Razkrivamo

La Dolce Vita, sladko življenje Lidije Glavine: 132.000 evrov odpravnine, službeni audi in zagotovljena služba na SDH! Čestitamo!

Lidia Glavina, bivša predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), je z nadzorniki dosegla sporazum o odpravnini v višini 132.000 evrov. Kot smo na portalu+ napovedali že na začetku leta, je s pomočjo odvetnika uspela s svojo zahtevo, potem ko je bilo po menjavi vlade jasno, da je le vprašanje časa, kdaj jo bodo zamenjali. Glavina, o kateri do julija 2016, ko je nepričakovano zasedla mesto predsednice uprave SDH, nismo vedeli praktično ničesar, je na položaju zdržala skoraj tri leta. Ženska, ki je formalno upravljala z 12 milijardami državnega premoženja, je ves čas delovala v skladu z navodili, ki jih je dobivala iz kabineta bivšega premierja Mira Cerarja, njen "mentor" pa je bil Aleksandar Kešeljević.

17.06.2019 01:17
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Lidia Glavina   SDH   nadzorni svet   odstop   Borut Jamnik   Igor Kržan   Zdravko Počivalšek   Andrej Božič   Damjan Belič   Aleksandar Kešeljević   Miro Cerar   Telekom Slovenije

Foto: arhiv portal+

Zdi se, da je Lidia Glavina zaenkrat zmagovaka, saj je od SDH "pokasirala" sanjsko apanažo. Toda že avgusta jo čaka vroča skupščina Telekoma Slovenije, kjer je še vedno predsednica nadzornikov. Ko bodo tam začeli padati okostnjaki iz omare, bo veselo.

Da bo Lidia Glavina tako dolgo zdržala na vrhu Slovenskega državnega holdinga (SDH), ni pred tremi leti verjel nihče. Njena poslovna kariera je bila pred prihodom na SDH zgolj povprečna in v Ljubljani bi lahko brez problemov našli ducat menedžerk z neprimerno boljšimi referencami. Kar se teh tiče, je gospa Glavina ves čas ostajala pod radarjem. Ko smo na portalu+ preverjali njeno karierno zgodovino (Electrolux, Husquarna), nismo prišli nikamor. Toda medijski molk je dolgo časa delal v njen plus in javnost v bistvu vse do konca nikoli ni dobila prave slike o kadrovski politiki Mira Cerarja in njegovih ekonomskih svetovalcev. Danes si lahko tako prvič preberete, kaj se je v resnici dogajalo od lanske jeseni, pa tega tako natančno in kronološko ni napisal še noben slovenski medij. Opisali bomo ključne dogodke in identificirali posameznike, ki so zaslužni za to, da je Lidia Glavina po dolgotrajnih, mukotrpnih pogajanjih z nadzorniki le dobila sanjsko odpravnino v višini 144 povprečnih slovenskih plač. Pa to še niti ni vse: dogovor zanjo de facto pomeni, da ji ne bo treba hoditi v službo, čeprav ostaja zaposlena na SDH, za nameček pa so ji dobrotniki namenili še službenega audija.

 

Saga z Lidio Glavino sega v jesen 2018, ko je bilo aktualni politiki jasno, da mora "gospa iz zamejstva" spakirati kovčke. Naj spomnimo: lansko jesen se je začela konstituirati ekipa premierja Marjana Šarca in Glavina nenadoma ni bila več v milosti. A ker je politika preračunljiva, so Glavino pustili na položaju do konca lanskega leta. Ne zaradi lepšega, pač pa zgolj zato, ker je morala "oddelati" še nek izjemno pomemben posel - prodajo državne banke NLB. Tedanja šefinja SDH je brez ugovorov - tako je bila vajena delati od julija 2016 - speljala, kar ji je bilo naročeno. Toda gospa Glavina ni bila neumna in si je nemudoma začela dvigovati ceno. Prodaja NLB namreč ni bila nekaj, kar bi lahko opravil vsak državni uradnik. Protiofenziva, ki jo je tedaj sprožila italijanska davčna rezidentka z dvojnim državljanstvom, je bila široka: Lidia Glavina je obiskala vse sekretarje vladnih koalicijskih strank ter pri njih iskala podporo za svoj položaj, v zameno pa jim je razkrivala skrivnosti kadrovanja v državnih podjetjih v obdobju Cerarjeve vlade. Kljub kar nekaj razkritim skrivnostim, ki jih je spretno pograbila Šarčeva ekipa, pa je bila Glavini podpora zgolj obljubljena, nikoli pa dejansko dana. Po naših informacijah jo je to osebno precej prizadelo in je ob neki priložnosti ključnim "deležnikom" nove vlade vrgla v obraz, da ve, da so jo izkoristili le še za prodajo NLB, potem pa bi se je radi znebili.

 

 

Vzdevek: Branjevka

 

Zapletlo se je torej že na začetku. Glavina je ugotovila, da so ji šteti dnevi, zato je najela posrednika, ki je začel komunicirati z nadzornim svetom SDH, medtem ko je sama obletavala poslanske skupine v državnem zboru in tudi tam iskala podporo. V začetku letošnjega leta je bilo že očitno, da se Glavina ne bo dala brez boja. Nadzornikom je to postalo jasno in najprej so poskušali zadevo "sanirati" potihem, diskretno. Toda gospa Lidia je zavračala vse formalne in neformalne ponudbe nadzornega sveta SDH o sporazumnem prenehanju sodelovanja.

 

Njene zahteve so bile za slovenske razmere brutalne: zahtevala je nič manj kot 24 mesečnih plač, službeni avto in posebni "delovni status". Po domače, želela je to, da ji ni treba več delati. Med sodelavci si je s tem prislužila vzdevek Branjevka.

 

Seveda so bile za nadzornike vse te zahteve nerazumne. Formalnopravno niti niso imele zakonske podlage, a Glavina je vztrajala. Poznavalci pravijo, da je bila vse več z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in z največjo enigmo vseh vlad do zdaj – Borutom Jamnikom. A Trio Fantastikus (Glavina-Počivalšek-Jamnik) ni zdržal dolgo. Tam nekje februarja se je osebnostno problematična in egocentrična Glavina sporekla tako s Počivalškom kot tudi Jamnikom. S tem je po vodi splaval tudi njen tihi dogovor z ministrom in prvim človekom Modre zavarovalnice, da bi ob sestopu z vrha SDH vodila kot predsednica uprave Hotele Bernardin na slovenski Obali (o čemer smo na portalu+ že poročali). Hkrati pa so nadzorniki holdinga pričeli pripravljati teren za njen odpoklic in za ta namen najeli odvetniško pisarno znanega ljubljanskega specialista za razrešitve uprav.

 

 

Poslednja "Kešotova" skušnjava

 

Sredi aprila pa so se nenadoma pojavile govorice, da se je Glavini uspelo izpogajati s politiko in tudi z nadzorniki SDH. Govorilo se je, da je Aleksandar Kešeljević, med kolegi imenovan Kešo, ki je bil v Cerarjevi vladi nekaj takšnega, kot je Damir Črnčec v Šarčevi, opravil še zadnjo nalogo. Da je rešil svojo Lidio. Govorilo se je, da je Kešeljević, ki je Glavino pravzaprav pripeljal v Slovenijo, prepričal Cerarja, da je ta zastavil ves svoj vpliv in nekako uredil vse za Glavino in njen miren, tih in zakonsko še vzdržen odhod z vrha SDH. 

 

A nič od tega ni bilo res. Novi predsednik nadzornikov Igor Kržan si ni želel mazati rok z njo. Prav tako ne član uprave Boštjan Koler, še najmanj pa je zaplet z Glavino brigal Andreja Božiča. Kot je znano danes, je bil nadzorni svet SDH ves enotnega mnenja, da se mora status Glavine urediti znotraj holdinga, da se zanjo najde zakonska rešitev, da je to naloga tega nadzornega sveta in da ne potrebujejo nikakršne (politične) asistence.

 

Ko je že kazalo, da se bo to tudi zgodilo, je prišlo do preobrata. Med velikonočnimi prazniki je bila sklicana seja nadzornega sveta SDH, kjer je padla odločitev o t.i. zlatem padalu. Glavini so odobrili "odpravnino" v višini 132.000 evrov. Plus službeni avto in neobičajno boniteto: neobvezo dela na SDH. Vseeno pa nadzorniki glede tako velikodušne ponudbe niso bili enotni, kajti Damjan Belič, ki je pred Kržanom predsedoval nadzornemu svetu SDH, se s takšno formulo ni strinjal (Belič je sicer ves čas veljal za najglasnejšega zagovornika krivdne razrešitve gospe Glavine).

 

 

Vročica v avgustu

 

Po naših informacijah podatkih sa saga z Glavino niti tu še ne konča. Kaže, da se bo o zamejski Slovenki, ki s strokovnostjo ni nikoli do konca prepričala stroke, pač pa je znala na svojo stran pridobiti le politike in čudežne ekonomske svetovalce bivšega premierja, še govorilo in pisalo. Z gotovostjo lahko napovemo, da bodo prvi njeni okostnjaki iz omare popadali pred bližajočo se skupščino Telekoma Slovenije, ki bo avgusta.

 

Lidia Glavina je Boruta Jamnika izrinila iz položaja glavnega nadzornika državnega Telekoma, po svoji razrešitvi z mesta predsednice uprave SDH pa bi logično pričakovali, da bo odstopila tudi iz nadzornega sveta Telekoma. To naj bi bil celo del dogovora. Vendar tega vse doslej ni storila. Zato bo avgustovska skupščina na Cigaletovi zanimiva, kajti ne le, da je Glavina neposredno odgovorna za spregled škodljivih poslovnih praks (sporne pogodbe v višini nekaj deset milijonov evrov), ampak ni v svoji funkciji od poslovodoče ekipe - na čelu katere je bil zdaj že razrešeni Rudolf Skobe - nikoli terjala odgovornosti.

 

Saga se torej (še) nadaljuje ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.155
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.670
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.481
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.485
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.583
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.056
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.182
08/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 416
09/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.550
10/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 524