Komentar

Putinova demokracija: Zakaj ruska policija tako grobo obračunava z demonstranti v Moskvi

Presenečenje in zgražanje sproža uporaba zelo surove sile, s katero se ruski policisti znašajo nad mirnimi demonstranti. Več kot tisoč se jih je znašlo tudi za zapahi. Udarci policistov v trebuh mlajše ženske, ali nič kaj nežen pristanek starčka s palico v policijski marici spravljajo v zadrego tudi tiste, ki pri nas na raznih proslavah najbolj vneto ploskajo tam prisotnim predstavnikom ruskega avtoritarnega režima. Režima, ki očitno ne zmore dialoga s svojimi državljani. Režima, ki mu je kompromis tuj.

19.08.2019 19:00
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   demokracija   Rusija   volitve   Vladimir Putin   Moskva   nasilje   oblast   policija   represija

Foto: The Moscow Times

Očitno na moskovskih ulicah ne gre samo za volitve v tamkajšnji mestni svet, ampak za nekaj več.

V večernih poročilih ob vikendih lahko že nekaj časa spremljamo obračun ruske policije z demonstranti v Moskvi. Ti so nezadovoljni, ker oblasti ne dovolijo, da bi neodvisni kandidati lahko kandidirali na septembrskih volitvah v moskovski mestni svet. Ruski mediji o demonstracijah ne poročajo veliko, če pa že, je govora o izpadih huliganov. Po pričakovanju, ko ruski državljani izražajo svoje nezadovoljstvo nad takšnimi ali drugačnimi koraki avtoritarnega režima, so oblasti tudi tokrat pohitele z obtožbami o tujem vmešavanju. Poleg dežurnega krivca – ameriške CIA ali pa vsaj veleposlaništva ZDA se sedaj omenja tudi Nemčijo. Ruski medijski nadzorni organ Roscomnadzor se je s pisno prošnjo obrnil tudi na Google, da na YouTube preneha oglaševati nelegalne dogodke. Organizatorji demonstracij so se pri njihovih najavah očitno posluževali tudi tega spletnega orodja. V kolikor se prošnji ne ugodi, naj bi bili po mnenju ruskega organa priča "sovražnemu vplivu in oviranju demokratičnih volitev v Rusiji" (sic). Pri tem velja spomniti, da so se ravno razne ruske službe dejansko vmešavale v volitve v več evropskih državah in ZDA tudi preko uporabe družbenih omrežij.

 

Kar preseneča in povzroča zgražanje med zunanjimi opazovalci, je uporaba zelo surove sile, s katero se policisti znašajo nad mirnimi demonstranti. Več kot tisoč se jih je znašlo tudi za zapahi. Udarci policistov v trebuh mlajše ženske, ali nič kaj nežen pristanek starčka s palico v policijski marici spravljajo v zadrego tudi tiste, ki pri nas na raznih proslavah najbolj vneto ploskajo tam prisotnim predstavnikom ruskega avtoritarnega režima. Režima, ki očitno ne zmore dialoga s svojimi državljani in ki mu je kompromis tuj.

 

 

Slovenski oboževalci Putina bi morali biti ob teh posnetkih v zadregi.

 

 

Zakaj torej tako silovita reakcija, zakaj toliko sile in zakaj tako visoke zagrožene kazni za organizatorje protestov? Po besedah Human Rights Watch nekaterim priprtim grozi do 15 let zapora. Zdi se namreč, da je ruski predsednik Vladimir Putin, ki je na oblasti že skoraj dvajset let, pri svojih 66-tih letih na višku moči in krepko v sedlu. Nadzira  parlament, sodstvo, varnostne sile in - kar je zelo pomembno - medije (no, YouTube očitno še ne). Nesistemska opozicija je ob tem razmeroma šibka in nezmožna kakšnega skorajšnjega uspeha. Število demonstrantov na moskovskih ulicah se meri bolj v več tisočih kot pa sto tisočih. In Rusov je dobrih 140 milijonov.

 

Večanje policijske represije in tudi vse pogostejši in daljši pripor opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega kažeta na določeno nervozo režima. Treba je vedeti, da gospodarski položaj v državi ni rožnat, da življenjski  standard spet pada in da popularnost ruskega predsednika še zdaleč ni več tolikšna kot v času aneksije Krima. Živ je še spomin na nezadovoljstvo javnosti ob predlogu za dvig starosti za upokojitev pred meseci. V demonstrantih torej, zgleda, režim vseeno vidi neko resno grožnjo. Očitno na moskovskih ulicah ne gre samo za volitve v tamkajšnji mestni svet, ampak za nekaj več. Oblasti se bojijo, da bi bila dober rezultat opozicije v največjem ruskem mestu in tolerantnost oblasti pred tem ne najboljši zgled za volitve v drugih mestih oziroma regijah. Predvsem pa so zahteve po svobodnih volitvah nevarne z ozirom na bližajoče volitve v ruski parlament leta 2021 in - končno - predsedniške tri leta kasneje.

 

 

Ob teh posnetkih vam bo jasno, zakaj želi Kremelj utišati Youtube.

 

 

Skratka priča smo bojazni ruske vrhuške, da se poulične moskovske demonstracije ne sprevržejo v nekaj, kar bi ušlo nadzoru in omajalo njen položaj. Gre torej za neke vrste generalko konfrontacije pred omenjenimi volitvami na državnem nivoju oziroma za prve praske v bitki za Kremelj. Režim je očitno ocenil, da mu opozicija vendarle lahko povzroča določene težave in krati spanec. Nič ne želi prepustiti slučaju, zato je najbolje, da se ljudem že na samem  začetku s silo izbije iz glave takšne prevratniške ideje, kot so svobodne volitve.

 

Ali kot je nekdo pripomnil: Bolje operirati absces, ko je ta še majhen.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.003
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.421
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.959
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.705
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.299
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.312
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.121
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.066
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 418
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.153