Komentar

Stati inu obstati: Proces impeachmenta zoper Donalda Trumpa prehaja v novo fazo

Impeachment je v Združenih državah ponovno dobil zagon. Ankete javnega mnenja mu postajajo naklonjene, kar budno spremljajo tako Demokrati kot Republikanci s predsednikom Trumpom na čelu. Z rezultati zadnjih anket opogumljeni Demokrati lahko še letos preidejo na glasovanje v Predstavniškem domu o členih obtožnice o predsednikovi zlorabi oblasti. Pa ne zato, ker bi verjeli, da bo Trump na koncu obsojen, pač pa zato, ker menijo, da s tem nadalje slabijo njegov položaj pred predsedniškimi volitvami novembra 2020.

23.10.2019 22:04
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   Donald Trump   impeachment   Združene države Amerike   Kongres   senat   Ukrajina   Sirija   Demokrati   Republikanci

Kljub povsem pravnim izrazom (preiskava, obtožnica, sojenj, sodba) pri impeachmentu ne gre za sodni, ampak za politični proces. In v politiki so volivci in javno mnenje pomembni.

Z besedo impeachment se bomo v prihodnjih tednih srečevali še pogosteje. Tega angleškega izraza v slovenskem jeziku brez dodatne razlage ni lahko opredeliti. Običajno ga sicer prevajamo kot (ustavno) obtožbo. V mislih imamo sicer obtožbo posebne vrste, pravzaprav proces. Gre za obtožbo zakonodajnega telesa zoper vladnega funkcionarja. Ta se je moral res pošteno pregrešiti zoper ustavo in zakone dotične države. V konkretnem primeru gre za impeachment zoper ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Priče smo pravzaprav prvi fazi procesa – preiskavi, ki poteka v odborih Predstavniškega doma Kongresa. Začela se je pred tedni, v mesecu septembru. Te dni je deležna dodatnih pospeškov, ki kažejo, da se proces lahko kmalu prevesi v novo fazo – v oblikovanje oziroma izglasovanje konkretne obtožnice s strani Predstavniškega doma

 

V prvem letu Trumpovega mandata se je  impeachment sicer pogosto omenjalo. Predsednik Trump je s svojimi, milo rečeno, neobičajnimi in včasih tudi vprašljivimi potezami vseskozi razburjal demokratske kongresnike in njihove volivce. Vendar so bile to prazne grožnje. Republikanska stranka je namreč poleg Bele hiše obvladovala tudi oba domova Kongresa. Oba pa igrata pri impeachmentu pomembni, pravzaprav ključni vlogi. Stvari so se spremenile po zadnjih kongresnih volitvah, ki so Demokratom prinesle večino v Predstavniškem domu, Republikanci pa so zadržali oziroma povečali večino v Senatu. Demokratska večina v Predstavniškem domu se je torej teoretično znašla v poziciji, da lahko izglasuje otožnico zoper predsednika. Dejansko pa so bile njihove vrste glede impeachmenta vse prej kot enotne. Lepo število na čelu s predsednico Predstavniškega doma Nancy Pelosi nad njim ni bila navdušena. Proces bi namreč pobral veliko energije, ki bi jo bilo moč porabiti kje drugje. Dodatno bi razdelil že itak zelo razdvojeno ameriško javnost, poleg tega pa je bil njegov končni rezultat dokaj jasen. Dvotretjinske večine v Senatu, potrebne za obsodbo predsednika in odstranitev s položaja, namreč ni bilo. Pravzaprav je bil vprašljiv tudi rezultat glasovanja v Predstavniškem domu. Demokratski poslanci iz zveznih držav z močno podporo Trumpu so se bali za svojo izvolitev na naslednjih volitvah, če bi se izpostavili. 

 

S Trumpom se sicer strinjam, da bi morala Evropa za svojo varnost prispevati več, drugače pa do njega ne gojim kakšnih simpatij. In to predvsem zaradi njegovih stališč do EU in čezatlantskega sodelovanja ter do liberalnega mednarodnega reda. Sem pa zoper impeachment. Iz podobnih razlogov kot Pelosijeva. Z impeachmentom oziroma obtožbo bi se pravzaprav tudi izničil rezultat zadnjih volitev. In te je Trump dobil na zakonit način, pa če nam je to všeč ali ne. Med svojimi zvestimi privrženci bi izpadel kot mučenik. Prav je, da z oblasti odide na isti način, kot se je nanjo povzpel – preko volitev, po volji volivcev. Res pa je tudi, da je impeachment del ameriške demokracije, nadzora zakonodajne nad izvršilno oblastjo oziroma njeno zlorabo. In če do njega pride, je to dokaz, da sistem deluje.

 

Tudi pri impeachmentu imajo volivci vse prej kot zanemarljivo vlogo. Kljub pojmom kot so preiskava in obtožnica (v Predstavniškem domu) ter sojenje in sodba (v Senatu) ne gre za sodni, ampak za politični proces. In v politiki so volivci in javno mnenje pomembni. Ravno zaradi pritiska demokratskih poslancev in njihovih volivcev je bila Pelosijeva, ko Trump s svojimi vprašljivimi potezami ni prenehal, na koncu prisiljena v začetek formalne preiskave njegovega početja. Med preiskavo, v kateri kljub nasprotovanju Trumpa sodelujejo funkcionarji njegove administracije, so začele prihajati na dan zanj neprijetne podrobnosti. K temu so pripomogli tudi žvižgači. Poleg tega so federalna sodišča sprejela za predsednika nekaj neugodnih odločitev. Za nameček predsednik ne obvladuje več tako popolno kot v preteklosti konservativnih medijev in kot višek je vse pogosteje slišati kritike republikanskih kongresnikov na čelu s predsednikom Senata McConnellom. Posledično je javna podpora impeachmentu, ki je mesece stopicala na mestu, začela rasti in se začela približevati 50 %. Ne izključujejo je niti nekateri Republikanci oziroma republikanski kongresniki.

 

Zanimivo, da so sodu izbile dno poteze ameriškega predsednika na zunanjepolitičnem področju (Ukrajina, Sirija, zasedanje G-7). V razgovoru z ukrajinskim predsednikom naj bi Trump vojaško pomoč Ukrajini v višini 400 milijonov dolarjev (ki jo je odobril Kongres) pogojeval z ukrajinsko preiskavo njegovega političnega nasprotnika, demokratskega predsedniškega kandidata Bidna oziroma njegovega sina. Tujo državo naj bi vpletal v ameriške volitve. Iz severne Sirije je umaknil ameriške vojake in izdal Kurde, zaveznike v vojni zoper Islamsko državo. Kaj lahko, da se bodo aktivnosti njihovih borcev zaradi tega spet okrepile. Okrepila se je tudi ruska, turška in iranska vloga v Siriji oziroma na Bližnjem vzhodu. O tem smo pisali nedavno. Za kraj prihodnjega srečanja G-7 pa je Trump izbral kar svoje golf igrišče Doral na Floridi, čeprav z jim povezana podjetja ne bi smela služiti na račun njegove funkcije. 

 

Ankete javnega mnenja seveda budno spremljajo tako Demokrati kot Republikanci s predsednikom na čelu. Vsi si želijo volilnega uspeha. Z rezultati zadnjih anket opogumljeni Demokrati lahko kaj hitro, še letos, preidejo na glasovanje v Predstavniškem domu o členih obtožnice o predsednikovi zlorabi oblasti. Ne ker bi verjeli, da bo Trump na koncu obsojen, ampak ker menijo, da s tem nadalje slabijo njegov položaj pred volitvami prihodnje leto. Samega Trumpa se ob tem vendarle loteva zaskrbljenost in določena nervoza. Če je še pred meseci ob omenjanju impeachmenta zamahoval z roko, sedaj temu ni več tako. Republikanske člane Kongresa poziva na odločnejšo podporo in vsaj delno upošteva njihove kritike. Nazaj se je povlekel, kar zanj ni značilno, glede kraja sestanka G-7. Tudi v Siriji, izgleda, bo na koncu ostalo nekaj ameriških vojakov.

 

Trumpov položaj zaenkrat ni ogrožen. Impeachement je v Senatu še naprej obsojen na neuspeh. Pod pogojem, da s svojimi potezami ne bo več spravljal v slabo voljo in zadrego republikanskih kongresnikov, da bodo ti enotni, in da javna podpora impeachmentu ne bo še naprej rasla in krepko prerasla 50 %.

 

Vendar je pri Trumpu in v zvezi z njim vse - nepredvidljivo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Migracijska tempirana bomba
4
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
20
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.154
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.669
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.481
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.472
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.582
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.054
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.180
08/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 376
09/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.548
10/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696