Razkrivamo
Popravek: Diplomacija a la Cerar: Erdogan norel zaradi Pahorja, Šoltes bi rad v Beograd, sramotni fiasko na recepciji Združenih narodov
Zapis z naslovom Zmeda v Mladiki zahteva popravek, ker napačno interpretira 27. člen Zakona o zunanjih zadevah in piše o "sramotnem incidentu" v New Yorku, o katerem ne vedo nič niti člani slovenske delegacije, ki so se udeležili 74. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku.
12.10.2019 08:00
Piše:
Uredništvo

Naj najprej zanikamo informacijo o "incidentu" v času Generalne skupščine Združenih narodov. Delegacija je imela kot ostale visoke delegacije ves čas bivanja v New Yorku spremstvo in varovanje ameriške varnostne službe. Slovenska misija pri Združenih narodih je predhodno uredila vse akreditacije in delegaciji že v nedeljo zvečer ob prihodu izročila vse potrebne vstopne kartice in t.i. floaterje ter vabila na številne dogodke, ki so potekali v času Generalne skupščine ZN. Vodja delegacije ima vedno spremstvo tako članov misije kot ameriške varnostne službe, ki skrbijo, da ne prihaja do zamud in se vodja delegacije pravočasno udeležuje vseh predvidenih obveznosti in dogodkov. Do "incidenta", o katerem piše portal+, tako ni prišlo. Zaradi večemesečne tako vsebinske kot organizacijske priprave na dogodek, se niti ne bi mogel zgoditi. Stalno predstavništvo delegacije namreč prijavi vsaj tri tedne pred dogodkom.
Neimenovani avtor zapisa po svoje interpretira tudi 27. člen Zakona o zunanjih zadevah, ki je želel prav omejiti politična kadrovanja na mestih vodij predstavništev Slovenije v tujini. Namreč, pred sprejemom 27. člena Zakona o zunanjih zadevah, ki v 7. odstavku določa:
"Delež oseb iz drugega odstavka lahko znaša največ eno desetino vseh vodij diplomatskih predstavništev in konzulatov."
Kvota kadrovanja političnih veleposlanikov ni bila določena, kar je omogočalo, da so ta mesta zasedali tudi predstavniki političnih strank. Zakon v tem členu omejuje možnost političnih imenovanj na mesta veleposlanikov in generalnih konzulatov ter ne omogoča političnih imenovanj drugih diplomatov, kot je moč napačno razumeti iz omenjenega zapisa.
T.i. nekarierni veleposlaniki trenutno vodijo štiri predstavništva Slovenije v tujini, eno mesto vodje predstavništva je nezasedeno, ostalih 50 predstavništev vodijo karierni diplomati.
Zapis je tudi sicer poln vrednostnih sodb tako o delovanju ministrstva kot o delu diplomacije, o njihovi verodostojnosti pa v luči gornjih površnih navedb, presojo prepuščamo kritičnemu bralcu.
Lep pozdrav,
Miriam Možgan,
vodja Službe za odnose z javnostmi Ministrstva za zunanje zadeve