Komentar

Kako to, da so funkcionarji Komisije za preprečevanje korupcije tako slabo plačani?

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ob prihajajoči 15-letnici tega organa opozarja na vrsto težav, s katerimi se sooča KPK - v prvi vrsti je to nerazumevanje ministrstva za finance, ki je "škrto" z denarjem, zaradi česar so funkcionarji KPK po mnenju Borisa Štefaneca najslabše plačani državni funkcionarji v državi. Ima pa KPK problem tudi s politiko oziroma vlado, saj je predlog sprememb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije menda še vedno v "medresorskem usklajevanju". Z drugimi besedami, v tem trenutku nosilci oblasti (in sistemske korupcije, če smo cinični) nimajo interesa, da bi se sprejela kakršna koli novela, ki bi KPK okrepila ali izboljšala njen položaj.

26.07.2019 22:00
Piše: Boris Štefanec
Ključne besede:   Boris Štefanec   KPK   Komisija za preprečevanje korupcije   Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije   vlada   Dejan Židan

V mojem mandatu predsednika se je zvrstilo kar nekaj neuspešnih poskusov mojega "rušenja" in s tem rušenja KPK. Seveda vedno s strani politike, ki je bila nezadovoljna z odločitvami Komisije.

Letos jeseni obeležujemo 15 let obstoja Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), samostojnega in neodvisnega državnega organa, ki z namenom krepitve učinkovitega delovanja pravne države in preprečevanja njenega ogrožanja s koruptivnimi dejanji ter na podlagi zakonov samostojno izvršuje pristojnosti in opravlja naloge, določene v zakonih. Kaj je bistvo neodvisnosti državnega organa – KPK v našem primeru? Nedvomno najprej njegova finančna neodvisnost, ki se odraža v zagotavljanju finančnih virov za njegovo nemoteno delovanje in neovirano izpolnjevanje zakonskih pristojnosti. Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) določa, da se sredstva za delo KPK zagotavljajo v proračunu Republike Slovenije na predlog KPK in da o porabi proračunskih sredstev samostojno odloča KPK.

 

To je zakonski okvir, stvarnost pa je povsem drugačna.

 

O proračunu KPK se pogovarjamo s predstavniki Ministrstva za finance, in nikakor ne morda z Državnim zborom Republike Slovenije, ki je edini pristojen za potrjevanje in sprejem državnega proračuna. Naši predlogi se po tekočem traku zavračajo kot "neutemeljeni", ker da nimajo zakonite podlage in podobno. Tudi nedavni razgovor na Ministrstvu za finance ob razpravi o finančnih posledicah novele ZIntPK je potekal tako. Naš predlog je bil v celoti zavrnjen ne glede na obsežne nove naloge, ki nam jih nalaga predlog novele. Ponudili so nam procent povišanja mase za plače, ki pa je itak posledica dogovora med vlado in sindikati. Rečeno pa nam je bilo, da finančnih posledic novele ZIntPK še ni, ker da še ni sprejeta in da lahko s povišanjem soglašajo le ob sprejeti noveli zakona. To seveda nikakor ne drži, saj sta se dvema drugima neodvisnima državnima organoma povečala proračuna s 500.000 evrov na 1,1 milijona evrov oziroma s 1,97 milijona evrov na 2,2 milijona evrov, pa ni bilo nobene spremembe zakonodaje na njunih področjih. Kdo in na podlagi katerega predpisa je o tem odločil? In ker je nekdo dovolj močan v tej državi tako odločil, gre nedvomno za sistemsko korupcijo.

 

Nenazadnje tudi plače funkcionarjev KPK, torej predsednika in obeh namestnikov, kažejo na stopnjo neodvisnosti. Funkcionarji KPK so najslabše plačani funkcionarji neodvisnih državnih organov v Sloveniji.

 

Zakaj že?

 

V takšnih okoliščinah prav gotovo ne moremo govoriti o neodvisnosti KPK. Ob tem tudi odločno podpiram pobudo predsednika Računskega sodišča Republike Slovenije, ki predlaga, da država problem nizkih plač funkcionarjev sistemsko uredi. Senat KPK je Letno poročilo in Oceno stanja za leto 2018 predal predsedniku Državnega zbora Republike Slovenije Dejanu Židanu 30. maja 2019 in predsedniku Republike Slovenije Borutu Pahorju 11. junija 2019.

 

Mandat sedanjega senata KPK teče že peto leto in se bo iztekel prihodnje leto ob koncu marca. V tem obdobju smo prejeli (do konca leta 2018) skupaj 4.976 prijav in rešili 6.144 zadev. To nedvomno dokazuje, da štirideset sodelavcev KPK zelo zavzeto in kvalitetno dela. Ocene, da padanje števila prijav kaže na zmanjšanje ugleda KPK, ne sprejemam. KPK je državni organ, ki mora delati zakonito - in to tudi počne. Razlog za zmanjšanje števila prijav vidim v dejstvu, da se ugotovitve in odločitve KPK ne upoštevajo in ne uveljavijo. Da ne bo pomote, nisem za represivne pristojnosti KPK, se pa zelo zavzemam za ozaveščanje slovenske družbe, ki naj čim prej in čim bolj spozna, da mora odločno nasprotovati koruptivnim in vsem neetičnim ravnanjem. In predvsem da takšna ravnanja zahtevajo ustrezne ukrepe.

 

Priznati moram, da mi gre že silno težko izpod peresa problematika, ki jo kot kak lajnar v nedogled ponavljam že od novembra 2013, ko je odstopil prejšnji senat KPK. Jasno, v mislih imam novelo ZIntPK, ki kar ne more in ne more ugledati luči sveta. Veliko botrov je že imela in jih še ima, a očitno ne zmorejo opraviti svoje naloge. Tudi predstavniki KPK se pri njenem nastajanju zelo trudimo, a kot kaže ne dovolj zavzeto in predvsem ne dovolj uspešno. Ob informaciji, da predlog novele ZIntPK roma "usklajen" na zadnjo junijsko sejo Vlade Republike Slovenije, pa spet presenečenje: Vlada predloga ni potrdila, ker da ni medresorsko usklajen.

 

Zanimivo je, da je predsednik Državnega zbora Republike Slovenije Dejan Židan ob predaji Letnega poročila in Ocene stanja za leto 2018 izrazil svoje jasno stališče, da se zavzema za sprejem novega zakona, in ne novele. Njegovo stališče odločno podpiram.

 

Ob razpravi o noveli ali novem zakonu se kot stalnica pojavlja "bojazen", da se bo odprlo vprašanje utemeljenosti obstoja KPK. Za mene ta bojazen ne obstaja, saj sem prepričan, da odgovor na to dilemo v Sloveniji imamo, politika pa izpostavlja neobstoječo dilemo. Če je sposobna sprejeti novelo ZIntPK, ni videti utemeljenih razlogov, da ne bi sprejela novega zakona.

 

Naj spomnim, da se je v mojem mandatu predsednika KPK zvrstilo kar nekaj neuspešnih poskusov mojega "rušenja" in s tem rušenja KPK. Seveda vedno s strani politike, ki je bila nezadovoljna z odločitvami KPK – kar pa še zdaleč ne pomeni, da KPK deluje nezakonito. Ob koncu poudarjam: ne danes in ne jutri, ampak že včeraj smo potrebovali in potrebujemo politično voljo, ki bo jasno sporočala, da je naša država zavezana k ničelni toleranci do korupcije.

 

In to je tudi moj odgovor na začetno vprašanje: prav zato še kako potrebujemo neodvisno Komisijo za preprečevanje korupcije.

 

 

Boris Štefanec je predsednik Komisije za preprečevanje korupcije. Prispevek je bil pod naslovom Zakaj potrebujemo Komisijo za preprečevanja korupcije 11. julija letos objavljen v reviji Pravna Praksa (št. 27), vir.

 
KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.690
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.392
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 578
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445