Razkrivamo
Nov primer ruskega vpletanja v evropsko politiko: Putinovi rublji za Salvinija?!
Po sumu vpletanja v ameriške predsedniške volitve se je marsikdo spraševal, kaj počnejo Rusi v Evropi oziroma na kakšen način poskušajo uveljavljati svoje interese v Evropski uniji. Doslej je bilo dokazano, da so Putinovi ljudje pomagali financirati kar nekaj skrajno levih in desnih strank v različnih evropskih državah. Rdeča nit "zavezništva" je nacionalizem oziroma boj proti evropskemu povezovanju in solidarnost. Da Rusi nikoli niso prenehali razmišljati o tem, kako bi oslabili EU, kaže tudi najnovejše razkritje v zvezi z razvpitim italijanskim notranjim ministrom in podpredsednikom vlade Salvinijem.
23.07.2019 21:50
Piše:
Božo Cerar
Ključne besede:
Rusija
Vladimir Putin
Moskva
Evropska unija
stranke
financiranje
Matteo Salvini
Da naj bi Salvini iskal finančno pomoč v Rusiji pred letošnjimi evropskimi volitvami, sta že februarja letos trdila dva italijanska raziskovalna novinarja, vendar brez kakršnih koli posledic. Zdaj pa so v javnost prišli tudi zvočni posnetki.
Trenutnemu režimu v Rusiji, ki ga simbolizira Vladimir Putin, so liberalne demokracije trn v peti. Podobno kot evroatlantske integracije. Skuša jih oslabiti, če že ne spodkopati. Priznati je treba, da je pri tem in zasledovanju zunanjepolitičnih ciljev ter širjenju svojega vpliva ruska vrhuška zelo iznajdljiva. Tudi v našem delu Evrope. Skuša izkoristiti vsako priliko, od nacionalističnih in populističnih gibanj (desnih in levih), ki jih je zaslediti v nekaterih evropskih državah, do dogodkov iz preteklosti in ne nazadnje priložnosti, ki jih nudi izobilje njene nafte in plina. Deluje prefinjeno in mnogokrat prikrito. Poslužuje se interneta in družabnih omrežij in tudi političnega financiranja. Kljub trudu, da se zabrišejo sledi, pa vendarle občasno pride tudi kaj v javnost.
Pred zadnjimi francoskimi predsedniškimi volitvami je bila tako Marine Le Pen, vodja skrajno desne Rassemblement national in predsedniška kandidatka, deležna ruskega posojila v višini 9,4 milijona evrov. S tem se je pravzaprav zelo elegantno obšlo francosko zakonodajo, ki prepoveduje financiranje strank iz tujine, ne pa tudi posojil.
Pred dnevi pa se je v javnosti pojavil tonski posnetek razgovora Gianluce Savoinija z rusko stranjo 18. oktobra lani v Moskvi. Govora je bilo o naftnem poslu, ki naj bi nekaj milijonov evrov prinesel tudi italijanski populistični stranki La Lega. Takratna italijanska zakonodaja je dopuščala financiranje strank iz tujine le do višine sto tisoč evrov. Stranko La Lega vodi nihče drug kot Matteo Salvini, podpredsednik italijanske vlade in notranji minister. Gianluca Savoini pa naj bi bil njegov prijatelj. Njegova fundacija Lombardsko – rusko kulturno društvo ima sedež v isti stavbi, kot ga ima tudi stranka.
Da naj bi Salvini iskal finančno pomoč v Rusiji pred letošnjimi evropskimi volitvami, sta že februarja letos trdila dva italijanska raziskovalna novinarja, vendar brez kakršnih koli posledic. Posnetki so seveda resna in nadležna zadeva. To je pred meseci spoznal tudi podpredsednik avstrijske vlade in (zdaj že bivši) vodja svobodnjakov Heinz-Christian Strache. Tudi ta naj bi imel namen pri Rusih iskati denar za svojo stranko. Početje ga je spravilo ob položaj, avstrijska vlada pa je padla. Italijanskim pravosodnim oblastem ob posnetku ni preostalo drugega, kot da odprejo preiskavo o možni mednarodni korupciji oziroma se dokopljejo do ugotovitve, ali je do omenjenega posla prišlo. Kot kaže, se bo moral Salvini, ki se trenutno bori proti nezakonitemu priseljevanju, zagovarjati tudi v rimskem parlamentu. Razplet afere bo vsekakor zanimiv. Ne samo za Italijo.
Dr. Božo Cerar je veleposlanik v pokoju.