Razkrivamo

Ekskluzivno objavljamo kazensko ovadbo zoper celotno bivše vodstvo Banke Slovenije!

Objavljamo kazensko ovadbo zoper bivšega guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca in četverico njegovih namestnikov: viceguvernerko Stanislavo Zadravec Caprirolo, viceguvernerja Janeza Fabijana, viceguvernerja Darka Bohnjeca ter viceguvernerko Mejro Festić. Peterica je osumljena zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker naj bi leta decembra 2013 Novi ljubljanski banki (NLB) pridobili veliko premoženjsko korist. Gre za čas t.i. sanacije bank, ko smo davkoplačevalci dokapitalizirali domače državne banke, pri čemer nikoli ni bila ugotovljena njihova dejanska izguba, prišlo pa tudi do razplastitve lastnikov podrejenih obveznic teh bank.

07.06.2019 00:59
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   kazenska ovadba   Banka Slovenije   tožilstvo   NPU   Boštjan Jazbec   Janez Fabijan   Stanislava Zadravec Caprirolo   Darko Bohnjec   Mejra Festić   Uroš Čufer   NLB   NKBM   banke   sanacija

Fotomontaža: portal+

Odločitev, da objavimo kazensko ovadbo proti peterici nekdanjega vodstva Banke Slovenije, smo argumentirali z dejstvom, da gre za razkritje, ki je brez sence dvoma v interesu javnosti. Hkrati pa bi s tem želeli izraziti priznanje tudi vsem kriminalistom in drugim policijskim strokovnjakom, ki so več let delali na tem izjemno kompleksnem in zapletenem primeru.

Dokumentacijo, ki obsega 94 strani, smo sicer prejeli od neznanega vira. Urednik portala+ je pošiljko osebno prevzel v petek, 31. maja okoli poldneva na eni izmed bencinskih črpalk v bližini Beljaka. Celotna operacija je bila docela konspirativna, kajti izkušnje kolegov s Pop TV in prisluškovanje pogovorom v zadevi "Arbitraža" so nas izučile. Uporabljali smo izključno kriptirane povezave, včasih smo se sporazumevali tudi s pomočjo šifer. Presenetilo nas je zlasti to, kako izjemno previden je želel biti anonimi vir, ki je na avstrijsko Koroško očitno poslal svojega kurirja. Naša "Globoko grlo" je namreč vztrajala, da predaja tako "vročega" dokumenta zaradi vprašanja jurisdikcije ne sme biti opravljena na ozemlju Republike Slovenije. Ker je bila tuja lokacija predaje pravzaprav pogojevana, nismo imeli nobene izbire. Po krajšem usklajevanju smo se odločili za Avstrijo. Po prejemu ovadbe zoper Boštjana Jazbeca, zdaj že nekdanjega guvernerja Banke Slovenije, in štiri viceguverjerje (Janez Fabijan, Stanislava Zadravec Caprirolo, Darko Bohnjec in Mejra Festić) smo pri dveh strokovnjakih preverili, ali gre za pristen dokument, ki nosi glavo Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), datiran je z 19. decembrom 2018, naslovljen pa je na Specializirano državno tožilstvo, konkretno na okrožnega državnega tožilca Boštjana Jegliča.

 

 

Zakaj smo se odločili za objavo

 

 

Opis kaznivega dejanja, za katerega je osumljeno bivše vodstvo Banke Slovenije.

 

 

Rečeno nam je bilo, da je dokument avtentičen. Vseeno smo pred objavo več dni tehtali argumente za in proti. Prav tako smo se posvetovali z našimi odvetniki in nekdanjim svetovalcem informacijskega pooblaščenca. Tudi na podlagi njihovih mnenj smo prišli do zaključka, da je interes javnosti vseeno tisti, ki mora v demokratični in odprti družbi pretehtati pred pomisleki. Kajti v primeru te kazenske ovadbe ne gre za malenkostne zadeve, pač pa za pravico davkoplačevalcev (državljanov) te države, da vedo, kako je za zaprtimi vrati najpomembnejših mož in žena slovenskih centralne banke potekal proces določenja višine in postopka dokapitalizacije slovenskih državnih bank. 

 

 

 

 

 

 

Pomemben argument za našo odločitev, da ne čakamo, pač pa gremo z objavo dokumenta čim prej v javnost, je tudi dejstvo, da prav v tem času v državnem zboru poteka obravnava zakona, ki naj bi dal razlaščenim lastnikom podrejenih obveznic (nekdanjih) državnih bank možnost vlaganja pravnih sredstev. Ker dvomimo, da so poslanci seznanjeni z vsebino kazenske ovadbe, kjer je podrobno popisana tudi kronologija dogajanja, se nam zdi prav, da izvedo vse, kar jim utegne pomagati pri glasovanju. Da predstavniki ljudstva ne bodo mogli trditi, da ob sprejemanju zakona niso bili seznanjeni z vsemi dejstvi oziroma podatki.

 

 

S kom so kriminalisti vse govorili

 

 

 

Na seznamu najdemo kar nekaj znanih osebnosti, vendar smo morali zaradi zahteve Informacijskega pooblaščenca imena zakriti zaradi varstva osebnih podatkov.

 

 

 

Podrobnosti o razvpiti preiskavi in zasegih na Banki Slovenije: jasno je razvidno, s kakšnimi težavami so se srečevali kriminalisti pri svojem delu. Imena smo morali na zahtevo Informacijskega pooblaščenca zakriti.

 

 

Kaj se lahko zgodi že ta mesec

 

Kdaj bodo tožilci vložili obtožnico zoper peterico - če se bo to seveda sploh zgodilo, nam vir ni mogel razkriti. Je pa znano, da bo že prihodnji teden, tj. 10. junija skupščina delničarjev NLB d.d., na kateri bodo razpravljali tudi o tem, če naj se članom uprave podeli razrešnica za preteklo obdobje ali ne. Glede na to, da sta v dokumentu, ki ga objavljamo, omenjena tudi dva sedanja člana uprave NLB d.d. - in sicer Blaž Brodnjak in Archibald Kremser -, ki naj bi se zavedala nezakonitih metod izračuna kapitala v NLB d.d. kot tudi napak pri stresnih testih leta 2013, je po našem mnenju pravilno, da delničarji NLB odločajo o tem, ali bodo tej upravi podelili razrešnico. To bo lahko obenem tudi neke vrste "reality check" za Brodnjaka in Kremserja, če dejansko še uživata zaupanje sedanjih delničarjev.

 

Ni pa niti zanemarljiv podatek, da vzporedno s sprejemanjem novega zakona v slovenskem parlamentu pred Evropskim sodiščem za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu teče postopek prosti Republiki Sloveniji ravno v zvezi z vprašanjem, ali so imeli razlaščenci na voljo ustrezna pravna sredstva v zvezi z izrednimi ukrepi Banke Slovenije v letu 2013. Iz ovadbe, ki jo objavljamo, je namreč razbrati, da je želel imeti tedanji finančni minister Uroš Čufer v vladi Alenke Bratušek nekakšen "neformalni sestanek" s predsednikom ustavnega sodišča in tako vplivati na njihovo odločitev. Zanimivo dejstvo pa je, da naj bi na Beethovnovi to možnost zavrnili, češ da bo opravljena javna seja z zaslišanjem prič – do katere pa ni nikoli prišlo. Zakaj ne?

 

 

Se je Uroš Čufer, minister za finance, zavedal, da je to, kar predlaga, lahko koruptivno dejanje?

 

 

Kaj lahko sproži naša objava kazenske ovadbe

 

Razlaščenci podrejenih obveznic že vse od leta 2013 v Sloveniji nimajo pravnih sredstev za uveljavljenje svojih pravic. Zato je korektno zapisati, da bo to, ali je bila odločitev našega ustavnega sodišča v tem primeru res pravilna in legitimna, pokazala šele odločitev ESČP. Kaj se bo zgodilo, če bo Slovenija tam ponovno izgubila? Ali bomo morali davkoplačevalci ponovno plačevati za napake vladajočih politikov?

 

Drugo ključno dejstvo, ki izhaja iz ovadbe, pa je to, da so tako guvernerji, kot člani ministrstva za finance in uprave vseh pregledovanih slovenskih bank zelo dobro vedeli, da metodologije ocenjevanja stanja v bankah niso bile mednarodno priznane (niso upoštevali t.i. Mednarodnih standardov računovodskega poročanja). Z drugimi besedami, zdi se, da so zavestno in namenoma oškodovali vse davkoplačevalce, imetnike podrejenih obveznic in dotedanje delničarje slovenskih bank. Tako se torej postavlja vprašanje, ali sta bili prodaji državnih NKBM in NLB sploh izvedeni zakonito, če pa je možno, da se je država nezakonito polastila tujega premoženja, potem pa je to premoženje prodala?! Se poslanci državnega zbora zavedajo resnosti tega problema?!

 

Ne gre si delati utvar, da bodo oziroma so že izjemni pritiski na tožilstvo glede usode kazenske ovadbe. V ozadju so močne interesne skupine, ki bi si želele, da je zgodba o dokapitalizaciji slovenskih državnih bank čim prej pozabljena, davkoplačevalci pa nikoli ne izvedo, za koliko so pravzaprav preplačali sanacijo bank. Naš anonimni vir je pred predajo dokumentacije večkrat izrazil bojazen, da si ovadbe ne bomo upali objaviti, ker ne vemo, kaj nas čaka. In da tudi če jo objavimo, ni nujno, da se bo kaj premaknilo.

 

Naš odgovor je danes objavljen. Kocka je padla.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
32
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.155
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.670
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.481
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.485
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.583
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.056
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.182
08/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 416
09/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.550
10/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 524