Komentar

Portret Gertrude Stein: Medtem ko je opravičevala diktatorja Petaina, je Picasso sprejel Stalinovo nagrado

Najbolj je živela tam, kjer je ni bilo, izbruhnila je z radikalno poezijo. V hipu! Postala je znamenje ameriške in evropske ženske moči. Imela je sposobnost intenzivnega doživljanja in istovetenja. Bila je kritičarka in umetnica istočasno. Prepričljivo je zagovarjala umetnost, ki še danes ni skladna z vladajočimi kastami. Natančno se je zavedala, da v lepoti ni pojmovnega spoznanja.

10.08.2019 23:53
Piše: Dragan Živadinov
Ključne besede:   Gertrude Stein   Pariz   Petain   Pablo Picasso   Evropa   umetnost   modernizem   literatura

Gertrude Stein je znala prepoznati estetsko v odklonu do prevladujočega in povprečnega. Sama je bila odklon. Gertrude Stein je svetovna duhovna vrednota, ki jo je mogoče hermenevtsko razložiti.

Pred vami bom premišljeval lepoto eksperimentalne literarne umetnosti Gertrude Stein. Pariška Američanka, zbirateljica umetnin, je bila med prvimi literarnimi modernistkami sveta. Komentiral bom njen estetski avantgardizem, umetniški literarni eksperiment. Poizkusil bom čimbolj obzirno zaobiti njeno vichysko avanturo med drugo svetovno vojno in takoj po njej. Umrla je kmalu po zaključku druge velike vojne.

 

Vstopili bom v njeno pariško tkanje avantgardne literarne teksture kmalu po letu 1903, ko se je z bratom Leom, tudi strastnim zbiratelejm umetniških del, preselila iz ZDA v Pariz. V njeni fragmentarni literaturi nazorno vidim licemernost, ki je človeštvo pripeljala do tega, da je izumilo totalitarizem in diktatorje. Kdo bi si lahko sploh mislil, da bo zaporedje zgodovinskih dogodkov privedlo Francijo do izdajstva civilizacije, do Petainove zatohle dikature. Gertrude Stein, ki je v svojih tekstih primerjala okrutnosti iz različnih časov, ni videla okrutnosti Petainovega vladnja. Totalitarista in samodržca Petaina je na koncu življenja po nepotrebnem povzdigovala, namesto da bi ga pomilovala. V svoji literaturi pa je ravno obratno, oblastnike in militante je s paradoksi poniževala. Njena ironičnost do moškega sveta se je med drugo svetovno vojno na ravni resničnosti zelo slabo obnesla, v literaturi pa je bila nenadkriljiva.

 

Rad bi vas vsaj za nekaj trenutkov približal njenemu notranjemu avantgardnemu glasu, ki je donel iz njenega markantnega telesa. Umetnost nasploh je bila v XX. stoletju med drugim še vedno osmoza biografskih ali avtobiografskih fragmentov. Podobno je bilo tudi pri literaturi Gertrude Stein. Sedemsto let pretoka poetskega časa: če je bila srednjeveška, muslimanska Hafisova poezija lepa, je bila Bayronova romantična poezija še lepša, ameriško-evropska modernistična umetnost Gertrdue Stein pa nadvse lepa. Bila je polna evropskih globinskih frustracij in ameriških poenostavljenih reakcij. Konec časa.

 

Menim, da je že razvidno, da vam ne mislim analitično predstaviti literature Gertrdue Stein, temveč vam jo bom le fragmentarno osvetlil. Rad bi komentiral poezijo Gertrude Stein, ki mi je prišla meseca julija nasproti v ljubljanski Operi, na ljubljanskem poletnem festivalu v obliki recitativa glasbeno-scenskega dogodka z naslovom Pesmi vojn, ki sem jih videl (Songs Wars I have Seen). Malo več kot uro so njeni stavki svetili kot nadnapisi, še nikoli nisem nadnapisom namenil tolikšne pozornosti.

 

 

***

 

Moj danšnji komentar je bolj vabilo k poletnemu branju Čitanke Gertrude Stein, ki je izšla leta 2006 v študentski založbi Litera iz Maribora. Urednica knjige je bila Petra Vidali. Izvrstno konceptualno delo je z izborom, spremnim tekstom in prevodom knjige opravil Andrej E. Skubic.

 

Gertruda Stein se je preselila v svetovno umetniško prestolnico v najboljšem možnem času, preselila se je v internacionalni Pariz, napolnjen z elanom mestne energije Boemije. S svojim umetniškim salonom (kako se danes komično sliši ta meščanska oblika predstavljanja umetnosti) je stopila v bran najbolj radikalnim umetniškim praksam tedanjega časa, ki so artikulirale zapletene pojave na nerazumljiv način. Pariz je bil v tistem času poln napetosti in odklonov od tradicionalnih vrednot. Kubizem je postal duhovna vrednota novega sveta. Braque in Piccaso sta bila redna gosta njenega salona. To je bil čas obilnega preoblikovanja vseh zvrsti umetnosti.

 

Portreti in molitve: Če bi rekla (Dokončani portret Picassa):

 

____Je bilo tam je bilo tam je bilo tam kaj je bilo tam je bilo tam kaj je bilo tam je bilo tam je bilo tamtam je bilo tam____ (fragment, napisano 1923, objavljeno 1934; včasih Steinova ne upošteva ločil)

 

Najbolj je živela tam, kjer je ni bilo, izbruhnila je z radikalno poezijo. V hipu! Postala je znamenje ameriške in evropske ženske moči. Imela je sposobnost intenzivnega doživljanja in istovetenja. Bila je kritičarka in umetnica istočasno. Prepričljivo je zagovarjala umetnost, ki še danes ni skladna z vladajočimi kastami. Natančno se je zavedala, da v lepoti ni pojmovnega spoznanja. Najnovejši lepoti XX. stoletja je posvetila svoje življenje.

 

Zavedala se je, da lepote same po sebi ni, da je ta neheno v spreminjanju, v vsakem času se manifestira v drugačni obliki. Ko rečemo, da ima vsak čas svojo obliko lepote, to spoznanje izhaja iz dejstva, da ima vsak čas svoj ideal lepote, ki se mu želi približati. Takšnemu idealu so se približevali prijatelji salona Gertrude Stein.

 

Obožujem njeno knjigo Portreti in molitve, napisano 1923, objavljeno pa leta 1934. Manipulirala je z abstraktnimi oblikami. Utemeljevala se je v čisti praznini nerazuma. Kako pisati: Stavki in odstavki, stavek ni čustven, odstavek pa je (napisano 1929, objavlejeno pa leta 1931, fragment; Steinova vejic ne upošteva)

 

____Kako je hitel. To je odstavek zato ker pomeni ja. Kako je hitel. Zdaj pa stavek. Dobrodošel v naglici. To je bodisi stavek bodisi del stavka če je del stavka je del stavka on je dobrodošel v naglici. Dobrodošel je samo po sebi del stavka. Njej so ti ljubši. Povedala sem ji kje je prostor ki je mišljen. Dobrodošli ko pridejo. Ali so dobrodošli ko pridejo. Stavek namesto povečevanj._____

 

 

***

 

V modernistični lepoti nasploh je bodisi razkošen izraz ali minimalno potenciranje. Gertrude Stein je izbrala za svoj literarni izraz minimalno potenciranje. Bila je med prvimi, ki je izstopila iz kroga pretvarjanja in podobarstva. Besede je želela pogledati iz vseh zornih kotov, podobno kot kubisti svoje objekte poželenja. Sam sem občudovalec njenih besedil, vedno se nahajajo v absolutnem zdaj, kar mi je neskončno blizu. Nikjer na horizontu literarnega materiala ni včerajšnjega dne in ne obstaja gibanje proti jutrišnjem dnevu. Nenehoma se nahaja v estetskih prostorih, polnih poetskih nesmislov. Ti so poetski čas, ne pa dan in noč. Gertrude Stein se je natančno zavedala, da je lepota sila, ki oblikuje človeško, lepota ne potrebuje logičnega pretoka misli, dovolj ji je oblika. Predvsem pa je brez zadržkov zelo kmalu sprejela dejstvo, da smo ljudje nepopolni in polni varljivih pomenov. Zato je podobno kot kubisti uvedla v poezijo metodo mnogopogledov.

 

Vsi skupaj, z bratom Leom in njeno veliko ljubeznijo Alico, so se zavedali, da je umetnost poleg ljubezni najveličastnejši vir lepote. V neskončni raznolikosti lepote je nameščena plemenitost. S poetskimi občutki Gertrude Stein lahko doživimo veliko več kot z vsemi očmi sveta. Načrtno je zavračala resničnost, če že, jo je uporabljala za mitizacijo lastne pozicije.

 

Detajl: Dogodki v življenju nimajo nobene notranje logike. Samo če pogledamo, kaj se je zgodilo njenemu najboljšemu prijatelju Pablu Picassu. Med tem, ko je ona opravičevala diktatorja Petaina, je Pablo Picasso sprejel Stalinovo nagrado. Ravno on, ki je dosledno zavračal vse umetniške nagrade.

 

 

***

 

Gertrude Stein je znala prepoznati estetsko v odklonu do prevladujočega in povprečnega. Sama je bila odklon. Velikokrat podpovprečni vpijejo, da je njena umetnost razvpita, ne pa pomembna. Povejmo jim: v njeni poeziji je glasna usklajenost dvosmiselnega! Mogoče tega ne razumejo. Gertrude Stein je svetovna duhovna vrednota, ki jo je mogoče hermenevtsko razložiti. Toda morate priznati, da komentar ni najbolj primerna oblika za te vrste namenov. Priznajmo, da so tudi v lepem specifične omejitve, tudi to je res. Danes bi rad samo komentiral gorljivost lepote. Ne pozabimo, da je bila Gertrude Stein Američanka, ki je živela v evropskem umetniškem krogu.

 

Geografija in igre, Sveta Emily (fragment, napisano 1913, objavljeno leta 1922)

 

... Ostanite na sedežih./ Vse to, zaključi. / Tkalci in rudniki, tkalci in rudniki. / Tkalci in rudniki. / Obrezovanje. / Zlati prostor zlati prostor prstov. / Po dva, po dva. / Priboden po črki. / V spremljavi. / V spremlja v. / Sprejet.  / Mora. / Naravna čipka. / Porabi. / Porabi dolžino. / Porabi dolžino. / Dolžino temeljito. / Ličnost. / Ličnost Ličnost. / Imenitne nitke. / Imenitne nitke kratek zaključek. /...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.030
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.500
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.188
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 734
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.052
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474