Razkrivamo

ZNR: nova radijska mreža z največji prihodki, največ poslušalci in največjo rastjo. Politična podpora SMC?

Jamrajo, da propadajo, imajo pa največjo rast prihodkov, je povedal naš vir. Lokalna radijska mreža, ki jo je ustanovil Aleksander Žišt, je v letu 2018 ustvarila največ prihodkov med vsemi radijskimi mrežami in imela celo 5-odstotno rast prometa. To je trenutno tudi najbolj poslušana radijska mreža v državi. Čestitke? No, uspeh je po naših informacijah vseeno posledica dolge roke iz ozadja, kajti ključna naj bi bila podpora Cerarjeve stranke SMC, ki obvladuje agencijo Akos in Svet za radiodifuzijo. 

22.05.2019 22:45
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   ZNR   radijske postaje   Aleksander Žišt   Radio 1   Aktual   Radio Center   Akos   Svet za radiodifuzijo   SMC   Sazas

Sporočilo, ki ga lahko razberemo iz tokratne razkrite zgodbe, je to, da lokalna radijska mreža Aleksandra Žišta mirno in nemoteno pridobiva na vse večjem političnem vplivu, povečuje svoje prihodke, lobira za onemogočanje konkurence in se požvižga na zakonodajo, kajti za vse to ima podporo političnih kadrov SMC tako na Svetu za radiodifuzijo kot tudi na Akosu!

Skoraj 10 milijonov evrov so znašali skupni prihodki radijske mreže ZNR (Združenje neodvisnih radiev) pod vodstvom Aleksandra Žišta. To pomeni, da je ZNR postala najmočnejša radijska mreža v Sloveniji. Lokalna mreža torej ustvari več prihodkov od ostalih radijskih mrež, kot so Infonet, Mreža Aktual in Center. Nekdanji direktor Radia Center Aleks Žišt je tako postal najmočnejši igralec na področju radijskih programov v Sloveniji. Pri tem pa je pomembno omeniti, da Žišt ob obiskih ministrstva za kulturo in poslanskih skupin ustvarja vtis, da so lokalni radiji vsi v rdečih številkah in tik pred propadom ter da jih je nujno potrebno zaščititi. V teh svojih trditvah je celo tako prepričljiv, da so mu nasedli novinarska trojka Primož Cirman, Tomaž Modic in Vesna Vukovič, ki so v članku, objavljenem na Siolu (vir), zapisali, da se "manjši igralci utapljajo v rdečih številkah". In ti manjši igralci, ki naj bi se utapljali v rdečih številkah, v resnici ustvarijo največ prihodka. To samo potrjuje, da je Aleksander Žist v prvi vrsti odličen lobist, saj je dosegel, da je trojica preiskovalnih novinarjev verjela njemu, ne pa Ajpesu. Več o lobiranju pa v nadaljevanju.

 

Prihodki članov lokalne mreže v letu 2018 (Vir: Ajpes)

Opomba: pri izračunu prihodka smo upoštevali prihodke Ajpes 2018 za pravne osebe, ki so izdajatelji programov, navedenih na spletni strani www.znr.si.

 

 

Glede rdečih številk lahko dodamo, da so v letu 2018 poslovali z izgubo le štirje in sicer Radio Kobarid (okoli 1.000 evrov), Radio Cerkno (7.000 evrov) ter Radio Velenje in Radio Celje. Tudi v tem primeru je potrebno omenjene podatke jemati z rezervo. Radio Cerkno je kljub izgubi v letu 2018 celo vlagal v nakup dodatnega lastniškega deleža v Radiu Kobarid, česar v primeru realne izgube noben dober gospodar ne bi počel. Radio Celje in Radio Velenje pa v okviru istega izdajatelja izdajata tudi časopis in zato izgube ni moč pripisati samo radiu.

 

Če držijo navedbe, ki jih v svojih dopisih v maju 2019 navaja Žišt, ima lokalna mreža ZNR skupaj že 575.000 dnevnih poslušalcev.

 

Dnevni doseg največjih treh mrež (vir: Radiometrija april 2019 in www.znr.si)

 

 

Lokalna mreža ZNR ima torej več poslušalcev kot Radio 1 in Radio Aktual skupaj! Torej tudi če bi združili poslušalce teh dveh radijskih postaj, bi bila mreža ZNR še vedno na prvem mestu.

 

 

Strategija s pomočjo politike (SMC)

 

Ključna strategija Aleksa Žista, nekdanjega direktorja Radia Center, je onemogočiti konkurenco. To je počel že v prejšnji službi, kjer je s "pomočjo" ministrice Majde Širca hotel prepovedati Radio 1. Na ta način je Žišt že leta 2011 želel doseči, da bi edini lahko imel istočasno nacionalno in lokalno oglaševanje. Žist zato kot direktor nove radijske mreže že več kot leto dni lobira tako z obiski poslanskih skupin, obiski na Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), kot tudi z osebnimi sestanki s predsednikom Sveta za radiodifuzijo (SRDF). Žištov glavni cilj je, da bi dosegel prepoved lokalnega oglaševanja v drugih medijih. Tako bi bila mreža ZNR edina mreža, ki bi imela monopol nad lokalnim oglaševanjem ter obenem ponujala tudi nacionalno oglaševanje. Kot argument proti konkurentom Žišt navaja, da ostale mreže izvajajo "cenovni dumping", medtem ko je sam cene znižal za 75 %.

 

Da ima projekt močno podporo vladne stranke SMC, dokazuje tudi podatek, da se je v zasebno mrežo gospoda Žišta v času vlade Mira Cerarja vključil celo javni zavod RTV Slovenija (s programom Radio SI). To naj bi bil tudi eden redkih primerov v Evropi, ko se javna RTV hiša vključuje v zasebno radijsko mrežo z namenom pridobivanje oglasov.

 

 

Županski kandidat SMC Lipičnik lobiral celo na Sazasu

 

Eden ključnih podpornikov nove radijske mreže pod vodstvom Žišta je tudi predsednik Sveta za radiodifuzijo Aleš Lipičnik (SMC). Čeprav Lipičnik nima medijskih izkušenj, je v času vlade Mira Cerarja postal predsednik Sveta za radiodifuzijo. Gospoda Lipičnika smo zato vprašali, kakšne reference ima na področju poznavanja medijev, a do zaključka redakcije nismo dobili odgovora. Zato lahko sklepamo, da je predsednik postal predvsem zato, ker je bil kandidat SMC za župana Kamnika. Prvič so nas opozorili, da je Lipičnik izredno naklonjen novi mreži, ko je AKOS objavil razpis za frekvence, ki je bil prilagojen tako, da bi nove frekvence dobili samo člani mreže ZNR. Lipičnik je kot predsednik sveta že maja 2018 predlagal in podprl razpisne pogoje za nove frekvence, ki so bili zasnovani tako, da bi jih dobili samo člani mreže ZNR (vir).

 

Ko smo prejeli informacijo, da so razpisni pogoji prirejeni, smo to želeli preveriti, a nam je bil dostop do podatkov s strani predsednika sveta onemogočen. Ob objavi razpisa je postalo jasno, da smo imeli pravilne informacije: razpisni pogoji so bili prilagojeni točno določenim akterjem. Zalomilo se je, ker akterji potem niso pravilno napisali vlog - podobno kot je bila v istem času zelo površno izvedena nezakonita podelitev frekvenc 5G Mermalovi družbi BTC, ki tudi ni oddal vloge na obrazcu.

 

Je pa kljub temu edino podeljeno radijsko frekvenco dobil član Žištove mreže. Gospod Lipičnik si je tudi prizadeval, da bi v nasprotju z zakonom članu iste mreže omogočil oddajanje v DAB, ampak je predlog umaknil, ker so ostali radiji začeli opozarjati na nezakonitost. Najbolj pa je zanimivo, da je Lipičniku član te iste mreže pomagal pri prodaji programske opreme. V uredništvu hranimo tako ime člana kot tudi podatke o pravni osebi, kateri sta direktor radijske postaje in predsednik Sveta za radiodifuzijo Lipičnik skupaj prodajala računalniški program. Ko smo gospoda Lipičnika soočili s temi podatki, se je zavil v molk. Naša ocena je, da predsednik sveta ne bi smel izkoriščati svoje funkcije, zato da mu stranke v postopku pomagajo pridobivati posle za zasebno dejavnost.

 

 

Image result for aleš lipičnik

Kandidat SMC za župana Kamnika Aleš Lipičnik in Miro Cerar.

 

 

Najbolj neobičajna poteza predsednika SRDF Aleša Lipičnika iz SMC pa je bila ta, da je na predlog Aleksandra Žišta obiskal Sazas. Tam naj bi po naših informacijah lobiral, da se Radiu Hit, ki več let ni plačeval Sazasu, zmanjša dolg, kot tudi za to, da bi Sazas ostalim radijskim postajam, ki niso članice mreže ZNR, obračunaval višjo tarifo. Tudi v zvezi s tem smo na gospoda Lipičnika naslovili novinarska vprašanja, a nanje nismo prejeli odgovora.

 

Lipičnik je nato kot predsednik Sveta za radiodifuzijo celo dosegel, da je SRDF sklep, da Sazas nekaterim radijskim postajam obračunava premalo. Sklep pa je bil sprejet brez enega samega dokumenta, ki bi to dokazoval, ampak na osnovi "neuradnih informacij". Tukaj si upamo trditi, da je to edinstven primer na svetu, ko je nek organ sprejel tak sklep tako z vidika poseganja v avtorske pravice kot tudi z vidika sprejemanja sklepa na osnovi neuradnih informacij.

 

Sklep SRDF na temo Sazas pod vodstvom Aleša Lipičnika (SMC), ki temelji na "neuradnih informacijah".

 

 

Naša ocena je, da je Aleš Lipičnik z obiskom Sazas zlorabil funkcijo predsednika Sveta za radiodifuzijo za pokrivanje osebnih interesov točno določene skupine. V radijskih krogih je splošno znano, da si Aleksander Žišt prizadeva, da bi Sazas konkurenčnim komercialnim mrežam dvignil tarifo.

 

 

Lipičnik: Povezovanje največje mreže, ki ima že skoraj 50% trga, ni problematično

 

Ključni dokaz, da predsednik SRDF nekritično deluje v korist največje zasebne mreže Aleksandra Žišta, pa je objava SRDF z dne 19. maja 2019, kjer je zapisano, da tržno povezovanje ni problematično. To pomeni, da je gospod Lipičnik brez sklepa SRDF v imenu SRDF zavzel stališče, da je Žistova mreža, ki ima 50 % trga in ustvarja največje prihodke med radijskimi mrežami v državi, neproblematična. S tem je napovedal boj proti vsem ostalim mrežam, saj naj bi ostali zmanjševali pluralnost. Na vprašanje gospodu Lipičniku, v čem se pluralnost zmanjšuje, odgovora prav tako nismo prejeli.

 

 

SRDF je na Facebooku objavil, da povezovanje največje mreže ni problematično - problematične so ostale.

 

 

Tudi AKOS Tanje Muhe (SMC) miži kljub kršitvam zakonodaje

 

Da uživajo člani lokalne mreže ZNR posebno zaščito Akosa, dokazuje tudi naslednji primer. Zakon o medijih določa, da imajo status posebnega pomena in dobijo državna sredstva lokalni radiji, ki imajo vsaj 3 redno zaposlene. Član lokalne mreže ZNR že več let ne izpolnjuje pogoja za status, pa Akos ne ukrepa. Še več, ta radijska postaja celo v vlogi za frekvenco napiše, da ima samo enega zaposlenega namesto treh, pa Akos ne ukrepa. Vrhunec mahinacije te agencije, ki jo vodi članica SMC Tanja Muha, pa je definicija izpolnjevanja zakonskega pogoja v "določeni časovni točki". Na očitek, da je Akos dobil vlogo, ki dokazuje neizpolnjevanje pogojev, pa ta agencija odgovarja, da če je razpis, pač gledajo, da program ima status in da jih ne zanima, ali izpolnjuje pogoje za status ...

 

To je tako, kot če bi policija ustavila mrtvo pijanega voznika z avtom, polnim nezakonitih migrantov, pa mu ne bi vzela vozniškega in ne bi aretirala migrantov, ker bi se izgovarjala na to, da so samo preverjali, ali ima vozniško in da namen ustavljanja ni bil preverjanje alkoholiziranosti voznika ali nadzor nad nezakonitimi migracijami

.

Nov izum Akosa: preverjanje zaposlovanja v časovni točki (javno objavljen odgovor Agencije).

 

 

Odgovor Akosa, da na razpisu preverja pogojev, čeprav niso izpolnjeni.

 

 

Pri tem pa ne smemo zanemariti, da je ta radijska postaja od ministrstva za kulturo nezakonito dobila 40.000 evrov, ki jih, ker nima treh zaposlenih, sploh ne bi smela dobiti. Agencija Akos je pač zavzela stališče, da je potrebno pogoj izpolnjevati samo tisti dan, ko se izvaja nadzor. Tudi če dokazano kršite celo leto, to ni njihov problem …

 

Sicer pa: kaj lahko pričakujemo od kadrov stranke, ki je zaradi napake v excell tabeli kupila maketo za 130.000 evrov?! Sporočilo, ki ga lahko razberemo iz tokratne razkrite zgodbe, je to, da lokalna radijska mreža Aleksandra Žišta mirno in nemoteno pridobiva na vse večjem političnem vplivu, povečuje svoje prihodke, lobira za onemogočanje konkurence in se požvižga na zakonodajo, kajti za vse to ima podporo političnih kadrov SMC tako na Svetu za radiodifuzijo kot tudi na Akosu. Vse to v imenu "ubogih lokalnih radijev«, ki da so na robu propada (z največjo rastjo prihodkov).

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
16
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Dobavitelji v državnem zdravstvu zaradi preplačanih medicinskih pripomočkov letno zaslužijo vsaj 250 milijonov evrov!
11
15.01.2023 22:45
V Sloveniji je v središče zdravstvenega sistema postavljen izvajalec, bolnik pa je samo številka na zdravstveni kartici, ki ... Več.
Piše: Krištof Zevnik
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.383
02/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.740
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.728
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.684
05/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.301
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.067
07/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.090
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 770
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 330
10/
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.862