Lidia Glavina, bivša predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), je z nadzorniki dosegla sporazum o odpravnini v višini 132.000 evrov. Kot smo na portalu+ napovedali že na začetku leta, je s pomočjo odvetnika uspela s svojo zahtevo, potem ko je bilo po menjavi vlade jasno, da je le vprašanje časa, kdaj jo bodo zamenjali. Glavina, o kateri do julija 2016, ko je nepričakovano zasedla mesto predsednice uprave SDH, nismo vedeli praktično ničesar, je na položaju zdržala skoraj tri leta. Ženska, ki je formalno upravljala z 12 milijardami državnega premoženja, je ves čas delovala v skladu z navodili, ki jih je dobivala iz kabineta bivšega premierja Mira Cerarja, njen "mentor" pa je bil Aleksandar Kešeljević.
Da bo Lidia Glavina tako dolgo zdržala na vrhu Slovenskega državnega holdinga (SDH), ni pred tremi leti verjel nihče. Njena poslovna kariera je bila pred prihodom na SDH zgolj povprečna in v Ljubljani bi lahko brez problemov našli ducat menedžerk z neprimerno boljšimi referencami. Kar se teh tiče, je gospa Glavina ves čas ostajala pod radarjem. Ko smo na portalu+ preverjali njeno karierno zgodovino (Electrolux, Husquarna), nismo prišli nikamor. Toda medijski molk je dolgo časa delal v njen plus in javnost v bistvu vse do konca nikoli ni dobila prave slike o kadrovski politiki Mira Cerarja in njegovih ekonomskih svetovalcev. Danes si lahko tako prvič preberete, kaj se je v resnici dogajalo od lanske jeseni, pa tega tako natančno in kronološko ni napisal še noben slovenski medij. Opisali bomo ključne dogodke in identificirali posameznike, ki so zaslužni za to, da je Lidia Glavina po dolgotrajnih, mukotrpnih pogajanjih z nadzorniki le dobila sanjsko odpravnino v višini 144 povprečnih slovenskih plač. Pa to še niti ni vse: dogovor zanjo de facto pomeni, da ji ne bo treba hoditi v službo, čeprav ostaja zaposlena na SDH, za nameček pa so ji dobrotniki namenili še službenega audija.
Saga z Lidio Glavino sega v jesen 2018, ko je bilo aktualni politiki jasno, da mora "gospa iz zamejstva" spakirati kovčke. Naj spomnimo: lansko jesen se je začela konstituirati ekipa premierja Marjana Šarca in Glavina nenadoma ni bila več v milosti. A ker je politika preračunljiva, so Glavino pustili na položaju do konca lanskega leta. Ne zaradi lepšega, pač pa zgolj zato, ker je morala "oddelati" še nek izjemno pomemben posel - prodajo državne banke NLB. Tedanja šefinja SDH je brez ugovorov - tako je bila vajena delati od julija 2016 - speljala, kar ji je bilo naročeno. Toda gospa Glavina ni bila neumna in si je nemudoma začela dvigovati ceno. Prodaja NLB namreč ni bila nekaj, kar bi lahko opravil vsak državni uradnik. Protiofenziva, ki jo je tedaj sprožila italijanska davčna rezidentka z dvojnim državljanstvom, je bila široka: Lidia Glavina je obiskala vse sekretarje vladnih koalicijskih strank ter pri njih iskala podporo za svoj položaj, v zameno pa jim je razkrivala skrivnosti kadrovanja v državnih podjetjih v obdobju Cerarjeve vlade. Kljub kar nekaj razkritim skrivnostim, ki jih je spretno pograbila Šarčeva ekipa, pa je bila Glavini podpora zgolj obljubljena, nikoli pa dejansko dana. Po naših informacijah jo je to osebno precej prizadelo in je ob neki priložnosti ključnim "deležnikom" nove vlade vrgla v obraz, da ve, da so jo izkoristili le še za prodajo NLB, potem pa bi se je radi znebili.
Vzdevek: Branjevka
Zapletlo se je torej že na začetku. Glavina je ugotovila, da so ji šteti dnevi, zato je najela posrednika, ki je začel komunicirati z nadzornim svetom SDH, medtem ko je sama obletavala poslanske skupine v državnem zboru in tudi tam iskala podporo. V začetku letošnjega leta je bilo že očitno, da se Glavina ne bo dala brez boja. Nadzornikom je to postalo jasno in najprej so poskušali zadevo "sanirati" potihem, diskretno. Toda gospa Lidia je zavračala vse formalne in neformalne ponudbe nadzornega sveta SDH o sporazumnem prenehanju sodelovanja.
Njene zahteve so bile za slovenske razmere brutalne: zahtevala je nič manj kot 24 mesečnih plač, službeni avto in posebni "delovni status". Po domače, želela je to, da ji ni treba več delati. Med sodelavci si je s tem prislužila vzdevek Branjevka.
Seveda so bile za nadzornike vse te zahteve nerazumne. Formalnopravno niti niso imele zakonske podlage, a Glavina je vztrajala. Poznavalci pravijo, da je bila vse več z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in z največjo enigmo vseh vlad do zdaj – Borutom Jamnikom. A Trio Fantastikus (Glavina-Počivalšek-Jamnik) ni zdržal dolgo. Tam nekje februarja se je osebnostno problematična in egocentrična Glavina sporekla tako s Počivalškom kot tudi Jamnikom. S tem je po vodi splaval tudi njen tihi dogovor z ministrom in prvim človekom Modre zavarovalnice, da bi ob sestopu z vrha SDH vodila kot predsednica uprave Hotele Bernardin na slovenski Obali (o čemer smo na portalu+ že poročali). Hkrati pa so nadzorniki holdinga pričeli pripravljati teren za njen odpoklic in za ta namen najeli odvetniško pisarno znanega ljubljanskega specialista za razrešitve uprav.
Poslednja "Kešotova" skušnjava
Sredi aprila pa so se nenadoma pojavile govorice, da se je Glavini uspelo izpogajati s politiko in tudi z nadzorniki SDH. Govorilo se je, da je Aleksandar Kešeljević, med kolegi imenovan Kešo, ki je bil v Cerarjevi vladi nekaj takšnega, kot je Damir Črnčec v Šarčevi, opravil še zadnjo nalogo. Da je rešil svojo Lidio. Govorilo se je, da je Kešeljević, ki je Glavino pravzaprav pripeljal v Slovenijo, prepričal Cerarja, da je ta zastavil ves svoj vpliv in nekako uredil vse za Glavino in njen miren, tih in zakonsko še vzdržen odhod z vrha SDH.
A nič od tega ni bilo res. Novi predsednik nadzornikov Igor Kržan si ni želel mazati rok z njo. Prav tako ne član uprave Boštjan Koler, še najmanj pa je zaplet z Glavino brigal Andreja Božiča. Kot je znano danes, je bil nadzorni svet SDH ves enotnega mnenja, da se mora status Glavine urediti znotraj holdinga, da se zanjo najde zakonska rešitev, da je to naloga tega nadzornega sveta in da ne potrebujejo nikakršne (politične) asistence.
Ko je že kazalo, da se bo to tudi zgodilo, je prišlo do preobrata. Med velikonočnimi prazniki je bila sklicana seja nadzornega sveta SDH, kjer je padla odločitev o t.i. zlatem padalu. Glavini so odobrili "odpravnino" v višini 132.000 evrov. Plus službeni avto in neobičajno boniteto: neobvezo dela na SDH. Vseeno pa nadzorniki glede tako velikodušne ponudbe niso bili enotni, kajti Damjan Belič, ki je pred Kržanom predsedoval nadzornemu svetu SDH, se s takšno formulo ni strinjal (Belič je sicer ves čas veljal za najglasnejšega zagovornika krivdne razrešitve gospe Glavine).
Vročica v avgustu
Po naših informacijah podatkih sa saga z Glavino niti tu še ne konča. Kaže, da se bo o zamejski Slovenki, ki s strokovnostjo ni nikoli do konca prepričala stroke, pač pa je znala na svojo stran pridobiti le politike in čudežne ekonomske svetovalce bivšega premierja, še govorilo in pisalo. Z gotovostjo lahko napovemo, da bodo prvi njeni okostnjaki iz omare popadali pred bližajočo se skupščino Telekoma Slovenije, ki bo avgusta.
Lidia Glavina je Boruta Jamnika izrinila iz položaja glavnega nadzornika državnega Telekoma, po svoji razrešitvi z mesta predsednice uprave SDH pa bi logično pričakovali, da bo odstopila tudi iz nadzornega sveta Telekoma. To naj bi bil celo del dogovora. Vendar tega vse doslej ni storila. Zato bo avgustovska skupščina na Cigaletovi zanimiva, kajti ne le, da je Glavina neposredno odgovorna za spregled škodljivih poslovnih praks (sporne pogodbe v višini nekaj deset milijonov evrov), ampak ni v svoji funkciji od poslovodoče ekipe - na čelu katere je bil zdaj že razrešeni Rudolf Skobe - nikoli terjala odgovornosti.
Saga se torej (še) nadaljuje ...