Komentar

Jacques René Chirac (1932-2019)

O Chiracu sem pisal večkrat kot o katerem drugem francoskem predsedniku, saj je naša delegacija v Evropskem svetu sedela poleg francoske in smo se skupaj dolgočasili med odmori, ko so se odvijala kakšna zakulisna pogajanja, ali ko smo čakali na kakšne dokumente. Chirac se je pogosto dolgočasil skupaj z italijanskim premierjem Berlusconijem, nekoč pa sem se takšnega dolgočasja udeležil tudi pisec teh vrstic. Chiracu je ugajalo, da je v čebelnjaku vsesplošne angleščine lahko govoril francosko, Berlusconi pa, če se dobro spominjam, razen francoščine ni govoril nobenega drugega tujega jezika. Italijan in Francoz sta si pripovedovala anekdote o Rusiji in o ženskah, jaz pa sem v glavnem vlekel na ušesa.

26.09.2019 22:06
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Jacques Chirac   Francija   smrt   Evropa   Silvio Berlusconi   Vladimir Putin   Janez Drnovšek   George Bush   Irak   Tony Blair

Foto: Yousuf Karsh

V svojem življenju sem (doslej?) srečal štiri francoske predsednike: Françoisa Mitterranda, Jacquesa Chiraca, Giscarda d’Estainga in Nicolasa Sarkozyja. Pri Mitterrandu sem bil leta 1991 skupaj s predsednikom Kučanom, pri Chiracu leta 2001 z Drnovškom; d’Estainga sem srečal leta 2003, ko je bil predsednik Konvencije o prihodnosti EU, jaz pa v njej predstavnik Slovenije; leta 2007 pa sem bil v delegaciji Janeza Janše pri Sarkozyju, ki nas je celo povabil na kosilo. O Chiracu sem pisal večkrat kot o katerem drugem francoskem predsedniku, saj je naša delegacija v Evropskem svetu sedela poleg francoske in smo se skupaj dolgočasili med odmori, ko so se odvijala kakšna zakulisna pogajanja ali ko smo čakali na kakšne dokumente. Chirac se je pogosto dolgočasil skupaj z italijanskim predsednikom Berlusconijem, nekoč pa sem se takšnega dolgočasja udeležil tudi pisec teh vrstic. Chiracu je ugajalo, da je v čebelnjaku vsesplošne angleščine lahko govoril francosko, Berlusconi pa, če se dobro spominjam, razen francoščine ni govoril nobenega drugega tujega jezika. Italijan in Francoz sta si pripovedovala anekdote o Rusiji in o ženskah, jaz pa sem v glavnem vlekel na ušesa.

 

O tem, kaj je Chirac - v moji navzočnosti - pripovedoval Drnovšku, sem že pisal. O muslimanih, o članstvu Turčije v EU, o prijateljstvu z Nemci oz. s Schröderjem. O njem je rekel, da ga posluša, ker je zelo pameten. To so bili časi zglednega francosko-nemškega sodelovanja. Francoz je bil živahen in zanimiv pripovedovalec. Prostori, v katerih nas je sprejel, so bili že spet klasično francoski: veliko pozlate, veliko rdeče barve, ogledal, preprog, tapiserij… drugače kot pri Mitterrandu, ki si je bil predsedniško pisarno opremil z modernističnim in minimalističnim pohištvom.

 

Maja 2003 je Putin praznoval 300. obletnico St. Peterburga. Udeležila sta se je tudi slovenski predsednik Drnovšek in pisec teh vrstic. Nekega majskega večera so nam priredili glasbeni večer s petjem in baletom, dirigiral je Valerij Gergijev, pela pa takrat malo znana - danes slavna - Ana Netrebko. Tik pred začetkom sta vstopila Chirac in njegova soproga, ki so jima določili sedeža v vrsti pred mano in nekaj vrst za vrsto, v kateri so sedeli najpomembnejši predsedniki, med drugimi George Bush in Vladimir Putin. Tam blizu je sedel tudi slovenski predsednik. Gospa Chirac je bila zelo nezadovoljna z razporedom, ki je bil nemara tudi rezultat pomote, Jacques pa je samo nekaj mrmral in primerjal številke sedežev s številkami na njunih vstopnicah. Razburjenje Chiracove soproge je bilo glasno, da sem dobro slišal: "Mitterrand bi takoj odstavil takšnega veleposlanika."

 

Morda je bil Chirac najbolj znan po tem, da je nasprotoval Američanom in, kadar je bilo mogoče, odganjal angleščino. Nekoč, ko je njegov minister Philippe Douste-Blazy v razpravi na Evropskem svetu nekemu kolegu odgovoril v angleščini, je protestno zapustil svoj sedež in dvorano. Pomenljivo in škandalozno - podobno kot Bushevo - je bilo Chiracovo nasprotovanje vojaškemu posegu v Iraku. Konec januarja 2003 je Busha podprla osmerica evropskih voditeljev (španski Jose Maria Aznar, portugalski Jose Manuel Durao Barroso, italijanski Silvio Berlusconi, britanski Tony Blair, češki Vaclav Havel, madžarski Peter Medgyessy, poljski Leszek Miller in danski Anders Fogh Rasmussen), nato še "vilenska skupina" (Albanija, Bolgarija, Estonija, Hrvaška, Latvija, Litva, Makedonija, Romunija, Slovaška in Slovenija); Chirac pa je podporo komentiral z besedami: "Zamudili so priložnost, da bi molčali." Chirac je posnemal tradicionalno francosko (golistično) stališče do ZDA, enako tudi nemški kancler, ki je tudi pozneje razkrival svoje simpatije do Rusije in do Vladimirja Putina. Leta 2008 je takšno francosko-nemško zavezništvo (brez Chiraca in Schröderja, s Sarkozyjem in Merklovo) preprečilo približevanje Gruzije in Ukrajine severnoatlantskemu zavezništvu.

 

Jacques Chirac je bil eden bolj trdoživih francoskih predsednikov (1995-2007). Na položaju je bil dlje od De Gaulla (1959-1969) in le dve leti manj kot François Mitterrand (1981-1995).

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.185
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.151
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.701
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.550
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.221
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.159
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 783
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.830
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 498
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.082