Komentar

Na dan, ko je pol slovenskega političnega vrha v Moskvi, nam v Bruslju dodelijo najmanj zaželeno komisarsko mesto

To, da bo Janez Lenarčič, ki je sicer povsem korekten in neproblematičen diplomatski birokrat, vodil resor za humanitarno pomoč in krizno upravljanje (Humanitarian Aid & Crisis Management), za katerega vedo izven palače Berlaymont (sedež Evropske komisije) le redki, nam sporoča zgolj to, da smo dobili tisto, česar se od leta 1958 otepajo vse članice - komisarja za države v stanju naravne katastrofe, kaosa ali vojne. Večinoma so to dežele tretjega sveta. Nacionalni ključ tu ne igra niti najmanjše vloge, kajti ni komisarja, ki bi lahko v Bruslju tako malo naredil za svojo državo, kot to velja za evropskega komisarja za humanitarno pomoč in krizni menedžment.

10.09.2019 22:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Evropska komisija   Bruselj   Ursula von der Leyen   Moskva   Marjan Šarec   Zoran Janković   Putin   komisar za humanitarno pomoč in krizni menedžment   Janez Lenarčič

Najbolje, da za Lenarčiča nikoli več ne slišimo in z njim nimamo nobenega opravka ...

Razreditev komisarskih mest v novi sestavi Evropske komisije, ki jo vodi "Angela Merkel s plemiškim obrazom" Ursula von der Leyen, po naključju sovpada s pompoznim obiskom premierja Marjana Šarca in njegovega vladnega minimundusa v Moskvi. Da bo slovenska commedia dell'arte popolna, je v rusko prestolnico istočasno odromal še Zoran Janković, ki bo, kot si je nekdo duhovito izmislil, lobiral za to, da bi ruski bankirji "pomagali pri reševanju Mercatorja". Pozornemu opazovalcu ni ušlo niti to, kako so provladni mediji poudarjali, da Šarec in Janković v Moskvo potujeta ločeno, vsak s svojo delegacijo. Kot nekakšna sprta zakonca. Podatek o podajanju kljuk dokazuje samo to, kako je slovenska politika v zadnjem desetletju nazadovala in kako jo definirajo užaljenost, drobne zamere, napuh in predvsem neizmerni ego komičnih figur z majhnimi organi. O kakšni strategiji, skrbi za nacionalne interese ne duha ne sluha. Morda bi bilo bolje, da se na oblast vrnejo klonirani Ivan Maček in stari nacionalistični komunisti, ki so glede Rusov oziroma Sovjetske zveze vedeli vsaj to, koliko je ura v Kremlju. Novodobni slovenski politiki o tem nimajo pojma. Šarčeva izjava, češ da Slovenija ni ne proruska ne proameriška, je slaba karikatura Titove neuvrščenosti (tista o morebitnem ruskem angažmaju pri gradnji NEK II pa skorajda neverjetna). Saj premier ne namerava po Drnovšku zdaj imitirati še Tita?! Po nekaterih informacijah se nekdanji igralec in umetnik v vlogi premierja trenutno še najbolj posveča liku in delu Benita Mussolinija. Šarec ima pač rad močne osebnosti, človekove pravice gor ali dol. Zaradi tega ga bi gotovo očaral tudi Putin, o katerem slovenska vladajoča politika še vedno goji nekakšno romantično predstavo, še vedno vzhičena zaradi njegovega obiska Ruske kapelice pred leti. Saj bi se lahko smejali nad vso to intelektualno mizerijo, a kaj ko gre za našo lastno državo, domovino, ki nam jo pred nosom razgrajujejo nekompetentni politiki. Včasih se celo zdi, kot da se pred nami na odru odvija predstava o propadu neke države, zadnje dejanje Hamleta, kjer gnilo deželo Dansko že zasedajo Fortinbrasovi Norvežani ...

 

Pred leti sem bil gost na neki večerni okrogli mizi in zadnje vprašanje je bilo nekako v stilu, kje vidite Slovenijo čez deset, dvajset let. Avditorij sem osupnil s stavkom, da nisem čisto prepričan, če bomo takrat še imeli svojo državo, saj smo na najboljši poti, da jo izgubimo. Kaj hočem s tem povedati? Da v zgodovini ni bilo še nobenemu narodu nič podarjenega in da so narodi, celo nacije tudi propadali. Da jim je, poenostavljeno rečeno, v nekem zgodovinskem momentu pač spodletelo. Preberite knjigo Why Nations Fail (vir), če imate čas. Šarec, Janković in ostali moskovski turisti jo bržkone niso niti je ne nameravajo.

 

Včerajšnji dan je bil tako pomenljiv prav zaradi očitnega pomanjkanja zunanjepolitične strategije in skrbi za nacionalne interese, kar si lahko enostavno razlagamo tudi tako, da so tem ljudem pač pomembnejši lastni ego (Šarec), denarnica (Janković) in občutek veljave (Cerar). Kajti ob premierju, ministrih in "močni gospodarski delegaciji" je bilo v trenutku, ko so v Bruslju uradno objavili kadrovski razrez bodoče Evropske komisije, v Moskvi takorekoč pol slovenskega političnega in gospodarskega vrha. Kar je pomenljiv podatek, ki ga je začinil še Janez Škrabec (Riko) z izjavo, da bi se morala Slovenija, ko gre za odnose z Rusijo, bolj zgledovati po Avstriji, ki ne glede na zahodne sankcije z največjo državo na svetu zgledno sodeluje.

 

Škrabec je pozabil omeniti, da je med Avstrijo in Slovenijo tudi nekaj precejšnjih razlik - ena od njih je denimo ta, da je naša severna soseda že od konca II. svetovne vojne nevtralna država in ni članica zveze NATO. Toda Škrabca, ki ob vsaki priložnosti oznanja svoj evangelij o tem, kako zelo pomembno je, da z Rusi gojimo tesne odnose, še razumem. Človek je poslovnež in dela zase, za svoj žep. Legitimno. Ne razumem pa izvoljenih politikov, ki so predstavniki ljudstva. Če bi Rusi v Slovenijo vsako leto investirali dve milijardi evrov, bi bila vsa ta rusofilija in putinmanija še nekako razumljivi. Tako pa sta verjetno možni samo dve razlagi: ali so ti ljudje popolni bebci in nimajo pojma, kaj počnejo (z izjemo tistih, ki jahajo na svojem egu in se sončijo v občutku državniške pomembnosti), ali pa so tako ali drugače del kremeljske korupcijske hobotnice!?

 

Če bo Šarec & Jankovićevi moskovski misiji sledil dramatičen preobrat v sagi Agrokor in bo Mercator dejansko predmet nekakšne buyback opcije, za katero bi finančno stala Republika Slovenija oziroma ena izmed njenih transmisij (SDH?), potem je jasno, da bomo tudi to zabavo vladajoče oligarhije ponovno plačevali državljani in davkoplačevalci. Kajti to bi pomenilo, da se Mercator "nacionalizira" z našim, javnim denarjem in da obstaja velik sum korupcijskih tveganj. Takšen državni intervencionizem bi še poslabšal naš že tako porazni rejting v Bruslju.

 

V tej točki se lahko vrnemo na začetek, na včerajšnjo objavo bodočih komisarjev. To, da bo Janez Lenarčič, ki je sicer povsem korekten in neproblematičen prototip diplomatskega birokrata, vodil resor za humanitarno pomoč in krizno upravljanje (Humanitarian Aid & Crisis Management), za katerega vedo izven palače Berlaymont (kjer se sedež EU komisije) le redki, v celoti potrjuje tezo o slovenski nepomembnosti v Bruslju. Dobili smo tisto, česar se od leta 1958 otepajo vse članice: komisarja za države, ki se znajdejo v stiski ali krizi. Večinoma dežele tretjega sveta. Nacionalni ključ tu ne igra niti najmanjše vloge, kajti ni komisarja, ki bi lahko tako malo naredil za svojo državo kot komisar za humanitarno pomoč in krizni menedžment.

 

Od Lenarčiča torej ne bomo imeli nič, nobenih koristi. Za Slovence, prislovično mahnjene na koristi, bo to hud udarec. V bistvu so nam v Bruslju dali lepo "kajlo", kot se reče. Dobili smo izjemno plemenito institucijo, resor s človekoljubnim poslanstvom, za katerega bomo bržkone slišali samo takrat, ko bo Posočje spet stresel močan potres. Ali pa ko bomo doživeli katastrofalne poplave. Zato je verjetno res najbolje, da za Lenarčiča nikoli več ne slišimo in z njim nimamo nobenega opravka ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
20
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.690
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.392
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 578
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445