Komentar

Slovenija kot Adria Airways

Skoraj nobenega dvoma ni več: Adria Airways bo še en nacionalni letalski prevoznik, ki ga čaka bridek konec. Po nekajletni kalvariji in stalni negotovosti je konec zdaj blizu. Ob tem pa se odpirajo različna vprašanja, na katera še nihče v Sloveniji ni uspel najti odgovora. Denimo: kdo so pravzaprav pravi lastniki Adrie, kako to, da so njeno upravljanje zaupali nekim tretjerazrednim bavarskim menedžerjem, ki so Adrio Airways uspeli potopiti v razmeroma kratkem času? V čigavem interesu je pravzaprav uničenje Adrie? 

22.09.2019 23:04
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Adria Airways   lastništvo   Slovenija   Alen Ščurić   4K   vlada   SDH   stečaj   letalstvo   Brnik

Foto: Wikimedia

... za malenkost nam je ušlo in zdaj lahko gledamo, kako drsimo nazaj, opazujemo propad Adrie Airways in ob tem sami sebe prepričujemo, da se državi kaj takšnega ne more zgoditi. 

Da je vodilni menedžment Adrie Airways v zadnjih nekaj letih ravnal v nasprotju z vsemi pravili letalske stroke, smo natančno argumentirali v obširni analizi, ki smo jo pod naslovom Mayday, Mayday, Mayday: Dosje Adria Airways ali kako je slovenska oblast uničila slovensko letalstvo (vir) že 10. julija letos objavili na portalu+, njen avtor pa je bil ugledni hrvaški letalski analitik Alen Ščurić. Že na začetku poletja je bilo torej jasno, da je Adria "mrtvec na aparatih" in da takšno stanje ne more več dolgo trajati. Resda je nemško vodstvo "slovenskega nacionalnega letalskega prevoznika" vmes na vsak način poskušalo izsiliti finančno pomoč države, vendar se ne premier Marjan Šarec ne vodstvo Slovenskega državnega holdinga (začuda) niso pustili omehčati. Da bodo Nemci za pridobitev državne pomoči - kar bi bilo glede na evropsko zakonodajo tako ali tako hudo problematično - uporabili tudi najbolj podle trike, najbrž nihče ni pričakoval. A kdor je pozorno prebral Ščurićevo analizo Adrie Airways in še nekaj člankov, ki smo jih v zadnjem letu o družbah, ki se skrivajo za lastništvom Adrie, objavili na našem portalu, ga obnašanje nemških menedžerjev ne bi smelo presenetiti.

 

Priznam, da me blazno zanima, kdo so pravi lastniki Adrie. Je možno, da so med njimi tudi Slovenci, da gre vsaj deloma za "umazan" denar iz tranzicijskih malverzacij, ki se je na ta način "vrnil"? Ta teza sicer ni čisto nemogoča, vendar ima eno veliko pomanjkljivost. Namreč - zakaj bi nekdo investiral denar v firmo, ki jo potem v samo nekaj letih - hote ali nehote - uniči? (Razen če mu kdo plača za to. Recimo konkurenca.) Je lahko kdo res tako nesposoben? Morda je šlo za prehud pohlep, ki ga letalski trg, na katerem se Adria ni najbolje znašla že v časih, ko je bila v državni lasti, ne prenese? 

 

Da bi prišli do kakšnega pametnega odgovora, si z imeni tretjerazrednih nemških menedžerjev in Adriinih kvazilastnikov - eden se celo pojavlja v dokumentih, ki razkrivajo lastnike iz davčnih oaz - ne moremo kaj prida pomagati. Ta imena namreč ničesar ne povedo, so kot statisti v filmu, nujni, da lahko glavni igralci opravijo svoje delo. Morda se tu bližamo bolj realnemu scenariju; kaj pa če je šlo pri uničenju Adrie Airways za t.i. črno operacijo ene izmed vodilnih evropskih letalskih družb, ki ima v regiji, kjer je desetletja kraljevala Adria Airways, svoje interese in jo takšna lokalna konkurenca neizmerno moti. Ali je možno, da je bil nakup Adrie za nekaj sto tisoč evrov (!) s strani nekakšnih slamnatih lastnikov za konkurenco v bistvu najcenejši način, kako postopoma likvidirati Adrio? Kajti po prodaji domnevno nemškemu skladu 4K se je dogajalo prav to: Adria je začela počasi, a vztrajno padati ... dokler ni dosegla točke, v kateri se nahaja danes. Point of no return, če parafraziramo v jeziku pilotov.

 

Dejstva, ki jih lahko na kratko povzamemo, so sledeča: Adrie Airways ni več možno rešiti, njen stečaj je neizogiben. To sicer še ne pomeni nujno tudi njenega uničenja oziroma prenehanja obstoja kot blagovne znamke, je pa vsekakor možno, da od Adrie ne bo ostalo drugega kot tisti stari DC-6 na Brniku. Propad Adrie bo vsaj kratkoročno seveda zelo prizadel tudi promet na ljubljanskem letališču, ki je že sedaj edino letališče v regiji, ki beleži staganacijo ali komaj opazno rast, medtem ko imajo ostala letališča izjemne trende rasti (da je Ljubljano prehitela celo Priština, pove vse). Za slovenski turizem in tudi siceršnjo prometno povezanost s svetom je konec Adrie zagotovo slaba novica, saj je bila slovenska prestolnica že doslej prometno skoraj odrezana od nekaterih ključnih evropskih centrov, kaj šele izvenevropskih središč.

 

Na nek način me propad Adrie Airways spominja na usodo in dinamiko te države. Počasi, a vztrajno drsimo navzdol, z vsako vlado je slabše, negativna selekcija se krepi, k odločanju so prepuščeni ljudje brez slehernega občutka za državo, državljane in zdravo mero. Adria je po spremembi lastništva, ko je država prenehala pokrivati njeno izgubo, pod novim lastnikom relativno hitro propadla. Država propada počasneje, vendar vseeno propada. Že pred kratkim sem ponovil svoj stavek izpred nekaj let, ki se nanaša na dvom, da bo Slovenija čez 10 ali 20 let še obstajala. Vem, da izpade katastrofično ali celo malce čudaško, saj takšnih besed v drugih medijih ne boste našli, vendar se bojim, da imam prav. S takšnim načinom upravljanja države, s takšno kadrovsko zasedbo ne bomo prišli daleč. Pa je Sloveniji, če jo za hip primerjamo z nekdanjimi sopotnicami v projektu SFRJ, ves čas tako dobro kazalo, morda je manjkalo le nekaj malega, droben korak naprej, tisti usodni momentum, nujen za formiranje družbe (nacije) v resno, urejeno državo, ki bi ga Slovenija potrebovala, da bi se za vedno odlepila od Balkana ... a je zmanjkalo, za malenkost nam je ušlo in zdaj lahko gledamo, kako drsimo nazaj, opazujemo propad Adrie Airways in ob tem sami sebe prepričujemo, da se državi kaj takšnega ne more zgoditi. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.982
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.097
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.795
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.013
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.044
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469