Razkrivamo

Ustavno sodišče dokončno razsodilo: Obvezne glasbene kvote Mira Cerarja so neustavne!

Zloglasne glasbene kvote, ki jih je pod vlado Mira Cerarja uzakonil danes glavni okoljski inšpektor, nekoč pa poslanec SMC in glavni "maher" na področju kulture Dragan Matić - ob pomoči Julijane Bizjak Mlakar, nekdanje kulturne ministrice iz vrst upokojenske stranke - so dokončno padle na ustavne sodišču. Majhen korak za slovenske radijske postaje, velik korak za normalnost na Slovenskem!

07.11.2019 02:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   glasbene kvote   Zakon o medijih   Julijana Bizjak Mlakar   Tanja Muha   AKOS   Dragan Matić   ustavno sodišče

Foto: SMC

Kaj imajo skupnega glasbene kvote in razvpita maketa za 130.000 evrov iz zgodbe o 2. tiru? Mira Cerarja.

Ustavno sodišče je včeraj le razveljavilo tista sporna določila veljavnega Zakona o medijih, ki določajo obvezne glasbne kvote slovenske glasbe tudi za zasebne radijske postaje. To je še en velik poraz tako za Mira Cerarja, v čigar mandatu je nastal ta zakon, kot tudi za agencijo AKOS, ki je z direktorico Tanjo Muho na čelu do zadnjega zagovarjala razveljavljene člene in vztrajala pri tej nerazumni in škodljivi zakonski dikciji. Od včeraj dalje lahko brez obotavljanja dodamo še: protiustavni!

 

 

Slovenija je bržkone ena redkih držav na svetu, kjer je aktualni glavni okoljski inšpektor Dragan Matić v svoji prejšnji poslanski funkciji napisal zdaj razveljavljeni člen Zakona o medijih, ki določa, kdaj in koliko glasbe se mora predvajati na domačih radijskih postajah. Da je bil zakon glede glasbenih kvot slab, je potrdilo tudi dejstvo, da ga je morala leta 2016 Cerarjeva vlada že dva mesece po sprejetju popravljati točno v delu kvot. Popravljati pa ga je bilo treba zato, ker je bilo kvote matematično nemogoče izvajati. Kljub temu je RTV Slovenija še danes formalno v prekršku vsakič, ko v večernih urah predvaja koncert tujega izvajalca ali prenaša evrovizijsko popevko. Tragikomično je tudi to, da je imela težave z matematiko pri kvotah ravno profesorica matematike Julijana Bizjak Mlakar, bivša ministrica za kulturo iz vrst stranke DeSUS. Dejstvo je, da sta tako ministrica kot poslanec Cerarjeve stranke Matić poskušala s kvotami pridobivati poceni politične točke pri starejših volivcih, ki imajo radi slovensko glasbo.

 

 

Ministrica Julijana zavajala svetnike z lažnimi denarnimi tokovi

 

Da je bila ta, danes že docela pozabljena ministrica pod močnim vplivom lobija, ki obvladuje SAZAS, potrjuje tudi njena izjava izpred treh let, ko je v državnem svetu poskušala prepričati svetnike, da naj bi se na slovenskih radijskih postaja predvajala tuja glasba zaradi denarnih tokov iz tujih založb. To naj bi vplivalo na odločitve slovenskih glasbenih urednikov. Te iste besede so uporabljali najeti glasbeni lobisti, ki so hodili po državnem zboru.

 

 

Izjava Bizjak Mlakarjeve leta 2016 o fantomskih denarnih tokovih tujih založb.

 

 

Resnica je povsem drugačna, kajti slovenske radijske postaje od tujih založb ne dobijo niti evra, kar smo v uredništvu preverili na različnih radijih. Nihče od sogovornikov iz radijske branže ne pomni, da bi mu katerakoli tuja založba poslala zgoščenko ali kako pesem. Izjema so hrvaške založbe. Slovenija je namreč za tuje založbe iz zahodnih držav tako majhen in nepomemben trg, da jim je za slovenske radijske postaje vseeno in jim ne pošiljajo pesmi niti po elektronski pošti. Ministrica Julijana pa je ne glede na to pred tremi leti na veliko razlagala o bajnih dobičkih in nekakšnih "denarnih tokovih". Avtor slovenske pesmi prejme za eno predvajanje na Radiu 1 vse skupaj okoli 5 evrov, če je edini avtor. Enak znesek prejme založba, če je avtor nanjo prenesel pravice. Govoriti o bajnih dobičkih pri 5 evrih na pesem je torej absurdno in smešno.

 

 

AKOS poreklo glasbenikov ugotavljal po njihovih imenih

 

Z najbolj bizarnim zagovarjanjem kvot pa je ustavnemu sodišču postregla agencija AKOS, ki jo še vedno vodi s strani SMC nastavljena direktorica Tanja Muha. Njo je na AKOS kadriral ravno aktualni okoljski inšpektor Dragan Matić, prav tako pomemben funkcionar SMC (in njen bivši poslanec). AKOS je v svojem dopisu ustavnemu sodišču zapisal, da slovensko glasbo prepozna tako, da iz imena izvajalca vidi, da je ustvarjalec Slovenec (?!). Agencija pa naj bi po tovrstni "arijski metodi" preverjala tudi "vse navedene oblike povezanosti s Slovenijo".

 

Neverjetno, mar ne? Imamo torej agencijo, ki naj bi se ukvarjala s komunikacijskimi omrežji, obenem pa "preverja", kako so glasbeni ustvarjalci "povezani" s Slovenijo in na osnovi tega določa, ali se pesem šteje v kvote ali ne. AKOS je torej kot "glasbena Sova", ki preiskuje tuje in domače glasbenike. Če Muhe zdaj, ko je ustavno sodišče končalo to norost, ne bodo zamenjali, potem lahko na svojem položaju ostane do smrti.

 

 

Izsek iz odločbe, kjer AKOS ustavnemu sodišču "veterinarsko" pojasnjuje, kako preverja "slovensko poreklo".

 

 

Maketa in kvote, dve neumni populistični ideji vlade Mira Cerarja

 

Kaj imajo skupnega glasbene kvote in razvpita maketa za 130.000 evrov iz zgodbe o 2. tiru? Miro Cerar jo je naročil samo zato, da bi se z njo hvalil pred volivci. Ker je imel notorično nesposobne kadre, so zaradi "napake v excell tabeli" izbrali izvajalca, ki je največ 25.000 evrov vredno maketo naredil za dobrih 100.000 evrov dražje. Enako je bilo s kvotami. Kvote so všečen ukrep za poslušalce, starešje od 60 let, ki so izrecno naklonjeni domači slovenski glasbi in ne marajo tuje moderne glasbe. Mnogi menijo, da sta tako Dragan Matić kot Julijana tipičen sindrom negativne kadrovske selekcije v slovenski politiki. In Miro Cerar jima je zaupal pripravo medijske zakona, ki se je izkazal za povsem neustreznega. Leta 2016, le dva meseca po uvedbi kvot, so raziskave poslušanosti prvič v zgodovini pokazale, da je v Sloveniji najbolj poslušan radijski program tisti, ki predvaja predvsem hrvaško glasbo. Toliko o učinkih kvot slovenske glasbe.

 

No, vsekakakor pa je največji poraz profesorja ustavnega prava Mira Cerarja to, da je prav njegov zakon padel na ustavnem sodišču, ker je neustaven. 

 

Zgovoren komentar dr. Marka Milosavljevića na Facebooku.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.987
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.796
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.028
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.046
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469