Razkrivamo

Kaj globoka država sporoča Marjanu Šarcu? Da se mu, če ne bo sodeloval, počasi izteka rok trajanja?!

Vikend intervjuja premierja Šarca za popularno komercialno in nacionalno televizijo sta morda začetek njegovega konca, v vsakem primeru pa hud opomin zanj, takorekoč ukor pred izključitvijo. Več mesecev se je nabiralo, počilo pa je prejšnji teden, ko je "padla" celotna uprava Petrola, kar je Šarčevo vlado ujelo s spuščenimi hlačami. Piarovsko niso znali spraviti skupaj enega samega logičnega stavka o tem, kaj se je sploh zgodilo. Takšnega fiaska že dolgo nismo videli. Potem je tu še zgodba s Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo, pa poletno kadrovanje na Telekomu, nerazrešene frustracije z Levico in - nikakor ne nazadnje - globoko nezadovoljstvo tistih struktur, ki so mislile, da jih bo premier poslušal oziroma upošteval. Tisti premier, ki je še pred časom modroval, da dokler je zajec v gozdu, ne kuriš ražnja. No, taisti zajček bo zdaj zdaj pritekel na gozdno jaso, kjer so se že zbrali lovci z nabitimi puškami ...

28.10.2019 23:15
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Marjan Šarec   intervju   POP TV   TV Slovenija   Petrol   Tomaž Berločnik   Borut Jamnik   Levica   Luka Mesec

Fotomontaža: portal+

Namesto da bi z nastopoma na obeh televizijah pomiril strasti po seriji afer, škandalov in fiaskov, ki so zaznamovali zadnje tri mesece njegove vlade, se je moral Šarec iz Šmarce prvič doslej soočiti z neprijetnimi vprašanji, na katera ni imel prepričljivih odgovorov. Medenih tednov, ki so trajali več kot eno leto preveč, je nepreklicno konec in lov na zajčka, ki se je dolgo skrival v gozdu, je odprt.

O tem, ali Marjana Šarca čakajo Marčeve Ide, nima smisla ugibati. V nekem momentu zagotovo ga. Morda celo prej. Ključno je, da se bodo proti njemu obrnili tisti vsi ključni igralci, brez katerih ne bo mogel več vladati. Znakov, da se počasi bližamo temu trenutku, je kar nekaj. Namigov prav tako. Prejšnji teden je bil morda odločilen v tem pogledu, saj je pokazal, da Šarčev kabinet niti slučajno nima pripravljene strategije za krizno komuniciranje. Po seji nadzornega sveta Petrola, na kateri je kakor "protestno odstopila" celotna uspešna uprava s Tomažem Berločnikom na čelu, so dogodek korporativni mediji interpretirali precej drugače od vladnih pričakovanj. Vsaj tokrat je potrebno dati prav vladi oziroma nadzornikom, ki so očitno intervenirali v zadnjem hipu in tako preprečili scenarij, po katerem bi Petrol postal država v državi. Ali je padec Berločnika tudi udarec za Boruta Jamnika, ki se je včeraj nepričakovano pojavil v Odmevih na Televiziji Slovenija, bo jasno kmalu. Če gre za širši kontekst vojne med Jamnikovim krogom in Šarčevo vlado, ki poskuša uveljaviti vladne interese v državnem gospodarstvu, potem je tokrat kratko potegnil Jamnik. A le v očeh tistih, ki niso spregledali dejanskih razlogov za "sporazumen" odhod Petrolove uprave. Za vse ostale pa so tako ali tako poskrbeli mediji, ki so kot krivca za padec menedžerja leta identificirali kar Šarca, malo pa je manjkalo, da bi se kje pojavil tudi njegov razvpiti in malodane inkriminirani državni sekretar Damir Črnčec.

 

Kdo je premierja prepričal, da mora zaradi nastalih razmer nagovoriti javnost, ne bomo ugibali. V soboto oziroma nedeljo je Marjanu Šarcu verjetno postalo jasno, da nasvet ni bil dober, še manj pa prijateljski. Ali kot pravi Healeyev prvi zakon lukenj: When in hole, stop digging. Ko si v luknji, prenehaj kopati. Šarčeva napaka je bila že v tem, da ni predhodno preveril terena, kajti tokrat njegovo pojasnjevanje razmer v vladi in državi nikakor ni bilo prepričljivo. Po medijskem fiasku z zamenjavo Petrolove samopašne uprave je namreč zakorakal naravnost na minsko polje. Tako na POP TV kot tudi na nacionalki sta ga novinarki pričakali brez v naprej pripravljenih vprašanj in odgovorov. Bili sta bojno razpoloženi, skakali sta mu v besedo. Nekaj podobnega je doživel Igor Bavčar pred kratkim v intervjuju za Dnevnik. Novinarji, ki sogovorniku ne prizanašajo, ki od njega izvlečejo odgovore, so zagotovo pravi predstavniki svojega ceha. Na Slovenskem so silno redki, zato si lahko predstavljate, kako je moral biti šele šokiran premier, ki tega ni vajen in se je že po nekaj stavkih začel izgubljati. Namesto da bi, kot so mu slabo svetovali, z nastopoma na obeh televizijah pomiril strasti po seriji afer, škandalov in fiaskov, ki so zaznamovali zadnje tri mesece njegove vlade, se je moral modrec iz Šmarce prvič doslej soočiti z neprijetnimi vprašanji, na katera ni imel prepričljivih odgovorov. Medenih tednov, ki so trajali več kot eno leto preveč, je torej nepreklicno konec in lov na zajčka, ki se je dolgo skrival v gozdu, je odprt.

 

Če vse to postavimo v kontekst boja za oblast, je očitno, da se v zakulisju dogaja nekaj pomembnega. Premier, ki je še pred enim letom v pogovoru za provladni portal Siol suvereno povedal "Lahko tvitajo ali pišejo, kar hočejo. Konec je!", pol leta kasneje pa v prav tako naklonjenemu intervjuju za Reporter nasprotnike svaril "Po kitajskem horoskopu sem kača. Ko hodiš po gozdu, se me izogni, če pa me boš pohodil, te bom pičil", je izgubil večji del javnomnenjske podpore, mediji so ga začeli resneje obdelovati in naslednji mu bodo račun izstavili koalicijski partnerji, da ne govorimo o stranki Levica, kjer se že vidijo kot naslednja vodilna vladna stranka - z Luko Mescem kot predsednikom vlade.

 

Marjana Šarca je novinarka deklasirala z retoričnim vprašanjem, ki je letelo na njegovo zatrjevanje, da z dogodki v gospodarstvu, Sovi itd. ni bil predhodno seznanjen in da z njimi po tej logiki nima nič: "Nič ne veste, kaj pa potem sploh veste?" Zanimivo, da se je spopad za interpretacijo besednega spopada med Mescem in Sonjo Šmuc, generalno direktorico GZS, odvil precej drugače, kajti vodilni mediji so poskušali prvaka Levice "pokriti". Nasploh je fenomenalno, s kakšno naklonjenostjo ga sprejemajo, včasih se celo zdi, da je predestiniran za prihodnjega predsednika vlade. Navdušenje samo narašča, sploh zdaj, ko je Levica (Die Linke) močno zmagala na nemških deželnih volitvah in postala vodilna stranka v Turingiji. Kdor vidi malce dlje in širše, lahko hitro ugotovi, da so trendi v Nemčiji podobni našim, ko gre za eksteme; Levica močno krade glasove tradicionalni levici (socialnim demokratom). V Turingiji je Levica dobila 31 %, SPD pa zgolj 8. Na sedežu socialnih demokratov bi morali začeti resneje razmišljati o svojem programu in strategiji, kajti če bodo le capljali za Levico in ponavljali njene radikalne zamisli, bodo na koncu komaj ostali v parlamentu, Levica pa bo z dvajsetimi odstotki prva vladna stranka ...

 

Vprašanje je, ali ima Šarec sploh kak načrt, po katerem bo zlezel iz luknje, v katero je padel (pretežno po svoji krivdi, če smo pošteni). Kamuflaža, v katero se vse pogosteje zateka kot premier, je piarovsko sicer možna, ker je Slovenija poslednja socialistična enklava v Evropi, gre pa za partizanske oziroma borčevske proslave. Vsebinsko zgrešena, neokusna in kratkoročno učunkovita strategija, ki je zgodovinski anahronizem par excellence. Toliko borčevskih komemoracij s političnimi govori nismo imeli niti v začetku osemdesetih let, ko je bila Slovenija še globoko v ledu avtoritarnega socializma. A takrat se je nekaj dogajalo vsaj na intelektualnem področju: začela je izhajati Nova revija, oblast je zamižala na obe očesi ob izidu Kovačičevega romana Prišleki. Danes smo priče nekakšni zgodovinski regresiji, ko se obujajo fenomeni, iz katerih se je liberalna, demokratična civilna družba nekoč delala norca in jih kot izrazito avtoritarne, nedemokratične tudi ostro zavračala. Si predstavljate danes plakatno afero? Si lahko zamislite, da bi se civilna družba cinično ponorčevala iz lika in dela tovariša Tita

 

Kje na svetu politiki še zlorabljajo fašizem, nacizem ali komunizem za svojo agendo? V Republiki Srbski verjetno, toda to za članico Evropske unije ne more biti nikakršna referenca. V EU so se na takšen nivo sposobni spustiti samo populisti. Te pa pri nas menda globoko preziramo. Tako nekako kot Viktorja Orbana, h kateremu je šel včeraj na uradni in prijateljski obisk Marjan Šarec. Mu bo kdo obesil tudi to, da se pajdaši z avtokratom in nedemokratičnim politikom, sovražnikom ekonomskih migracij? Če ne zdaj, mu bodo pa kmalu. Pri Šarcu bo v nekem trenutku vse prišlo prav. Celo na njegove moške šovinistične skeče se bodo spomnili. Svetlana Slapšak, Svetlana Makarović, Milica Gaber Antić in preostali feministični cvetober večnih aktivistk se bo nekega jutra prebudil s spoznanjem, da je Šarec v resnici prikriti janšist. To pa pomeni, da ne more in ne sme več vladati.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
35
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.033
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.502
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.198
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.196
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 737
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474