Razkrivamo

Šarčev fototermin z Melanio in Donaldom Trumpom v New Yorku ni nič drugega kot vladni "davkoplačevalski turizem"

Razlog za udeležbo številčne vladne delegacije na tradicionalnem jesenskem zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku je kombinacija velike želje premierja Marjana Šarca po prvem srečanju z Donaldom in Melanio Trump na eni ter čisto navadnega "davkoplačevalskega turizma" na drugi strani. Koliko bo na koncu stalo petdnevno potovanje v Združene države, bo gotovo zanimalo kakšno komercialno televizijo, ki svoj renome gradi na cenenem moraliziranju in populizmu. Toda denar sploh ni največji problem, kajti državo imamo konec koncev za to, da iz nje nekaj naredimo; bolj je ob davkoplačevalskem turizmu Šarca, Cerarja, Šabedra, Pikala in njihovih dvorjanov zaskrbljujoče to, da slovenska delegacija v Ameriki letos ni imela enega samega zares pomembnega srečanja, pa tudi sicer je bil seznam predvidenih sestankov skromen. V Drnovškovih časih je bilo to nekaj povem drugega. Aktualna revščina torej ponovno potrjuje zelo resno oceno poznavalcev mednarodnega dogajanja: tako nizko, kot kotira naša država ta hip v diplomaciji oziroma mednarodnih odnosih, še nismo bili. 

25.09.2019 23:59
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Združeni narodi   Marjan Šarec   Miro Cerar   Aleš Šabeder   Jernej Pikalo   Generalna skupščina   Antonio Guterres   Donald Trump   Melania   Gana   New York

Foto: Twitter / The White House

Da bi bili zavist in frustracije slovenske delegacije v New Yorku še večji, si je hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović uspela "zlobirati" govor pred Generalno skupščino že takoj na prvi, najpomembnejši dan. Takorekoč takoj za svetovnimi državniki. Hrvaška diplomacija je kot že tolikokrat doslej povsem deklasirala slovensko!

Predsednik vlade Marjan Šarec, ki letos vodi številčno slovensko delegacijo na 74. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku, je na Vzhodno obalo vzel s seboj zunanjega ministra Mira Cerarja, ministra za zdravje Aleša Šabedra in šolskega ministra Jerneja Pikala, glavne prioritete slovenske delegacije pa so "krepitev vladavine prava in mednarodnopravnega sistema, spoštovanje človekovih pravic, mednarodni mir in varnost ter trajnostni razvoj". Tisti del, ki se nanaša na vladavino prava, se še posebej sliši kot svojevrstni sarkazem, saj je prav ta vrednota v Sloveniji še najbolj problematizirana. Zavzemanje za "mednarodni mir in varnost ter trajnostni razvoj" pa sliši nekako tako, kot bi poslušali kandidatke na kakšnem lepotnem tekmovanju. 

 

Šarec je kot vodja delegacije v torek najprej poslušal uvodni del splošne razprave v Generalni skupščini ZN in bil na skupnem kosilu, ki ga je za vodje delegacij pripravil generalni sekretariat oziroma Antonio Guterres. V torek se je slovenski premier prav tako presenetljivo srečal s predsednikom Gane (zakaj ravno z njim, je seveda precejšnja enigma, ampak vzemimo najbolj enostavno možno rešitev: ker se je bil ganski predsednik pač rade volje pripravljen srečati z njim) in dan zaključil z udeležbo na sprejemu, ki ga za vodje delegacij vsako leto pripravi predsednik Združenih držav Amerike s svojo prvo damo. Kar nekaj slovenskih medijev je tudi letos objavilo fotografijo s tega sprejema in zapisalo, da se je Šarec srečal s Trumpom. Še dobro, da niso rekli, da je "Šarec sprejel Trumpa". Kako je potekalo to "srečanje", zgovorno kaže uvodna fotografija ...

 

 

Slovenska delegacija: Šarec se je vidno dolgočasil, Cerar in Šabeder sta bila bolj fokusirana. (Foto: FB MZZ)

 

 

Vrhunec Šarčevega bivanja v New Yorku bo v petek, ko bo kot govorec nastopil v Generalni skupščini. Na spletni strani predsednika vlade je sicer zapisano, da je premier opravil bilateralne pogovore in srečanja tudi z estonskim premierjem Ratasom in luksemburškim premierjem Bettelom, kar pa je precej prozoren trik, kako umetno ustvariti občutek nekakšne pomembnosti in teže, ki naj bi jo Slovenija imela v svetu. Pogovor z estonskim premierjem je možen na vsakem srečanju predsednikov vlad Evropske unije, medtem ko je Bettel sploh zgodba zase, saj se zlasti Cerar in po novem tudi Šarec z luksemburškim premierjem srečujeta takorekoč na mesečni ravni. Zakaj torej še v New Yorku? Samo zato, da je takšen "sestanek" lahko formalno protokoliran in se upošteva pri dnevnicah.

 

Včeraj (v sredo, 25. septembra) je bil Šarec na poslovnem forumu bivšega župana Bloomberga, potem pa se je začel "turistični" del obiska, saj je v New Yorku obiskal patra Krizologa oziroma slovensko cerkev na Manhattnu. Verjetno je bil potem za člane delegacij tudi čas za shopping?

 

Še manj dela je imel v Združenih državah Šarčev zunanji minister, za katerega bi se sodeč po njegovem urniku lahko upravičeno vprašali, zakaj je sploh odpotoval čez Atlantik s premierjem; njegovi edini "obveznosti" sta bili spremljanje premierja med že omenjenim zgodovinskim srečanjem s predsednikom Gane ter sestanek z zunanjim ministrom Moldavije (!?). Moldavije? Moldavije! Skupni briefing, ki ga je glede Sirije pripravila Evropska unija, na katerem je Cerar sodeloval, ni omembe vreden. Dežurni Cerarjevi zagovorniki bodo jezno ugovarjali, češ da je imel šef slovenske diplomacije včeraj še več "pomembnih obveznosti", kot so nastop na konferenci o Pogodbi o celoviti prepovedi jedrskega orožja (CTBT), udeležba na dogodku Koalicije za medijsko svobodo, sodelovanje na ministrskem srečanju skupine G3 (Global Governance Group) ter na koncu še izjemno važni ministrsko kosilo Srednjeevropske pobude in skupna večerja transatlantskih zunanjih ministrov, ki jo je gostil ameriški državni sekretar Mike Pompeo.

 

 

No comment ... (Foto: FB MZZ)

 

 

Pogled v urnik slovenske delegacije razkrije, da je za danes (tj. četrtek, 26. septembra) predvideno srečanje premierja Šarca z generalnim sekretarjem Združenih narodov Guterresom in predsedujočim Generalni skupščini Mohamedom Bandejem. Šele v petek pa bo slovenski premier govoril pred napol prazno dvorano Generalne skupščine, kajti prisotnost visokih državnih predstavnikov je največja v sredo, torej na prvi dan splošne razprave, ko nastopijo najpomembnejši svetovni državniki (z Donaldom Trumpom na čelu) in pade z vsakim naslednjim dnevom. Da bi bili zavist in frustracije slovenske delegacije še večji, si je hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović uspela "zlobirati" nastop že prvi, najpomembnejši dan. Hrvaška diplomacija je kot že tolikokrat doslej povsem deklasirala slovensko!

 

Da bi se iz nadvse uspešne državniške misije v Združenih narodih - posebno omembo si zagotovo zasluži bilaterala s predsednikom Gane - vrnili s čim manj stresa, so verjetno Agenciji za civilno letalstvo vmes za vsak primer "priporočili", naj se ne zafrkava z vlado in naj Adrii Airways podaljša licenco za letenje še za kak teden, kajti v nasprotnem bi Šarec, Cerar in ostali obtičali v Frankfurtu in začudeno spraševali, zakaj Adriinega letala za Ljubljano ni od nikoder ... 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.779
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.062
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.009
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.755
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.426
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.159
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 655
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.336
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453