Komentar

Novo orodje demokracije: Poslanec Jani Möderndorfer in problem konoplje

Ali morda veste, kdo je dal začetno pobudo za t.i. parlamentarni program, ki je danes del Tretjega programa RTV Slovenije? Ne? Pa saj ni važno kdo ... podatek o tem boste sicer našli na koncu tega prispevka, ampak glavno je, da imamo danes tudi ta program. Včasih je zanimivo pogledati kakšen direkten prenos seje državnega zbora, parlamentarnega odbora ali preiskovalne komisije. Tudi o problematiki konoplje na odboru za zdravstvo.

14.09.2019 07:00
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   Jani Möderndorfer   državni zbor   konoplja   odbora za zdravstvo   demokracija   zagata   ministrstvo za zdravje   Milojka Kolar Celarc

V petek popoldne, predzadnji dan avgusta, me daljinec popelje na 3. program RTV Slovenija: prenos seje odbora za zdravstvo, obravnavana točka pa zakonodaja o konoplji. Vključim se ravno tedaj, ko govori poslanec Jani Möderndorfer. Preden zapišem, kaj in kako je govoril, naj omenim samo to, da do tega soparnega petkovega popoldneva nisem vedel kaj dosti o problematiki konoplje, niti me sama vsebina v resnici tudi sedaj ne zanima. Toda za namen tega prispevka sem se le podučil o nekaj osnovnih vsebinskih dejstvih. Eno, dokaj važno je, da je bilo že pred skoraj tremi leti (oktobra 2016) na podobnem odboru sprejeto in naloženo ministrstvu za zdravje, citiram, "naj pripravi podlage za ureditev zakonodaje glede konoplje". Dejstvo je, da ministrstvo, ki ga je takrat vodila Milojka Kolar Celarc, v tem času ni naredilo ničesar v zvezi s tem pozivom.

 

Zdaj pa nazaj k Möderndorferju: očitno je zelo dober govorec, svoje besede prepričljivo poudarja tudi s kretnjami in grimasami. Govoril je približno dvajset do petindvajset minut. Nekajkrat je poudaril, kako moramo nujno nekaj narediti s to problematiko, istočasno pa večkrat povedal, kako se na hitro pač ne da. Enkrat je rekel, da se v treh mesecih ne da nič narediti, posebej pa je poudaril, kako imamo sedaj zagato in kako jo moramo nujno preseči. Kot sem lahko razumel poslanca Möderndorferja, je torej bistveno to, da imamo zagato. Kmalu za tem je predsedujoči odbora za zdravstvo - in to je bistvo tega članka - dejal, kako bodo trditve oz. izjave poslanca Möderndorferja osnova za zaključke in da bodo z njimi pozvali ministrstvo za zdravje, "naj pripravi podlage za ureditev zakonodaje glede konoplje".

 

Ugasnem televizor in zadremam. Drugi dan se spomnim na ta dogodek in me potegne k ponovnemu razmišljanju, kako s takimi in podobnimi zagatami. Pred tremi leti poziv nekemu ministrstvu glede neke problematike, sedaj popolnoma enak poziv istemu ministrstvu. Kaj je narobe, kako temu odpomoči? Najti rešitev zagate? Pa ne da se ponovno pojavljam kot rešitelj sistemske zavozlanosti? Se bom zopet naposlušal komentarjev v stilu "ja Mihec, kaj pa misliš da si?"? Evo, pa ravno ta najbolj pričakovani komentar spet najbolj nakazuje, kje je skrita glavna kleč oziroma "catch", kot bi rekla današnja mladež, da ne pridemo do reševanja, kaj šele rešitve takih in podobnih zagat!

 

Glavna kleč je globoko zasidran nezaveden strah oziroma odklon večine državljanov (in posledično tudi večine od 90 poslancev) od kakršnihkoli novih idej, predlogov ali poskusov reševanja sistemskih zagat. Še bolj pa do prinašalcev teh idej ali predlogov. Najbolj v sferi državnega sistema. Najbolj s strani tistih, ki so si v obstoječem sistemu že priborili kakršenkoli privilegij, na prvem mestu zagotovljeno uradniško plačo (ne nazadnje tudi poslansko plačo!). Da o fenomenu globoke države, ki ji najbolj odgovarja obstoj kakršnekoli zagate, to pot ne izgubljam besed.

 

Naj se ponovno vrnem k poslancu Möderndorferju. Povedal je pravo stvar: Je zagata (za to je sicer potreboval skoraj pol ure, pa vendar, je zagata). Kje je sedaj denimo poslovniški zapis ali zakonska zaveza, da mora ministrstvo odgovoriti v dveh tednih, sicer … (ta pa ta izgubi službo)? Da gremo še korak naprej: na seji odbora je bilo recimo sedem Aktivnih državljanov (predstavnikov nekih združenj, ki se borijo za ureditev problematike okrog konoplje), ki pa imajo še mnogo manj možnosti, da jim ministrstvo karkoli odgovori.

 

Problem je, da vsi našteti, od omenjenih Aktivnih državljanov, poslanca Möderndorferja in ostalih prisotnih poslancev, do vseh 90 poslancev, po mojem prepričanju v veliki večini, če ne kar vsi, hočejo dobro tej naši domovini. S tem si želijo tudi to, da bi se problematika glede konoplje reševala boljše, hitreje, pravičnejše. A kaj, ko nimajo dovolj dobrega orodja, da bi se to zgodilo. Ne, nimajo. In kdaj se bo zgodil fazni zamik v glavah? Kdaj bo vsaj 46 glav od 90 spoznalo, da nimajo dovolj dobrega orodja? Da bodo morali narediti najprej vsaj kakšen poskus s kakšnim novim orodjem demokracije. Za vsako novo znanstveno odkritje je najprej potrebno narediti kakšen poskus, tudi s kakšnim novim orodjem, ga preizkusiti in z njegovo pomočjo priti do novega odkritja. Tudi za vsako umetniško delo, ki resnično prevzame ali navduši človeka, je treba narediti kakšen poskus, pa imeti tudi kakšno novo orodje za ta poskus. Enako je z reševanjem javnih, skupnostnih problemov družbe, kot je tudi problematika okrog konoplje. Če ni poskusov, bo vedno ostalo pri stari okosteneli, birokratski, zagatni obliki prenašanja odgovornosti, da ne omenjam spet naše specialnosti, uveljavljanja ozkih interesov s pomočjo globoke države.

 

S tem člankom nagovarjam kateregakoli od 90 poslancev državnega zbora, da zbere pogum in naredi poskus postavitve novega orodja demokracije. Torej novo obliko institucionalizirane online platforme argumentacije Aktivnih državljanov, strokovne civilne družbe, moralnih avtoritet, ne nazadnje tudi anonimnih in neanonimnih zainteresiranih državljanov ter na drugi strani odgovornih odločevalcev, z vsemi 90 poslanci vred. Novo orodje ne stane praktično nič, in kot rečeno, prav vsak poslanec ima možnost in pravico, da ga postavi na spletno stran državnega zbora. 

 

V  takšnem (ne)reševanju sistemskih zagat, kot se nahajamo sedaj državljani niti ne morejo zameriti Alenki Bratušek, da tako vehementno in prostodušno pove, dokažite, da sem storila kaj protizakonitega, ali pa bodite tiho.

 

Res je, dajem pobude, tudi za nova orodja demokracije. Podobno sem dal aprila 1997 pobudo takratnemu generalnemu direktorju RTV Janezu Čadežu za t.i. parlamentarni, 3. program nacionalke ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.031
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.191
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 735
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474