo projekt COBISS.Net, ob tem pa, kot že večkrat doslej, pristojnost za financiranje aktivnosti v okviru projekta COBISS.Net zmotno pripisuje izključno Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) in to povezuje s pristojnostjo navedenega ministrstva za financiranja dejavnosti IZUM-a za potrebe slovenskih uporabnikov njegovih proizvodov in storitev. Knjižnični informacijski sistem COBISS.SI je informacijska infrastruktura izobraževanja, znanosti in kulture, dejavnosti IZUM pa financira le MIZŠ, ker sta se tako nekoč dogovorila takratni minister za znanost in tehnologijo in minister za kulturo. Je pa nabavo računalniške opreme za splošne knjižnice financiralo Ministrstvo za kulturo.
Mednarodna razvojna pomoč ciljnim državam v okviru projekta COBISS.Net je namenjena vzpostavitvi pogojev za implementacijo sistema COBISS (oprema, kadri, dokumentacija …) in dvig produktivnosti katalogizatorjev – kreatorjev bibliografskih zapisov. Stroški dejavnosti IZUM-a, ko so knjižnice v ciljnih državah vključene v mrežo COBISS.Net, pa se pokrivajo z zaračunavanjem storitev izobraževanja in licenc za programsko opremo. Nosilec projekta razvojne pomoči knjižnicam je načeloma lahko katera koli institucija/organizacija, ki ima za vodenje takšnega projekta potrebno znanje. Tako je bilo tudi v predlogu projekta za Evropsko komisijo leta 2016 predvideno, da je nosilec projekta Unesco, partnerji pa IZUM, nacionalne knjižnice in University of Shkodra, Albanija (vir).
MZZ očitno ne zmore ali ne želi prepoznati, da gre za medresorski projekt, ki enakovredno zadeva izobraževanje, znanost, kulturo in mednarodne odnose in bi bilo zato najbolj logično, da medresorsko koordinacijo prevzame MZZ kot nacionalni koordinator mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije. Nenazadnje tudi zato, ker je treba zagotoviti tudi koordinacijo politično-diplomatskih aktivnosti za uveljavitev slovenskih interesov v državah Zahodnega Balkana. MIZŠ je 3. marca 2017 predlagal MZZ, da umesti projekt COBISS.Net med strateške projekte mednarodnega razvojnega sodelovanja RS, da se tako uredi status projekta ter vzpostavi organizacijska struktura projekta, ki bo omogočala uresničitev zastavljenih ciljev projekta. MZZ je takrat predlog birokratsko zavrnil, namesto da bi poskrbel za uvrstitev projekta v Okvirni program mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Republike Slovenije za obdobje od leta 2016 do 2019 – revizija z dne 4. 5. 2017 (vir). Sedaj pričakuje, da bosta IZUM in MIZŠ podala pobudo, da se projekt uvrsti v okvirni program mednarodnega razvojnega sodelovanja RS, seveda pa je potreben tudi medresorski dogovor glede financiranja projekta. Upam, da bo MIZŠ odpravil zadržke, ki jih je imel v preteklih letih glede podpore projektu, in bo tudi Ministrstvo za finance prepoznalo, da je poleg okoljskih projektov vredno podpreti tudi COBISS.Net.