Razkrivamo

La Dolce Vita, sladko življenje Lidije Glavine: 132.000 evrov odpravnine, službeni audi in zagotovljena služba na SDH! Čestitamo!

Lidia Glavina, bivša predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), je z nadzorniki dosegla sporazum o odpravnini v višini 132.000 evrov. Kot smo na portalu+ napovedali že na začetku leta, je s pomočjo odvetnika uspela s svojo zahtevo, potem ko je bilo po menjavi vlade jasno, da je le vprašanje časa, kdaj jo bodo zamenjali. Glavina, o kateri do julija 2016, ko je nepričakovano zasedla mesto predsednice uprave SDH, nismo vedeli praktično ničesar, je na položaju zdržala skoraj tri leta. Ženska, ki je formalno upravljala z 12 milijardami državnega premoženja, je ves čas delovala v skladu z navodili, ki jih je dobivala iz kabineta bivšega premierja Mira Cerarja, njen "mentor" pa je bil Aleksandar Kešeljević.

17.06.2019 01:17
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Lidia Glavina   SDH   nadzorni svet   odstop   Borut Jamnik   Igor Kržan   Zdravko Počivalšek   Andrej Božič   Damjan Belič   Aleksandar Kešeljević   Miro Cerar   Telekom Slovenije

Foto: arhiv portal+

Zdi se, da je Lidia Glavina zaenkrat zmagovaka, saj je od SDH "pokasirala" sanjsko apanažo. Toda že avgusta jo čaka vroča skupščina Telekoma Slovenije, kjer je še vedno predsednica nadzornikov. Ko bodo tam začeli padati okostnjaki iz omare, bo veselo.

Da bo Lidia Glavina tako dolgo zdržala na vrhu Slovenskega državnega holdinga (SDH), ni pred tremi leti verjel nihče. Njena poslovna kariera je bila pred prihodom na SDH zgolj povprečna in v Ljubljani bi lahko brez problemov našli ducat menedžerk z neprimerno boljšimi referencami. Kar se teh tiče, je gospa Glavina ves čas ostajala pod radarjem. Ko smo na portalu+ preverjali njeno karierno zgodovino (Electrolux, Husquarna), nismo prišli nikamor. Toda medijski molk je dolgo časa delal v njen plus in javnost v bistvu vse do konca nikoli ni dobila prave slike o kadrovski politiki Mira Cerarja in njegovih ekonomskih svetovalcev. Danes si lahko tako prvič preberete, kaj se je v resnici dogajalo od lanske jeseni, pa tega tako natančno in kronološko ni napisal še noben slovenski medij. Opisali bomo ključne dogodke in identificirali posameznike, ki so zaslužni za to, da je Lidia Glavina po dolgotrajnih, mukotrpnih pogajanjih z nadzorniki le dobila sanjsko odpravnino v višini 144 povprečnih slovenskih plač. Pa to še niti ni vse: dogovor zanjo de facto pomeni, da ji ne bo treba hoditi v službo, čeprav ostaja zaposlena na SDH, za nameček pa so ji dobrotniki namenili še službenega audija.

 

Saga z Lidio Glavino sega v jesen 2018, ko je bilo aktualni politiki jasno, da mora "gospa iz zamejstva" spakirati kovčke. Naj spomnimo: lansko jesen se je začela konstituirati ekipa premierja Marjana Šarca in Glavina nenadoma ni bila več v milosti. A ker je politika preračunljiva, so Glavino pustili na položaju do konca lanskega leta. Ne zaradi lepšega, pač pa zgolj zato, ker je morala "oddelati" še nek izjemno pomemben posel - prodajo državne banke NLB. Tedanja šefinja SDH je brez ugovorov - tako je bila vajena delati od julija 2016 - speljala, kar ji je bilo naročeno. Toda gospa Glavina ni bila neumna in si je nemudoma začela dvigovati ceno. Prodaja NLB namreč ni bila nekaj, kar bi lahko opravil vsak državni uradnik. Protiofenziva, ki jo je tedaj sprožila italijanska davčna rezidentka z dvojnim državljanstvom, je bila široka: Lidia Glavina je obiskala vse sekretarje vladnih koalicijskih strank ter pri njih iskala podporo za svoj položaj, v zameno pa jim je razkrivala skrivnosti kadrovanja v državnih podjetjih v obdobju Cerarjeve vlade. Kljub kar nekaj razkritim skrivnostim, ki jih je spretno pograbila Šarčeva ekipa, pa je bila Glavini podpora zgolj obljubljena, nikoli pa dejansko dana. Po naših informacijah jo je to osebno precej prizadelo in je ob neki priložnosti ključnim "deležnikom" nove vlade vrgla v obraz, da ve, da so jo izkoristili le še za prodajo NLB, potem pa bi se je radi znebili.

 

 

Vzdevek: Branjevka

 

Zapletlo se je torej že na začetku. Glavina je ugotovila, da so ji šteti dnevi, zato je najela posrednika, ki je začel komunicirati z nadzornim svetom SDH, medtem ko je sama obletavala poslanske skupine v državnem zboru in tudi tam iskala podporo. V začetku letošnjega leta je bilo že očitno, da se Glavina ne bo dala brez boja. Nadzornikom je to postalo jasno in najprej so poskušali zadevo "sanirati" potihem, diskretno. Toda gospa Lidia je zavračala vse formalne in neformalne ponudbe nadzornega sveta SDH o sporazumnem prenehanju sodelovanja.

 

Njene zahteve so bile za slovenske razmere brutalne: zahtevala je nič manj kot 24 mesečnih plač, službeni avto in posebni "delovni status". Po domače, želela je to, da ji ni treba več delati. Med sodelavci si je s tem prislužila vzdevek Branjevka.

 

Seveda so bile za nadzornike vse te zahteve nerazumne. Formalnopravno niti niso imele zakonske podlage, a Glavina je vztrajala. Poznavalci pravijo, da je bila vse več z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in z največjo enigmo vseh vlad do zdaj – Borutom Jamnikom. A Trio Fantastikus (Glavina-Počivalšek-Jamnik) ni zdržal dolgo. Tam nekje februarja se je osebnostno problematična in egocentrična Glavina sporekla tako s Počivalškom kot tudi Jamnikom. S tem je po vodi splaval tudi njen tihi dogovor z ministrom in prvim človekom Modre zavarovalnice, da bi ob sestopu z vrha SDH vodila kot predsednica uprave Hotele Bernardin na slovenski Obali (o čemer smo na portalu+ že poročali). Hkrati pa so nadzorniki holdinga pričeli pripravljati teren za njen odpoklic in za ta namen najeli odvetniško pisarno znanega ljubljanskega specialista za razrešitve uprav.

 

 

Poslednja "Kešotova" skušnjava

 

Sredi aprila pa so se nenadoma pojavile govorice, da se je Glavini uspelo izpogajati s politiko in tudi z nadzorniki SDH. Govorilo se je, da je Aleksandar Kešeljević, med kolegi imenovan Kešo, ki je bil v Cerarjevi vladi nekaj takšnega, kot je Damir Črnčec v Šarčevi, opravil še zadnjo nalogo. Da je rešil svojo Lidio. Govorilo se je, da je Kešeljević, ki je Glavino pravzaprav pripeljal v Slovenijo, prepričal Cerarja, da je ta zastavil ves svoj vpliv in nekako uredil vse za Glavino in njen miren, tih in zakonsko še vzdržen odhod z vrha SDH. 

 

A nič od tega ni bilo res. Novi predsednik nadzornikov Igor Kržan si ni želel mazati rok z njo. Prav tako ne član uprave Boštjan Koler, še najmanj pa je zaplet z Glavino brigal Andreja Božiča. Kot je znano danes, je bil nadzorni svet SDH ves enotnega mnenja, da se mora status Glavine urediti znotraj holdinga, da se zanjo najde zakonska rešitev, da je to naloga tega nadzornega sveta in da ne potrebujejo nikakršne (politične) asistence.

 

Ko je že kazalo, da se bo to tudi zgodilo, je prišlo do preobrata. Med velikonočnimi prazniki je bila sklicana seja nadzornega sveta SDH, kjer je padla odločitev o t.i. zlatem padalu. Glavini so odobrili "odpravnino" v višini 132.000 evrov. Plus službeni avto in neobičajno boniteto: neobvezo dela na SDH. Vseeno pa nadzorniki glede tako velikodušne ponudbe niso bili enotni, kajti Damjan Belič, ki je pred Kržanom predsedoval nadzornemu svetu SDH, se s takšno formulo ni strinjal (Belič je sicer ves čas veljal za najglasnejšega zagovornika krivdne razrešitve gospe Glavine).

 

 

Vročica v avgustu

 

Po naših informacijah podatkih sa saga z Glavino niti tu še ne konča. Kaže, da se bo o zamejski Slovenki, ki s strokovnostjo ni nikoli do konca prepričala stroke, pač pa je znala na svojo stran pridobiti le politike in čudežne ekonomske svetovalce bivšega premierja, še govorilo in pisalo. Z gotovostjo lahko napovemo, da bodo prvi njeni okostnjaki iz omare popadali pred bližajočo se skupščino Telekoma Slovenije, ki bo avgusta.

 

Lidia Glavina je Boruta Jamnika izrinila iz položaja glavnega nadzornika državnega Telekoma, po svoji razrešitvi z mesta predsednice uprave SDH pa bi logično pričakovali, da bo odstopila tudi iz nadzornega sveta Telekoma. To naj bi bil celo del dogovora. Vendar tega vse doslej ni storila. Zato bo avgustovska skupščina na Cigaletovi zanimiva, kajti ne le, da je Glavina neposredno odgovorna za spregled škodljivih poslovnih praks (sporne pogodbe v višini nekaj deset milijonov evrov), ampak ni v svoji funkciji od poslovodoče ekipe - na čelu katere je bil zdaj že razrešeni Rudolf Skobe - nikoli terjala odgovornosti.

 

Saga se torej (še) nadaljuje ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.694
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.740
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.392
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.095
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 586
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445