Razkrivamo

Pada vlada? Jutri še ne - kljub izsiljevanju Levice, je pa že pripravljen "Scenarij 2020", ključna stranka bo SMC!

Vladna koalicija bo razpadla, Marjan Šarec ne bo sposoben odpeljati mandata do konca, probleme bo imel tudi s predsedovanjem Evropski uniji v drugi polovici prihodnjega leta, poleg tega nihče ne ve, kako se bo spopadel z bližajočo se recesijo. Premier je enostavno preveliko tveganje, se glasi ugotovitev tistega dela zakulisnih kreatorjev slovenske politike, ki imajo že skoraj dokončno razdelan scenarij o spremembi vlade v prihodnjih dveh ali treh mesecih. Poglejmo podrobnosti.

07.10.2019 18:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   vlada   Marjan Šarec   LMŠ   Desus   SMC   Zdravko Počivalšek   Miro Cerar   impeachment   Alenka Bratušek   Janša   NSi   SDS   Damir Črnčec   Sova   zloraba oblasti

Počivalškova SMC ima danes še vedno 10 poslancev in je daleč o tega, da bi bila najmanjša koalicijski stranka. Vendar de facto je, saj se do nje obnašajo tako, kot bi bila zadnja smet v Šarčevi vladi. 

Prva in najpomembnejša ugotovitev je ta, da v državi v nobenem primeru ne bomo imeli hujše politične krize ali celo predčasnih volitev, ki si jih ta trenutek morda želi le stranka Levica, vse ostale pa so precej bolj previdne. Nekatere so previdne postale, nekatere so takšne že dlje časa, spet tretje (Jelinčičeva stranka zagotovo) si enostavno ne smejo privoščiti predčasnega konca poslanske rente. LMŠ, denimo, je šele v zadnjih tednih ugotovila, da so jo številne afere in škandali izpostavile prevelikemu tveganju, da bi svojim koalicijskim partnericam vsak teden žugala z izrednimi volitvami. Morda grožnje še nekoliko delujejo pri Alenki Bratušek in Karlu Erjavcu. Pri socialnih demokratih nič več. SMC je v tem pogledu poseben primer. Ne le zaradi menjave predsednika - etični profesor Miro Cerar se je umaknil in prostor odstopil pragmatiku in praktiku Zdravku Počivalšku -, pač pa zaradi izjemno slabega javnomnenjskega ratinga. Stranka modernega centra je še vedno takorekoč "klinično mrtva", njenih deset poslancev se vsako jutro zbudi s hvaležnostjo, da imajo službe in da novih volitev še ni na obzorju. Tudi novi šef SMC se zaveda, da bo moral najti genialno rešitev, če hoče na naslednjih volitvah ostati v parlamentu. SMC kotira tako nizko na vseh javnomnenjskih anketah, da bi jo pravzaprav rešilo že to, da se, kot pravimo, odbije od dna in začne počasi spet rasti. Da pa bi se sploh lahko odbila od dna, potrebuje pretres, šok. Oziroma bolj natančno, šok potrebuje celotni levosredinski politični establishment, če želi doseči premike ključnih silnic, ki oblikujejo slovensko politiko od poletja 2018. Ključen pa je seveda padec vlade Marjana Šarca.

 

Kako to doseči, predvsem pa kdaj in na čigav račun, so ta hip najbolj kompleksna vprašanja. Bi bilo negodovanje Levice in njeno zaklinjanje, da zaradi nespoštovanja njenega programa ne bo več podpirala Šarčeve vlade, dovolj velik povod za začetek konca? Ne. Levica kot običajno blefira in razen verbalnih groženj nima nobene konkretne rešitve. Poleg tega je napetosti v "širši koaliciji" namudoma začel miriti Dejan Židan. Na tako pokroviteljski način, da bi bilo, če parafraziramo pokojnega francoskega predsednika Chiraca, precej bolje, če bi izkoristil priliko in ostal tiho. Bolj resna je bila reakcija predsednika vlade Šarca, ki je dal vedeti, da razpad "širše koalicije" s stranko Levica zagotovo ni v njegovem interesu. Šarec ima ta hip sicer druge, bolj nerodne probleme: še vedno ni saniral škode z zaposlitvijo N.H. v osrednji nacionalni obveščevalni službi, kjer zdaj mrzlično iščejo žvižgača, ki je informacijo o Nataši odnesel iz hiše. Toda vse kaže, da bo premier na veliko veselje svojega svetovalca za nacionalno varnost preživel tudi ta škandal, ki so ga vodilni mediji poslušno ignorirali, s tem pa preprečili, da bi novica dosegla najširšo javnost.

 

Kakšen je torej scenarij, s katerim bi politika, ki zlorablja oblast in se ukvarja z vsem drugim, samo z vodenjem vlade in države ne, spravili iz vladne palače? Impeachment ne bo uspešen, poleg tega ni veliko možnosti, da ga bo sploh kdo vložil v parlamentu (za to je potrebnih 10 poslanskih podpisov). Rešitev je drugje. Spomniti se gre leta 2011, ko je Pahorjevo vlado začel od znotraj minirati Gregor Golobič: potrebujemo torej stranko, ki je del Šarčeve koalicije, vendar je v njej pod takšno prisilo oziroma brez sleherne perspektive, da je groza. Samo enkrat lahko ugibate, kdo je to.

 

SMC, kakopak. To je stranka, ki je bila še pred poldrugim letom vodilna vladna stranka pod Cerarjem in daleč najmočnejša parlamentarna stranka. Danes ima SMC sicer še vedno 10 poslancev, kar pomeni, da je daleč o tega, da bi bila najmanjša koalicijski stranka. Vendar de facto je, saj se do nje obnašajo tako, kot bi bila zadnja smet v Šarčevi vladi. Si to zasluži? Očitno njeni poslanci, ki na oblasti držijo Šarca, tako mislijo. Imajo tako slabo samopodobo? Kdo jih drži za vrat? Strah, da bi ob morebitnih predčasnih volitvah vsi ostali na ulici - morda celo dobesedno? Takšna razlaga je zelo verjetna, vendar kaže prvovrstni politični diletantizem. Politika je tudi umetnost nemogočega in kdor ne ve, o čem pišem, naj si malce pogleda italijansko politiko v zadnjih tednih in mesecih. Na kratko: ko so zmerni politiki obeh taborov spoznali, da populizem, ki se ga je šel Salvini podobno kot Šarec, ne pelje nikamor, so gladko vrgli njegovo vlado in sestavili novo ...

 

Če bi SMC, brez katere Šarec ne more vladati, začela diktirati svoj tempo, bi se jim takoj pridružil tudi Erjavec, ki bo zaradi Alenke Bratušek počasi doživel živčni zlom. In če bi šla Počivalškova stranka iz koalicije, bi šel Erjavec že naslednji dan po isti poti. Premier si ne bi mogel pomagati niti z Novo Slovenijo, ki se s strategijo novega svetovalca Sebastjana Jeretiča baje pomika proti sredini, kar pa je seveda nesmisel, saj se pomika kvečjemu proti vnovičnem izpadu iz parlamenta, če bo šlo tako naprej.

 

Na to, da je SMC dejansko najšibkejši člen Šarčeve koalicije, kaže tudi panika v političnem podzemlju, če tako imenujemo tiste paradržavne strukture, ki jim nekateri pravijo tudi globoka država. Informacije, češ da SDS snuje "parlamentarni puč", s katerim bi z oblasti vrgli Šarca in sestavili koalicijo s Počivalškom in Erjavcem, so sprožile alarm. O Počivalšku zato menda preventivno že pripravljajo obširen dosje za medijsko diskreditacijo, če bi se Zdravko slučajno odločil za "izdajo" oziroma prestop. V tem kontekstu ni nepomembno niti nezaupanje, ki ga old boysom povzroča Damir Črnčec, Šarčev zaupnik, državni sekretar za nacionalno varnost in edini človek, ki je za premierja sposoben izpeljati "posebne operacije". Zaradi njih in svoje zgodovine se je v zadnjih tednih znašel tudi v epicentru več afer in le cenzuri vodilnih medijev se lahko zahvali, da se nanj niso spravili aktivisti, anarhisti in levi intelektualci, ki so tako težko prebavili že njegovo imenovanje v kabinet premierja lansko leto.

 

Okoli Črnčeca je precej dvomov, ki jih še krepijo namigi o "rekonstrukciji" vlade. Čigav je ta človek? Komu je zares lojalen, za koga v resnici dela? V zakulisju t.i. levega pola slovenske politike se še zdaj niso otresli paranoje, da gre v bistvu za dvojnega agenta in da za Črnčecom stoji - Janša. O tem, kako resna je teorija zarote, priča podatek, da se po naših informacijah nekaj vidnih old boysov ni želelo srečati s Šarcem, če bi pogovoru prisostvoval tudi Črnčec. Zakaj ne? Ker mu ne zaupajo. Strah pred Janšo je dobil še bolj iracionalne razsežnosti. Tudi če bi bil razpad koalicije posledica notranjih nesoglasij in konfliktov, bo še vedno elegantneje krivca poiskati zunaj. Dežurni Mefisto je vedno na voljo.

 

V resnici pa bi dolgoletni predsednik SDS najbolj presenetil, če bi izpeljal taktični manever tako, da bi ključno odgovornost za politično stabilnost prenesel na Počivalška oziroma SMC. To bi pomenilo, da bi SMC sicer res pokopala Šarčevo koalicijo, iz katere bi hitro izstopila tudi Erjavčeva upokojenska stranka, kjer so naposled le prišli do ugotovitve, da je njihov največji sovražnik Alenka Bratušek, ki grozi, da jim bo sovražno prevzela tako volilno bazo kot tudi stranko, vendar bi bil medijski gnev usmerjen proti SDS. Če bi bil mandatar nove koalicije (SDS+SMC+DeSUS s tiho podporo SNS in obeh manjšinskih poslancev) nekdo tretji, bi projekt lahko uspel.

 

Toda kdo v tej deželi je tako nor, da bi šel v takšen podvig?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.759
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.811
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.812
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.403
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.067
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.141
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 698
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 812
09/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.795
10/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.142