Komentar

Računovodkinja Zvonka, s katero bi Jamnikovi radi medijsko likvidirali Damirja Črnčeca

Zakaj je razkritje potencialnega konflikta interesov Damirja Črnčeca, Šarčevega državnega sekretarja za nacionalno varnost, v primeru ameriške multinacionalke Westinghouse zgolj vihar v kozarcu vode? Zato ker gre za lase prevlečeno zgodbo, s katero bi Jamnikov gospodarsko-politični lobi rad po Kralju odžagal še enega ključnega Šarčevega operativca. Toda tokrat je spletka zelo prozorna. Če Črnčecu ni škodovalo razkritje v prisluškovalni aferi glede arbitraže in patra Ivana Tolja, potem je naivno pričakovati, da ga bo odneslo to, da je njegova računovodkinja Zvonka Truden obenem tudi predstavnica Westinghousa pri nas ...

16.09.2019 23:59
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Damir Črnčec   Marjan Šarec   Zvonka Truden   inštitut   Westinghouse   Moskva   Krško   jedrska elektrarna   Telekom   Borut Jamnik

Fotomontaža: portal+

Z obiskoma v Krškem in Moskvi je premier odprl Pandorino skrinjico ugibanj o tem, kdo bo gradil NEK 2. Bo to ponovno ameriški Westinghouse, ki je zgradil že sedanjo jedrsko centralo, ali pa morebiti kdo drug. In če bo nekdo drug, kdo naj bi bil to? Ruski ali kitajski izvajalec?

Da bi razumeli širši kontekst medijskega razkritja o zasebnem inštitutu Damirja Črnčeca, kjer je direktorica širši javnosti neznana Zvonka Truden, ki je hkrati tudi direktorica predstavništva ameriške multinacionalke Westinghouse v Sloveniji (drugače pa je Trudnova je lastnica družinskega računovodskega servisa Truden & Truden R d.o.o. iz Ljubljane, ki mu je leta 2013 GZS podelila priznanje za najboljši računovodski servis v kategoriji velikih računovodskih servisov), je potrebno imeti pred očmi več dejstev. Prvo je to, da Črnčec ta hip za premierja Marjana Šarca pomeni nič več in nič manj kot neke vrste pretorijansko gardo (pretorijsko stražo). Z drugimi besedami, državni sekretar z burno preteklostjo je za Šarca daleč najpomembnejši član kabineta. Po odstopu (razrešitvi) generalnega tajnika stranke LMŠ, ki ga je medijsko likidiralo omrežje Boruta Jamnika, ima Šarec na operativni ravni za najbolj občutljive in zaupne misije na voljo le še Črnčeca. Če pade Damir, je Marjan ranljiv kot zajec na travniku. Zato je logično, da so naprotniki mrzlično iskali karkoli obremenilnega proti njemu, še posebej v času, ko v zakulisju kadrovskih zamenjav pomembnih državnih podjetjih prihaja do mesarskega klanja. Odkar je izbruhnila vojna med Šarcem in Jamnikom, je Črnčec za premierja nekaj takšnega kot Luca Brasi za Vita Corleoneja. Kaj se je zgodilo z Brasijem, vemo. Neprevidnost ga je pokopala in don Vito je po pošti dobil le še njegove skrbno zlikane hlače, v njih pa mrtvo ribo. Siciljansko sporočilo, da njihov lastnik spi z ribami.

 

Primerjave s slovito mafijsko sago niso tako neokusne, kot bi nam očitali kakšni puritanci. Glede na razvejanost klientelizma in korupcije pri nas pa sploh ne. Dodaten argument je tudi vedno tesnejše sodelovanje z rusko oblastjo, ki svoji lojalni plutokraciji dovoljuje poslovanje, v katerem je podkupovanje del poslovnega bontona. Morda gre tudi v tem iskati navdušenje precejšnjega dela slovenske poslovne elite nad povezovanjem z ruskimi partnerji. Vloga ljubljanskega župana v tej zgodbi mojo tezo še dodatno utrjuje.

 

A vrnimo se k Črnčecu: Drugo sporočilo medijskega razkritja, ki predstavlja direktni napad na premierjevega svetovalca za nacionalno varnost, je povezano z dvema nedavnima obiskoma predsednika vlade. Oba sta povezana z jedrsko elektrarno Krško. Najprej obisk v Krškem, kjer je Šarec precej neposredno povedal, da je projekt izgradnje drugega bloka NEK zelo realna možnost. Nič posebej novega, za Slovenijo bi bila to verjetno najbolj racionalna odločitev v energetiki. Seveda pa je Šarec s tem odprl Pandorino skrinjico ugibanj o tem, kdo bo izvajalec. Bo to ponovno ameriški Westinghouse, ki je zgradil že sedanjo jedrsko centralo, ali pa morebiti kdo drug. In če bo nekdo drug, kdo naj bi bil to? Ruski ali kitajski izvajalec? Dileme je še podžgal Šarčev obisk pri ruskem premierju Medvedjevu minuli teden, saj so se gostitelji prav tako želeli pogovarjati o načrtovani graditvi drugega bloka jedrske elektrarne. V tem kontekstu bi lahko imelo razkritje povezave med Črnčecom, direktorico njegovega inštituta ter Westinghousom precej večjo sporočilnost - in sicer preventivno diskreditacijo resnega konkurenta. Ni namreč skrivnost, da so Američani zadnjih deset let že nekajkrat bolj kot ne subtilno tipali teren glede načrtov Slovenije z dodatnim blokom jedrske elektrarne. Po nekaterih informacijah je bilo celo rečeno, da bi v primeru, če bi Westinghouse dobil ta posel, to normaliziralo odnose med državama, ki se po letu 2010 vztrajno poslabšujejo. Če bi torej nekdo želel nagajati Američanom, bi imel velik interes, da v javnost pride informacija o povezanosti premierjevega svetovalca za nacionalno varnost z Westinghousom prek javnosti skoraj neznane direktorice njegovega zasebnega inštituta.

 

Politično gledano je zgodba celo bolj resna, saj predstavlja dodatni pritisk na Šarca, ki mu radikalna levica (in tudi del zmerne levice) zelo zameri, da je Črnčeca imenoval za člana svojega kabineta - in to celo za državnega sekretarja za nacionalno varnost. Kljub silnemu medijskemu razgrajanju, ki je sledilo presenetljivi premierjevi odločitvi, je Črnčec ostal državni sekretar, njegovi nasprotniki pa se - namesto da bi si odgovorili na preprosto vprašanje, zakaj ga premier tako krvavo potrebuje ob sebi - niso in niso mogli sprijazniti z njegovimi preteklimi dejanji in izjavami. In medtem ko so iz arhivov vlekli njegove protimigrantske čivke in komentarje v Reporterju, je državni sekretar s premierjevim soglasjem začel s kadrovskimi rošadami po državnih podjetjih. Že na Telekomu je udaril v interese Boruta Jamnika, ki se mu je nedavno elegentno maščeval tako, da mu je zmlel strankinega generalnega sekretarja. Zdaj se zdi, da se mu je s Črnčecovim inštitutom ponudila nova priložnost, ki pa je vseeno preveč na prvo žogo, da bi lahko dosegla svoj cilj. Ne glede na vse pa se premier lahko zamisli nad tem, s kako vztrajnim in doslednim nasprotnikom ima opravka. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Migracijska tempirana bomba
3
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
20
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.151
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.669
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.478
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.445
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.582
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.050
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.177
08/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.546
09/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 288
10/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696