Opazili smo
Dobra država poziva vlado, naj obsodi aretacijo dobrega žvižgača Juliana Assangea
Po pričakovanjih se je zaradi včerajšnje aretacije ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea v Londonu prva odzvala opozicija, in sicer zunajparlamentarna Dobra država, ki jo vodi Bojan Dobovšek. Vlado Marjana Šarca so pozvali k obsodbi aretacije novinarja Juliana Assangea in opozarili na Mnenje št. 54/2015 Delovne skupine za arbitrarno pridržanje v okviru Organizacije združenih narodov. Naj Assangeu ponudi politični azil, pa je že včeraj predlagala tudi provladna stranka Levica, vendar je predlog tako neresen in predvsem neizvedljiv, da o njem nima smisla izgubljati besed.
Ključne besede:
Julian Assange
Ekvador
London
ZDA
Trump
Barack Obama
OZN
Rafael Correa

V stranki Dobra država so zaskrbljeni zaradi aktualnega ravnanja ekvadorskih in britanskih oblasti, ki so v usklajeni akciji Julianu Assangeu, novinarju in ustanovitelju Wikileaks odvzele azilno zaščito in nato še prostost. Kot je znano, so mu Ekvadorci odrekli gostoljubje potem, ko je Wikileaks nedavno razkril, da je družina ekvadorskega predsednika Lenina Morena vpletena v pranje denarja in druga kazniva dejanja. Levičarski predsednik Moreno, ki je v izgnanstvo poslal tudi svojega predhodnika Correo, se je po pričakovanjih odzval z maščevanjem in Assangea žrtvoval. Rafael Correa ga je zaradi tega že označil za največjega izdajalca v zgodovini Latinske Amerike.
V Dobri državi menijo, da so Assangea z aretacijo britanske oblasti izpostavile tveganju izročitve ZDA, kjer mu ne more biti zagotovljeno pravično in neodvisno sojenje v zvezi z očitki prejšnje ameriške administracije, češ da je razkrival državne skrivnosti. Morda bo novi ameriški predsednik Trump, ki je že izjavil, da Assange "ni njegova stvar" ravnal bolj demokratično od svojega predhodnika, ki je bil sicer Demokrat, vendar glede novinarske svobode in varovanja državnih skrivnosti izjemno "pasji". Ni skrivnost, da se je raven novinarske svobode ravno pod Barackom Obamo izjemno znižala, država pa je preganjala vse, ki so razkrivali nečednosti ameriške administracije. Verjetno pa bodo Assangea zdaj poskušali maksimalno zlorabiti tudi Demokrati v svojem fanatičnem boju proti Trumpu, saj so že doslej trdili, da obstaja svetovna zarota, v katero so bili vpleteni Wikileaks, Assange, Rusi in - seveda Trump ...
Kot opozarja Dobra država, je glede Assangea že pred leti skupina petih pravnih strokovnjakov Delovne skupine za arbitrarno pridržanje v okviru Organizacije združenih narodov v svojem Mnenju št. 54/2015 (vir) jasno ugotovila, da je bila Julianu Assangeu v nasprotju z mednarodnim pravom arbitrarno kratena svoboda ter pozvala švedsko in britansko vlado, da mu zagotovita varnost in osebno integriteto ter pravico do svobode gibanja. Ocenila je celo, da je Assange upravičen do odškodnine.
"Zaščita novinarjev in žvižgačev je temeljni postulat demokracije, zato je tovrstno ravnanje z novinarjem v eni od držav članic EU hud udarec za evropske vrednote in vladavino prava. Od Vlade Republike Slovenije pričakujemo, da bo ravnala skladno s sprejeto Strategijo zunanje politike Republike Slovenije (vir), v kateri sta kot prednostni področji zunanje politike določeni tudi človekove pravice in mednarodno pravo, ter odločno obsodila ravnanje britanskih oblasti in jih pozvala k spoštovanju mnenja št. 54/2015 Delovne skupine OZN za arbitrarno pridržanje", so zapisali v opozicijski Dobri državi.