Komentar

Intelektualne zlate ribice: Ne zaradi Pahorja, ampak zaradi Erdogana Turčija ne more računati na članstvo v EU

Ob hrupu 28 slovenskih intelektualcev zaradi povsem korektne izjave predsednika Boruta Pahorja na nedavnem Blejskem strateškem forumu (BSF) velja spomniti, da se je Turčija od članstva v Evropski uniji izločila sama. Ali še točneje: zaradi islamistično in skrajno nacionalistično obarvane notranje in zunanje politike svojega avtokratskega populističnega predsednika Reçepa Tayyipa Erdogana v zadnjih letih. Z njo je dokazal, da mu ni mar za načela in vrednote, na katerih temelji EU. Namesto proti Evropi in Zahodu se je začel ozirati proti Evraziji, Rusiji in Kitajski in tamkajšnjim modelom oblasti.

12.09.2019 11:38
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   intelektualci   Borut Pahor   Turčija   Evropska unija   članstvo   Blejski strateški forum   Reçep Tayyip Erdogan

Foto: Urad turškega predsednika

"Evropa bo muslimanska, prepričan sem, da bomo v tem s pomočjo Alaha uspeli."

V Turčiji, kandidatki za članstvo v Evropski uniji, ki je pred dvema desetletjema veliko obetala, je prišlo do demokratičnega nazadovanja. Razvoj je šel v obratno, avtokratsko smer. Namesto vključevanja se je uveljavila politika izključevanja. O odnosu trenutnih turških oblasti do akademikov, novinarjev, političnih nasprotnikov in manjšin (v prvi vrsti kurdske) bi se dalo veliko napisati. Dejstvo je, da sta v državi ogrožena svoboda izražanja in medijev. Zaskrbljujoči so tudi koraki turškega predsednika Reçepa Tayyipa Erdogana na zunanjepolitičnem področju. Pri tem se ne mislim razpisati o nakupu ruskega protiraketnega sistema S-400, ki odmeva v vrstah zveze NATO, katerega članica je tudi Turčija. Tudi ne bom pisal o turški politiki na Bližnjem vzhodu, ki ni brezmadežna.

 

Nekaj besed torej o odnosih s članicami EU, kateri se naj bi Turčija pridružila. Najprej s sosednjim Ciprom. Ostal bom pri sedanjosti in ne bom posegal v preteklost oziroma turško invazijo leta 1974. Turčija danes v ciprskih vodah, ne meneč se na proteste suverene države, članice EU, opravlja energetske raziskave. Območje je namreč bogato s plinom. Ob takem početju EU seveda ni mogla ostati neprizadeta in je Turčiji zamrznila več milijonsko pomoč. Te pomoči ne gre zamenjevati z evropsko pomočjo Turčiji za oskrbo beguncev iz Sirije, ki jih ta gosti na svojem ozemlju in grozi, da jih bo pognala proti Evropi.

 

V spomin velja priklicati odnose Turčije z Nemčijo in Nizozemsko. Potem, ko sta se ti državi uprli, da bi turški ministri, člani vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) uprizarjali ognjevita predvolilna zborovanja med tamkajšnjimi turškimi priseljenci, so se iz Ankare vsule obtožbe. Zavestno so se podpihovale bilateralne napetosti. Govora je bilo o nemških nacistih in nizozemskih fašistih. Zahodne države, članice EU so se označile kot sovražnice Turčije. Turško (in muslimansko) diasporo je turško vodstvo pozivalo, da zavrne zahodne vrednote in ustvarja muslimansko okolje. Mimogrede, zanimivo bo videti v prihodnjih mesecih, kako bo na to ravnanje gledal evropski komisar za zaščito evropskega načina življenja. Med izseljenci namreč deluje več organizacij (podprtih s strani turške države) z namenom, da ga ti zavrnejo. 

 

Da ne bo ostalo samo pri posplošenih trditvah, navajam še eno ali dve konkretni izjavi, ob katerih je Evropa več ali manj molčala. Alparslan Kavaklioglu, vodja parlamentarne komisije za varnostna in obveščevalna vprašanja in poslanec vladajoče AKP, je marca 2018 dejal: "Evropa bo muslimanska, prepričan sem, da bomo v tem s pomočjo Alaha uspeli." Predsednik Erdogan pa je januarja letos v svojem govoru v Izmirju trdil, da se "meje Turčije raztezajo od Dunaja do obal Jadrana in od vzhodnega Turkistana do Črnega morja".

 

Je ob vseh teh dejanjih in izjavah čudno, če se je pristopni proces ustavil? Turčija se je po poti avtoritarizma in omenjene politike odpravila sama in sama si je tudi zaloputnila vrata EU. Poraz Erdogana ob nedavnih občinskih volitvah v Istanbulu in Ankari (pravzaprav v petih od šestih večjih turških mestih) in rastoče nezadovoljstvo prebivalcev z vse slabšim stanjem v gospodarstvu pa kažeta, da je Erdoganova kredibilnost načeta in da se morda demokraciji v Turčiji obetajo boljši časi in s tem tudi boljši odnosi z EU.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
30
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
PR-okracija*
15
14.04.2023 20:36
Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V Ljubljani za konec tedna prevladuje kokain, v Mariboru pa ekstazi
14
13.04.2023 19:00
Čistost cestnega kokaina se v zadnjih letih povečuje, kar pomeni, da je na črnem trgu veliko kokaina in da je tudi povpraševanje ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.080
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.784
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 919
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 915
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 689
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249