Razlog za udeležbo številčne vladne delegacije na tradicionalnem jesenskem zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku je kombinacija velike želje premierja Marjana Šarca po prvem srečanju z Donaldom in Melanio Trump na eni ter čisto navadnega "davkoplačevalskega turizma" na drugi strani. Koliko bo na koncu stalo petdnevno potovanje v Združene države, bo gotovo zanimalo kakšno komercialno televizijo, ki svoj renome gradi na cenenem moraliziranju in populizmu. Toda denar sploh ni največji problem, kajti državo imamo konec koncev za to, da iz nje nekaj naredimo; bolj je ob davkoplačevalskem turizmu Šarca, Cerarja, Šabedra, Pikala in njihovih dvorjanov zaskrbljujoče to, da slovenska delegacija v Ameriki letos ni imela enega samega zares pomembnega srečanja, pa tudi sicer je bil seznam predvidenih sestankov skromen. V Drnovškovih časih je bilo to nekaj povem drugega. Aktualna revščina torej ponovno potrjuje zelo resno oceno poznavalcev mednarodnega dogajanja: tako nizko, kot kotira naša država ta hip v diplomaciji oziroma mednarodnih odnosih, še nismo bili.
Predsednik vlade Marjan Šarec, ki letos vodi številčno slovensko delegacijo na 74. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku, je na Vzhodno obalo vzel s seboj zunanjega ministra Mira Cerarja, ministra za zdravje Aleša Šabedra in šolskega ministra Jerneja Pikala, glavne prioritete slovenske delegacije pa so "krepitev vladavine prava in mednarodnopravnega sistema, spoštovanje človekovih pravic, mednarodni mir in varnost ter trajnostni razvoj". Tisti del, ki se nanaša na vladavino prava, se še posebej sliši kot svojevrstni sarkazem, saj je prav ta vrednota v Sloveniji še najbolj problematizirana. Zavzemanje za "mednarodni mir in varnost ter trajnostni razvoj" pa sliši nekako tako, kot bi poslušali kandidatke na kakšnem lepotnem tekmovanju.
Šarec je kot vodja delegacije v torek najprej poslušal uvodni del splošne razprave v Generalni skupščini ZN in bil na skupnem kosilu, ki ga je za vodje delegacij pripravil generalni sekretariat oziroma Antonio Guterres. V torek se je slovenski premier prav tako presenetljivo srečal s predsednikom Gane (zakaj ravno z njim, je seveda precejšnja enigma, ampak vzemimo najbolj enostavno možno rešitev: ker se je bil ganski predsednik pač rade volje pripravljen srečati z njim) in dan zaključil z udeležbo na sprejemu, ki ga za vodje delegacij vsako leto pripravi predsednik Združenih držav Amerike s svojo prvo damo. Kar nekaj slovenskih medijev je tudi letos objavilo fotografijo s tega sprejema in zapisalo, da se je Šarec srečal s Trumpom. Še dobro, da niso rekli, da je "Šarec sprejel Trumpa". Kako je potekalo to "srečanje", zgovorno kaže uvodna fotografija ...
Slovenska delegacija: Šarec se je vidno dolgočasil, Cerar in Šabeder sta bila bolj fokusirana. (Foto: FB MZZ)
Vrhunec Šarčevega bivanja v New Yorku bo v petek, ko bo kot govorec nastopil v Generalni skupščini. Na spletni strani predsednika vlade je sicer zapisano, da je premier opravil bilateralne pogovore in srečanja tudi z estonskim premierjem Ratasom in luksemburškim premierjem Bettelom, kar pa je precej prozoren trik, kako umetno ustvariti občutek nekakšne pomembnosti in teže, ki naj bi jo Slovenija imela v svetu. Pogovor z estonskim premierjem je možen na vsakem srečanju predsednikov vlad Evropske unije, medtem ko je Bettel sploh zgodba zase, saj se zlasti Cerar in po novem tudi Šarec z luksemburškim premierjem srečujeta takorekoč na mesečni ravni. Zakaj torej še v New Yorku? Samo zato, da je takšen "sestanek" lahko formalno protokoliran in se upošteva pri dnevnicah.
Včeraj (v sredo, 25. septembra) je bil Šarec na poslovnem forumu bivšega župana Bloomberga, potem pa se je začel "turistični" del obiska, saj je v New Yorku obiskal patra Krizologa oziroma slovensko cerkev na Manhattnu. Verjetno je bil potem za člane delegacij tudi čas za shopping?
Še manj dela je imel v Združenih državah Šarčev zunanji minister, za katerega bi se sodeč po njegovem urniku lahko upravičeno vprašali, zakaj je sploh odpotoval čez Atlantik s premierjem; njegovi edini "obveznosti" sta bili spremljanje premierja med že omenjenim zgodovinskim srečanjem s predsednikom Gane ter sestanek z zunanjim ministrom Moldavije (!?). Moldavije? Moldavije! Skupni briefing, ki ga je glede Sirije pripravila Evropska unija, na katerem je Cerar sodeloval, ni omembe vreden. Dežurni Cerarjevi zagovorniki bodo jezno ugovarjali, češ da je imel šef slovenske diplomacije včeraj še več "pomembnih obveznosti", kot so nastop na konferenci o Pogodbi o celoviti prepovedi jedrskega orožja (CTBT), udeležba na dogodku Koalicije za medijsko svobodo, sodelovanje na ministrskem srečanju skupine G3 (Global Governance Group) ter na koncu še izjemno važni ministrsko kosilo Srednjeevropske pobude in skupna večerja transatlantskih zunanjih ministrov, ki jo je gostil ameriški državni sekretar Mike Pompeo.
No comment ... (Foto: FB MZZ)
Pogled v urnik slovenske delegacije razkrije, da je za danes (tj. četrtek, 26. septembra) predvideno srečanje premierja Šarca z generalnim sekretarjem Združenih narodov Guterresom in predsedujočim Generalni skupščini Mohamedom Bandejem. Šele v petek pa bo slovenski premier govoril pred napol prazno dvorano Generalne skupščine, kajti prisotnost visokih državnih predstavnikov je največja v sredo, torej na prvi dan splošne razprave, ko nastopijo najpomembnejši svetovni državniki (z Donaldom Trumpom na čelu) in pade z vsakim naslednjim dnevom. Da bi bili zavist in frustracije slovenske delegacije še večji, si je hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović uspela "zlobirati" nastop že prvi, najpomembnejši dan. Hrvaška diplomacija je kot že tolikokrat doslej povsem deklasirala slovensko!
Da bi se iz nadvse uspešne državniške misije v Združenih narodih - posebno omembo si zagotovo zasluži bilaterala s predsednikom Gane - vrnili s čim manj stresa, so verjetno Agenciji za civilno letalstvo vmes za vsak primer "priporočili", naj se ne zafrkava z vlado in naj Adrii Airways podaljša licenco za letenje še za kak teden, kajti v nasprotnem bi Šarec, Cerar in ostali obtičali v Frankfurtu in začudeno spraševali, zakaj Adriinega letala za Ljubljano ni od nikoder ...