Komentar

So Adrio Airways prodali slamnatemu skladu, ker je bilo treba zabrisati sledi sumljivih poslov?

Agonija Adrie Airways se še ni prav končala, pa nam Alenka Bratušek in Zdravko Počivalšek že ponujata novo avanturo: ustanovitev nove letalske družbe. Ko dopustiš, da propade letalska družba, ki ima vse certifikate in izkušeno strokovno ekipo, začneš ustanavljati novo družbo praktično iz nič. Noro! Nekako razumljivo bi bilo, da se tega lotijo tujci, ki ne poznajo slovenskih razmer in predpostavljajo, da je Slovenija normalna država. Pa seveda to ni. 

20.10.2019 09:00
Piše: Angel Polajnko
Ključne besede:   Adria Airways   stečaj   Letališče Jožeta Pučnika   letalstvo   Alenka Bratušek   Zdravko Počivalšek

Zakaj je bila Adria prodana sumljivemu skladu pod sumljivimi pogoji? Ker je bilo treba sumljive posle v Adrii čim bolj elegantno zabrisati?! Najlažje se to naredi s prodajo tujcem, saj se na ta način prekine vsaka zveza z domačo kontrolo. In prav to se je najverjetneje zgodilo.

Niti mesec ni minil, pa se že kažejo posledice propada Adrie Airways (AA). Adria je bila nacionalni avioprevoznik, ki je bil mnogo pomembnejši, kot si predstavlja nesposobna vlada. Slovenija ni posebej pomembna destinacija in zato je Letališče Jožeta Pučnika le lokalno letališče tretjega, morda celo četrtega ranga. Letališča so namreč rangirana. Rang letališča določata predvsem frekvenca potnikov in število linij, ki ga povezujejo z drugimi letališči. Značaj ljubljanskega letališča je lokalen, velike letalske družbe praktično nimajo interesa pristajati na njem, saj je le nekaj linij rentabilnih, ostale pa je doslej tako ali tako vzdrževal domači ("nacionalni") letalski prevoznik AA. Takšno stanje je lahko rentabilno in ekonomsko učinkovito le, če celotna regija sodeluje in če so vsi potencialni resursi izkoriščeni. Se pravi, da je vzpostavljena trdna veza z nekim večjim primernim letališčem, ki nudi povezavo s preostalim svetom. Slovenija je članica Evropske unije, zato je povezava Brnika z Brusljem nujno potrebna. Za poslovni svet bi torej morali vzpostaviti predvsem redno in pogosto povezavo med našim edinim domačim letališčem, ki obratuje, in enim od primarnih evropskih letališč.

 

Slovenija je tudi turistična destinacija. Število prenočitvenih in ostalih kapacitet je toliko, da bi turizem moral vzdrževati mnoge letalske linije. Tudi na tem področju je bistveno domače letališče in domač avioprevoznik. Seveda je za takšno poslovanje potreben koncept, ki pa ga vlada ni sposobna narediti. Po stečaju Adrie se je vlada lotila stihijskega reševanja, ki bo, kot kaže, razmere samo še poslabšalo. Kot je razvidno, se vlada sploh ni ukvarjala z Adrio, niti se ni zavedala, da je letalski prevoz del nujne infrastrukture, za katero je vlada zadolžena podobno kot za javni cestni ali železniški promet. Pristojni ministri s predsednikom vlade očitno ne obvladujejo te problematike, žalostno je, da niti ministrstva nimajo ustreznih strokovnjakov, ki bi lahko neuko vlado poučili o problematiki in o njenem reševanju. Ker je tako, ekipa šaratanov ni sposobna rešiti zagatnega položaja.

 

Zaradi nastale škode bi morala nemudoma odstopiti ministra Alenka Bratušek in Zdravko Počivalšek. V kolikor se to ne bo zgodilo, bomo čez čas ugotavljali škodo podobno, kot jo danes ugotavljamo za bivšo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. Kaj pa imamo od tega?

 

Kako naivno in šarlatansko sta se zgoraj omenjena ministra lotila urgentnega reševanja problematike, je razvidno iz popolnima zgrešenih potez. Da bi pomirila duhove, sta nemudoma dopustila, da so najfrekventnejše in tudi najracionalnejše linije prevzeli prevozniki, ki so točno vedeli, kaj hočejo in katere linije so dobičkonosne. V prevozništvu vedo, da obstajajo rentabilne in nerentabilne linije. Tisti, ki oddaja koncesije, koncesionarja zaveže, da mora poleg rentabilnih linij vzdrževati tudi nerentabilne. S tem, ko so oddane najdobičkonosnejše linije, je seveda  nerentabilne linije potrebno subvencionirati. Katere so te linije, kolikšna je potreba po njih, kolikšna bo višina subvencij in kako visoke so sploh dovoljene, se vladi očitno ta hip niti sanja ne. Na vladi sicer slutijo, da bi nekaj podobnega morali izvesti, ne vedo pa kako.

 

 

 

 

A če se ozremo nekoliko nazaj, če ocenimo, kako je mogoče, da je Adria strmoglavila: ves čas je poslovala z izgubo. Ves čas so izgubo upravičevali s tem, da tudi druge letalske družbe poslujejo z izgubo in da jih države subvencionirajo. Nekritični, vladi naklonjeni mediji so nas nemudoma seznanili z izgubami Alitalie, niso pa bili tako izčrpni, ko je šlo za izgubo oziroma stečaj Adrie. Prav to prikrivanje kaže na to, da se za propadom Adrie skriva zelo velik kriminal. Adria je bila vedno v rokah klike, ki ropa Slovenijo. Poslovanje je nadziral nadzorni svet, ki je bil komapatibilen z vodstvom Adrie, razen tega je bila vsakokratna vlada skupščina te družbe.

 

So bile subvencije res namenjena samo za pokrivanje izgub iz poslovanja Adrie? Takole na videz se poraja upravičen sum, da je mnogo subvencijskega denarja poniknilo drugje - in ne pri pokrivanju izgub. Tak dvom je dodatno upravičen, če vemo, da Adriino osebje v glavnem ni bilo preplačano. Da so bila vozovnice na linijah, na katerih so potovali predvsem javna uprava in državni poslovneži, pretirano zasoljene, in da bi vsaj te linije morale prinašati ekstra dobičke. Vse to kaže, da so bile subvencije namenjene še drugim cilje, ki s tekočimi izgubami niso imeli neposredne zveze. Prav to skrivnostno subvencioniranje poraja še dodatno vprašanje - namreč zakaj je bila Adria prodana sumljivemu skladu pod sumljivimi pogoji? Takole mimogrede se ponudi odgovor: ker je bilo treba sumljive posle v Adrii čim bolj elegantno zabrisati. Najlažje se to naredi s prodajo tujcem, saj se na ta način prekine vsaka zveza z domačo kontrolo. In prav to se je najverjetneje zgodilo.

 

Slamnati sklad, ki je v sumljivimi okoliščinah kupil Adrio, je imel le eno nalogo: Adrio likvidirati in zabrisati vse sledi kriminala. Zelo domiselna izvedba likvidacije Adrie je na ta način oprala vse, ki so Adrio izčrpavali, Sloveniji pa uničila civilno letalstvo. Vseeno bi bilo dobro raziskati pogorišče Adrie, kar je delo za Nacionalni preiskovalni urad in Specializirano državno tožilstvo. Kljub polomiji bi namreč preiskovalci lahko našli še kaj uporabnega, morda celo dovolj dokazov za vložitev obtožnice proti odgovornim osebam.

 

Pri tem sta mišljena prvenstveno Alenka Bratušek in Zdravko Počivalšek. Oba sta namreč dokazala, da sta nesposobna in ne moreta opravljati ministrskih funkcij. Agonija se še ni prav končala, pa nam ponujata novo avanturo: ustanovitev nove letalske družbe. Ko dopustiš, da propade letalska družba, ki ima vse certifikate in izkušeno strokovno ekipo, začneš ustanavljati novo družbo praktično iz nič. Noro! Nekako razumljivo bi bilo, da se tega lotijo tujci, ki ne poznajo slovenskih razmer in predpostavljajo, da je Slovenija normalna država. Pa seveda to ni. Za vsako soglasje minevajo meseci in leta. Vse morajo odobriti neki strici iz ozadja. Nič ne poteka normalno.

 

Sedaj je na vrhuncu razprava o proračunu. Kolikor je znano, ta ne predvideva niti centa za tak podvig. Samo to dejstvo kaže na diletantizem, ki ga uganjajo nesposobni birokrati. Slovenija namreč ni tako atraktivna država, da bi se nanjo lepile letalske družbe in bi bile pripravljene brezglavo vložiti denar v novo letalsko družbo, vedoč, da je ena prav tukaj ravnokar pogrela. Če že, potem je potrebno nastaviti vabo, se pravi denar, ki pa ga nastajajoči proračun ne predvideva. Ali bomo ponovno žrtve prevar nesposobnih šarlatanov?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
7
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
9
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
Likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve ob rob: Udba in akcija Sever
31
17.02.2023 20:00
Igor Bavčar je ob izidu knjige Igorja Omerze Udba in akcija Severjunija 2020 napisal obširno spremno besedo, v kateri je akcijo ... Več.
Piše: Igor Bavčar
Škandal Prešernove nagrade: "Le čevlje sodi naj kopitar"
15
15.02.2023 20:00
Paradoks je tudi v tem, da se je to zgodilo prav na predvečer Prešernovega dne in v tako skrajnem nasprotju z izjemno vsebino ... Več.
Piše: Andrej Jemec
V tretje gre rado? O slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta
13
14.02.2023 20:00
Še nekaj mesecev je ostalo do glasovanja o slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta OZN za leti 2024-2025. Za ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.476
02/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.749
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.743
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.710
05/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.313
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.078
07/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.097
08/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 545
09/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 775
10/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 356