31. marca bodo v Ukrajini predsedniške volitve. Od tega, kdo bo prihodnji predsednik Ukrajine, je v marsičem odvisna prihodnost države. Veleposlanik Ukrajine v Slovenije je prepričan, da bo njegova domovina nadaljevala svojo lastno pot, na kateri se bo otresla in dokončno osvobodila izpod kolonialne oblasti in odvisnosti od Rusije. Prav tako verjame, da bo Ukrajina dosledno nadaljevala svojo pot k članstvu v EU in zvezi NATO, ki se je neomajno drži in jo deklarira aktualni ukrajinski predsednik Porošenko.
Pred petimi leti se je Ukrajina znašla na političnem razpotju: ali naj nadaljuje tradicionalno partnerstvo z Rusijo, ali pa se naj pridruži družini demokratičnih držav Evrope. Usodna odločitev, ki jo je sprejelo vodstvo države, je pripeljala Ukrajino na kakovostno novo razvojno raven, kar je omogočilo doseganje bistvenega napredka tako na gospodarskem kot tudi na političnem področju, še posebej na njeni evropski in evroatlantski poti, in kar je najpomembnejše, Ukrajina se je utrdila na politični mapi sveta kot neodvisna, samozadostna in proevropska država.
Februarja letos je Ukrajina obeležila peto obletnico Revolucije Dostojanstva, ki je pokazala in dokazala ne le Evropi, temveč vsemu svetu, da je Ukrajina odločna, vztrajna, neodvisna, intelektualno razvita družba, ki se je pripravljena boriti za svojo svetlo prihodnost, braniti svojo zakonito pravico do članstva v družini evropskih narodov. V zadnjih petih letih je Ukrajina dosegla pomembne uspehe pri uveljavljanju kompleksnega paketa sistemskih reform na ključnih področjih. Tempo reformiranja se krepi, ne glede na trajno rusko vojaško in kibernetsko ofenzivo.
Učinkovita implementacija Pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino je še vedno ključna pogonska moč. Trenutno se lahko tovrstni dosežki izpostavijo tako na nacionalni ravni kot tudi na področju zunanje trgovine:
* leta 2018 se je izvoz blaga iz držav EU v Ukrajino povečal za 15%, uvoz pa za 10%;
* izvoz ukrajinskega blaga v države EU je dosegel svoj zgodovinski maksimum. Predhodni rekord je bil dosežen leta 2008, ko so se začela pogajanja o pridružitvenem sporazumu ter poglobljenem in celovitem območju proste trgovine med EU in Ukrajino;
* pričakovana rast BDP v letu 2019 je 3% v primerjavi z letom 2018;
* Ukrajina je napredovala za 20 mest in se uvrstila na 76. mesto na lestvici po pogojih poslovanja Svetovne banke "Doing Business" (leta 2015 je bila uvrščena na 96. mesto);
* pozitivni trend gospodarskih odnosov beležimo tudi med Ukrajino in Slovenijo, saj se od leta 2016 dalje obsegi medsebojne trgovine nenehno povečujejo, in to po vseh blagovnih pozicijah. V kolikor je leta 2015 skupna blagovna menjava znašala približno 150 milijonov evrov, pa se je leta 2018 obseg povečal za skoraj enainpolkrat in presegel 220 milijonov evrov;
* od leta 2017 vlada Ukrajine izvaja vrsto pomembnih reform tudi na področju socialne politike, konkretneje na področju pokojninskega zavarovanja, zdravstvenega varstva in šolstva;
* Zahvaljujoč enotnemu pristopu in delovanju tako predsednika kot tudi vlade in parlamenta je Ukrajina že uspešno izvedla prvo fazo reforme na področju decentralizacije;
* v Ukrajini je bilo ustanovljenih 876 posameznih teritorialnih občin;
* proračuni lokalnih občin so se povečali skoraj za 8,5 milijard dolarjev;
* 1,5 milijona hektarjev kmetijskih zemljišč je bilo preneseno v last posameznih teritorialnih občin.
Nadaljuje se reforma bančnega in energetskega sektorja, še posebej na področju energetske učinkovitosti, ki je zavidljivo napredovala po vzpostavitvi Sklada za energetsko učinkovitost z izdatno finančno podporo EU. Na tem mestu bi rad poudaril, da slovenska podjetja gledajo na ukrajinski trg kot na perspektivo poslovnega sodelovanja ne le v smislu uporabe izvoznega potenciala ukrajinskih podjetij, temveč tudi s privabljanjem investicij v ukrajinsko gospodarstvo. Vodilne slovenske družbe, med njimi tudi RIKO d.o.o. in Esotech d.d., se že vrsto let aktivno prijavljajo in zmagujejo na javnih razpisih, ki jih objavljajo ukrajinske mestne občine in javna komunalna podjetja. Tako, na primer, bodo Slovenci blizu Kijeva gradili učinkovito sončno elektrarno.
Nujno velja poudariti tudi pomembne spremembe v določanju strateških usmeritev Ukrajine v naslednjih letih. Tako je 7. februarja Vrhovna Rada Ukrajine potrdila spremembe, ki v ustavi oz. lemeljni listini države jasno potrjujejo nepovratnost civilizacijske odločitve in izbora Ukrajine, kot sta evropska in evroatlantska integracija. Članstvo Ukrajine v EU in NATO bo imelo globok civilizacijski pomen. Povsem je razumljivo in jasno, da članstvo v teh organizacijah pomeni za neodvisno Ukrajino predvsem združitev z državami, ki jih povezujejo skupne demokratične vrednote in ki jih v celoti spoštuje tudi ukrajinski narod.
Upoštevaje naprednost in perspektivnost Ukrajine, ki ju je ta pokazala in dokazala v zadnjih petih letih, lahko trdimo, da je ukrajinska država postala močan mednarodni igralec, ki bo iz leta v leto povečeval svoj politični in gospodarski potencial ter se s tem tudi uveljavljal na politični mapi sveta.
31. marca 2019 bodo v Ukrajini redne predsedniške volitve. Ukrajinci res močno upamo, da bo naša država nadaljevala svojo pot v smeri, ki jo je začrtal in zastavil aktualni predsednik Petro Porošenko. Povsem jasno je, da napredek, ki ga je uspela doseči Ukrajina v zadnjih letih, pokazal, da ima strateška težnja ukrajinske države k pridružitvi EU in evroatlantski povezavi trdne temelje. Številni pomembni in pravočasni politični koraki so prispevali k njenemu mednarodnemu priznanju in krepitvi njene avtoritete, kot enega izmed odločujočih dejavnikov na področju varnosti in stabilnosti v Evropi in svetu.
Prepričan sem, da bo Ukrajina nadaljevala svojo lastno pot, na kateri se bo otresla in dokončno osvobodila izpod kolonialne oblasti in odvisnosti od Rusije. Verjamem, da bo Ukrajina dosledno nadaljevala svojo pot k članstvu v EU in zvezi NATO, ki se je neomajno drži in jo deklarira sedanji ukrajinski predsednik. Na tem mestu in v tem kontekstu bi se rad iskreno zahvalil Sloveniji za njeno neomajno podporo ozemeljski celovitosti in neodvisnosti Ukrajine, ki jo moja država občuti in jo je deležna tako na bilateralni oz. medsebojni dvostranski ravni, kot tudi v okviru delovanja mednarodnih organizacij, in prav tako se zahvaljujem za podporo evroatlantskim prizadevanjem in težnjam moje države.
Mykhailo Brodovych je veleposlanik Ukrajine v Sloveniji.