Opazili smo
Maksim Poletajev: Mercator prihaja v skupino Fortenova
Največje slovensko podjetje je iz dneva v dan bližje dokončni konsolidaciji. Vsaj tako lahko sklepamo ob novici, da bo še letos postal del delniške družbe Fortenova, ki je nastala na ruševinah nekdanjega Agrokorja, njeni večinski lastniki pa so ruske banke, med katerimi izstopa Sberbank s skoraj 50 % lastniškim deležem.
Ključne besede:
Mercator
Fortenova
Maksim Poletajev
Tomislav Čižmić
Agrokor
Sberbank
Foto: Jutarnji List
Maksim Poletajev, predsednik upravnega odbora delniške družbe Fortenove v izjavah za zagrebški Večernji list ni skoparil s pohvalami na račun največjega slovenskega trgovca. Ruski poslovnež, ki je bil dve desetletji povezan z bančnimi krogi - med drugim je svetoval upravi Sberbank - je tudi povedal, da bo Mercator zaradi odličnih poslovnih rezultatov že v letošnjem letu postal del skupine Fortenova, ki je bila ustanovljena kot naslednica propadlega holdinga Agrokor aprila letos v Zagrebu in zaposluje 52.000 ljudi, vključuje pa Konzum, PIK Vrbovec in po novem tudi Mercator
Delniška družba Fortenova je od hrvaškega Agrokorja prevzela zdravi del njihovega poslovanja, zato ne preseneča dejstvo, da si želijo priključitve našega "najboljšega soseda". Šef Fortenove Poletajev je izpostavil, da je uprava Mercatorja zgolj v dveh letih podvojila dobičkonosnost družbe in občutno zvišala učinkovitost. Zaradi uspešnega procesa razdolževanja je skupina Mercator zvišala EBITDO za več kot 17 % in ob tem načrtuje, da se bo v letošnjem letu razmerje med dolgovi in EBITDO znižalo celo pod 5 %.
Predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić je ob tem izrazil zadovoljstvo, da "tudi vodstvo Fortenove prepoznava pozitivne premike v poslovanju skupine Mercator, še posebej v Sloveniji in Srbiji, ki smo jih uspeli ustvariti v zgolj dveh letih". Ne glede na nekatere medijske zapise in ugibanja na Hrvaškem pa v Splitu rojeni šef Mercatorja ostaja na položaju. Poslovni rezultati govorijo v njegov prid. "Naša prva prioriteta je prenos Mercatorja na Fortenovo in pa nadaljnji razvoj ter rast skupine Mercator", pravi Čizmič.