Razkrivamo

Šarčev minister za zdravje Aleš Šabeder ne bi smel postati generalni direktor Kliničnega centra, saj je bil na to mesto imenovan nezakonito!

Aleš Šabeder, ki se te dni v New Yorku hvali, kako izjemno imamo v Sloveniji urejeno zdravstveno varstvo, je bil natanko leto in tri tedne generalni direktor Kliničnega centra, potem pa postal minister za zdravje. Toda zdaj je zaradi razkritja korespondence med njim in sodelavko Mileno Kokalj postalo jasno, da je bil za generalnega direktorja UKCL imenovan nezakonito. Če bi to prišlo v javnost meseca marca, ko je postal kandidat za naslednika Sama Fakina, bi bilo z njegovimi ministrskimi sanjami nemudoma konec. Toda ker smo ekskluzivne dokumente pridobili pred nekaj dnevi, jih lahko objavljamo šele danes. Ključen je podatek, da je Šabeder Svetu UKCL posredoval zahtevano potrdilo o znanju tujega jezika kar 6 dni po koncu razpisa za generalnega direktorja! Prav to dokazilo je bilo obvezno, bilo je eden izmed pogojev, ki ga je moral izpolnjevati vsak kandidat za generalnega direktorja naše največje bolnišnice. Ob tem nismo spregledali, da se je gospod Šabeder že 6. februarja 2018 mirno podpisoval kot "generalni direktor", čeprav je to postal šele 2. marca 2018. Kronologija, ki jo v članku natančno obdelamo, zgolj potrjuje tisto, na kar na portalu+ kritično opozarjamo že pet let: da so v Kliničnem centru razpisi za najvišje funkcije očitno že v naprej dogovorjeni, postopki pa zgolj formalnost, zato se jih tudi tako nonšalantno krši.

24.09.2019 23:25
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Aleš Šabeder   UKCL   Klinični center   zdravstvo   imenovanje   Svet UKCL   Milena Kokalj   vlada   Milojka Kolar Celarc   Andraž Kopač   KPK   Statut UKCL

Fotomontaža: portal+

Aleš Šabeder je v Klinični center prišel z jasnim zagotovilom, da mu bodo "uredili", da bo postal njegov generalni direktor. Ker je imel vse skupaj za dogovorjeno (done deal), je bil v času razpisa malomaren in ni predložil enega dokazila. To je storil šele 6 dni po koncu razpisa, vendar ga je Svet UKCL ne glede na to in ne glede na očitna opozorila KPK, ki so se nanašala na identični primer izpred treh let (Andraž Kopač), soglasno imenoval za generalnega direktorja. 

Včeraj je Slovenska tiskovna agencija poročala, da se je minister za zdravje Aleš Šabeder v New Yorku ob robu zasedanja 74. Generalne skupščine OZN udeležil "visokega dogodka o univerzalnem zdravstvenem varstvu", kjer je suvereno ocenil, da je "Slovenija ena izmed boljših držav na svetu na področju organiziranosti zdravstvenega varstva". STA je celo navdušeno zapisala, da je Šabeder izjavil, da je Slovenija "med najboljšimi državami na področju zdravstvenega varstva", kar je očitno povezano z izjemnimi vladnimi političnimi napori, da bi medijsko pomagali ministru, ki je kot bivši generalni direktor ljubljanskega Kliničnega centra vložil visoko odškodninsko tožbo v višini 100.000 evrov proti našemu sodelavcu dr. Blažu Mrevljetu, torej tistemu insajderju, ki je med najbolj zaslužnimi, da se je končala zarota molka vpletenih v organizirani kriminal v našem javnem zdravstvu. V Kliničnem centru so na naša podrobna novinarska vprašanje glede vložitve tožbe proti Mrevljetu (kdo in kdaj je sprejel to odločitev, obstaja o tem kak sklep kolegija ali pisni dokument itd.) zelo skopo odgovorili, in sicer da so proti Mrevljetu tožbo vložili meseca marca. Če ima Služba za odnose z javnostmi UKCL težave z obveščenostjo, ji z veseljem priskočimo na pomoč: tožba je bila vložena 13. marca 2019 po pooblastilu generalnega direktorja Aleša Šabedra, primer pa je prevzela razvpita odvetniška pisarna Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji.

 

Zakaj takšne skrivalnice? Čemu pred javnostjo prikrivati, da je bil prav Šabeder tisti, ki je sprejel odločitev o zagotovo najbolj absurdni tožbi v zgodovini našega zdravstva, in to zgolj dva tedna pred svojim imenovanjem za ministra za zdravje v vladi Marjana Šarca? Je v ozadju strah pred reakcijami medijev in javnosti? Šabader bi se bržkone moral precej bolj bati tega, da bi prišlo v javnost njegovo sporno imenovanje za generalnega direktorja UKCL. Kajti jasno je, da bi imel v tem primeru hude težave s svojim javnim ugledom, če bi prišle v javnost doslej strogo prikrivane informacije o bistvenih kršitvah postopka njegovega imenovanja za šefa UKCL. Še huje, v normalnih okoliščinah bi takšno razkritje sprožilo takšen politični pritisk na vlado, da bi premier bodisi sam ukrepal bodisi pozval ministra k odstopu, kajti sporna praksa iz preteklosti res ne more vzbujati nobenega zaupanja in kredibilnosti za prihodnje delo takšnega ministra s problematično preteklostjo.

 

V današnjem prispevku bomo torej razkrili, kako je Aleša Šabedra Svet UKCL 14. februarja lani nezakonito imenoval za generalnega direktorja. Njegovo imenovanje je na dnevni red pod točko 2 namenoma uvrstil pred obravnavo priporočil Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se nanašajo na postopek izbire in imenovanja generalnega direktorja UKCL (!).

 

 

 

Posebej velja izpostaviti očitno perfidnost dnevnega reda seje Sveta UKCL, ki ga vodi Jože Golobič (politično sodi v krog Cerarjeve oziroma po novem Počivalškove stranke): novega direktorja so imenovali, še preden bi se seznanili s tem, katere postopkovne kršitve so se dogajale pri prejšnjih imenovanjih, zlasti v primeru Andraža Kopača. Očitno izigravanje procedure oziroma dnevnega reda.

 

Seja Sveta UKCL, na kateri so Šabedra soglasno imenovovali za generalnega direktorja UKCL, je bila, kot rečeno, 14. februarja 2018. Dva tedna pred tem (tj. 30. januarja 2018) pa se je iztekel razpis za ta položaj, za katerega se je kajpak potegoval tudi Šabeder, takrat že zaposlen v UKCL kot vršilec dolžnosti generalnega direktorja. Toda Aleš Šabeder do 30. januarja ni predložil vseh dokumentov, ki so bili obvezni del njegove vloge kot kandidata. To je storil šele naknadno, skoraj teden dni kasneje (6. februarja 2019), ko je sodelavki Mileni Kokalj poslal potrdilo o znanju tujih jezikov.

 

 

Zanimivo je, da smo na portalu+ o identičnemu primeru poročali že maja 2016, ko je šlo za Andraža Kopača (vir), Šabedrovega predhodnika. Kopač, sicer kandidat tedanje zdravstvene ministrice Milojke Kolar Celarc (ki se ta čas vztrajno izmika vročitvi vabila na zaslišanje pred parlamentarno preiskovalno komisijo), je podobno kot Šabeder šele naknadno predložil dokazili o svoji nekaznovanosti in znanju enega tujega jezika. Kopača je pred dobrimi tremi leti na to, da je "pozabil" predložiti enega izmed ključnih dokumentov, opozorila taista Milena Kokalj. Na portalu+ smo takrat ugotavljali, da je vse skupaj tako huda kršitev Statuta UKCL kot tudi Zakona o zavodih, da je bilo Kopačevo imenovanje za generalnega direktorja Kliničnega centra - nezakonito. Zgodovina se torej ponavlja in Aleš Šabeder je podobno kot Andraž Kopač postal generalni direktor UKCL s tako hudo kršitvijo postopka, da je bilo njegovo imenovanje nezakonito.

 

Poglejmo si kronologijo celotnega dogajanja:

 

- 29. decembra 2017 Šabeder postane v.d. generalnega direktorja UKCL

 

- 20. janurja 2018 objavljen razpis za novega generalnega direktorja UKCL

 

- 30. januarja 2018 se razpis izteče

 

- 6. februarja 2018 Šabeder pošlje email Mileni Kokalj "Posredujem potrdilo o znanju tujih jezikov, prosim za potrditev prejema" in se podpiše Aleš Šabeder, generalni direktor

 

- 14. februarja 2018 Svet UKCL soglasno imenuje Šabdera za generalnega direktorja UKCL

 

- 2. marca 2018 (po potrditvi na vladi) Šabeder postane generalni direktor UKCL s polnimi pooblastili

 

- 13. marca 2019 Šabeder pooblasti odvetniško pisarno Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji, da vloži proti Blažu Mrevljetu odškodninsko tožbo v višini 100.000,00 evrov

 

- 27. marca 2019 državni svet izvoli Aleša Šabedra za ministra za zdravje

 

- 2. aprila 2019 Svet UKCL imenuje Šabedrovega naslednika

 

 

Če potegnemo črto nad Šabedrovo kariero v Kliničnem centru, potem je ključni podatek to, da je v javni zavod prišel predzadnji dan leta 2017, bil nekaj tednov vršilec dolžnosti generalnega direktorja in se potem prijavil na razpis, da bi postal direktor s polnimi pooblastili. Pri tem je očitno malomarno pozabil svoji vlogi na razpisu predložiti enega izmed obveznih dokazil, kar je potem naredil šele teden dni po zaključku razpisa. Svet UKCL ga je ne glede na ta faux pas soglasno imenoval za generalnega direktorja največje bolnišnice, ker je bilo to že predhodno "koalicijsko usklajeno", Šabeder pa je v Klinični center očitno prišel z zagotovilom, da mu bodo "uredili", da bo postal direktor. Tega - namreč neposrednega koruptivnega dejanja obljube službe - sicer še ne moremo dokazati, vendar vsi vemo, da se je zgodilo natanko tako. V Kliničnem centru se nobena pomembna kadrovska poteza ne zgodi brez vnaprejšnjih dogovorov. Več pa prihodnji teden ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.778
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.061
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.007
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.754
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.425
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.158
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 654
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.335
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453