Komentar

Ukradene umetnine, 2. del: Washingtonska načela in moralna dolžnost demokratičnih vlad

Vračanje premoženja ne le žrtvam nacističnega holokavsta, ampak tudi komunističnega terorja, je moralna dolžnost demokratičnih vlad. Ni še prepozno, da bi začeli ukrepati in delovati, kot predlagajo Washingtonska načela, sprejeta na konferenci o umetninah, ki so jih judovskim lastnikom odvzeli nacisti po vsej Evropi. Washingtonska načela (Washington principles on nazi-confiscated art) je podprla tudi Slovenija, ki je bila ena izmed 44 držav, sodelujočih na konferenci v Washingtonu leta 1998.

18.02.2019 00:00
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Hilde Schramm   Judje   umetnost   zaplemba   Evropa   Washington   Slovenija   načela

Pred kratkim sem pisal o dolžnostih vlad (portal+, 6. januar 2019), ki so konec koncev izvršilna roka izvoljenih demokratičnih predstavnikov, in naj bi se obnašale ne samo na zakonit, temveč tudi na moralen način. Seveda naj bi državljani, ki so pošteni in moralno pokončni, po svoji lastni volji počeli enako. To načelo podpira tudi Fundacija Obermayer, ki je nedavno podelila Hildi Schramm nemško-judovsko zgodovinsko nagrado. Hilde Schramm je hčerka nacističnega Hitlerjevega arhitekta Alberta Speera. Speer je bil 20 let v zaporu zaradi sokrivde pri gradnji taborišč smrti in izrabljanja taboriščnikov za suženjsko delo. Težko je bilo verjeti njegovem zagovoru, da ni ničesar vedel o namenu teh taborišč, ki jih je gradila njegova zločinska organizacija Todt.

 

Ko je Hilde Schramm podedovala del očetovih slik, nobena ni bila delo velikega umetnika, se je bala, da so posledica kraje ali izsiljevanja judovskih družin. Leta 1993 se je odločila, da jih bo prodala in vsaj nekaj vrnila judovski skupnosti. Z izkupičkom je ustanovila sklad Zurückgeben (dati nazaj, vračilo). To priznanje za njeno 25-letno delo je pokazalo, da kraja ali izsiljevanje ni nagrajeno. 

 

 

Hilde Schramm kot deklica v družbi Adolfa Hitletja na Bertesgadnu.

 

 

Veliko judovskih družin bije na tem področju grenke bitke za vrnitev premoženja, nenazadnje zaradi težavnega dokazovanja lastništva ali dednih pravic. Washingtonska načela (Washington principles on nazi-confiscated art, vir) iz leta 1998 o s strani nacistov zaplenjeni umetnosti (lahko bi rekli zelo pozno po drugi svetovni vojni), ki se ukvarjajo z izgubljenimi judovskimi umetniškimi deli, knjigami in arhivi, je podprlo 44 držav.* V njih je sedem načel, ki so v svojem kontekstu pomembna tudi za umetniška dela, ki so jih komunistični režimi s krajo ali izsiljevanjem pridobili od Judov in Nejudov. Vendar so tisti, ki so posebno pomembni za slovensko vlado in predsednika, sledeči:

 

1. načelo

Zaplenjeno umetnost je treba identificirati.

 

2. načelo

Zagotoviti je treba vire in osebje, ki bodo olajšali prepoznavanje.

 

11. načelo

Narode je treba spodbujati, da bodo razvili nacionalne postopke za uveljavljanje teh načel.

 

 

Cenim, da vzpostavljanje zakonov o lastnini v Sloveniji po neodvisnosti omogoča vračanje premoženja. Vendar kar manjka, je pomoč države pri postopkih, podobnim zgornjim, ki bi pomagali pri vračilu komunističnih odvzemov. Le-te so pogosto spremljali poboji, ne ravno v "tovarniškem" slogu nacističnih usmrtitev, a so bili kljub temu umori.

 

Ni še prepozno, da bi začeli ukrepati in delovati, kot predlagajo Washingtonska načela, ne samo pri žrtvah holokavsta in njihovih potomcih, ampak tudi pri žrtvah komunističnega terorja in kraje. Kot sem povedal v prejšnjem komentarju (vir), verjamem, da imajo dobre demokratične vlade moralno dolžnost, da v teh okoliščinah ukrepajo.

  

* Toliko držav je sodelovalo na konferenci, ki se jo je udeležila tudi Slovenija.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.497
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.077
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.157
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.012
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287