Komentar

Računovodkinja Zvonka, s katero bi Jamnikovi radi medijsko likvidirali Damirja Črnčeca

Zakaj je razkritje potencialnega konflikta interesov Damirja Črnčeca, Šarčevega državnega sekretarja za nacionalno varnost, v primeru ameriške multinacionalke Westinghouse zgolj vihar v kozarcu vode? Zato ker gre za lase prevlečeno zgodbo, s katero bi Jamnikov gospodarsko-politični lobi rad po Kralju odžagal še enega ključnega Šarčevega operativca. Toda tokrat je spletka zelo prozorna. Če Črnčecu ni škodovalo razkritje v prisluškovalni aferi glede arbitraže in patra Ivana Tolja, potem je naivno pričakovati, da ga bo odneslo to, da je njegova računovodkinja Zvonka Truden obenem tudi predstavnica Westinghousa pri nas ...

16.09.2019 23:59
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Damir Črnčec   Marjan Šarec   Zvonka Truden   inštitut   Westinghouse   Moskva   Krško   jedrska elektrarna   Telekom   Borut Jamnik

Fotomontaža: portal+

Z obiskoma v Krškem in Moskvi je premier odprl Pandorino skrinjico ugibanj o tem, kdo bo gradil NEK 2. Bo to ponovno ameriški Westinghouse, ki je zgradil že sedanjo jedrsko centralo, ali pa morebiti kdo drug. In če bo nekdo drug, kdo naj bi bil to? Ruski ali kitajski izvajalec?

Da bi razumeli širši kontekst medijskega razkritja o zasebnem inštitutu Damirja Črnčeca, kjer je direktorica širši javnosti neznana Zvonka Truden, ki je hkrati tudi direktorica predstavništva ameriške multinacionalke Westinghouse v Sloveniji (drugače pa je Trudnova je lastnica družinskega računovodskega servisa Truden & Truden R d.o.o. iz Ljubljane, ki mu je leta 2013 GZS podelila priznanje za najboljši računovodski servis v kategoriji velikih računovodskih servisov), je potrebno imeti pred očmi več dejstev. Prvo je to, da Črnčec ta hip za premierja Marjana Šarca pomeni nič več in nič manj kot neke vrste pretorijansko gardo (pretorijsko stražo). Z drugimi besedami, državni sekretar z burno preteklostjo je za Šarca daleč najpomembnejši član kabineta. Po odstopu (razrešitvi) generalnega tajnika stranke LMŠ, ki ga je medijsko likidiralo omrežje Boruta Jamnika, ima Šarec na operativni ravni za najbolj občutljive in zaupne misije na voljo le še Črnčeca. Če pade Damir, je Marjan ranljiv kot zajec na travniku. Zato je logično, da so naprotniki mrzlično iskali karkoli obremenilnega proti njemu, še posebej v času, ko v zakulisju kadrovskih zamenjav pomembnih državnih podjetjih prihaja do mesarskega klanja. Odkar je izbruhnila vojna med Šarcem in Jamnikom, je Črnčec za premierja nekaj takšnega kot Luca Brasi za Vita Corleoneja. Kaj se je zgodilo z Brasijem, vemo. Neprevidnost ga je pokopala in don Vito je po pošti dobil le še njegove skrbno zlikane hlače, v njih pa mrtvo ribo. Siciljansko sporočilo, da njihov lastnik spi z ribami.

 

Primerjave s slovito mafijsko sago niso tako neokusne, kot bi nam očitali kakšni puritanci. Glede na razvejanost klientelizma in korupcije pri nas pa sploh ne. Dodaten argument je tudi vedno tesnejše sodelovanje z rusko oblastjo, ki svoji lojalni plutokraciji dovoljuje poslovanje, v katerem je podkupovanje del poslovnega bontona. Morda gre tudi v tem iskati navdušenje precejšnjega dela slovenske poslovne elite nad povezovanjem z ruskimi partnerji. Vloga ljubljanskega župana v tej zgodbi mojo tezo še dodatno utrjuje.

 

A vrnimo se k Črnčecu: Drugo sporočilo medijskega razkritja, ki predstavlja direktni napad na premierjevega svetovalca za nacionalno varnost, je povezano z dvema nedavnima obiskoma predsednika vlade. Oba sta povezana z jedrsko elektrarno Krško. Najprej obisk v Krškem, kjer je Šarec precej neposredno povedal, da je projekt izgradnje drugega bloka NEK zelo realna možnost. Nič posebej novega, za Slovenijo bi bila to verjetno najbolj racionalna odločitev v energetiki. Seveda pa je Šarec s tem odprl Pandorino skrinjico ugibanj o tem, kdo bo izvajalec. Bo to ponovno ameriški Westinghouse, ki je zgradil že sedanjo jedrsko centralo, ali pa morebiti kdo drug. In če bo nekdo drug, kdo naj bi bil to? Ruski ali kitajski izvajalec? Dileme je še podžgal Šarčev obisk pri ruskem premierju Medvedjevu minuli teden, saj so se gostitelji prav tako želeli pogovarjati o načrtovani graditvi drugega bloka jedrske elektrarne. V tem kontekstu bi lahko imelo razkritje povezave med Črnčecom, direktorico njegovega inštituta ter Westinghousom precej večjo sporočilnost - in sicer preventivno diskreditacijo resnega konkurenta. Ni namreč skrivnost, da so Američani zadnjih deset let že nekajkrat bolj kot ne subtilno tipali teren glede načrtov Slovenije z dodatnim blokom jedrske elektrarne. Po nekaterih informacijah je bilo celo rečeno, da bi v primeru, če bi Westinghouse dobil ta posel, to normaliziralo odnose med državama, ki se po letu 2010 vztrajno poslabšujejo. Če bi torej nekdo želel nagajati Američanom, bi imel velik interes, da v javnost pride informacija o povezanosti premierjevega svetovalca za nacionalno varnost z Westinghousom prek javnosti skoraj neznane direktorice njegovega zasebnega inštituta.

 

Politično gledano je zgodba celo bolj resna, saj predstavlja dodatni pritisk na Šarca, ki mu radikalna levica (in tudi del zmerne levice) zelo zameri, da je Črnčeca imenoval za člana svojega kabineta - in to celo za državnega sekretarja za nacionalno varnost. Kljub silnemu medijskemu razgrajanju, ki je sledilo presenetljivi premierjevi odločitvi, je Črnčec ostal državni sekretar, njegovi nasprotniki pa se - namesto da bi si odgovorili na preprosto vprašanje, zakaj ga premier tako krvavo potrebuje ob sebi - niso in niso mogli sprijazniti z njegovimi preteklimi dejanji in izjavami. In medtem ko so iz arhivov vlekli njegove protimigrantske čivke in komentarje v Reporterju, je državni sekretar s premierjevim soglasjem začel s kadrovskimi rošadami po državnih podjetjih. Že na Telekomu je udaril v interese Boruta Jamnika, ki se mu je nedavno elegentno maščeval tako, da mu je zmlel strankinega generalnega sekretarja. Zdaj se zdi, da se mu je s Črnčecovim inštitutom ponudila nova priložnost, ki pa je vseeno preveč na prvo žogo, da bi lahko dosegla svoj cilj. Ne glede na vse pa se premier lahko zamisli nad tem, s kako vztrajnim in doslednim nasprotnikom ima opravka. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.016
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.564
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.982
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.726
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.348
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.136
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.078
08/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.322
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 398
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 436