Opazili smo
Trump: Ameriška podjetja lahko svobodno poslujejo s Huaweijem
Kritiki mu tega ne zmorejo priznati, vendar je ameriški predsednik Donald Trump v enem tednu rešil več svetovnih problemov kot njegov (demokratski) predhodnik, nobelov nagrajenec Obama v osmih letih: preklic napada na Iran, srečanje s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Unom na 37. vzporedniku ter preklic prepovedi poslovanja ameriških podjetij s kitajskim tehnološkim gigantom Huawei. Do slednjega je prišlo po sestanku s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom med vrhom G20 v Osaki na Japonskem.
Ključne besede:
Huawei
Donald Trump
Xi Jinping
Osaka
G20
ZDA
5G
Huawei zatrjuje, da so inovacije in zaščita intelektualne lastnine v središču uspeha dte ružbe že več kot 30 let.
Srečanje med kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v japonski Osaki ob robu vrha G20 je obrodilo sadove. Ob koncu srečanja je ameriški predsednik povedal, da ZDA ne bodo izvršile napovedane prepovedi poslovanja s kitajskim tehnološkim gigantom Huawei, saj da njihova oprema za ZDA ne predstavlja večje varnostne grožnje. Ameriška podjetja bodo tako lahko še naprej nemoteno poslovala s tem kitajskim koncernom. Trump je sicer sredi maja podpisal izvršni ukaz o prepovedi poslovanja s tujimi telekomunikacijskimi podjetji, ki predstavljajo tveganje za nacionalno varnost Združenih držav. Podjetja ali države niso posebej omenjene, a v prvi vrsti naj bi šlo predvsem za ukrep proti kitajskemu telekomunikacijskemu velikanu Huawei.
ZDA so nato teden kasneje prepoved poslovanja s Huaweijem preložile za 90 dni, saj da je potrebnega nekaj manevrskega prostora, da bi se izognili hudim motnjam na trgu. Huawei in ameriški tehnološki velikan Google, ki je med prvimi upošteval prepoved, medtem iščeta rešitev za težave, ki jih imata zaradi prepovedi. Ob tem pa CNN poroča, da je Huawei med vsemi globalnimi ponudniki - in ameriškim sankcijam navkljub - do sedaj sklenilo največ komercialnih pogodb za omrežje 5G. Samo v zadnjih treh mesecih je podjetje sklenilo deset novih pogodb, kar priča o pomembni vlogi tega kitajskega podjetja pri razvoju prihodnosti 5G brezžičnega omrežja.
Huawei je sicer v minulih dneh opozoril na škodljivo politizacijo sporov in izdal Belo knjigo o inovacijah in intelektualni lastnini, kjer navaja, da so inovacije in zaščita intelektualne lastnine v središču uspeha družbe Huawei že več kot 30 let. Od konca leta 2018 je imel Huawei odobrenih 87.805 patentov, od tega 11.152 v ZDA. Od leta 2015 je imel Huawei več kot 1,4 milijarde dolarjev prihodkov iz naslova licenciranja, so navedli v sporočilu in dodali, da je Huawei plačal tudi več kot šest milijard dolarjev licenčnin za uporabo patentov drugih podjetij, od katerih jih je skoraj 80 odstotkov iz ZDA.