Komentar

Polemika o Evropi: Da je EU uspešna in demokratična?! Zagotovo ne!

"Osuplo sem prebral izjavo prijatelja Dejana Steinbucha, da je EU najuspešnejša demokratična vladavina prava, svobodna in na človekovih pravicah osnovana zveza v zgodovini. Ali to res verjame?" Naš britanski kolumnist Keith C. Miles tokrat polemizira z urednikom portala+ glede narave in perspektive Evropske unije, ki je 9. januarja objavil esej z naslovom Ponovoletna razmišljanja: Mir v Evropi ni večen, slovensko igračkanje z državo pa zaskrbljujoče (vir). Polemika se bo nadaljevala čez nekaj dni, ko bo Dejan Steinbuch odgovoril na Milesovo repliko.

23.01.2019 20:15
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Evropa   EU   Keith Miles   polemika   Dejan Steinbuch   Združeno Kraljestvo   Slovenija   Bruselj   Evropska komisija   suverenost   Poljska   Ukrajina   NATO

Seveda razumem prevladujoče mnenje številnih v Sloveniji, da je članstvo v EU zaščita poti neumnostim nekdanjih in sedanjih komunistov. Toda, dragi Dejan, tvoja želja po globoki federaciji, s Slovenijo kot zgolj pokrajino, je obupna misel.

Za delovanje Bruslja pogosto pravijo, da ima demokratični primanjkljaj, ker je sam sebi vir zakonodajnih in regulatornih predlogov z zelo omejenim nadzorom Evropskega parlamenta in Sveta ministrov. Njegovo uradništvo morda sestavljajo demokratično izvoljeni ljudje, vendar zaradi tega Komisija še ni demokratičnao izvoljena organizacija. Policaje, mestne redarje in državne uradnike določijo demokratični predstavniki, toda nihče ne bo trdil, da so demokratično izvoljeni. Računi EU niso bili podrobno pregledani že več kot dvajset let. V vsaki normalni upravi podjetja ali v vladnih resorjih bi zaradi take napake zaposlenim prepovedali vstop v pisarne, v primeru kršitve bi jih zaprli.

 

Seveda bruseljska elita skrbi zase z izjemno visokimi plačami, brezplačnimi bonitetami, velikanskimi izdatki, za katere včasih ni potrdil ali računov, in nizkimi davki; posledica vsega tega je, da posesajo v center EU veliko nadarjenih ljudi iz revnejših članic. Da bi razumeli nedemokratične izvore EU, predlagam, da preberete knjigo The Great Deception Christopherja Bookerja in Richarda Northa.

 

EU, ki dejansko nima nobene obrambne politike in se mora zanesti na NATO, v katerega večina držav ne vplačuje ustreznega deleža, je bila zato nekoristna pri ruski agresiji na Ukrajino in tudi drugje. Pravzaprav je morda celo spodbudila ruski napad na Ukrajino, kot menijo številni komentatorji. Srečanje med Hollandom, Merklovo in Putinom v Minsku je bilo mučno, spominjalo je na mlačen sestanek v Münchnu med Hitlerjem, Deladierjem in Chamberlainom pred II. svetovno vojno. Ne samo, da bi si morali za vedno zapomniti polomijo EU v Bosni, tudi neučinkovitost evropske trojke (Poos, van den Broek in de Michelis) je po mojem mnenju podaljšala vojno v Bosni z več smrtnimi žrtvami, kot bi jih bilo, če bi NATO in ZDA takoj posredovala.

 

Neprimerno ravnanje Poljske zaradi pretiranih cen ruskega plina je še en primer slabosti EU. Baltiški Severni tok 2 ruskega plina, ki koristi predvsem Nemčiji in obide Poljsko, je videti kot spodrsljaj EU. Kar zadeva diplomatsko službo EU, tako imenovano Evropsko službo za zunanje delovanje, ki želi nadomestiti zunanja ministrstva posameznih držav, gre za drago napako, saj meša zunanjo politiko in nacionalne pravice. Ali povprečen državljan sploh ve, da je Evropska služba za zunanje delovanje hkrati tudi Obrambno ministrstvo EU?

 

Kar se tiče pravne države, so bili rezultati doktrine, ki je zagotovila ločitev nadzora nad zakonom od političnega vmešavanja, zelo skromni. Ko so nekdanje komunistične države podpisale pridružitev EU, je bil eden od pogojev ta, da bodo zagotovile neodvisnost sodstva, toda bivšim komunističnim sodnikom niso preprečile nadaljevanja po starem in upoštevanja navodil politikov in starih tovarišev; ko pa Poljska skuša popraviti situacijo, je kaznovana. Sistem evropskega zapornega naloga se v veliko primerih zlorablja. V številnih državah EU imajo slabo evidenco o korupciji in zdi se, da je Bruselj ni sposoben izboljšati. Seveda ne pomaga, da je Evropsko sodišče, ki razlaga zakone EU, postalo politično in njegove odločitve ovirajo normalni demokratični proces. 

 

Poglejmo katastrofalno funkcioniranje evra. Valuta, ki deluje samo v "dobrem ekonomskem vremenu", je pripeljala Grčijo v skoraj popolno sužnost, zaradi katere je trpela hujšo recesijo kot ZDA v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Kaznovana je bila s plačevanjem slabih posojil velikih celinskih bank, ki so imele največje koristni od reševalnih načrtov. Valuta, ki je povzročila ogromno brezposelnost med mladimi v mnogih državah, je pripeljala tudi do sesuvanja bank v Sloveniji, ki so jih morali reševati navadni davkoplačevalci. Evro je bil glavni krivec in ne, kot smo slišali, "mednarodni bančni polom". Območje evra na splošno v zadnjih desetih letih skoraj nima gospodarske rasti.

 

Schengenski sistem hvalijo, toda njegova posledica so odprte in nezavarovane meje, ki pomenijo, da je več kot milijon večinoma ekonomskih migrantov preprosto vkorakalo. Ne samo, da so kriminalne združbe pograbile priložnost in izpostavljajo družine zelo tveganim vodam, v katerih so mnoge izginile. Je to dejanje tako imenovane uspešne zveze? Če bi Merklova in EU resnično hotela pomagati, bi lahko organizirala ladje in letala, ki bi varno prepeljala ljudi, a samo tiste v stiski. Ko se je desna stranka na Madžarskem pritoževala zaradi tega, ni bilo odziva, zato se rekli, da bodo postavili ograjo. Ko na to dolgo ni bilo odgovora in so se po velikem razočaranju spravili na delo, so jih obtožili "fašizma". Odgovor EU je bil klavrn, od nemške zahteve, da bi manjše države morale upoštevati ukaze o sprejetju migrantov, do spodbujanja mornarice EU in dobrodelnih organizacij, ki so reševale čolne iz Libije, naj jih odvržejo v Italiji. Le-ta je dolgo potrpežljivo to prenašala, ko pa je reagirala, so jo kritizirali. 

 

Seveda razumem prevladujoče mnenje številnih v Sloveniji, da je članstvo v EU zaščita poti neumnostim nekdanjih in sedanjih komunistov. Toda, dragi Dejan, tvoja želja po globoki federaciji, s Slovenijo kot zgolj pokrajino, je obupna misel. Dejansko gre Slovenija lahko po poti drugih manjših zgodovinskih narodov in resnično postane le ljudski spomin. Prepuščati vedno več nadzora neizvoljeni bruseljski birokraciji in nemško-francoski nadvladi (naraščajoči nemški nadvladi) je dejansko dejanje iz obupa. EU bo verjetno uničila samo sebe, če bo šla v tej smeri, morala bi se zgledovati po uspešnih demokracijah, kot so Švica, ZDA, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija in Združeno kraljestvo, ki so med ohranjanjem prave demokracije in vladavine prava preživele težke čase. 

 

Najboljša reforma za EU bi bila vrnitev h golistični (po francoskem predsedniku Charlesu de Gaulleu, op.uredn.) viziji Europe des Patries in razvoj po švicarskem modelu, za katerega je značilna minimalna konfederativna administracija in suverenost kantonov. Odtok suverenosti v Bruselj bo uničil dediščino mnogih držav, posebno manjših. 

 

Je to možno? Samo če se manjše države medsebojno povežejo, verjetno s tudi s Španijo in Italijo, ter ustavijo tok k pretežno nemški moči in bogastvu.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.424
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.961
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.708
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.302
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155