Razkrivamo

Saga o šestih hotelih: Jamnikovi fantje nadaljujejo krvavi boj za slovenski turizem

Medtem ko je bitka za nakup šestih portoroških hotelov v lasti prezadolženega Istrabenz turizma vse bolj vroča, se vse bolj kažejo sporne povezave kroga ljudi na visokih položajih, ki se na vse kriplje trudijo pomagati Jamnikovi ekipi, zbrani v prav tako zadolženem holdingu Sava. Med njimi je tudi Mitja Križaj, neizvršni direktor DUTB.

24.01.2019 21:30
Piše: Matija Ž. Likar
Ključne besede:   Istrabenz turizem   Sava   Zdravko Počivalšek   Klemen Boštjančič   Borut Jamnik   Mitja Križaj   slaba banka   DUTB

Foto: arhiv portal+

Primer Istrabenz turizma govori o tem, da bi gospodarski minister Počivalšek z javnim denarjem spet reševal zadolžena podjetja in z državnim intervencionizmom posegal na trg.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek še kar naprej vehementno razlaga, da bodo hoteli ostali v slovenskih rokah. S tem je šel tako daleč, da si je omislil turistično strategijo, ki predvideva, da bodo vse turistične kapacitete ostale v slovenskih, tj. državnih rokah. V oddaji Tarča na RTV Slovenija pred nekaj tedni je celo izustil, da bo država zagotovila del denarja za nakup portoroških hotelov, da ti ne bi slučajno padli v napačne roke. Zato želi minister Počivalšek z javnim denarjem spet reševati zadolžena podjetja in njihove privilegirane direktorje ter z državnim intervencionizmom posegati na trg. Če pustimo ob strani, da gre ponovno za klasično slovensko zgodbo, kjer bodo davkoplačevalci branili ideale nekega holdinga, tokrat Save, njihovi menedžerji pa bodo srkali koktajle na eksotičnih otokih, je ministrov načrt pravzaprav šokanten.

 

Zakaj šokanten?

 

Prvič zato, ker Sava nima denarja, da bi sodelovala pri nakupu Istrabenz turizma, kar je v intervjuju za Sobotno prilogo časnika Delo priznal tudi predsednik upravnega odbora Save Klemen Boštjančič. Drugič zato, ker naj bi večino denarja zagotovil sklad Bain Capitals, ki vse bolj kaže podoben obraz kot sklad York, ki se je izkazal za desno roko kroga Boruta Jamnika.

 

Šokantna je tudi izjava ministra Počivalška, da bi pod eno streho zbrane turistične kapacitete potem država lahko potem v paketu tudi prodala. Tu se skriva največja neumnost njegove strategije, saj bi država tako nekomu omogočila monopol nad slovenskim turizmom. A še prej so angažirali neke svetovne strokovnjake za hotelirstvo, ki razlagajo, da Sava sicer nima denarja za nakup šestih hotelov, da pa bi jih znali čudovito voditi. Torej bi naj kupec hotele moral predati Savi v upravljanje. Vse lepo in prav, a to je vseeno stvar odločitve lastnika - in ne države, ministra ali kakega izvedenca.

 

 

Klemen Boštjančič, šef Save, ki bi imela hotele Istrabenz turizma, a za nakup nima denarja.

 

 

Da bi razumeli, kako zelo si nekateri želijo pomagati Savi, se moramo preseliti na slabo banko, DUTB. Nedolgo nazaj smo opisali primer, kako je DUTB izvedel v bistvu zelo podel manever, ko je blokiral poskus Miodraga Kostića, da odkupi terjatve do holdinga Istrabnez. Kostićeva ponudba na slabi banki je potem za kakšne tri tedne kar izginila. Kar "izgubila se je", pravijo naši notranji viri iz DUTB. Minister Počivalšek je bil takrat obveščen, da so notranje kontrolne službe DUTB opozorile, da bi glede na pravilnike morali dati Kostiću čas do konca januarja, da dopolni svojo ponudbo. A Počivalšek je ugnal tako finančnega ministra Andreja Bertonclja kot predsednika vlade Marjana Šarca in na vladi dosegel ustavitev prodaje dolgov holdinga Istrabenz.

 

Zato se je treba vprašati, kdo na slabi banki tako zavzeto ščiti interese Save, da je pripravljen kršiti vse kodekse in dobre prakse. Naši viri pravijo, da je to Mitja Križaj, neizvršni direktor in član upravnega odbora slabe banke. Sam sicer trdi, da se je v skladu z vsemi pravili izločil iz odločanja o prodaji Istrabenzovh hotelov, ker je v koliziji interesov. V koliziji interesov naj bi po njegovem bil, ker je pred časom skupaj z Bain Capitalom sodeloval v nekem nepremičninskem poslu, ki se na koncu menda niti ni materializiral. A to je le vrh ledene gore, saj se Križaj dobro pozna z regijskimi predstavniki Baina, na primer z bratoma Željkom in Brankom Olujić iz Zagreba. Prijateljuje in poslovno sodeluje pa tudi s Klemnom Boštjančičem, s katerim si lahko izmenjujeta podatke in načrte glede usode portoroških hotelov. Vsem pa je skupno tesno znanstvo z Borutom Jamnikom, predsednikom uprave Modre zavarovalnice.

 

Mitja Križaj pa tokrat ni prvič v konfliktu interesov. Leta 2012 je potekala kriminalistična preiskava financiranja nesojenega stanovanjskega kompleksa v Komendi, v katerem je skupina Hypo Alpe Adria Bank Slovenija takrat nasedla s petimi milijoni evrov, v poslu pa je sodeloval Križaj. Kot je takrat poročal Dnevnik, je podjetje Urbano KC Urbana Stojana najemalo posojila pri Hypu, pod katera se je podpisoval takratni direktor Hypo Leasinga Mitja Križaj, podpisal pa se je tudi pod pet milijonov evrov vredno kreditno pogodbo januarja leta 2007. Dve leti kasneje, torej 2009., je Križaj v projekt Komenda vstopil kot podjetnik, saj je postal zastopnik družbe Solaris razvojna skupina, ki je postala 51-odstotni lastnik v podjetju Urbano. Leta 2011 pa se je vrnil na Hypo, ravno ko so se začele preiskave spornih poslov nekdanjih vodilnih. Ko pa ga je nekdanja ministrica Mateja Erman Vraničar imenovala v DUTB, je to utemeljevala, da zaradi njegovih izkušenj na Heti, slabi banki propadle Hypo banke. A glej ga zlomka, izkazalo se je, da je bil tam le kratek čas in da niso videli potrebe, da bi z njim sodelovali še naprej.

 

Če obstaja zarota Savinih ljudi, da bi brez denarja v roke dobili Istrabenz turizem, potem v njej poleg ključnih Savinih menedžerjev gotovo sodelujejo gospodarski minister Zdravko Počivalšek, sklad Bain Capital, ki ga zastopajo Jamnikovi ljudje in mlakuža v slabi banki, v kateri čofota Mitja Križaj.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
5
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.145
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.463
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.292
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.352
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.457
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 977
07/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.973
08/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 736
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 532
10/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.967