Slab volilni izid za SDS, v kombinaciji z zaporom predsednika Janše, je v stranki povzročil pravo bombo.
Za petino slabši volilni rezultat je povzročil toliko manj poslanskih sedežev in za tretjino manj proračunskih sredstev. Službo je izgubilo 8 poslancev, stranka pa bo morala kadrovsko skrčiti tudi druga področja, kar povzroča veliko dodatne hude krvi.
Prepričanje, da je za to krivo predvsem zgrešeno predvolilno javno nastopanje SDS, ki ga je kreiral Janša sam, je vse močnejše in že načenja njegovo podporo v stranki, ki je za enkrat še relativno visoka. Katarza se pričakuje po lokalnih volitvah, kjer je od volilnega rezultata odvisnega še enkrat več denarja in služb, s tem pa usod članov stranke, ki so od volilnega izida eksistenčno odvisni.
Kot pojasnjuje naš vir blizu vrha SDS, se bo Andrej Vizjak zaposlil v energetiki, kjer ima stranka močan vpliv, Sonja Ramšak na Ministrstvu za obrambo, Jože Jerovšek odhaja v pokoj, bitka za delovno mesto v stranki pa se bo po pričakovanjih odvila med podpredsednikoma SDS Alenko Jeraj in Zvonetom Černačem, ki bi lahko ogrozila tudi mesto generalne sekretarke Anje Bah Žibert, na katero se na izvršnem odboru SDS naslavlja vse več očitkov v zvezi z vodenjem stranke in odgovornostjo za katastrofo, ki je posledica slabega volilnega rezultata. Nove službe veljakov iz SDS, ki so izgubili poslanske mandate, se pričakujejo ob izteku enoletnega prejemanja poslanskih nadomestil.
V vrhu SDS vre, podpora Janši je zaradi zgrešene kampanje, ki jo je diktiral sam, načeta, negotovih in nezadovoljnih je vse več članov stranke. Mračna usoda bi SDS lahko doletela po lokalnih volitvah, kjer je od rezultata odvisnega še enkrat več denarja in strankarskih služb.
Vse več članov stranke meni, da je za hud poraz na volitvah kriv prav Janša. Govor, ki ga je v predvolilnem obdobju kot mantro ponavljal Černač, naj bi namreč napisal prav Janša v zaporu. Naš vir pojasnjuje, da je edino, kar je dosegla stranka na ta način, utrditev obstoječe strankarske baze, nikakor pa na tak način ni mogla računati s širitvijo, saj je bila celotna predvolilna aktivnost, ki jo je vodil Janša, usmerjena zgolj v njegovo sodbo in prav nič v programska izhodišča in rešitve za državo.
Ker se je Janševa taktika izkazala za katastrofo, se je po volitvah zgodil že tudi očiten upor vodstva stranke oziroma miniaturna nezaupnica predsedniku Janši, ki je za Černača napisal tudi drugi govor, v katerem je napovedal, da bodo poslanci SDS bojkotirali delo državnega zbora. Poslanci SDS so se nato uprli z razlago, da niso bili izvoljeni za to, da bi delo v državnem zboru ovirali. Zaradi tega je Černač izjavo omilil oziroma umaknil. Da naj bi Černač zaradi tega ponudil svoj odstop, kot so poročali nekateri mediji, pa se po besedah našega vira ni zgodilo.
Janšo bi lahko zamenjali. A dokler je v zaporu, se to ne bo zgodilo. Če ne pride iz zapora do lokalnih volitev, bi to lahko pomenilo, da mu bo stranka ušla z vajeti, sploh v primeru ponovitve rezultata volitev v državni zbor.
Da Janez Janša vse težje oziroma le še stežka obvladuje razmere v lastni stranki je jasno že od volitev naprej, ko je moral Černač izjavo o blokadi dela v državnem zboru, ki jo je napisal Janša, na zahtevo poslancev SDS umakniti, očitno pa je postalo po tem, ko je prejšnji teden spletni portal Požareport razkril poskus Franca Breznika (ki mu je sicer po besedah našega sogovornika nadvse pomembna naklonjenost Janeza Janše), da se povzpne na mesto vodje poslanske skupine, kjer si je Breznik želel zamenjati strankarskega kolega Jožeta Tanka, ki poslansko skupino vodi z železno pestjo in se mu zaradi odnosa do poslancev vse glasneje očita avtoritarno vodenje.
Dva naša vira sta potrdila tudi govorice o tem, da se vse bolj na glas razmišlja tudi o možnosti za sklic izrednega kongresa in o volitvah za predsednika, a pri tem opozarjata, da se to ne bo zgodilo, dokler je Janša v zaporu. To bi po njunem mnenju in mnenju nekaterih njunih kolegov članstvo razumelo kot oportunizem posameznikov znotraj stranke, predvsem pa kot izdajstvo predsednika, ki zaradi sodbe, ki je po njihovem prepričanju krivična, sedi v zaporu.
Razmere, kot ocenjujeta, bi lahko na škodo Janše močno poslabšal izid na lokalnih volitvah, od katerih je odvisen še enkrat višji finančni tok stranke (ocena je približna, ker financiranje določajo občine same in različno), tako kot še veliko več strankarskih služb, kot jih generira državna raven. SDS je namreč glede na predhodne volitve na državni ravni izgubila kar 240 tisočakov letno, ve pa se, da v SDS, v nasprotju z drugimi strankami, denar, ki je namenjen delovanju lokalnih odborov, pobere centrala za delovanje celotne stranke, s čimer je vodstvo stranke od izida na lokalnih volitvah odvisno še bolj.
Z vsakim nadaljnjim dnem, ko je Janša v zaporu, je več možnosti, da stranka razpade oziroma, da se pojavijo nove struje, ki bi skušale prevzeti vajeti v svoje roke, saj stranka ne dosega dobrih rezultatov, kar vnaša še več negodovanj in sporov, Janša pa je v zaporu hendikepiran in ima vse manj vzvodov za upravljanje s stranko in nadzora nad njo.