Česa takšnega slovenska diplomacija res ne pomni: da bi nekdo v medijih postal "novi veleposlanik" v tujini, še preden bi bil formalni postopek na vladi sploh končan. Marku Makovcu, nekdanjemu Pahorjevemu svetovalcu za zunanjo politiko, se je zgodilo prav to - in da bo ironija še večja, mu ljudje v teh dneh celo že čestitajo za imenovanje na novo funkcijo!
Ali gre za vnaprej dogovorjeni razpis, na katerem bo Marko Makovec dejansko izbran za novega slovenskega ambasadorja na Hrvaškem, ali pa si je dolgoletnega Pahorjevega sodelavca in svetovalca, ki je sicer blizu stranki socialnih demokratov, nekdo iz vplivnih krogov slovenske diplomacije pošteno privoščil. Kajti to, da se že nekaj dni v medijih pojavlja kot "bodoči veleposlanik na Hrvaškem", mu zagotovo ne koristi. Ne samo, da zgodba spominja na osmoljenega Ala Gora, ki so ga ameriški mediji že veselo razglašali za prihodnjega predsednika Združenih držav, potem pa je na koncu predsednik postal Bush; Makovcu izjemno škoduje vsak sum vnaprej dogovorjenega (tj. koruptivnega) ravnanja, zaradi česar bi se ostali kandidati lahko upravičeno počutili diskriminirane oziroma - kot je zdaj moderno reči - drugorazredne. Ni izključena tudi kakšna prijava Komisiji za preprečevanje korupcije. V vsekm primeru pa so ostali kandidati za Zagreb ob Makovčevi "zmagi" vznemirjeni. Denimo Jelko Kacin, ki v hrvaško prestolnico zanesljivo ne bo šel zaradi ostrega nasprotovanja Alenke Bratušek. Ali pa Iztok Mirošič, ki po uspešnih mandatih v Londonu in Rimu že peto leto životari v Ljubljani in čaka, kdaj se ga bo kdo usmilil in poslal na novo ambasadorsko mesto. Da ne govorimo o Aleksandru Geržini, ki se je po vrnitvi iz Dunaja pred leti hotel prijaviti za Zagreb, pa so mu neznani kolegi z ministrstva z govoricami o domnevno visokih potnih stroških v času službovanja na Dunaju "prijateljsko" storpedirali kandidaturo.

Nerodna reč: prijatelji so Makovcu na Facebooku že čestitali, za veleposlanika pa sploh še ni bil izbran.
Aktualni medijski zapisi - izstopata časnika Delo in Večer - Marku Makovcu torej v ničemer ne koristijo. Vseeno so objave v medijih precej bolj občutljive kot denimo osebne čestitke, ki jih je "bodoči veleposlanik v Zagrebu" v teh dneh prejemal na Facebooku in ki bi bile v nekih drugih okoliščinah povsem simpatične (ne glede na njihovo iskrenost). A ker gre za odzive ljudi na medijske objave, ki Makovca postavljajo v funkcijo, o kateri pristojni vladni organi sploh še niso odločali, saj postopek še ni končan, je vse skupaj precej bizarno.
Bizarno s potencialnimi elementi koruptivnega ravnanja, kajti če je njegova napotitev v Zagreb res že dogovorjena in za njo stoji sam predsednik Borut Pahor, potem bomo v kratkem dobili novo afero. Do takrat pa bodo vsi predsednikovi možje mrzlično iskali žvižgača, ki je informacijo predal medijem. Po drugi strani - če v resnici sploh ne gre za vnaprej zmenjen posel - pa je seveda docela možno, da imamo opravka z osebnim maščevanjem in poskusom Makovčeve vnaprejšnje diskreditacije. Glede na razmere, kakršne vladajo na zunanjem ministrstvu, je ta možnost celo najverjetejša.

Kar se "dobro obveščenega" Dela tiče, je Makovec takorekoč že v veleposlaniškem fotelju v Zagrebu ...
Makovec, ki trenutno opravlja funkcijo veleposlanika na slovenskem predstavništvu pri Evropski uniji, točeneje predstavnika v politično-varnostnem odboru (PSC), je vsaj formalno uslužbenec zunanjega ministrstva, res pa je tudi to, da je bil pred tem več let predsednikov svetovalec za zunanjo politiko in da ga zaradi tega nekateri karierni diplomati v Mladiki gledajo postrani. Makovcu ne koristi niti to, da je javna skrivnost, da bi zaradi občutljivih odnosov med Ljubljano in Zagrebom predsednik republike Borut Pahor na Hrvaškem rad videl "svojega človeka", torej ravno njega. V tem primeru bi bil Makovec predsednikov zaupnik in nekakšen Pahorjev tajni odposlanec pri hrvaški predsednici Kolindi Grabar Kitarović.

Malce bolj previden od Delovih vsevedov je Večerov odgovorni urednik Stepišnik.
Zagreb je sicer ena naših najpomemnejših diplomatskih izpostav, zato je interesentov za to mesto vsake štiri leta precej. Letos je zanimanja še toliko več, kajti dosedanja veleposlanica Smiljana Knez, ki se junija vrača v Ljubljano, se ni ravno izkazala. Pravzaprav je svojo službo opravljala zelo povprečno in večkrat je bilo slišati, da so pričakovanja presegala njene zmožnosti.
Svoj prispevek h kompleksnosti situacije pa je včeraj nepričakovano dodalo še zunanje ministrstvo, ki mu načeluje Miro Cerar. Izjava za javnost, ki je prišla iz Mladike, je vredna citata:
Ministrstvo za zunanje zadeve RS glede navedb v nekaterih medijih o domnevnem končanju izbire veleposlanika oziroma veleposlanice RS v Zagrebu obvešča, da je postopek izbire vodij diplomatsko-konzularnih predstavništev tajen, predvsem zaradi odnosov Republike Slovenije do države sprejemnice. Ob tem Ministrstvo za zunanje zadeve RS poudarja, da postopek izbire veleposlanice ali veleposlanika Slovenije v Zagrebu še ni zaključen, zato zapisi, da bi kdorkoli že bil imenovan na omenjeno funkcijo, ne držijo.

Kot da Makovec ne bi imel že dovolj problemov, so ga "namočili" še iz Mladike ...
O tem, da je Marka Makovca "zanima veleposlaniški položaj v Zagrebu", smo na portalu+ sicer poročali 27. marca v prispevku Diplomacija, da te kap! Kaos pri Ceraju, Pahorjev "tihi ustavni udar" in fotografiranje za pol milijona evrov (vir). Opozorili smo na možnost, da se bo predsednik Pahor v tem primeru, če bo seveda poskušal lobirati za Makovca, znašel pred podobnimi očitki kot Ernest Petrič, čigar hči je kandidatka za Tokio. Na naše pisanje uradno ni bilo nobenega odziva, pač pa je prišla neformalna "pritožba" glede cene namestitev v Kimberly hotelu v New Yorku. Predsedniško palačo je zmotil podatek, da predsedniška suita v tem hotelu stane 1500 dolarjev, čeprav na portalu+ sploh nismo zapisali, da bi Borut Pahor med bivanjem v tem hotelu spal v tej suiti ...