Komentar

Tista prekleta kapelica pod Vršičem ali ruski konec zgodovine

Počasi bomo vsakoletno poznojulijsko politično mašo pri Ruski kapelici lahko uvrstili ob bok bizarnostim, kakršne so proslava v Dražgošah, preboj na Menini planini ali noč slivniških čarovnic. Pri ceremoniji pod Vršičem sicer ne gre za izrazito ideološki fenomen, pač pa jo z Dražgošami in Menino planino povezuje manipulativni zgodovinski kontekst. Ruska kapelica je bila namreč prav toliko kot ruskim posvečena tudi ukrajinskim, beloruskim in drugim vojakom carske Rusije, ki jih je leta 1916 med gradnjo ceste čez vršiški prelaz zasul snežni plaz. Vendar to ni pomembno.

28.07.2019 19:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Ruska kapelica   Vladimir Putin   Vršič   Rusija   Sovjetska zveza

Foto: Mediaspeed

Temeljni nesporazum je v popolni ignoranci slovenske levice, ki še vedno ni dojela, da je komunizma konec, da je Sovjetska zveza razpadla in da je Vladimir Putin kvečjemu imperialističen avtokrat, čigar cilj je restauratio imperii.

Zaradi tega slovenskega sprenevedanja, ki služi kot izgovor za slavljenje namišljene duhovne bližine z rusko dušo, povsem razumem mojega prijatelja, ukrajinskega veleposlanika pri nas. Mykhailo Brodovich lahko vsako leto zadnji julijski vikend nejevoljno spremlja monotoni medijski pomp okoli Ruske kapelice, narediti pa ne more nič. Ne pomaga, da je že neštetokrat opozoril vse mogoče "deležnike" v Sloveniji, da je bila nacionalna sestava carske vojske pisana in da je plaz pod Vršičem zasul tudi veliko ukrajinskih vojakov, ki so se borili v Nikolajevih uniformah. Ne pomaga, ker ga nihče noče slišati. Ko gre za odnose z matero Rusijo, pri dobršnemu delu slovenske politike razum odpove. Mislim seveda zlasti na t.i. levico, ki vsako leto roma v Kranjsko goro, da bi se od tam povzpela pod Vršič in prisluhnila razodetju. Pred leti sem šel enkrat ali dvakrat tja s svojim pokojnim prijateljem Demetrom Bitencem. Vzdušje je bilo zanimivo, najprej mi je v oči padla razlika med slovenskimi in ruskimi gardisti. Lahko ugibate, kateri so delovali prav zastrašujoče profesionalno. No, razlika je bila - in to očitna - tudi med slovenskimi in ruskimi udeleženci. K Ruski kapelici sicer iz Moskve vsako leto pošljejo uradno vladno in versko delegacijo, vendar ne vedno enako pomembno. Pred tremi leti, ko je bilo zaradi sankcij treba zasaditi meč v mehki trebuh Evrope, se je tja odpravil sam Vladimir Putin. Slovenci so stali ob cestah in mu mahali vse do prizorošča. Putka je bil vidno ganjen. Tako prisrčno ga ne pozdravljajo niti v Rusiji.

 

Julij 2016 si bom zapomnil. Na nacionalki sem komentiral Putinov obisk Ruske kapelice. Ruski predsednik je zamujal za več nekaj ur, v studiu smo bili že vsi na koncu z živci. A ko je kamera pokazala blažene obraze ljudstva - predvsem pa naše politične vrhuške pred Rusko kapelico -, sem ostal brez besed. Toliko naklonjenosti Rusiji, toliko ljubezni do Putina ... to je resnično fenomen. Pri čemer kakšne opazne vzajemnosti ni opaziti. Ruskih investicij ni v izobilju, politični stiki so sicer nadpovprečno pogosti in bi v zadrego spravili še Josipa Broza, ki je do Združenih držav in Sovjetske zveze vzpostavil politiko enake ekvidistance ... In če so slovenski gostje delovali servilno, skorajda osladno prijazno, so bili na drugi strani ruski udeleženci rahlo vzvišeni. Delovali so kot gospodje iz carske prestolnice, ki so prišli na provincialno povorko in tam komaj opazno vihajo nosove nad ubogo preprostostjo lokalnega življa.

 

V čem je kleč fenomena Ruska kapelica? Temeljni nesporazum je v ignoranci slovenskih levičarjev, ki še vedno niso dojeli, da je komunizma konec, da je Sovjetska zveza razpadla in da je Vladimir Putin imperialistični avtokrat, čigar cilj je restauratio imperii. Putin hodi v cerkev, je vernik in nima težav z javnim izkazovanjem svoje religioznosti - ob čemer bi se morali slovenski ateistični levičarji križati od groze, pa se ne. Ker je to pač Putin. In ker slika pove več kot tisoč besed, bomo za konec pokazali nekaj, kar simbolično potrjuje vse, kar smo zapisali. Naslov fotografije bi lahko bil Nasmešek za milijon rubljev ali radost ob gospodarju.

 

 

Ne spreglejte rdeče kravate.

 

 

Ruska kapelica bi se - če je ne bi "odkrili" kot imenitno poslovno in politično priložnost za prilizovanje Rusom - bržkone že pred leti podrla. Morda bi pripadniki romske skupnosti odtujili bakrene dele, morda bi jo po nesreči zakurili kranjskegorski džankiji ... kdo ve. V najboljšem primeru bi sicer še stala, vendar ne bi bila v bistveno boljšem stanju kot grobnica narodnih herojev tik ob zgradbi državnega zbora, ki je zaraščena in prekrita z golobjimi iztrebki. Pa saj so bile tudi Dražgoše do osamosvojitve tretjerazredna partijska proslava, na kateri so se dokazovali kvečjemo lokalni veljaki.

 

Hipokrizijo je postkomunistična levica izpilila do perfekcije. Prisegajo na partizane in NOB, zanemarjajo pa grobnico narodnih herojev. Vzdržujejo Rusko kapelico kot mavzolej slovensko-ruskega prijateljstva, niso pa sposobni slišati, da so bili "Rusi" tudi številni Ukrajinci. Sanjarijo o slovanskem bratstvu in zavezništvu z veliko in močno Rusijo, država pa je del Evropske unije in članica zveze NATO, ki je s Putinom de facto sredi (hladne) vojne ... Zavračajo avtoritativne in karizmatične voditelje, češ da ne delujejo "povezovalno" - sploh v primeru, da gre za Janšo -, ko pa slišijo za Putina, se stopijo od ljubezni. Postkomunistični levičarski mainstream sedi na dveh stolih; po eni, javno vidni strani hinavsko pametuje o miru, vrednotah in bratstvu med narodi, v resnici pa se požvižga na vse to, kajti edino, kar je pomembno, je denar. Če je od ruskih provizij, toliko bolje ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
31
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
0
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.781
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.063
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.010
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.756
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.428
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.160
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 658
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.337
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453