Komentar

Letele bodo glave, padali bodo direktorji: Začenja se tretji polčas privatizacije državnega premoženja!

Že dolgo se v enem tednu ni zgodilo toliko kadrovskih sprememb na gospodarsko-finančnem področju, čeprav so koalicijski politiki z različnimi triki prikrili dinamično dogajanje v zakulisju. Tudi to, da je pravkar sprejeti rebalans proračuna v nasprotju s fiskalnim pravilom, zapisanim v ustavo, kar pomeni, da je protiustaven. Ampak koga v Sloveniji to sploh še briga, ko pa ljudstvo uživa v gospodarski rasti in misli, da bo trajala še najmanj petdeset let ...

28.03.2019 23:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Lidia Glavina   SDH   nadzorni svet   odstop   Borut Jamnik   Andrej Božič   Damjan Belič   Aleksandar Kešeljević   Miro Cerar   DUTB   Andrej Prebil

Foto: Mediaspeed

Skoraj tri leta je bila Lidia Glavina načelu SDH in ves ta čas so jo mediji praviloma pustili pri miru. Niso se ukvarjali z njeno preteklostjo, referencami ipd. Kot da bi šlo za menedžerko nekega manjšega hotela ali lokalnega zdravilišča v državni lasti, ne pa za šefinjo holdinga, ki upravlja z 12 milijardami državnega premoženja.

V sredo je "odjeknila" novica, da je nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) dosegel sporazum s predsednico uprave Lidio Glavino o "predčasnem odhodu" iz uprave. Toda presenečenje je v bistvu odveč, saj je bilo že nekaj mesecev jasno, da bo Glavina, italijanska davčna rezidentka, morala oditi. Svoje je oddelala, zaključila je nekaj večjih projektov - delna prodaja NLB je vsekakor eden izmed njih -, potem pa se je njen čas iztekel. Pravih zaveznikov ni imela več, saj se politična stranka, ki je držala v rokah vse niti, iz dneva v dan bolj pogreza v greznico, s tem pa je Glavina izgubila vso svojo vrednost in postala pogrešljivo blago. Ne glede na to, da je skoraj tri leta na čelu holdinga marljivo izvajala politiko Aleksandra Kešeljevića, Mira Cerarja in nekoč vladajoče SMC, so novi gospodarji ocenili, da ni zanesljiva in da z njo ne morejo delati. Lahko bi celo dejali, da je t.i. Jamnikov krog doživel sladko maščevanje, kajti s padcem Glavine je vpliv nekdanje SMC v državnem gospodarstvu omejen le še na Zdravka Počivalška in njegovo omrežje. Zaradi tega bo tretji in verjetno zadnji krog privatizacije nekoliko drugačen, kot je kazalo še lani ob takšnem času. Prav tako ni izključeno, da afera z drugim tirom ne bo v nekem momentu ponovno izbruhnila in pokopala še kakšnega ministra ali celo bivšega premierja.

 

Zakaj se vse to sploh dogaja? Kaj je v ozadju? Bolj ko bodo nekateri mediji - bodisi zaradi naivnosti bodisi zaradi instrumentalizacije - izvajali klasični spin off z zgodbami, ki res nimajo nobene zveze z dejanskim dogajanjem v Sloveniji (hrvaški policijski čoln z pokvarjeno navigacijo je prišel kot naročen, mar ne?), bolj bi moralo biti jasno, da je edini namen emotivnega draženja ljudstva odvračanje pozornosti od začetka tretjega kroga privatizacije. Zato pri Glavini ne gre samo za to, kdo bo odslej vodil SDH (ali bo to Andrej Božič, član uprave SDH, ali morda celo Damjan Belič, bivši predsednik nadzornega sveta SDH, saj je vseeno), pač pa gre predvsem za vse strateške odločitve, ki so s tem povezane.

 

Premier Marjan Šarec, ki še vedno ni uspel vzpostaviti svoje strankarske ekonomske elite, je v tem trenutku hote ali nehote sklenil zavezništvo z Borutom Jamnikom, o katerem zadnje čase v medijih ni nič slišati. To pa še ne pomeni, da ni aktivno sodeloval pri "odstranitvi" Lidie Glavine, ki se je svojemu "odstopu" več mesecev krčevito upirala in poskušala na vse načine, tudi s pomočjo pravnikov, izposlovati čim ugodnejše pogoje za svoj odhod. Detajlov za zdaj ne poznamo, kajti ko smo včeraj poskušali izvedeti, koliko znaša njena odpravnina oziroma kaj vse vsebuje pogodba o "sporazumnem odstopu", so nam iz SDH skopo odgovorili, da je vsebina sporazuma zaupne narave in da je ne smejo razkrivati. Ne glede na kategoričnost odgovora bi morda lahko dosegli svoje, če bi se s sklicevanjem na Zakon o dostopu do informacij javnega značaja obrnili na informacijsko pooblaščenko in zahtevali, naj SDH ukaže razkriti vsebino gentlemanskega dogovora z Glavino. Pravim morda, kajti na koncu bi morali SDH tožiti, kar bi trajalo precej časa, zato vse skupaj ne bi imelo več pravega smisla ...

 

Zgolj za intermezzo: Po nekaterih insajderskih informacijah naj bi bil finančni del dogovora med SDH in Glavino težak najmanj nekaj deset tisoč evrov (številka, na katero smo naleteli, je 70.000,00 evrov), tisti drugi del pa naj bi zdaj že nekdanji prvi dami SDH zagotavljal dobro plačano, a javno precej manj izpostavljeno delovno mesto, denimo na Obali, denimo v turizmu. Tako se je torej končala zgodba o "dami s kamelijami", ki je svoje sogovorniki večkrat presenetila. Ali kot mi je v sredo dejal šef uprave ene izmed pomembnejših družb v državni lasti: Glavina je o določenih stvareh kar veliko vedela in včasih presenetila, medtem ko o nekaterih ni imela pojma, kar je delovalo kar nekoliko strašljivo ...

 

 

***

 

Odkar je bila gospa Glavina na čelu SDH, torej od julija 2016, so jo mediji praviloma pustili pri miru in se pretirano niso ukvarjali z njeno preteklostjo, referencami ipd. Kot da bi šlo za menedžerko nekega manjšega hotela ali lokalnega zdravilišča v državni lasti, ne pa za šefinjo holdinga, ki upravlja z 12 milijardami evrov vrednim državnim premoženjem. Takšna indolenca predvsem tistih medijev, ki imajo kadrovski potencial in finančne resurse za preiskovalne novinarje, je svojevrstna enigma, ki pa jo pojasni že en sam samcat stavek: Če ni interesa, se pač ne zgodi nič ...

 

Skoraj sočasno z Glavino je službo na DUTB, popularno imenovani "slabi banki", izgubil izvršni direktor Andrej Prebil, ki je prav tako odstopil. Ali je šlo za odstop iz osebnih razlogov, ali pa je v ozadju kaj drugega, bo morda pokazal čas. Vsekakor pa imajo prav tisti, ki opažajo, da se je v slovenskem gospodarsko-finančnem prostoru začelo dogajati marsikaj in da je očitno res nastopil tretji in bržkone tudi zadnji krog privatizacije.

 

Natanko teden dni pred zamenjavo na čelu SDH se je iztekel rok za oddajo zavezujočih ponudb za nakup še zadnje večje banke v državni lasti, tj. Abanke. Po informacijah iz finančnega podzemlja so favoriti za nakup Američani oziroma njihov mednarodni investicijski sklad Apollo, ki ima pri nas že NKBM. Če bi mu uspelo dobiti še Abanko, bi Apollo postala omembe vreden igralec v regiji, pri čemer poznavalci razmer opozarjajo, da je naprodaj še ena (zasebna) banka s sedežem v Sloveniji, in sicer SKB, iz katere se lastniško umika francoska bančna skupina Société Générale. Denimo, da bi Apollo oddal najboljšo ponudbo tudi za SKB banko - v tem primeru bi lastniško obvladoval tri, za slovenske razmere srednje velike banke, ki bi v primeru, če bi se združile, resno konkurirale NLB.

 

S tem morda ni nič narobe. Vprašanje je le, kdo je tisti, ki bo bodisi pomagal bodisi nagajal Američanom. Kajti v Sloveniji je na drugi strani tudi vedno več vzhodnega in celo balkanskega kapitala, ki ga prav tako mika tretji polčas slovenske privatizacije. Če se sprijaznimo s tem, da nam niso dali možnosti izbire - da namreč nismo mogli odločati o tem, ali si sploh želimo prodati (vse) državne banke ali ne -, potem je bržkone edino pravo vprašanje, ki se tiče (novih) lastnikov bank povezano z njihovo transparentnostjo. Ravno v tej točki pa imamo v Sloveniji ogromne težave takorekoč na vseh področjih.

 

Že dolgo se v enem tednu ni zgodilo toliko kadrovskih sprememb na gospodarsko-finančnem področju, čeprav so koalicijski politiki različnimi triki prikrili dinamično dogajanje v zakulisju. Tudi to, da je pravkar sprejeti rebalans proračuna v nasprotju s fiskalnim pravilom, zapisanim v ustavo, kar pomeni, da je protiustaven. Ampak koga v Sloveniji pa to sploh še briga, ko pa ljudstvo uživa v gospodarski rasti in misli, da bo trajala še najmanj petdeset let ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Migracijska tempirana bomba
5
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
21
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.155
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.670
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.481
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.485
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.583
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.056
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.182
08/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 416
09/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.550
10/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 524