Stranka Nova Slovenija z Matejem Toninom na čelu dobiva iz dneva v dan novo podobo. Spremembe so seveda vedno dobrodošle, kot tudi iskanje svojega prostora pod soncem. Celo Sebastjan Jeretič, oče nove sredinske doktrine NSi, tokrat morda ne bo zamočil, kdo ve. Počakajmo na naslednje volitve, pa bomo videli, če se bo stranka obdržala v državnem zboru. A Pri Toninu in Novi Sloveniji, če pogledamo malce pobližje, imamo vse bolj občutek, da so pri tem iskanju malce izgubljeni.
Če smo se malce zdrznili, ko je Matej Tonin pred sedmimi leti oddal odločilni glas v podporo takrat opozicijskemu predlogu, s katerim nekdanji predsednik Milan Kučan ni izgubil pravice do razlike med pokojnino in 80 odstotki plače predsednika republike. O tej Toninovi nezaslišani potezi so nato razpravljali tudi na izvršilnem odboru NSi (vir), kar pa je kasneje utonilo v pozabo, saj je Janšev "strelovod" postala Ljudmila Novak, Tonin pa je ostal v senci tega spora na desnici.
Zadnje dni smo lahko ponovno opazovali tega "izgubljenega sina" slovenske krščanske demokracije. Kot so poročali slovenski mediji, je Tonin "s ponosom" predstavil nekatere "ugotovitve" s seje parlamentarne Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostih služb, pri tem pa povsem nekritično povzemal zaključke, ki mu jih je na komisiji serviral Rado Pezdir, legendarni borec proti korupciji.
Matej Tonin je na podlagi Pezdirjevih ugotovitev torej javno, v oddaji 24ur na komercialki tudi sam "ugotavljal", da v slovenskem bančnem sistemu nekaj smrdi, da so prijateljska financiranja povzročila več milijardno bančno luknjo in povzročile zlom slovenskega bančnega sistema. V bistvu se je na tej točki potrebno z njim strinjati. Res je, bančno luknjo je povzročilo slabo upravljanje bank. To je preiskovala tudi Logarjeva komisija, ki je pripravila tudi poročilo in končne ugotovitve. Če je slučajno kdo pozabil.
"Dejstvo je, da so najbolj odgovorne uprave posameznih bank nekako med leti 2002 in 2012, seznam ključnih podjetij, ki so dobivala posojila, pa je objavljen na DUTB."
"Kar se tiče Banke Slovenije, je preiskovalna komisija leta 2016 v vmesnem poročilu zelo jasno orisala njeno odgovornost. V fazi širjenja oz. bohotenja bančnih portfeljev ni preverjala kreditnega tveganja, nato pa dolgo čakala z odločnejšim ukrepanjem, dokler ni bilo že prepozno. Po mojem mnenju zato tako guverner Gaspari kot Kranjec nosita objektivno in subjektivno odgovornost", je dejal Anže Logar (vir).
Napake v bančnem sistemu so torej že odkrivali. Sistematično, z argumenti, preiskovanjem, zaslišanji, ipd. Ne pa z eno študijo, ki so jo naročili pri človeku, v preteklosti osumljenem korupcije (prijava na KPK). Edina logična razlaga, da to storiš, je ta, da ciljano pripravljaš napad na dotično osebo ali podjetje z namenom, da ga oviraš ali mu poskusiš preprečiti določeno potezo. In v tem primeru se je izkazalo to kot pravilno. Matej Tonin v vlogi vojaka, Rado Pezdir v vlogi zalednih služb in "nekdo" v vlogi poveljnika so desant na Miodraga Kostića izpeljali do pike natančno. Pri tem ne mislim braniti ali opravičevati nikogar, še najmanj Kostića. A nekomu gre pošteno v nos njegovo investiranje v Sloveniji, najprej Kempinski, nato Aerodrom Portorož in Gorenjska banka. Namera, da prevzame še Heto, pa je za nekoga očitno preveč.
A ta "nekdo" je sedaj izkoristil Tonina in njegovo politično funkcijo kot predsednika KNOVS za svoje koristi, pri tem pa napletel zgodbice o ruskem KGB-ju in podobno (vir). Zanimivo pri tem je to, da naj bi nek tuji investitor, v tem primeru Miodrag Kostić, predstavljal "grožnjo nacionalni varnosti" zaradi potencialne grožnje, da bo v prihodnosti mogoče storil kaznivo dejanje ali kaj podobnega. Takšne varnostne grožnje zanimivo ni predstavljal noben slovenski tajkun, med katerimi so nekateri danes za rešetkami.
In nenazadnje. Pri Toninovem ravnanju najbolj zmoti dejstvo, da če sta skupaj s Pezdirjem našla elemente kaznivega dejanja, zakaj tega nista najavila pristojnim organom? Če se za tem dejansko skriva korupcija, je to dolžnost obeh, tako predstavnika države Tonina, kot borca proti korupciji Pezdirja. Če elementov ali sumov kaznivega dejanja ni, potem naj bosta tiho.
Tonin je resda še precej mlad, a izkušenj v politiki ima dovolj, da bi lahko vedel, kdaj ga nekdo izkorišča za lastne namene, kdaj je samo lutka v rokah nekoga drugega. Takšnih politikov smo v Sloveniji namreč imeli že preveč. In prav zaradi njih, so nekdaj slovenska podjetja danes v lasti tujih podjetij. Niso tuji investitorji tisti, ki so slovenskemu gospodarstvu naredili največ škode. Najprej je potrebno pomesti pred domačim pragom. Kajne?