Komentar

Drnovšek je bil napaka. Danes ga Slovenci ne bi več izvolili za predsednika.

Za dobršen del slovenske javnosti je Janez Drnovšek najboljši predsednik vlade in utelešenje ideala uspešnega politika. Malikovanje njegovega lika in dela narašča z vsakim njegovim naslednikom, zlasti na položaju predsednika vlade. Razumljivo. A tisti, ki upajo, da nam lahko vsakokratne nove volitve naplavijo Drnovškov približek, se motijo, saj gre izbira večine iz volitev v volitve v večje nasprotje tega, kar Drnovšek uteleša v našem kolektivnem spominu. 

 

12.12.2019 20:00
Piše: Anuša Gaši
Ključne besede:   Janez Drnovšek   vlada   predsednik vlade   volitve   politiki   državni zbor   poslanci

Danes vlada v politiki amaterizem. Poglobljenih debat skorajda ni več, razprave v parlamentu so pogosto slabše kot na debatnih srednješolskih krožkih. Sama dokaj redno spremljam razprave na parlamentarnih sejah, a tega, kar je videti v tem mandatu, ne pomnim.

Janez Drnovšek je bil, spomnimo, zasavsko presenečenje, ki je favoriziranemu partijskemu prvokategorniku Marku Bulcu preprečilo pot v Beograd, na politični vrh tedanje Jugoslavije. S tem je stopil v politično areno, iz katere ni več odšel. Iz obdobja, ko je vodil slovensko vlado, se ga spomnimo po tem, da je bil, gledano z današnjega gledišča, ko politične preboje praviloma doživljajo ekscesne osebnosti, dolgočasen in za potrebe družbenomedijskih enozložnic absolutno preveč zagoneten, da bi lahko nahranil instant rešitev lačne množice. Govoril je malo, pa še to samo takrat, ko je sam hotel. Šele v zadnjem obdobju njegovega (političnega) življenja, ko je postal filter njegove funkcije poroznejši, je postal dovzetnejši za množice.

 

Antologijski je prizor iz predbožično mrzlega in zatohlega Ambrusa, ko v kleni zasavščini dolenjske rodoljubce prepričuje v nekaj, kar se mu je zdelo vredno njegovega predsedniškega angažmaja: v malo človečnosti, četudi za Rome. Ljudje, ki so bili tedaj z njim, vedo povedati, da ni bilo v tem prizoru nič preračunljivega ali zaigranega. Ni bilo premisleka o politični dobičkonosnosti, ni bilo scenarija, ne opomnikov. Bil je on in bila je horda nasproti njega. S prizorišča je odšel tako, kot je prišel, sam in brez dogovora, ki bi ga utegnil pomiriti. Se spomnite še kakega primerljivega prizora s slovenskim politikom v glavni vlogi? Jaz ne.

 

Antologijsko je bilo tudi njegovo slovo iz predsedniške palače, ko je, vidno izčrpan od bolezni, vodenje države predal svojemu nasledniku Danilu Türku. Bila sem tam, na za take prilike neprimerni Erjavčevi, in ko smo se potem s prijatelji ob kavi pogovarjali o slovesu državnika, nam je šlo po mislih dvoje: ali bomo Drnovška videli še kdaj in ali se z njim pri nas nepreklicno končuje obdobje resne, dostojne politike.

 

A Drnovšek, z vsemi svojimi prednostmi in slabostmi vred, danes ne bi bil več izvoljen. Sliši se pretirano, a če pogledamo izbiro volivcev, predvsem pa strank, je jasno, da Drnovšek s svojim zadržanim in pretirano resnobnim nastopom, predvsem pa delovanjem, ki je bilo daleč od nizanja všečnih potez in lahkotnih besed, dandanašnji ne bi imel nobene možnosti. Tudi sam je nekajkrat navrgel, da ga je sobivanje v vladi s Podobnikom izmučilo. Pa je Podobnik, priznajmo, mila verzija tega, kar danes predstavlja glavnino parlamentarnega in vladnega kadrovskega izbora. Z ljudmi, ki so s svojo domačijskostjo, pomanjkljivo splošno razgledanostjo in vprašljivim etičnim kompasom v nekaj zadnjih mandatih uspeli legitimirati šank politiko in jo zanesti v prostore, kamor nikakor ne sodi, bi izgubil kdorkoli, podoben Drnovšku in verjetno tudi on sam. Ker od resničnostnih šovov, enoumja instant zvezd in plitvin družbenih medijev razvajeno ljudstvo ve, da se resno dogajanje začne šele, ko je na kupu dovolj kvalitetnih norcev.

 

Danes vlada v politiki amaterizem. Poglobljenih debat skorajda ni več, razprave v parlamentu so pogosto slabše kot na debatnih srednješolskih krožkih. Sama dokaj redno spremljam razprave na parlamentarnih sejah, a tega, kar je videti v tem mandatu, ne pomnim. Degradacija parlamentarnega dela, odsotnost sočnih, a dostojnih in posluha vrednih debat, slabo poznavanje vsebine, nerodno listanje po poslovniku, ki je za mnoge poslance postal prezahtevno čtivo, slabo branje od drugih napisanih stališč v kamere …, vse to so dosežki večletnega ponotranjevanja dejstva, da je politik lahko vsakdo. Mnogi, ki dogajanje v državnem zboru spremljajo že od njegovih začetkov, trdijo, da je danes edina resnična vrednost te ustanove aparat strokovnih služb. Spomnim se, kako mi je eden od nekdanjih predsednikov te ustanove, izkušeni politik, pred časom, ko sem ga vprašala, če se namerava še kdaj aktivirati v politiki, rekel, da se s temi, ki so v njej zdaj, ne bi imel o čem več pogovarjati. Vse je povedal.

 

Delež poslanskih profesionalcev (kar samo po sebi ni nujno posledica dolgotrajnega staža) se zmanjšuje iz mandata v mandat in če so bili še pred 15 leti hrbtenica poslanskih skupin ljudje, ki so tja prišli po bolj ali manj dolgem procesu rekrutiranja in usposabljanja, in so poznali skrivnosti hodnikov na Šubičevi, še preden so vanje zares vstopili, je takih danes le še za vzorec. Logar, Han, Mesec, Tanko, Horvat, Möderndorfer, Jelinčič, pogojno tudi Golubovič pa morda še kdo. V to skupinico seveda sodi tudi Janša, a ga v izvedbi iz tega mandata ne moremo jemati resno. Samoomejen na redka glasovanja, ki se jih sploh udeleži, veselice na tviterju in redke medijske nastope v preverjenem medijskem okolju, je bleda senca politika, ki je bil v boljših časih s svojim cinizmom, politično pretkanostjo, a tudi sposobnostjo oblikovanja resne politične agende, nesporen prvak desnice, medtem ko je danes le še ujetnik njenega jeklenega jedra.

 

To je torej trenutna skromna četica poslanskih profijev. 

 

Preostala večina se deli na bralce opomnikov, ki jih napišejo strokovni sodelavci poslanskih skupin ter naključne udeležence, kot lahko rečemo tistim, ki so v parlamentu pristali po spletu naključij in brez resne ideje o tem, kaj naj bi v njem počeli. Da ponazorim: najmanj eden od poslancev nekdanjega sklica je bil v parlament izvoljen medtem, ko je užival na počitnicah. Ni sodeloval v kampanji, ni imel idej, ni iskal rešitev … Vse, kar je naredil, je bilo to, da se je ob pravem času prijavil za kandidata na pravi listi. Ker je bilo časa in možnosti, da bi ga zamenjal kdo z več smisla in znanja malo, je ostal na seznamu in pristal za vrati, ki jih prej še ni prestopil. Gotovo ne gre za edini tovrstni primer, še bolj je gotovo, da je njemu podobnih iz mandata v mandat več.

 

In ni da bi novincem v politiki vnaprej odrekali opravilno sposobnost, a ko govorimo o novincih, ki se politike uče na družbenih omrežjih in šnelkurzih, jim jo moramo. In to takrat, ko to zares šteje, na volitvah. Sicer si bomo pač v nedogled ponavljati mantro, da je bil Drnovšek naša volilna napaka, ki se ne more več ponoviti. Tudi zato, ker se znamo sami pred njo tako dobro braniti.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.690
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.392
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 578
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445