Razkrivamo

America will never be socialist*: nova knjiga Michaela Wolffa o "obleganem Trumpu"

V letu pred predsedniškimi volitvami, ki bodo v Združenih državah 3. novembra 2020, je še vse odprto. Michael Wolff, ki je napisal že drugo knjigo o Donaldu Trumpu, se tega zaveda. Demokrati še nimajo pravega favorita, Bernie Sanders ostaja izobčenec demokratske elite, podpora Donaldu Trumpu pa med njegovimi volivci ostaja relativno stabilna, zato vsekakor ima realne možnosti, da ostane v Beli hiši. Pod pogojem, da zakonska zveza z Melanio Trump ohrani kolikor toliko stabilen status quo. Brez Melanie namreč Trump skoraj zagotovo ne more zmagati na volitvah, piše Wolff v svoji najnovejši knjigi.

10.06.2019 01:04
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Michael Wolff   knjiga   Donald Trump   Bela hiša   ZDA   Barron   Melania Trump   Steve Bannon   volitve

Ideja o mogočnežu, ki si lahko podredi takorekoč ves svet, ne more pa zavladati svoji ženi, ima zagotovo literarne nastavke, vredne Shakespearja.

Newyorški novinar in avtor Michael Wolff se je aktualnega ameriškega predsednika Donalda Trumpa lotil že v svoji prvi knjigi Fire and Fury (Ogenj in bes), zdaj pa je udaril še z neke vrste nadaljevanjem z naslovom Siege: Trump Under Fire (Obleganje: Trump pod ognjem). Kritiki Wolffu očitajo, da ni nič drugega kot spreten trgovec z informacijami, ki je v Trumpu našel sijajno poslovno priložnost, še posebej zato, ker predsednik Združenih držav kar kliče po literarnih obdelavah. Poleg tega bodo v ZDA prihodnjo jesen predsedniške volitve, na katerih bo Trump seveda nastopil, še več, na teh volitvah misli ponovno zmagati. Morda celo s sloganom "America will never be socialist". Če s tem namiguje na nevarnost, da bi Ameriki zavladal Bernie Sanders, potem je zadel v polno. Sanders namreč dejansko namerava kandidirati, je precej priljubljen med ljudmi in - to kar Trumpa najbolj intrigira - precej nepriljubljen med demokratsko strankarsko elito. Torej med tistimi odločevalci, ki so leta 2016 brutalno forsirali Hillary Clinton in na nacionalni demokratski konvenciji izigrali Sandersa, o čemer govori Fahrenheit 11/9, zadnji dokumentarec Michaela Moora. Ko se sprašuje, kako je mogoče, da je takrat zmagal Trump (ki zmage niti ni pričakoval), Moore uporabi sočni stavek How the fuck did that happen?, odgovore na to pa išče skoraj 130 minut, kolikor traja film.

 

Kako se je lahko zgodilo, da je Trump zmagal, je danes sicer obsoletno vprašanje, ki ga ne razumejo kvečjemu nekateri evropski (in tudi slovenski) politični komentatorji. Zdi se, da jih zaradi antitrumpovskega resentimenta prihodnje leto čaka celo repriza, kajti kdor se smeji že ob misli, da bi Donald Trump 3. novembra 2020 doživel reelekcijo, bo morda takrat ponovno ostal brez besed. Ne glede na vso medijsko kampanjo namreč Trump ostaja razmeroma dobro usidran med svojo volilno bazo, ki jo je uspel obdržati in nič ne kaže, da bi jo izgubil. Za razliko od svojega predhodnika Barracka Obame ni začel nobene vojne in za zdaj ne kaže, da namerava to politiko spremeniti. Ekonomija prav tako sveti, brezposelnost je rekordno nizka.

 

Ima pa Trump, kar je vidno z Marsa, še vedno hude težave s svojo podobo v mainstream medijih, ki si ne bi mogli želeti idealnejšega človeka v Beli hiši. S svojimi izjavami jih Trump vsak dan znova zasipa z gledanostjo, branostjo in poslušanostjo. Kot bi gledali neskončni resničnostni show, v katerem ob Trumpu nastopajo svetovni voditelji, o katerih ima lahko Trump zasebno tudi zelo "sočna" mnenja. Toda to ni nič posebej novega, kajti od afere Watergate, ko so na dan prišli posnetki pogovorov Richarda Nixona z najožjimi sodelavci, ni nič več svetega v ameriški politiki. V tem pogledu je Trump morda celo bolj olikan od nekaterih kavbojskih predhodnikov.

 

 

 

 

Bistvo nove knjige Michaela Wolffa je moč strniti v ugotovitvi oziroma napovedi, da se Trumpovo predsednikovanje ne bo dobro končalo. Ne zanj, ne za Ameriko niti za preostali svet. Koliko so takšne kataklizmične prerokbe dejansko realistične, na nek način odgovori kar Wolff sam, ko analizira Trumpove blefiranje z jedrskimi grožnjami Severni Koreji. V trenutku, ko so mu povedali, da bi v primeru pacifikacije korejskega polotoka in ureditvijo razmer s Pjongjangom lahko resno računal z Nobelovo nagrado za mir, je Donald Trump zamenjal retoriko in postal prijazni Striček Sam. Sicer pa, če je Obama lahko dobil Nobelovo za mir samo zato, ker je bil prvi temnopolti predsednik ZDA in je "veliko obetal", potem bi si jo Trump dejansko zaslužil, če bi uspel urediti tenzije na Daljnem vzhodu.

 

Wolffu kritiki iz obeh strani očitajo, da je imel pri pisanju druge knjige o Trumpu na voljo še manj notranjih virov kot pri prvi. Kar je po svoje logično. Trdanjava se je zaprla, zatesnili so vse morebitne točke odtekanja informacij. Kot da bi se avtor tega sramežljivo zavedal in zato je namesto informacij ponudil drzne interpretacije predsednikovega duševnega zdravja in mu diagnosticiral - verjetno ste že uganili - narcisizem in magalomanijo.

 

Ob tem se pojavlja še kup "ugotovitev", ki so bržkone vsaj toliko drzne kot vprašljive. Če beremo Wolffa, potem je Donald Trumo nepismen, ne pozna osnov matematike, ne zna hoditi po stopnicah navzdol in - kar je ob notorični uporabi tviterja zagotovo nekoliko absurden podatek - ne zna uporabljati telefona. Posebno skrb naj bi mu povzročal njegov najmlajši "slovenski" sin Barron, ki ga bo v višini kmalu prerastel. Nadalje, Trump skoraj nikoli ne zdrži biti sam, vedno mora imeti nekoga ob sebi, da posluša njegove neskončne monologe, zbuja se s televizijo itd.

 

Kako mu potemtakem uspe zdržati in prenesti vse pritiske, medijske linče, politične spletke in pravosodne napade? Če ni nor, če ni neprišteven, potem je lahko samo nekakšen genij. Wolffe citira Steva Bannona, Trumpovega bivšega svetovalca, ki zadnja leta rovari po Evropi in poskuša obuditi zle duhove nacionalizma, češ da ima predsednik "magične lastnosti". Očitno jih ima res nekaj, ker bi se sicer že zdavnaj zlomil pod težo vsega, kar leti nanj. Toda to še ne zagotavlja srečnega konca, ki pa ga Trumpu Wolff zagotovo ne napoveduje. V primeru reelekcije bo profitiral tudi Michael Wolff, saj bo lahko svoj opus zaključil s trilogijo.

 

 

Brez prve dame Melanije predsednik Trump nima šans, da bi doživel reelekcijo. (Foto: White House)

 

 

O Wolffovi zadnji knjigi je na slovenskem govornem območju doslej bežno poročal le Primorski dnevnik, ki omenja Trumpovo obsesijo z Barronovo višino in odnos z Melanijo Trump, o katerem pa Wolff pravzaprav ni napisal ničesar novega. Tudi trditev, da ameriškega predsednika spravlja v bes to, da naj bi se Melania s svojim sinom pogovarjala v slovenščini, ni od včeraj. Niti ni za razumevanje Trumpovega predsednikovanja ključna. Po drugi strani pa je res, da bi morebitna ločitev Trumpa predrago stala in zato zanj ne pride v poštev. Sploh ne v letu pred volitvami. To pa pomeni, da bo imela Melania še vsaj do 3. novembra 2020 največji vpliv na svetovne dogodke, pa če si to želi ali ne. Ideja o mogočnežu, ki si lahko podredi takorekoč ves svet, ne more pa zavladati svoji ženi, ima zagotovo literarne nastavke, vredne Shakespearja.

 

Bo Melania kdaj Lady Macbeth?

 

* Amerika ne bo nikoli socialistična.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
3
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.006
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.431
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.966
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.711
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.306
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.317
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.125
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.070
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 422
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.157