Komentar

Fenomen Kris je moralna zaveza k boljši in pravičnejši državi. Te nam ne bo dala oblast, ampak jo bomo morali ustvariti sami!

Kaj je fenomen Kris? To, da smo slovenski državljani v nekaj dnevih zbrali preko 3 milijone evrov za nekaj mililitrov zdravila za malega dečka Krisa - in to večinoma le s klikom na pet znakov na svojih mobilnih telefonih. Prav ta fenomen me je zapeljal v razmislek, zakaj ne bi te energije, notranje želje po dobrem in pravičnem, ki je očitno v veliki večini državljanov in ji sodobna tehnologija omogoča res hiter in efektiven preboj na plano, uporabili za reševanje največjih in najakutnejših problemov naše domovine? Zakaj ne bi naredili vsaj kakšnega poskusa?

02.10.2019 22:30
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   Kris   pomoč   zdravstvo   skupnost   odločanje   odločevalci   demokracija

Foto: Regional (www.regionalobala.si)

Fenomen Kris dokazuje, da obstaja pot. Da obstaja način, kako dosegati dobro in pravično kljub okostenelemu, zbirokratiziranemu svetu okoli nas.

Vzemimo za primer kar enega najakutnejših problemov, pa še nekako zelo blizu je po vsebini fenomenu Kris. To je problem javnega naročanja v zdravstvu (nabava medicinskih pripomočkov), ki ga premlevamo že nekaj let tako na parlamentarnih preiskovalnih komisijah kot na našem portalu+. Poskusimo za ta primer postaviti nekaj osnovnih, enostavnih pravil oziroma sugestij, kako, kje in kdaj izraziti to notranjo željo po boljšem in pravičnejšem vsakega državljana, ki bi ali bo imel to željo. Bi denimo s kakšnim novim orodjem argumentacije (primernim za obravnavani primer) povabili državljane, da kliknejo na nekaj tipk na svojem mobilniku in tako oddajo svoj glas za ali proti podanemu predlogu rešitve problema in istočasno s tem klikom prispevajo evro ali dva v nek konkreten in plemenit namen? Morda tudi dodajo komentar ali pa celo dodatni predlog izboljšave tega problema? Istočasno bi bil lahko ta klik tudi dokazilo aktivnega državljana. En državljan, en glas, en klik na mobilniku.

 

Za vse to je bolje, če se odvija na institucionalni platformi (sedaj je možna tudi enostavna online platforma), ki lahko edina zagotavlja po eni strani popolno transparentnost procesa, po drugi pa edina zagotavlja zavezo odgovornih po odgovarjanju. Najprimernejša platforma je parlament. Prav vsak poslanec ali državni svetnik jo lahko postavi (o tem sem pisal v svojem zadnjem prispevku tu na portalu, vir). Tudi sam sem postavil kar nekaj odmevnih platform pred več kot dvajsetimi leti v funkciji svetovalca tedanjega predsednika Državnega zbora. Resda mi je takratna generalna sekretarka zelo nasprotovala, a ni imela nobene pravne podlage, da bi to preprečila. Marsikaj, a vendar premalo, se je potem odvilo bolje in bolj prav. 

 

Fenomen Kris dokazuje, da obstaja pot, da je način, kako dosegati dobro in pravično kljub okostenelemu, zbirokratiziranemu svetu okoli nas. Morda obstaja v tem trenutku v Sloveniji sedem najbolj akutnih skupnostnih problemov, morda jih je teh sedem vključenih tudi v pozivu na protest v Ljubljani 10. oktobra. A pomislite, prav vsak državljan, ki bi morda rad dal glas za ali proti predlogu rešitve vsaj enega od teh sedmih problemov - in bi prispeval le 1 ali 5 evrov -, bi hkrati tudi vedel, da ni le prispeval k pritisku na odločevalce, ampak da bodo tako zbrana sredstva porabljena izključno za materialni del rešitve problema (pa naj bodo to medicinski pripomočki v našem primeru ali železniški tiri v kakšnem drugem akutnem primeru).

 

Protesti so legitimna oblika pritiska na odločevalce. Tudi sam bom šel 10. oktobra na Prešernov trg, a se hkrati zavedam, da je to premalo. Napovedani protesti rumenih jopičev nimajo tistega bistvenega, kar vsebuje fenomen Kris. To je moralne zaveze k boljšemu in pravičnejšemu. Ki jo povzroči individualna moč aktivnega državljana. Ko vzplamti v posameznem državljanu, ne tisti prvi pol za zadovoljitev sebe, svojega  sebnega zadovoljstva, ozkega interesa svojega klana, pač pa tisti drugi, plemeniti pol, pol za boljše in pravičneje v skupnostnih problemih, za domovino, za vse druge ljudi, za dečka Krisa.

 

Ne gre samo za to, da nekdo podari en evro, za vse stalo pa naj poskrbijo drugi. Ne, gre tudi za to, da damo glas za ali proti predlogu rešitve skupnostnega problema. Da damo komentar, boljši predlog. Morda nas bo 100, kdaj drugič morda 1000, morda nekoč 100.000. Fenomen Kris dokazuje, da nas je v Sloveniji lahko še več takšnih, ki želimo bolje, lepše in pravičneje. In da se bo zadeva premaknila v smer, kot si želi vsaj 2/3 od aktivnih.

 

Osnovna pravila delovanja aktivnega državljanstva morajo obstajati. Še otroci na dvorišču, ko brcajo žogo, si postavijo dve šolski torbi za gol in potem lahko igra steče, dan je lepši. Brez nekaj osnovnih pravil, kako delovati kot aktivni državljan, pač ne gre. Če jih postavimo, če jih spoštujemo, če jih vsaj ena institucija sprejme, potem je šansa, da se zgodi fenomen Kris, vsaj pri enem akutnem skupnostnem problemu - kot je na primer javno naročanje pri medicinskih pripomočkih. Če se zgodi pri enem, se lahko potem morda tudi pri ostalih sedmih akutnih skupnostnih problemih. Gre za močan pritisk na odločevalce, morda se zbere celo nekaj denarja za konkretno pomoč kot pri Krisu.

 

Seveda bo vedno obstajalo ključno vprašanje: kdo lahko ugotovi, presodi ali kakorkoli trdi, da obstaja akuten, skupnostni problem, poda predlog rešitve tega problema in zahteva od institucije, da postavi platformo argumentacije in (ali) glasovanja? A podajmo se v riziko in postavimo trditev, da to lahko stori prav vsak poslanec ali državni svetnik v svoji instituciji. Na spletu se nahaja na stotine različnih metod in oblik argumentacije. Vsak naj izbere tisto, ki se mu zazdi najprimernejša. Morda poskusi celo s to, ki je v nekaj osnovnih obrisih prikazana v mojem današnjem prispevku ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.973
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.096
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.793
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.483
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 996
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.190
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.043
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 720
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469