Komentar

Letele bodo glave, padali bodo direktorji: Začenja se tretji polčas privatizacije državnega premoženja!

Že dolgo se v enem tednu ni zgodilo toliko kadrovskih sprememb na gospodarsko-finančnem področju, čeprav so koalicijski politiki z različnimi triki prikrili dinamično dogajanje v zakulisju. Tudi to, da je pravkar sprejeti rebalans proračuna v nasprotju s fiskalnim pravilom, zapisanim v ustavo, kar pomeni, da je protiustaven. Ampak koga v Sloveniji to sploh še briga, ko pa ljudstvo uživa v gospodarski rasti in misli, da bo trajala še najmanj petdeset let ...

28.03.2019 23:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Lidia Glavina   SDH   nadzorni svet   odstop   Borut Jamnik   Andrej Božič   Damjan Belič   Aleksandar Kešeljević   Miro Cerar   DUTB   Andrej Prebil

Foto: Mediaspeed

Skoraj tri leta je bila Lidia Glavina načelu SDH in ves ta čas so jo mediji praviloma pustili pri miru. Niso se ukvarjali z njeno preteklostjo, referencami ipd. Kot da bi šlo za menedžerko nekega manjšega hotela ali lokalnega zdravilišča v državni lasti, ne pa za šefinjo holdinga, ki upravlja z 12 milijardami državnega premoženja.

V sredo je "odjeknila" novica, da je nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) dosegel sporazum s predsednico uprave Lidio Glavino o "predčasnem odhodu" iz uprave. Toda presenečenje je v bistvu odveč, saj je bilo že nekaj mesecev jasno, da bo Glavina, italijanska davčna rezidentka, morala oditi. Svoje je oddelala, zaključila je nekaj večjih projektov - delna prodaja NLB je vsekakor eden izmed njih -, potem pa se je njen čas iztekel. Pravih zaveznikov ni imela več, saj se politična stranka, ki je držala v rokah vse niti, iz dneva v dan bolj pogreza v greznico, s tem pa je Glavina izgubila vso svojo vrednost in postala pogrešljivo blago. Ne glede na to, da je skoraj tri leta na čelu holdinga marljivo izvajala politiko Aleksandra Kešeljevića, Mira Cerarja in nekoč vladajoče SMC, so novi gospodarji ocenili, da ni zanesljiva in da z njo ne morejo delati. Lahko bi celo dejali, da je t.i. Jamnikov krog doživel sladko maščevanje, kajti s padcem Glavine je vpliv nekdanje SMC v državnem gospodarstvu omejen le še na Zdravka Počivalška in njegovo omrežje. Zaradi tega bo tretji in verjetno zadnji krog privatizacije nekoliko drugačen, kot je kazalo še lani ob takšnem času. Prav tako ni izključeno, da afera z drugim tirom ne bo v nekem momentu ponovno izbruhnila in pokopala še kakšnega ministra ali celo bivšega premierja.

 

Zakaj se vse to sploh dogaja? Kaj je v ozadju? Bolj ko bodo nekateri mediji - bodisi zaradi naivnosti bodisi zaradi instrumentalizacije - izvajali klasični spin off z zgodbami, ki res nimajo nobene zveze z dejanskim dogajanjem v Sloveniji (hrvaški policijski čoln z pokvarjeno navigacijo je prišel kot naročen, mar ne?), bolj bi moralo biti jasno, da je edini namen emotivnega draženja ljudstva odvračanje pozornosti od začetka tretjega kroga privatizacije. Zato pri Glavini ne gre samo za to, kdo bo odslej vodil SDH (ali bo to Andrej Božič, član uprave SDH, ali morda celo Damjan Belič, bivši predsednik nadzornega sveta SDH, saj je vseeno), pač pa gre predvsem za vse strateške odločitve, ki so s tem povezane.

 

Premier Marjan Šarec, ki še vedno ni uspel vzpostaviti svoje strankarske ekonomske elite, je v tem trenutku hote ali nehote sklenil zavezništvo z Borutom Jamnikom, o katerem zadnje čase v medijih ni nič slišati. To pa še ne pomeni, da ni aktivno sodeloval pri "odstranitvi" Lidie Glavine, ki se je svojemu "odstopu" več mesecev krčevito upirala in poskušala na vse načine, tudi s pomočjo pravnikov, izposlovati čim ugodnejše pogoje za svoj odhod. Detajlov za zdaj ne poznamo, kajti ko smo včeraj poskušali izvedeti, koliko znaša njena odpravnina oziroma kaj vse vsebuje pogodba o "sporazumnem odstopu", so nam iz SDH skopo odgovorili, da je vsebina sporazuma zaupne narave in da je ne smejo razkrivati. Ne glede na kategoričnost odgovora bi morda lahko dosegli svoje, če bi se s sklicevanjem na Zakon o dostopu do informacij javnega značaja obrnili na informacijsko pooblaščenko in zahtevali, naj SDH ukaže razkriti vsebino gentlemanskega dogovora z Glavino. Pravim morda, kajti na koncu bi morali SDH tožiti, kar bi trajalo precej časa, zato vse skupaj ne bi imelo več pravega smisla ...

 

Zgolj za intermezzo: Po nekaterih insajderskih informacijah naj bi bil finančni del dogovora med SDH in Glavino težak najmanj nekaj deset tisoč evrov (številka, na katero smo naleteli, je 70.000,00 evrov), tisti drugi del pa naj bi zdaj že nekdanji prvi dami SDH zagotavljal dobro plačano, a javno precej manj izpostavljeno delovno mesto, denimo na Obali, denimo v turizmu. Tako se je torej končala zgodba o "dami s kamelijami", ki je svoje sogovorniki večkrat presenetila. Ali kot mi je v sredo dejal šef uprave ene izmed pomembnejših družb v državni lasti: Glavina je o določenih stvareh kar veliko vedela in včasih presenetila, medtem ko o nekaterih ni imela pojma, kar je delovalo kar nekoliko strašljivo ...

 

 

***

 

Odkar je bila gospa Glavina na čelu SDH, torej od julija 2016, so jo mediji praviloma pustili pri miru in se pretirano niso ukvarjali z njeno preteklostjo, referencami ipd. Kot da bi šlo za menedžerko nekega manjšega hotela ali lokalnega zdravilišča v državni lasti, ne pa za šefinjo holdinga, ki upravlja z 12 milijardami evrov vrednim državnim premoženjem. Takšna indolenca predvsem tistih medijev, ki imajo kadrovski potencial in finančne resurse za preiskovalne novinarje, je svojevrstna enigma, ki pa jo pojasni že en sam samcat stavek: Če ni interesa, se pač ne zgodi nič ...

 

Skoraj sočasno z Glavino je službo na DUTB, popularno imenovani "slabi banki", izgubil izvršni direktor Andrej Prebil, ki je prav tako odstopil. Ali je šlo za odstop iz osebnih razlogov, ali pa je v ozadju kaj drugega, bo morda pokazal čas. Vsekakor pa imajo prav tisti, ki opažajo, da se je v slovenskem gospodarsko-finančnem prostoru začelo dogajati marsikaj in da je očitno res nastopil tretji in bržkone tudi zadnji krog privatizacije.

 

Natanko teden dni pred zamenjavo na čelu SDH se je iztekel rok za oddajo zavezujočih ponudb za nakup še zadnje večje banke v državni lasti, tj. Abanke. Po informacijah iz finančnega podzemlja so favoriti za nakup Američani oziroma njihov mednarodni investicijski sklad Apollo, ki ima pri nas že NKBM. Če bi mu uspelo dobiti še Abanko, bi Apollo postala omembe vreden igralec v regiji, pri čemer poznavalci razmer opozarjajo, da je naprodaj še ena (zasebna) banka s sedežem v Sloveniji, in sicer SKB, iz katere se lastniško umika francoska bančna skupina Société Générale. Denimo, da bi Apollo oddal najboljšo ponudbo tudi za SKB banko - v tem primeru bi lastniško obvladoval tri, za slovenske razmere srednje velike banke, ki bi v primeru, če bi se združile, resno konkurirale NLB.

 

S tem morda ni nič narobe. Vprašanje je le, kdo je tisti, ki bo bodisi pomagal bodisi nagajal Američanom. Kajti v Sloveniji je na drugi strani tudi vedno več vzhodnega in celo balkanskega kapitala, ki ga prav tako mika tretji polčas slovenske privatizacije. Če se sprijaznimo s tem, da nam niso dali možnosti izbire - da namreč nismo mogli odločati o tem, ali si sploh želimo prodati (vse) državne banke ali ne -, potem je bržkone edino pravo vprašanje, ki se tiče (novih) lastnikov bank povezano z njihovo transparentnostjo. Ravno v tej točki pa imamo v Sloveniji ogromne težave takorekoč na vseh področjih.

 

Že dolgo se v enem tednu ni zgodilo toliko kadrovskih sprememb na gospodarsko-finančnem področju, čeprav so koalicijski politiki različnimi triki prikrili dinamično dogajanje v zakulisju. Tudi to, da je pravkar sprejeti rebalans proračuna v nasprotju s fiskalnim pravilom, zapisanim v ustavo, kar pomeni, da je protiustaven. Ampak koga v Sloveniji pa to sploh še briga, ko pa ljudstvo uživa v gospodarski rasti in misli, da bo trajala še najmanj petdeset let ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.426
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.964
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.709
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.304
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155