Razkrivamo

Nov poskus kadrovskega cunamija ali spopad klanov za Petrol, največje slovensko podjetje

Upravo družbe Petrol na podlagi zahteve Slovenskega državnega holdinga (SDH) v četrtek, 12. decembra čaka skupščina družbe. Nepoznavalci pričakujejo spremembe, ki pa jih - vsaj tako kaže - prav hitro še ne bo. Na dnevnem redu sta le dve točki, in sicer seznanitev z razlogi za odhod Berločnikove uprave in izredna finančna revizija poslovanja družbe. A vprašanje, kdo bo vodil Petrol v letu 2020, je zdaj bolj aktualno kot kdaj koli.

 

08.12.2019 20:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Petrol   energetika   Tomaž Kunterič   Geoplin   Slovenska industrija jekla   Andrej Božič

Fotomontaža: portal+

Najpomembnejša vprašanja za Petrol v prihodnosti so: prilagajanje na spremembe v svetovnem in regijskem smislu, ko gre za elektriko in druge energente kot alternativo naftnim derivatom, uspešna tranzicija v digitalno družbo, obramba pred prevzemnimi težnjami večjih igralcev, strateška usmeritev države Slovenije, ko gre za brezogljično družbo in zeleno energijo ter diverzifikacija naložb in ponudbe družbe

Ideja Boruta Jamnika, človeka iz slovenskega gospodarskega ozadja, ki mu nasprotniki očitajo, da je "grobar slovenskega gospodarstva", da bi na skupščini zamenjal Petrolovo upravo, je že propadla, zagotovo pa to ni edini poskus vplivati na novo nastalo situacijo. Poznavalci razmer v tej največji slovenski energetski družbi, ki je tudi največji slovenski uvoznik, največje slovensko podjetje po prihodkih ter ena največjih slovenskih trgovskih družb, še pred skupščino pričakujejo kadrovski šahovski dvoboj.

 

Kdo od potencialnih kandidatov za vodenje Petrola bo na situ nadzornikov, bo na koncu seveda politično-lobistični kompromis. Ni skrivnost, da je Petrol tako rekoč trdnjava socialnih demokratov in vsakokratnih zaveznikov na levem političnem spektru. Prav zaradi tega nihče od poznavalcev v zdajšnjih političnih okoliščinah pri izbiri Berločnikovega naslednika in ekipe ne pričakuje nikakršnega presenečenja. Pričakuje se torej bodisi kader ekipe okoli Boruta Jamnika v navezi z največjim zasebnim delničarjem Petrola Darijem Južno (iz tega bazena je bil Berločnik) bodisi kadrovsko zmago socialnih demokratov, usklajeno z LMŠ (ali v trgovanju z LMŠ, seveda po meri SD). Med kandidati za Berločnikovega naslednika se zelo resno sicer omenja tudi Aleksander Mervar, direktor Elesa, a najbolj od vseh lobirajo Andrej Božič, Boštjan Napast in Tomaž Kuntarič.

 

 

Božič za božič?

 

Božič, nazadnje član uprave SDH, je menedžer, ki je bil javnosti znan predvsem kot uspešni direktor Steklarne Hrastnik, še prej med kandidati za predsednika uprave Luke Koper. Še bolj je bržkone znan po svoji ženi, ki v paketu z njim potuje po firmah, ki jih vodi mož, in zaseda vodstvene položaje kot odgovorna za PR in marketing. Ta družinska naveza je javno znana skrivnost, vredna resničnih anekdot, da si Božič ob prihodu v firmo vedno zniža plačo, medtem ko zasebno podjetje njegove žene od firme dobi iz iste firme toliko naročil, da sta zakonca Božič v absolutnem in relativnem smislu vedno na boljšem. 

 

Božič se po menedžerski zgodbi v Steklarni Hrastnik (odšel je, ker se je, kot pravijo, razšel z lastnikom Igorjem Lahom) pravzaprav ni pobral. Ko je po krajšem premisleku vabilo v Luko Koper zavrnil z izjavo, iz katere bi lahko sklepali, da si je želel več upravljavske avtonomije, kot mu je je bila politika pripravljena zagotoviti, je odšel v SDH. Odločitev, pravijo poznavalci, ki vsebinsko ne pritiče menedžerju kova Božič, saj je splošno znano, da če zavrneš upravljanje Luke Koper zaradi premalo avtonomije, koliko jo potem pravzaprav lahko pričakuješ v Slovenskem državnem holdingu, znanem po neposrednem in neredko grobem političnem instrumentaliziranju zloglasnega krovnega upravljalca državnega premoženja.

 

Božič velja za muhastega in mestoma cepetavega menedžerja, marsikdo na njegovi ravni, pa tudi uspešnejši od njega, v njem ne vidijo kapacitete, ki se morda javno kaže. Tudi zato jih je večina vila roke, ko se je pred poletjem izvedelo, da Božič z glavo skozi zid rine na vrh Telekoma Slovenije, kar se pozneje ni uresničilo. Seveda je na vrh Telekoma Slovenije želel po razočaranju v SDH.

 

Naj omenimo, da Božič v energetiki ne kotira na nobeni od političnih ali strokovnih lestvic. Je le menedžer, ki si v Petrol želi, kar pa je lahko konec koncev tudi njegova konkurenčna prednost – da ni od nikogar.

 

 

Menedžerski vojak deškega obraza

 

Petrol je drugi največji lastnik Geoplina, takoj za državo. Geoplin vodi Berločnikov kader Boštjan Napast. Poznavalci razmer v energetiki radi povedo, da gre pri kadrih tipa Berločnik, Napast, Kuntarič & consortes za spopad generacije na vodilnih mestih v slovenski energetiki. Dejstvo je, da je bil Napast, letnik 1971, po izobrazbi univerzitetni diplomirani inženir strojništva iz mariborske Tehniške fakultete, od leta 1998 do 2011 že zaposlen v družbi Petrol, d. d.. Bil je na različnih vodstvenih delovnih mestih. Leta 2005 je bil v času Janševe prve vlade v Petrolu imenovan za člana uprave za energetiko in zatem za svetovalca uprave. Mnogi mu od takrat naprej lepijo etiketo politično desnega menedžerja. Očitek je precej pavšalen.

 

Napast je bil med drugim v obdobju 2005–2009 tudi predsednik nadzornega sveta družb Geoplin in Geoplin plinovodi. Na čelu uprave Geoplina je od septembra leta 2011. Od oktobra leta 2012 do marca leta 2014 je bil tudi predsednik nadzornega sveta družbe Plinovodi, do januarja 2018 pa njegov član. Februarja istega leta je bil imenovan za člana nadzornega sveta družbe Slovenska industrija jekla (SIJ). Napast je iz energetike tako rekoč pobegnil v industrijo jekla - SIJ. Ker gre za družbo v ruski lasti, se Napasta v politično-energetskih krogi povezuje z ruskimi apetiti, kjer koli sedi. Denimo zdaj v Geoplinu. Geoplin je namreč tudi dolgoletni dobavitelj SIJ, ki je eden največjih slovenskih porabnikov zemeljskega plina. Prav z Napastom so v SIJ leta 2014 dosegli dogovor o novih komercialnih pogojih dobave plina, ki so bili za jeklarsko skupino ugodnejši.

 

Napast uradno cilja na upravo SIJ, v resnici se želi vrniti v Petrol in dokončati delo. Zakaj mu ne diši SIJ, je jasno, saj poslovno okolje z ameriškimi višjimi carinami na uvoz jekla in aluminija iz Evrope onemogoča rast Siju. Strmo rastejo tudi stroški surovin, predvsem niklja, energije in dela.

 

Napasta se je, predvsem med neodvisnimi poznavalci trga energetike v Sloveniji, prijel vzdevek menedžerski vojak deškega obraza. Ni nepomembno, da je Napasta , menda zaradi domnevno spornih nakupov zemljišč na Balkanu, pred leti želel odstaviti takratni predsednik uprave Petrola Marko Kryžanowski. Napastova vloga v balkanskih finančnih mahinacijah tedaj nikoli ni bila povsem razčiščena. Poznavalci razmer v Petrolu iz tistih časov vsi v en glas pritrjujejo, da to niti ni edini domnevni Napastov greh. Od tod tudi prepričanje, da Napast na vrat na nos želi na vrh Petrola in dokonča, kar mora dokončati.

 

 

"Pravoverni" Tomaž

 

Tomaž Kuntarič je karierni menedžer v energetiki. Sodi v krog tako imenovanega klana stricev iz ozadja oziroma njihovih nečakov. Kuntariča se umešča v družbo – to ni skrivnost –  kalibrov tipa: Drago Isajlović, Janez Kocjančič, Herman Rigelnik, Anton Ribnikar, Jurij Detiček, Janez Zemljarič, Borut Jamnik, Matej Narat, Marko Jazbec, Tomaž Berločnik, Peter Kotar, Saša Geržina in Robert Golob. Tisti, ki Kuntariča poznajo, pravijo, da je nekonflikten in v vseh pogledih človek kompromisov.

 

Med manj uspešne poslovne zgodbe Kuntarič zagotovo uvršča njegovo imenovanje v vrh SOD, nekdanje Slovenske odškodninske družbe. Predviden je bil za člana uprave, mesto šefa pa mu je nato pripadlo, ker je prva favoritinja Karmen Dietner (zdajšnja šefica nadzornikov SDH)* kandidaturo v zadnjem hipu umaknila. Kuntarič je bil na seznamu kadrov Zoran Jankovića, ki si je v labodjem spevu nacionalne politike, ki pa mu ni uspel, želel imeti na čelu Soda svojega človeka, čeprav je takšno vpletanje zanikal.

 

Kuntarič je bil v kadrovski kombinatoriki tudi v Janševi vladi, saj je vodil Sodo, nato pa ga je nadzorni svet, ki ga je imenovala Janševa vlada, razrešil. Kuntarič si je izkušnje nabiral v 90. letih, ko je kot pomočnik direktorja sektorja skladov v ustanavljanju na zavodu za invalidsko in pokojninsko zavarovanje na noge postavljal Kapitalski sklad, današnjo Kapitalsko družbo. 

 

Karierno pot je začel na ministrstvu za notranje zadeve. Po študiju prava na ljubljanski pravni fakulteti je delal kot kriminalistični inšpektor za odkrivanje kriminalitete v zunanji trgovini. Leta 1997 je na temo Trg kapitala in vladanje podjetjem po lastninskem preoblikovanju magistriral na ljubljanski ekonomski fakulteti. Istega leta se je zaposlil na Kadu, kjer je bil med letoma 2002 in 2005 tudi član uprave. Nato je bil do odhoda na Sod pomočnik predsednika uprave Gorenja. V tem času je postal tudi družbenik družbe Ingor, ki je bila ustanovljena za notranji odkup delnic. Prav zaradi družbeništva v Ingorju so v preteklosti pa tudi tik pred tokratnim imenovanjem do medijev prihajali očitki o domnevnem konfliktu interesov.

 

 

Kdo bo v finalu?

 

Petrol, paradni konj slovenske energetike, je kot gospodarski subjekt tako kapitalsko močan, da nobene politične odločitve na področju energetike ne minejo brez posvetovanja politike z vodstvom družbe. Ni nepomembno torej, kdo je upravljalec družbe in njegova ekipa. Pred Petrolom so hudi izzivi: razvojno obdobje v smer povečevanja vrednosti družbe (nakupi v tujini), nadomeščanja fosilnih z električno energijo in čas pospešene digitalizacije. Teh procesov ne more voditi kar vsak menedžer.

 

* V prvotnem tekstu je bila napaka: Karmen Dietner ni predsednica uprave SDH, pač pa nadzornega sveta SDH. Za spodrsljaj se opravičujemo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.032
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.923
03/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.279
04/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.150
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.315
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 902
07/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 645
08/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.216
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.920
10/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 503