Komentar

Uredniški komentar: Vsi naši klovni za narodov blagor (ali država kot Moravče)

Naštejte vsaj eno državo, kjer formalno vladajo demokracija, pravna država in kapitalistični ekonomski sistem, prevladujoče stanje duha pa je naklonjeno socializmu in se duši v nostalgiji po nekdanji razpadli skupni državi. Poiščite najmanj eno državo na svetu, ki je članica Evropske unije in zveze Nato, vendar je njeno javno mnenje skoraj enako protiameriško naravnano kot v Gazi in drugih palestinskih ozemljih. Naloga je preposta, saj takšne države zlepa ne boste našli. Razen če se ne boste res potrudili in s povečevalnim steklom na zemljevidu sveta odkrili "ljudske republike na sončni strani Alp". V tem primeru vam bo jasno, da vsak narod ne more postati nacija in si ne zasluži imeti lastne države, četudi se mu je v določenem zgodovinskem trenutku odprlo "okno priložnosti" in je zatohla provinca nenadoma postala subjekt mednarodnega prava, njena provincialna politična oligarhija pa oblast samostojne in suverene države.

12.01.2020 13:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Slovenija   Ivan Cankar   Za narodov blagor   MGL   Karl Erjavec   Borut Pahor   Irak   Slovenska vojska   Moravče   Donald Trump   Melania Trump   Leon Rupnik

Za politično nesnago ne gre več kriviti Dunaja ali Belgrada. Za laži, kraje in sprenevedanja ne morejo biti krivi tujci. Kot da bi ljudstvo pozabilo, da nam oblasti že dolgo ne postavljajo več drugi, temveč si jo (iz)volimo sami.

Začnimo pri Cankarju, čigar satrično komedijo Za narodov blagor so v četrtek premierno uprizorili v Mestnem gledališču ljubljanskem: kaj je bolj fascinantnega kot to, da je neko literarno delo po skoraj natanko 120 letih najmanj enako, morda pa celo še bolj aktualno kot v času svojega nastanka?! Vmes so se rodile kar tri države, dve sta tudi že propadli, a tisto stanje duha, forma mentis, kot ga je ob prelomu iz devetnajstega v dvajseto stoletje zaznal lucidni Ivan Cankar, se takorekoč ni spremenilo. Še hujše je. Pa je provinca vmes postala država, njeno središče prestolnica in narod nacija. In še vedno je vprašanje zornega kota tisto, ki v marsičem definira zavest posameznika: kdor danes glede na Slovenijo od zunaj podobno kot Cankar leta 1899 iz Dunaja, se mu njena politična mizerija še toliko bolj in toliko prej pokaže v svoji pravi luči. Cankar jo je pravilno označil: strahovita farsa. Dlje kot si stran od nje, bolj jo prepoznavaš in prej se razkrijejo vsi statisti in igralci v njej. Naravna reakcija je silovit odpor, ki ga dobiš. Predstavljajte si, da bi šli vsi mladi Slovenci po končanem šolanju za nekaj časa po svetu; pol se jih ne bi več vrnilo, tista druga polovica, ki bi se, pa bi šla na barikade in zahtevala ukinitev 2. republike in priključitev kakšni (normalni) državi, saj je to, kar imamo, v najboljšem primeru zgolj njena farsična karikatura.

 

Farsa, natanko tako. Farsa, v kateri glavni igralci tekmujejo med seboj, kdo bo izpadel bolj neresno, infantilno in škodoželjno. Priznam, da sem naposled tudi sam dokončno obupal nad Slovenijo kot družbeno skupnostjo in državo, saj je jasno, da jo vodijo in (na žalost) tudi predstavljajo idioti, ki bi jim morali s sodnimi odločbami prepovedati sleherno javno delovanje. Zaradi tega sem zbegan in ne vem, kaj je za to t.i. državo bolj tragikomično in tudi škodljivo: duševne motnje lokalnega Instagram influencerja Boruta Pahorja, umik šestih inštruktorjev Slovenske vojske iz Iraka zaradi zasebnih intrig Karla Erjavca ali požig lesene drvarnice z umetniškim imenom Kip svobode v Moravčah.

 

 

 

 

Moravče, če začnemo v periferiji province, so slikovit in priročen odsev zatohle doline Šentflorjanske, ki jo že desetletja ni pošteno prepihalo. Pa še takrat, ko jo je - denimo 1941. in 1991. -, se je enkrat dogodila nacionalna tragedija, ki jo narod še zdaj ni prebolel oziroma predelal (pravi mali čudež je, da se Slovenci niso pobili med sabo tudi leta 1991!). Zaradi tega se jutri, ko bo iz gorenjske smeri ponovno zasmrdelo po žveplu zlagane morale, laži in verbalnega nasilja nad vsemi, ki ne obožujejo rdeče zvezde, spomnite na uvodno dilemo: kje je še država na tem svetu, ki bi vsaj formalno spadala med svobodne in demokratične, pa je globoko v sebi še povsem prepojena z mitosom utopije 20. stoletja, zaradi katere je umrlo na milijone ljudi?

 

Kje je? V Moravčah, denimo, kjer je cankarjanski "narodov blagor" v zavetju noči zažgal skulpturo Donalda Trumpa, ki je resda karikatura umetnosti, vendar to še ne opravičuje njenega uničenja s tako simbolničnim orožjem, kot je ogenj. Kajti ogenj je sinonim grmade, ki je še ne tako dolgo tega pomenila odgovor v imenu ljudstva na dvoje nevarnosti: Turke in čarovnice. S Turki so opravili drugi in jih od leta 1592 ni več v te kraje (vrnili so se, če parafraziramo naše domoljubne sile, šele zadnja leta, preoblečeni v nezakonite prebežnike), medtem ko so zadnjo čarovnico Marino Češarek sežgali pred nekaj več kot tristo leto v Ribnici. Kasneje so namesto ljudi v teh krajih raje sežigali knjige, v revolucionarni vznesenosti pa tudi najlepše dvorce in gradove.

 

 

 

 

Požig lesene drvarnice z umetniškim imom Kip svobode je sloves te res majhne dežele spet ponesel daleč onkraj njenih visokih plotov. Domovina prve dame Združenih držav tekmuje v infantilnosti in postaja rekorderka v smešenju same sebe, zato se zdi razumljivo, da Melania Trump z njo ne želi imeti nobenega opravka več. Na njenem mestu bi ravnal enako, kajti če sredi koruznega polja streljaj od rojstne Sevnice postavijo v tvojo čast leseno kreaturo, v primerjavi s katero je vsako ptičje strašilo podobno Botticellijevi Veneri, ti res ne preostane drugega, kot da državi klovnov rečeš, oprostite moji francoščini, Fuck you, Slovenia!.

 

Ko že omenjam prvo damo in njeno emigracijo, mi na misel prihaja anekdota iz Titovih časov, ko je Josip Broz obiskal Hollywood. Bil je častni gost na slavnostnem banketu, ki so ga priredili tamkajšnji producenti in filmski ustvarjalci. Blizu v Sloveniji še danes oboževanega maršala je sedel priljuden mož, ki se je s Titom pogovarjal v srbščini. Tito ga je v nekem trenutku presenečeno vprašal, kako to, da tako dobro govori "po naše".

 

Možakar je v zadregi odgovoril: "Pa znate ... ja sam zapravo Srbin. Iz Jugoslavije sam emigrirao."

 

Tito ga pogleda z odobravanjem: "I ja bih."

 

 

***

 

Požig v Moravčah, ki je koga morda spomnil na goreče križe zloglasnega KKK v južnih državah ZDA, sovpada z razveljavitvijo obsodbe domobranskega generala Rupnika, kar je ponovno razplamtelo strasti v obeh taborih, komunističnem in antikomunističnem. Čudovito, mar ne? Večna dialektika črnih in rdečih. Morda pa do "rehabilitacije" ni prišlo po naključju prav v tem času, kajti kaj je lepšega kot malce razdeliti narodov blagor (divide et impera) in opazovati, kako se žre med seboj. V takšnem primeru se nihče ne sprašuje, kaj sploh počne vlada, kako (ne)kompetenten je njen predsednik, kakšne odločitve sprejemajo njeni ministri, še manj pa je javnost pozorna na plenilski pohod po državnih podjetjih. Ki se, če slučajno še niste opazili, nadaljuje z nezmanjšano silovitostjo. Petrol je le vrh ledene gore.

 

Zadeva Rupnik ima torej svojo logiko. Nujnost, če hočete. Podobno "presenečenje" se je zgodilo po prvem krogu predsedniških volitev leta 2007, ko je Vrhovno sodišče slučajno razveljavilo sodbo v imenu ljudstva proti škofu Rožmanu. Lojze Peterle, ki je do takrat prepričljivo vodil v vseh javnomnenjskih anketah, je začel naglo izgubljati podporo in zaradi Rožmanove rehabilitacije gladko izgubil v drugem krogu (zmagal je nesrečni Danilo Türk). Glede na to, da je petčlanskemu senatu, ki je razveljavil sodbo proti Leonu Rupniku, predsedoval Branko Masleša, bi bil kakršen koli nadaljnji komentar odveč.

 

 

 

 

Vse skupaj je farsa. A če se je za časa Ivana Cankarja odvijala med provincialno elito liberalnega in klerikalnega tabora, ki ju je povezovala sla po oblasti, uničila pa revolucija pod zastavo NOB, je ta farsa danes prerasla v tragikomedijo nacionalnih razsežnosti. Za politično nesnago namreč ne gre več kriviti Dunaja ali Belgrada, za laži, kraje in sprenevedanja ne morejo biti več krivi tujci. Toda tega kopernikanskega obrata, ki bi ga slovenska kolektivna zavest tako krvavo potrebovala, da bi to spoznala, ni in ni od nikoder.

 

Kot da bi ljudstvo, ki za zdaj še uživa v blagodejnosti gospodarske konjunkture in visoki kvaliteti življenja, pozabilo, da nam oblasti že dolgo ne postavljajo drugi, temveč si jo (iz)volimo sami. Zato pritoževanje čez vse bedake, klovne in lažnive prevarante v ministrskih stolčkih enostavno ni relevantno, saj smo si jih sami izbrali. Celo za Karla Erjavca, ki je zaradi volilnega kongresa svoje upokojenske stranke dokončno in nepopravljivo uničil še tistega nekaj ugleda, kot ga je imela Slovenska vojska zaradi svojih misij v tujini, ni nobenega izgovora. Tako dolgo bo na oblasti, kot bo to dopuščal ta naš prekleti narodov blagor, zaradi katerega se je Cankar na koncu povsem zapil ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
30
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
Zločini brez zločincev in evtanazija
16
04.08.2023 21:38
Bodimo jasni, pristaši evtanazije niso iz vrst zdravnikov, ki ljudem pomagajo k boljšemu zdravju, večji življenjski sreči in ... Več.
Piše: Andrej Jemec
Asta, basta! (Dovolj te imamo, tovarišica ministrica za nekulturo!)
23
03.08.2023 09:59
Asta Vrečko uvaja državno kulturo. Takšno, ki poskrbi za točno določen del kulturnega establišmenta. Namreč tistega pravega, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto Meloni: Od klišejske podobe neofašistke do vse bolj vplivne evropske konservativne političarke
9
02.08.2023 11:30
Po skoraj letu vladanja italijanske premierke Giorgie Meloni si načeloma lahko odahnemo, kajti vsaj kar se tiče italijanske ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.829
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.486
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.172
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.584
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.853