Komentar

Vmesni prostor je izginil, obstaja samo še ZA ali PROTI Janši

Kje je temeljni vzrok, da se vedno znova izgublja vmesni prostor, o katerem pišem v večini svojih prispevkov na portalu+? To je prostor sobivanja različnosti, ne samo ZA ali PROTI, ne samo levo ali desno, ampak tudi za bolj prav, za boljše, za lepše? Vmesni prostor, ki šele omogoča, da poveš svoje, da sodeluješ s svojim prepričanjem, da participiraš kot samostojna osebnost, ne kot član te ali one stranke ali ideologije ali interesne skupine. Vmesni prostor, kjer bi obstajalo kakšno novo orodje demokracije, vladavine državljana.

18.02.2020 23:30
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   Donald Trump   demokracija   Abbie Hoffman   demokracija   ZDA   sodelovanje   za   proti   argument

Hvala bogu, da se je zgodil Trump, ker nas je ali pa nas morda bo pripeljalo do boljšega uvida, kaj je ali ni demokracija!

Še eno debato o demokraciji bi si upal začeti s sledečo trditvijo: hvala bogu, da se je zgodil fenomen Trump oziroma vse dogajanje okrog njega, ker nam že prav neverjetno jasno kaže, kako se je v tej t.i. najbolj razviti demokraciji na svetu, kar velja za demokracijo v ZDA, ta skozi fenomen Trump oddaljila možnost državljana. da sodeluje oz. participira pri skupnostnih, javnih, državniških problemih. Fenomen Trump se je, vsaj kar se mene tiče, začel tam nekje v maju 2016. Takrat je Donald Trump presenetljivo dobil nominacijo Republikanske stranke in istočasno se je zgodil tudi referendum o brexitu. In tistega maja 2016 pristane Trumpovo letalo na Škotskem.  Trump si je očitno zaželel odigrati partijo golfa na svojem igrišču. Na vratih letala se pojavi robustni nasmejani rdečelasec in spregovori: "Čestitam britanskim državljanom, to je prava demokracija, odločili ste edino prav!"

 

Že naslednji hip me je obšla misel: morda pa je ta Trump tip, ki bo dovolj učinkovito dregnil v to elitistično, birokratsko žival, navezo finančne oligarhije in političnih struktur, ki se je zaredila tako v Združenih državah Amerike kot po vseh t.i. demokratičnih državah. Za kaj gre? Za to, da se sistem upravljanja z javnimi zadevami, ki oddaljuje državljana od možnosti vpliva, participacije, oddaljuje od osnovnega bistva demokracije, torej vladavine ljudstva. In če se bi komu ljubilo pogledati nekaj Trumpovih predvolilnih nagovorov, bi videl, da je ravno to večkrat omenjal, saj je napovedoval, da bo obračunal s tem birokratskim sistemom. Očitno mu je veliko volivcev verjelo. Trump je po zmagi res dregnil v to "žival", zbirokratiziran, elitistični sistem.

 

Takoj pustimo ob strani kakršnokoli vrednostno sodbo o tem, ali so Trumpove poteze prav(iln)e ali ne. Ostanimo samo pri bistvu, da je dregnil sistem, ki je odgovoril. Dregnil je še bolj, očitno tudi neokusno, grobo in žaljivo, a še enkrat, pustimo kakršnekoli vrednostne sodbe ob strani, ostanimo samo pri dejstvu, da je nastala nenavadna zagata, kdo, kako, kdaj in kaj je demokratično, kaj je demokracija. In to pri tako rekoč najstarejši demokraciji, vsaj Američani tako trdijo, ko se vsi sklicujejo samo na svojo 230 let staro ustavo, na svoje "očete demokracije", ki so napisali to ustavo.

 

Ta zagata je dosegla vrhunec januarja letos v ameriškem Senatu. S popolno polarizacijo po strankarski liniji. Ne glede na pravo, ne glede na etiko, ne glede na demokracijo. Dejstvo je, da državljani t.i. najbolj razvite demokracije na svetu niso bili še nikoli bolj oddaljeni od možnosti sodelovanja, participacije, od pomena same besedice demokracija. In vzemimo to dejstvo kot opozorilo, kot vzpodbudo, da na novo razmislimo, kaj in kako z demokracijo, ali jo je možno izboljšati, ali je možno kakšno novo orodje demokracije, ki bo popeljalo človeštvo iz take ali podobne zagate, kot je primer s Trumpom. Ki upravičeno lahko skrbi ves preostali svet. Kajti konec koncev, zdravi razum pa le pravi, bolje Trump in ameriški sistem, ameriška "žival", kot pa oddaljenost državljanov od participacije pod raznimi Putini, Erdogani, kot tudi da sedanjega dogajanja pod velikim Kitajcem (vprašanje se glasi: kaj nam bo zakuhal kitajski sistem s čim podobnim, kot je sedaj ta koronavirus), niti ne omenjamo. 

 

Dodal bi še eno trditev, ki na videz nima nič skupnega z zgoraj zapisanim o fenomenu Trump, a je po mojem ravno tako močan vzrok oddaljitve državljana od sodelovanja oz. participacije pri skupnostnih, javnih problemih družbe. Bojim se, da je eden od vzrokov za oddaljitev možnosti državljana od sodelovanja oz. participacije tudi zgodba iz Svetega pisma o kamenjanju prešuštnice, ko Kristus reče: "Naj prvi vrže kamen tisti, ki je brez greha!" Ta vzklik v osnovi paralizira kakršnokoli aktivnost posameznika že zaradi same krutosti postopka, rituala. Še bolj pa lahko paralizira posameznika na simbolni ravni, ker prav vsak pomisli, saj res, saj čisto brez greha pa res nisem, saj sem zadnjič celo malo … karkoli že. Verjetno je ta zgodba kar dobro zažrta v podzavest slehernika in je zato na koncu tudi v sedanjosti pripeljala do popolne prevlade ideje "saj se itak ne da nič narediti, glavno da v tej zajebani situaciji poskrbim zase in za svojo družino, saj konec koncev so drugi dobro plačani da skrbijo za skupne, javne zadeve ...", posebej pa za odkrivanje in kaznovanje, kaj šele kamenjanje…

 

Ta vmesni prostor, kjer bi obstajalo kakšno novo orodje demokracije, vladavine državljana oziroma vsaj aktivne participacije, je posebej v teh dneh tudi pri nas v Sloveniji popolnoma izginil, izpuhtel. Obstaja le še ZA ali PROTI Janši, pač še močneje kot pred dvema letoma. Čeprav pa slišiš in gledaš na vseh televizijskih programih vsak večer vsemogoče poznavalce in analitike in komentatorje, ki skoraj vsi po vrsti omenjajo, kako je rešitev politične zagate tudi in nujno in edino v izboljšanju demokracije, volje državljanov ….

 

Pričujoče razmišljanje spet napeljuje na paradokse demokracije, ki jih razni fenomeni, kakršne je Trump, pa razne svetopisemske zgodbe, razni ZA in PROTI ne rešujejo. Paradoks glede na slovar tujk pomeni "zadevo, ki je nerešljiva). In če vse našteto še sešteješ? Smo ljudje, državljani, citizens, res takšne riti, reve? Spet moram zaključiti v letu 1968 in vzkliku, pod katerim je podpisan Abbie Hoffman:

 

"Demokracija ni nekaj v kar verjameš, ampak je nekaj, kar počneš. Sodeluješ. Če tega ni, se demokracija sesuje."

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
Zločini brez zločincev in evtanazija
16
04.08.2023 21:38
Bodimo jasni, pristaši evtanazije niso iz vrst zdravnikov, ki ljudem pomagajo k boljšemu zdravju, večji življenjski sreči in ... Več.
Piše: Andrej Jemec
Asta, basta! (Dovolj te imamo, tovarišica ministrica za nekulturo!)
23
03.08.2023 09:59
Asta Vrečko uvaja državno kulturo. Takšno, ki poskrbi za točno določen del kulturnega establišmenta. Namreč tistega pravega, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto Meloni: Od klišejske podobe neofašistke do vse bolj vplivne evropske konservativne političarke
9
02.08.2023 11:30
Po skoraj letu vladanja italijanske premierke Giorgie Meloni si načeloma lahko odahnemo, kajti vsaj kar se tiče italijanske ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.830
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.487
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.181
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.584
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.855